FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Terminale płatnicze-opłaty
Autor Wiadomość
~Tupi

Wysłany: 2018-10-09, 02:02    [Cytuj]

Terminal płatniczy to wg mnie absolutnie niezbędna sprawa w dzisiejszym świecie(telefonem z nfc też dzięki niemu zapłacimy)
blik fajna sprawa ,ale dla wielu osób trudna do ogarnięcia - może pieśń przyszłości
a i każdy biznes "okresowy" powinien mieć terminal płatniczy , bo jego brak obniża mu obroty o minimum 20-30 procent
terminal płatniczy bez abonamentu to aktualnie żaden problem - jest sporo opcji gdzie płacimy tylko prowizję od płatności, więc "martwy" sezon jest dla nas darmowy

el_doctore

Wysłany: 2018-10-09, 06:45    [Cytuj]

Właśnie o tym napisałem. Niemal nic od siebie tylko marudzenie i narzekanie. Przypominam, że dałem przykład smażalni Dwa przy Gospodarstwie Rybackim Śniardwy w Okartowie, którego biednym nazwać nie można. Chodzi o odrobinę myślenia i szacunek do gościa. Przypomniała mi się pani w WC w wiosce żeglarskiej w Mikołajkach, która była wulgarna i obraźliwa. Krzyczała, że jej turyści są niepotrzebni i masz zapłacić 2 złote za WC (bo nie można wliczyć tego do opłaty portowej). A jednocześnie chwaliła się drugiej pani, że poprzedniego wieczora, poza normalnymi abonamentami etc, zarobiła 1600. To jest po prostu chamstwo, z którym trzeba walczyć tak jak z zanieczyszczaniem, hałasowaniem, etc. A nawet jak terminal nie jest za darmo, a bezpłatny, to na Boga, nie wymagam aby takowy miała pani sprzedająca pietruszkę. W sąsiedztwie okartowskiego gospodarstwa znajduje się sklep. Pewnie ma z połowę mniejsze obroty niż to gospodarstwo (wykupienie tygodniowego pozwolenia na połów legalny ryb - 100) posiada terminal.
I prośba do Admina, aby może wyłączył do innego wątku tą dyskusję nad marnością świata. Nie zaśmiecajmy sami wątku kulinarnego.

halucek

Wysłany: 2018-10-09, 08:25    [Cytuj]

A ja jeszcze się wypowiem na temat terminali.
Parę lat temu - może z 6-7? w Łebie przy wejściu na ruchome wydmy w środku lasu stał toitoi za którego można było płacić karta. "Babcia kolozetowa" miała bezprzewodowy terminal.
Dla chcącego nic trudnego.

~melloon

Wysłany: 2018-10-09, 19:11    [Cytuj]

terminal :-)

~najmita

Wysłany: 2018-10-09, 21:40    [Cytuj]

melloon napisał/a:
terminal :-)

Właśnie tak Ty sobie wyobrażasz terminal :-D
Wciągu najbliższych dni zadzwonię do e-Service i sprawdzę ofertę, zwłaszcza warunki po 12 darmowych miesiącach. Może również sprawdzę PKOBP...

~Colonel

Wysłany: 2018-10-10, 08:43    [Cytuj]

A jak jest z BLIKIEM za granica??

Fakt jest faktem, że pływając do Niemiec i Danii, zawsze miałem awaryjną gotówkę przy sobie, w ostatnich dwóch latach ani razu się nie zdarzyło, bym musiał korzystać, Mastercard wystarcza.
Na Islandii 12 lat temu nawet za toaletę w górach płaciło się karta, pieniędzy islandzkich nie oglądalem wcale.
W Polsce w ostatnim roku zdarza się, że kupując kilka bułek w osiedlowym sklepiku na hali targowej pytam" Stówa, czy kartą" i kartą ZAWSZE się sklepikowi opłaca.

~mazi

Wysłany: 2018-10-11, 23:15    [Cytuj]

BLIK jest systemem płatności wymyślonym przez PKO BP.
System żeby miał sens musi być powszechnie akceptowany, dlatego też PKO BP "udostępnił" go innym bankom i organizacjom płatniczym i niektórzy do niego przystąpili przez co jest dość powszechny. Jeśli chodzi o zagranicę to nie ma BLIK-a i raczej nie będzie dopóki nie przystąpi (odkupi) jakaś globalna organizacja płatnicza np VISA lub MC.

Jeśli chodzi o płatności BLIK-iem to IMHO są upierdliwe vs płatności zbliżeniowe kartą.
Żeby zapłacić BLIK-iem to po pierwsze operator terminala musi być uczestnikiem tego systemu a dalej to: trzeba się zalogować do apki wygenerować kod, wprowadzić go do terminala, po otrzymaniu feed back-a zautoryzować transakcję w apce i wreszcie się wylogować z aplikacji.
A teraz pay pass z podpiętą kartą do apki i telefon z włączonym NFC (android). Przykładamy telefon do terminala i jeśli operacja jest do 50 PLN to wszystko, pow. 50 PLN wymagana jest autoryzacja: PIN-em (wpisywanym na telefonie) albo odciskiem palca (niektóre apki np IKO umożliwiają autoryzację transakcji odciskiem palca oczywiście jeśli tel. ma czytnik).
BLIK jest fajnym rozwiązaniem jeśli nie mamy podpiętej karty do apki/tel z NFC czy tez w kieszeni tradycyjnego plastiku z funkcją pay pass.

BLIK świetnie się sprawdza do płatności internetowych. Wygenerowany kod jest jednorazowy, ważny przez 90 sek i sami autoryzujemy transakcję (należy tylko uważnie przeczytać kwotę, odbiorcę etc.) nie podajemy żadnych danych rachunku, karty, PIN-ów, haseł! więc poza prostotą wykonania samej transakcji praktycznie nie ma co zhakować.

BLIK dobrze też sprawdza się przy wypłacie z bankomatów. Nie narażamy się na ryzyka: "połknięcia" karty oraz zeskanowania jej przez złodziei.

Piotr Przybecki

Wysłany: 2018-10-12, 20:38    [Cytuj]

Już tylko 2% pieniądza na świecie jest w formie gotówki papierowej. Reszta 98% to wirtualny, komputerowy pieniądz w obrocie CAŁKOWICIE NIEZALEŻNY od nas. Wystarczy, że KTOŚ naciśnie przycisk na komputerze i pstryk!!! Już nie mamy pieniędzy.
Więc cieszmy się BLIK-iem, póki on jeszcze działa...
Ostatnio zmieniony przez Piotr Przybecki 2018-10-12, 20:39, w całości zmieniany 1 raz  

~najmita

Wysłany: 2018-10-12, 22:44    [Cytuj]

No właśnie, komu zależy na bezgotówkowym obrocie pieniędzmi?
Odpowiedź jest bardzo prosta - bankierom i innym instytucjom finansowym powiązanym z obrotem pieniędzmi, a więc również dostawcom elektronicznych urządzeń płatniczych oraz producentom software'ów do tych rozliczeń, oczywiście dostawcom kart płatniczych.
Polska jest w czołówce europejskich krajów w zakresie rozliczeń bezgotówkowych. Polska, równocześnie ma sporo obywateli, którzy nigdy nie będą mieli konta w banku ponieważ nie mają dochodów.
Program "Polska bezgotówkowa" ma za zadanie utrudnienie nieuczciwym "ludziom" prania brudnych pieniędzy i dokuczenie szarej strefie.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2018-10-12, 22:59    [Cytuj]

najmita napisał/a:

Program "Polska bezgotówkowa" ma za zadanie utrudnienie nieuczciwym "ludziom" prania brudnych pieniędzy i dokuczenie szarej strefie.

W oficjalnym przekazie - dokładnie o to chodzi. W realnym życu chodzi jednak o pełną kontrolę nad nami. O ograniczenie naszych możliwości. Wyłącznie. Szara strefa sobie poradzi nawet kiedy pieniądz gotówkowy będzie stanowił 0,0001% obrotu. Ba, poradzi sobie nawet bez pieniądza, przechodząc na archaiczne formy rozliczeń typu złoto/bułki/pigułki/w ostateczności swój nowy "pieniądz"/jednostka rozliczeniowa. Cyfryzacja kasy jest robiona wyłącznie by nas kontrolować i oderwać całkowicie system finansowy od rzeczywistości (co pozwoli rozdmuchiwać bańkę).

~najmita

Wysłany: 2018-10-12, 23:04    [Cytuj]

Odnośnie darmowych terminali z programu bezgotówkowapolska.
Terminale są bezpłatnie na własność przez 12 m-cy, a co potem?
Potem nabywca bezpłatnego urządzenia może zrezygnować z używania terminala albo podpisać umowę z dowolnym operatorem zgłoszonym do programu. Warunki kontynuacji to abonament 40,00 lub 50,00 PLN w zależności od modelu urządzenia, no i wszystkie pozostałe opłaty. Nabywca terminala oszczędza przez 12-mcy 468,00 PLN lub 588,00 PLN. W działalności są to kwoty śmiesznie małe.
Co wiąże się z posiadaniem terminala płatniczego (z doładowaniami telefonów i innych urządzeń)?
Urządzenia i software'y ulegają awariom, trafiają się błędy w obciążeniach rachunków klienta, kupony doładowujące potrafią nie zadziałać, urządzenie potrafi ulec uszkodzeniu mechanicznemu itp. przypadki.
Klient korzystający z płatności bezgotówkowych nie ponosi z tego tytułu żadnych obciążeń, obciążenia ponosi tylko i wyłącznie sprzedawca towarów i usług. Ponadto, prowizja od kwoty zakupu jest określona procentowo ... jednak nie mniej niż xx PLN. Tak więc płacąc kartą za zakup dwóch bułek sprzedawca praktycznie ponosi stratę. Stąd, kiedyś były określane minimalne kwoty, za które przyjmowano zapłatę kartą.

Jeżeli ktoś z dyskutujących ma inną wiedzę na ten temat, chętnie poczytam :-D

filip55

Wysłany: 2018-10-15, 11:07    [Cytuj]

W programie "Polska bezgotówkowa" możesz też wybrać terminal, który otrzymujesz na własność. Nie musisz więc płacić czynszu dzierżawy po upływie 12 miesięcy. Jednak nie wszyscy operatorzy udostępniają możliwość wyboru tego terminala. Taki terminal oferuje np PKO BP. Mają oni jednak wyższe prowizje od wykonanych transakcji. Mając terminal na własność nie musisz płacić za niego jeśli go nie wykorzystujesz (np. w przypadku działalności sezonowej). Minusem jest konieczność własnej obsługi serwisowej w przypadku awarii.

Michał Filipek

Pto

Wysłany: 2019-04-11, 10:23    [Cytuj]

najmita napisał/a:

Terminal "za darmo" masz tylko przez 12 m-cy, a co potem? Po okresie "za darmo" płacisz haracz operatorowi, inaczej możesz sobie ten darmowy terminal wrzucić do szuflady i co jakiś czas zaglądać czy nadal jest za darmo.

Bzdura. Po 12 miesiącach nie płacisz żadnego haraczu, a jedynie prowizję. Reszta niżej.

najmita napisał/a:
Odnośnie darmowych terminali z programu bezgotówkowapolska.
Terminale są bezpłatnie na własność przez 12 m-cy, a co potem?
Potem nabywca bezpłatnego urządzenia może zrezygnować z używania terminala albo podpisać umowę z dowolnym operatorem zgłoszonym do programu. Warunki kontynuacji to abonament 40,00 lub 50,00 PLN w zależności od modelu urządzenia, no i wszystkie pozostałe opłaty. (...) Ponadto, prowizja od kwoty zakupu jest określona procentowo ... jednak nie mniej niż xx PLN. Tak więc płacąc kartą za zakup dwóch bułek sprzedawca praktycznie ponosi stratę.

Jeszcze większa bzdura. Skąd Ty to bierzesz?

filip55 napisał/a:
W programie "Polska bezgotówkowa" możesz też wybrać terminal, który otrzymujesz na własność. Nie musisz więc płacić czynszu dzierżawy po upływie 12 miesięcy. Jednak nie wszyscy operatorzy udostępniają możliwość wyboru tego terminala. Taki terminal oferuje np PKO BP. Mają oni jednak wyższe prowizje od wykonanych transakcji. . Minusem jest konieczność własnej obsługi serwisowej w przypadku awarii.

Michał Filipek

Witam wszystkich. To mój pierwszy post, a do zarejestrowania się u Was skłoniły mnie takie "rewelacje" jak cytowane powyżej.

Z góry zaznaczam, że nie pracuję w żadnym banku, ani instytucji kartowej.

ok - do rzeczy:

Terminal D220 mam od 2 tygodni, bo... bo dawali za darmo. W sumie to nawet go nie potrzebuję. Tabela opłat jest podzielona na 2 części: do 12 miesięcy i po 12 miesiącach. Jak się domyślacie do 12 miesięcy nie ponosicie żadnych kosztów, po 12 miesiącach w przypadku D220 płacicie tylko prowizje, które wynoszą:

- krajowe Visa 0,69%
- krajowe MC 0,79%
- zagraniczne Visa i MC do ww. prowizji +1%
- Diners 3,20%
- BLIK i IKO 0,29%
- JCB oraz UPI 0,99%
- transakcje DCC 0%

No, jeśli to są dla Was wysokie prowizje to już nie mam argumentów.

NIE jest prawdą, że prowizja jest naliczana procentowo "ale nie mniej niż XXzł" bzdura!
Jedną rzecz musicie mieć na uwadze, o której nikt nie wspomina, a która jest w umowie: opłata 3gr za każdą transakcję z PIN-em. Czyli zbliżeniowo płacicie tylko prowizję, a transakcje potwierdzane PINem płacicie prowizję + 3gr. To są TYLKO 3gr. Po 12 miesiącach:

Cytat:
Z tytułu obsługi Transakcji, które zgodnie z wymogami wydawców Instrumentów Płatniczych (...) wymagały autoryzacji transakcji eService jest uprawniony do naliczenia dodatkowej opłaty Akceptanta w wysokości 0,03zł za każdą taką transkację

Nie można akceptować AMEXa, w terminalach programu Polska Bezgotówkowa nie ma także opcji doładowania telefonów.

Jeśli chcelibyście zrezygnować to zróbcie to bezkosztowo w 11 miesiącu (jest miesiąc wypowiedzenia), potem trzeba być przez rok, bo są jakieś kary na kilka stówek.

UWAGA! jeśli ktoś chce go wziąć i go nie używać to nie wypali, trzeba raz na 3 tygodnie mieć jakaś transakcję inaczej będą dzwonić. Jak nie będzie używany wezmą terminal i możecie zapłacić karę. No ale przecież zawsze możecie sobie puścić 1zł ze swojej karty raz na 3 tygodnie, nie? ;)

A teraz praktyka: terminal wygląda jak smartfon, bateria słabiutka - naładowany na full 5 kwietnia o 10:35 wyładował się 7 kwietnia o 12:00. Cały czas pod WiFi, nie było transakcji. Ciekawe jak będzie po dłuższym użytkowaniu, googlowałem i patrzyłem czy można kupić samą baterię do PAX D220 ale nie znalazłem. Są za to w Polsce dostępne folie do ekranu dla D220. Menu aż za proste. Tam się nie można pomylić. Na mój gust trochę za długo się wybudza z czuwania. Zanim będzie można go użyć mija te 3 -4 sekundy.

Smart D220 to ubogi krewny PAX D220, ma własną nakładkę systemową i nie obsługuje 4G (PAX D220 tak).

Po transakcji możemy wysłać potwierdzenie na maila. Potwierdzenie to link do strony eService gdzie możemy zobaczyć potwierdzenie albo zapisać do .pdf. Potwierdzenie wygląda tak samo jak te drukowane z normalnych terminali.

Wg mnie:

- jest świetny do sprzedaży obwoźnej (rower z lodami, wata cukrowa itd.)
- jest świetny dla kelnera
- jest świetny jak sprzedajcie np. pietruszke na rynku,
- świetny do wypożyczalni rowerków wodnych, kajaków itd
- nie nadaje się do biznesu gdzie cały czas ktos płaci kartą np. supermarket - no ale to wiadomo, tam są takie obroty, że te 39zł/miesiąc za Verifone sie opłaci
- największy minus jaki widzę to brak doładowań telefonów.

Użyłem go w sumie z 10 razy przez te 2 tygodnie. Kasa na koncie do 2 dni roboczych. NIE MA opłat za przelanie kasy na konto. Zdecydowanie polecam, zwłaszcza, że opłaty i prowizje po 12 miesiącach są śmiesznie niskie.

No, to tyle chyba chciałem powiedzieć, jak coś to pytajcie.

d.jpg
Fotka
Plik ściągnięto 8 raz(y) 1,61 MB

Ostatnio zmieniony przez Pto 2019-04-11, 10:38, w całości zmieniany 2 razy  

~najmita

Wysłany: 2019-04-11, 17:45    [Cytuj]

Zadziwiająco dużo wiesz, jak na osobę "która nie potrzebuje" terminala.

zenek

Wysłany: 2019-04-11, 18:54    [Cytuj]

Pto solidny i rzeczowy wykład na temat terminali płatniczych. Dzieki! Nie zgadzam się tylko z tym twierdzeniem
Pto napisał/a:
zwłaszcza, że opłaty i prowizje po 12 miesiącach są śmiesznie niskie.
bowiem jak piszesz tabela prowizji wygląda tak
Pto napisał/a:
- krajowe Visa 0,69%
- krajowe MC 0,79%
- Diners 3,20%
- BLIK i IKO 0,29%
- JCB oraz UPI 0,99%
- transakcje DCC 0%
są to oczywiście prowizje od obrotu. A zatem jeżeli coś w sklepie kosztuje 10zł i niech nawet sprzedawca zarabia 20% czyli 2zł, prowizja VISA wyniesie 0,069zł czyli przeszło 3% zysku. Zgadza się czy się mylę?

Pto napisał/a:
Jak dla mnie jest to wysoka prowizja jeżeli nie popełniłem błędu w wyliczeniu powyżej.
Ostatnio zmieniony przez zenek 2019-04-11, 18:56, w całości zmieniany 1 raz  

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2019-04-11, 23:10    [Cytuj]

zenek napisał/a:
Zgadza się czy się mylę?
Zgadza, pomijasz jedynie koszt obrotu gotówką - ktoś musi ją przechowywać, wozić do banku, wpłacać, liczyć, to też są koszty.

Pto

Wysłany: 2019-04-12, 07:24    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Zadziwiająco dużo wiesz, jak na osobę "która nie potrzebuje" terminala.

Pisząc poprzedniego posta liczyłem na Ciebie i wiedziałem, że jako Naczelny Malkontent Tego Forum mnie nie zawiedziesz. ;)

To źle, że wysyłając zgłoszenie do programu po terminal się przygotowałem? Zresztą tak trafiłem na to forum, szukając informacji o D220, których poza oficjalnymi informacjami wypuszczonymi w marcu 2018 zwyczajnie nie ma. A przed podpisaniem umowy poczytałem drobny druczek, nie wiem co w tym dziwnego i co sugerujesz?

Czasem mam wrażenie, że nawet jakby Ci dopłacali, za terminal to i tak byś znalazł dziurę w całym. Bez urazy.

zenek napisał/a:
Pto solidny i rzeczowy wykład na temat terminali płatniczych. Dzieki! Nie zgadzam się tylko z tym twierdzeniem
Pto napisał/a:
zwłaszcza, że opłaty i prowizje po 12 miesiącach są śmiesznie niskie.
bowiem jak piszesz tabela prowizji wygląda tak
Pto napisał/a:
- krajowe Visa 0,69%
- krajowe MC 0,79%
- Diners 3,20%
- BLIK i IKO 0,29%
- JCB oraz UPI 0,99%
- transakcje DCC 0%
są to oczywiście prowizje od obrotu. A zatem jeżeli coś w sklepie kosztuje 10zł i niech nawet sprzedawca zarabia 20% czyli 2zł, prowizja VISA wyniesie 0,069zł czyli przeszło 3% zysku. Zgadza się czy się mylę?

Pto napisał/a:
Jak dla mnie jest to wysoka prowizja jeżeli nie popełniłem błędu w wyliczeniu powyżej.

Tutaj nic konkretnego nie napiszę, bo ręce i wszystko opada. Chłopie, to jest 0,69% od kwoty sprzedaży. Jeśli to jest za dużo to nie wiem ile wg Ciebie powinna wynieść prowizja. Mówisz, że tracisz 3%, ale tak jak Ci napisał Piotr Lewandowski - koszt obrotu gotówką plus oferując płatności kartą zyskujesz dodatkowych klientów, którzy jakby nie to, że masz kartę to poszli by do konkurencji. Ponoć też (i ja w to wierzę) klient kartą jest skłonny wydać więcej niż ten z gotówką w portfelu. Zenku nie myśl w ten sposób. Ja tu nikogo nie namawiam na zainstalowanie terminala, nie mam w tym żadnego interesu - i jeśli nie chcesz, nie instaluj, ale proszę Cię nie pisz, że to się nie opłaci.

~najmita

Wysłany: 2019-04-12, 07:57    [Cytuj]

W biznesie jedno jest pewne, nie ma nic za darmo :-D .Terminal "za darmo" to taki robaczek, który siedzi na haczyku.

zenek

Wysłany: 2019-04-12, 09:06    [Cytuj]

Pto napisał/a:
Tutaj nic konkretnego nie napiszę, bo ręce i wszystko opada. Chłopie, to jest 0,69% od kwoty sprzedaży. Jeśli to jest za dużo to nie wiem ile wg Ciebie powinna wynieść prowizja. Mówisz, że tracisz 3%, ale tak jak Ci napisał Piotr Lewandowski - koszt obrotu gotówką plus oferując płatności kartą zyskujesz dodatkowych klientów, którzy jakby nie to, że masz kartę to poszli by do konkurencji. Ponoć też (i ja w to wierzę) klient kartą jest skłonny wydać więcej niż ten z gotówką w portfelu. Zenku nie myśl w ten sposób. Ja tu nikogo nie namawiam na zainstalowanie terminala, nie mam w tym żadnego interesu - i jeśli nie chcesz, nie instaluj, ale proszę Cię nie pisz, że to się nie opłaci.
Powiem Ci tak. Mnie też ręce opadają na taka argumentację. Po pierwsze nie jestem handlowcem i nie zamierzam instalować żadnego terminala. Po drugie z kart płatniczych korzystam, bo są wygodne. Po trzecie czy się opłaci? No to może taki przykład ze stacji paliw. Pod tym linkiem jest opisana marża jaką ma stacja na 1 litrze benzyny :https://bezprawnik.pl/ceny-paliw-2018/. Wychodzi, że jest to 0,06zł przy cenie 5,12zł za litr. Opłata za transakcje bezgotówkową "zje" 0,035zł. To jest przeszło 50%! Dalej będziesz twierdził, że to się handlowcom opłaca?
Owszem opłaci się przy bardzo wysokiej marży sięgającej kilkudziesięciu procent. Tam gdzie marża jest bardzo niska operatorzy obrotu bezgotówkowego maja eldorado!
Ostatnio zmieniony przez zenek 2019-04-12, 09:06, w całości zmieniany 1 raz  

~Robert W

Wysłany: 2019-04-12, 14:47    [Cytuj]

zenek napisał/a:
... Po trzecie czy się opłaci? No to może taki przykład ze stacji paliw. Pod tym linkiem jest opisana marża jaką ma stacja na 1 litrze benzyny :https://bezprawnik.pl/ceny-paliw-2018/. Wychodzi, że jest to 0,06zł przy cenie 5,12zł za litr. Opłata za transakcje bezgotówkową "zje" 0,035zł. To jest przeszło 50%! Dalej będziesz twierdził, że to się handlowcom opłaca?
Owszem opłaci się przy bardzo wysokiej marży sięgającej kilkudziesięciu procent. Tam gdzie marża jest bardzo niska operatorzy obrotu bezgotówkowego maja eldorado!

Nie do końca masz rację. Co prawda minęło już kilka dobrych lat jak z ramienia firmy w której pracowałem zajmowałem się terminalami (z pozycji użytkownika zaznaczam). Wiem jak wyglądały rozmowy na temat prowizji i opłat z tytułu użytkowania terminali na poziomie 5 sklepów, a jak przy sieci kilkudziesięciu placówek. Stawki były wtedy inne, ale wyraźnie malały przy wielu punktach jednego kontrahenta.
Stacje benzynowe nie bez kozery były jednymi z pierwszych, które na dużą skalę wprowadziły terminale - większa ilość klientów i większe jednostkowe wydatki klientów.

[ ODPOWIEDZ ]