FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2015-01-11, 20:59
Samemu samochodem na Mazury
Autor Wiadomość
GeorgBP

Wysłany: 2015-01-11, 18:42   Samemu samochodem na Mazury [Cytuj]

Witam. Na forum jestem nowy, ale przeglądam je od około roku. W ubiegłym sezonie nie udało mi się zrealizować wyprawy na Mazury. Jednak latem 2015 roku postaram się lepiej zorganizować.
Plan jest taki: na wyprawę jadę sam, własnym samochodem. Nie chcę drogich hoteli ani tłocznych miejsc. Wystarczy mi kemping. Mogę spać w namiocie, bądź może nawet lepiej- we własnym samochodzie.

Pierwsze pytanie jest właśnie o to. Czy nie wygląda to głupio, gdy ktoś śpi we własnym aucie na kempingu? – Dodam, że nie jest to żaden kamper, lecz zwykła Octavia kombi, w której po złożeniu kanapy z tyłu mam spokojnie 180cm równego spania. W samochodzie mam lodówkę i gniazdo 230V. Do tego może boks na dachu i wszystko, co potrzebne będzie pod ręką. Dzięki takiemu rozwiązaniu mógłbym być codziennie gdzie indziej, bez zbędnego pakowania. I w takim wypadku można niemalże jechać w ciemno, bo zawsze na jakimś kempingu znajdzie się miejsce dla jednej „osobowki”. Aczkolwiek dzwoniąc po kempingach miałem wrażenie, że jestem pierwszy z takim pomysłem. Ale klient nasz pan- nikt nie wyraził sprzeciwu.

Jak wspomniałem, jadę sam, więc raczej dzikie parkingi w lesie odpadają. Poza tym na kempingu zazwyczaj jest możliwość skorzystania z łazienki a to jest dla spore udogodnienie.

Czytając forum i stronę poświeconą Mazurom najchętniej wybrałbym się gdzieś w okolice pomiędzy jeziorami Śniardwy i Niegocin. Ale może ktoś zasugeruje inny rejon? Może bardziej w stronę Ełku albo Węgorzewa? W sumie te +/- 50km to też nie jest jakaś zaporowa odległość. Ruciane-Nida też ma sporo pozytywnych opinii wśród internautów. Kemping „Kama” w miejscowości Tałty wygląda obiecująco. Tylko właśnie, jak to jest z nocowaniem w samochodzie… Wśród kamperów, czy raczej na polu namiotowym? Czy w ogóle to dobry pomysł?

Na pewno interesują mnie jakieś ładne widoki, punkty widokowe, malownicze drogi( trasy samochodowe), promy samochodowe. Spokojne plaże. Urokliwe miasteczka bez zbędnego przepychu. Chociaż do Mikołajek na pewno wpadnę, bo to tak, jakby być w Tatrach i nie być w Zakopcu. Ogólnie miejsca, gdzie można zrobić jakieś ciekawe zdjęcia. W grę wchodzą też miejsca historyczne ( Wilczy Szaniec do odwiedzenia na 100%). Nie interesują mnie zorganizowane wycieczki pod żaglami ani dzikie imprezy 

Wymienione na stronie atrakcje są bardzo interesujące, ale nie sposób odwiedzić je wszystkie w tydzień. Dlatego proszę o poradę, co taki włóczęga, jak ja powinien zobaczyć  Czas planowanego pobytu na Mazurach to 5-6 dni. Wiem, że do wakacji jest mnóstwo czasu. Ale to dobrze- zdążę zaplanować sobie cała trasę wycieczki.

A może taka samotna wycieczka w ogóle nie ma sensu? Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

Zmieniłem temat na jednoznaczny i przeniosłem do właściwego działu.
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2015-01-11, 21:09, w całości zmieniany 1 raz  

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2015-01-11, 18:51    [Cytuj]

Tereny między Śniardwami a Niegocinem są urocze i dzikie.
Dlaczego jadąc sam nie możesz nocować samotnie ? Że niby wygląda głupio ? Wcale nie. To wygodne i mobilne rozwiązanie. Do tego tanie.

~szg

Wysłany: 2015-01-11, 19:03    [Cytuj]

Samotna wycieczka może okazać się najlepsza bo sam sobie układasz trasę i nikt Ci nie miesza. Jesteś młody, drzewa do lasu nie ma sensu wozić :-P
Samochód kombi po małym przystosowaniu jest jak najbardziej tymczasowym kamperem. Na zachodzie to bardzo popularne i wielu śpiących na campingach w osobówkach tam widziałem. Na campingach w zasadzie nie ma podziału na miejsca namiotowe i kamperowe. Rozkładasz się gdzie chcesz i jest dozwolone miejsce.

GeorgBP

Wysłany: 2015-01-11, 20:13    [Cytuj]

Dzięki za szybkie odpowiedzi:) DO tej pory zawsze były góry i jakieś prywatne kwatery. Ale wiele się w życiu zmieniło, chcę spróbować czegoś innego.
Pocieszyliście mnie z tym nocowaniem w samochodzie. Może to być ciekawa przygoda. Pożyczę sobie jeszcze jakiś box na dach żeby nie przerzucać bagaży z bagażnika na przód i w środku będzie można spokojnie przespać się kilka nocy.
A byliście w jakimś konkretnym miejscu, które możecie polecić ? Chodzi zarówno o nocleg i atrakcje.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-01-11, 20:52    [Cytuj]

GeorgBP napisał/a:
Dzięki za szybkie odpowiedzi:) DO tej pory zawsze były góry i jakieś prywatne kwatery. Ale wiele się w życiu zmieniło, chcę spróbować czegoś innego.
Pocieszyliście mnie z tym nocowaniem w samochodzie. Może to być ciekawa przygoda. Pożyczę sobie jeszcze jakiś box na dach żeby nie przerzucać bagaży z bagażnika na przód i w środku będzie można spokojnie przespać się kilka nocy.
A byliście w jakimś konkretnym miejscu, które możecie polecić ? Chodzi zarówno o nocleg i atrakcje.

Rewelacyjny pomysł. Mam jako takie doświadczenie ze spaniem w samochodzie (również zimą).
Generalnie największym problemem jest wilgoć, którą wytwarza ludzki organizm. Profesjonalne kampery mają "postojową" wentylację, osobówki nie - dlatego będziesz musiał spać przy uchylonych szybach - koniecznie zadbaj o moskitierę na rzepy.
Spanie "w bagażniku" jest twarde, więc postaraj się o duży kawałek najzwyklejszej, grubszej gąbki, którą dotniesz do wymiarów "spania". Materac dmuchany jest najczęściej niedopasowany i zwyczajnie niewygodny.

Spać możesz na dowolnym kempingu, od biedy nawet na parkingu na stacji benzynowej. Kamperowcy mają "własne" miejsca w których nocują za darmo. Jedno z nich znajduje się przy moście na obwodnicy Giżycka.

Jeżeli chodzi o kempingi - kup dowolną samochodową mapę turystyczną Mazur i tam znajdziesz oznaczone kempingi.

Na Twoim miejscu nie planowałbym niczego - ustal sobie tylko miejsca, które chcesz zobaczyć, a miejsce nocleg znajdziesz po drodze bez żadnego problemu. Zostaniesz tam, gdzie Ci się spodoba.

Śniardwy i Mikołajki na pewno warto zobaczyć, ale jeżeli szukasz spokoju - odwiedź koniecznie miejsca poza szlakiem WJM. Ten portal akurat skupia się na okolicach szlaku żeglarskiego, ale najładniejsze i najspokojniejsze miejsca są poza nim.

Proponuję spenetrować okolice miejscowości Stare Juchy, Puszczy Boreckiej, okolice jeziora Orzysz, okolice miejscowości Dubieninki - Stańczyki (mosty!) - Żytkiejmy. Będąc w tych ostatnich możesz odwiedzić trójstyk granic (Rosji-Polski-Litwy) i przejechać przez zieloną granicę na Litwę (legalnie - link). Możesz też pokusić się o krótki wypad do Wilna czy Kowna. Stamtąd warto przejechać się wzdłuż granicy z Rosją (odludne i bardzo malownicze miejsca - np. Piramida w Rapie) - stamtąd do Srokowa (wieża Bismarcka, kanał Mazurski).
Możliwości jest tysiące. Obowiązuje zasada - im dalej od dróg krajowych - tym ciekawiej. ;-)

Jeżeli lubisz kajaki - albo weź ze sobą kajak dmuchany z samochodową pompką (spłyniesz sobie np. Sapiną albo po prostu popływasz po jeziorze), spuścisz powietrze i wrócisz autobusem... albo skorzystasz z usług miejscowej firmy (przywiozą i zawiozą we skazane miejsce). Może rower...

GeorgBP

Wysłany: 2015-01-12, 17:36    [Cytuj]

Kurczę, chciałem się ograniczyć jedynie do okolic właśnie jeziora Śniardwy i Niegocina ale z tego co widzę lepiej nie wybierać miejsca tylko brać mapę w rękę i każdą noc spędzić gdzie indziej. Parowanie szyb w poprzednim aucie miałem opanowane- uchylony szyberdach, który miał fabryczną siatkę :) Ale i teraz jakoś to ogarnę. Nie chodzi o kasę, że tak wyjdzie najtaniej. Po prostu węszę w tym fajną przygodę. Ale i nie da się ukryć, że najwięcej funduszy pochłonie benzyna.

Mówiąc o wycieczce wzdłuż granicy Rosyjskiej mówicie np. o drodze z Gołdapi do miejscowości Rudniszki ? ( strzelam patrząc na mapy ) Przy takich bocznych drogach też znajdę jakieś kempingi ?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-01-12, 18:22    [Cytuj]

GeorgBP napisał/a:
Ale i nie da się ukryć, że najwięcej funduszy pochłonie benzyna.

Zainwestuj w rosyjską wizę, a na paliwie jeszcze zarobisz :-P a wyprawa będzie jeszcze bardziej ekscytująca.
Poza tym w okolicach przygranicznych nie ma problemu z zakupem taniego paliwa :lol:

GeorgBP napisał/a:
Mówiąc o wycieczce wzdłuż granicy Rosyjskiej mówicie np. o drodze z Gołdapi do miejscowości Rudniszki ? ( strzelam patrząc na mapy ) Przy takich bocznych drogach też znajdę jakieś kempingi ?

Coś się uparł na te kempingi? Kemping jest Ci potrzebny tylko po to, aby wziąć prysznic. Na upartego możesz go mieć w samochodzie - w sklepach turystycznych są dostępne foliowe worki ze słuchawką natryskową. Taki prysxnic możesz zrobić sobie sam.
Przenocować bezpiecznie możesz także na prywatnej posesji. Prawie każdy miejscowy za przysłowiową flachę albo wręcz za darmo udostępni Ci miejsce.

GeorgBP

Wysłany: 2015-01-13, 17:41    [Cytuj]

Kurczę jeszcze parę dni temu całkiem inaczej wyobrażałem sobie tą wyprawę. Teraz po tylu podpowiedziach myślę, że wymyślę coś bardziej spontanicznego. Kempingów się nie tyle czepiłem, co chyba trochę obawiałbym się spania samemu w środku lasu w samochodzie. Gdybym jechał z kimś to wtedy mógłbym i tak. Ale we dwójkę wyprawa już wyglądałaby inaczej. Nocami to mogę jeździć. Wykąpać się też można w jakimś jeziorku. Jedną, czy dwie noce spokojnie można wytrzymać bez ciepłego prysznica. Wiosną muszę jeszcze okleić w samochodzie szyby ciemną folią.
Super, dzięki za podpowiedzi i proszę o więcej :)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-01-13, 19:59    [Cytuj]

GeorgBP napisał/a:
Wykąpać się też można w jakimś jeziorku.

Wykąpać tak, ale nie umyć. Mam nadzieję, że czujesz różnicę.

Poza tym ciepły prysznic możesz mieć własny. Te worki, o których pisałem - są czarne. Wieszasz to cudo na jakiś czas "na słońcu" i masz ciepły prysznic. :-P

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-01-13, 20:25    [Cytuj]

Przyciemnienie szyb to bardzo dobry pomysł. Zadbaj też o "zasłonę" pomiędzy przednimi fotelami. Dzięki temu unikniesz większości ciekawskich spojrzeń.

Odnośnie bezpieczeństwa. Nikt nie każce Ci spać w lesie... ale w pobliżu zabudowań. Kamperowcy śpią nawet na miejskich parkingach.

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2015-01-13, 22:41    [Cytuj]

Z tym spaniem w lesie masz rację. Jeśli będziesz miał pecha możesz trafić na zboczeńca. Przywiąże Cię do drzewa i wykorzysta. A następny odwiąże, ale najpierw powie: oj nie masz ty dzisiaj szczęścia, oj nie masz... ;-)

funyo

Wysłany: 2015-01-13, 22:44    [Cytuj]

Miejskie parkingi nie wydają mi się najbezpieczniejszym i najtrafniejszym miejscem takiego noclegu. Jeśli natomiast nie kempingi, to niemal każda wieś położona nad jeziorem ma swoją tzw. plażę gminną, w okolice której można podjechać, a nawet zostać na noc. No i jest cała masa małych pól namiotowych, "bindug", gospodarstw agroturystycznych itp.
Najlepiej przemyśl, co najbardziej chcesz zobaczyć i do tego dostosuj plan jazdy - z Pisza do Węgorzewa jedzie się 1,5-2h, więc ten tydzień to naprawdę sporo, jak na zwiedzanie takiego małego skrawka ziemi ;-)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-01-13, 23:34    [Cytuj]

funyo napisał/a:
Miejskie parkingi nie wydają mi się najbezpieczniejszym i najtrafniejszym miejscem takiego noclegu.

Niejednokrotnie widziałem kampery na parkingu obok kanału (w sezonie bardzo ruchliwe miejsce), a nawet w ścisłym centrum miasta - na Pl. Grunwaldzkim. Sąsiadujący wówczas z parkingiem postój taksówek zapewniał poczucie bezpieczeństwa.

Ja proponowałbym zatrzymać się przy prywatnej posesji, oczywiście z wcześniejszym zapytaniem gospodarzy o zgodę. Stojąc przy posesji lub na terenie posesji miejscowego sprawiasz wrażenie jego gościa, a więc "swojego"... którego miejscowe żule będą raczej omijać. :-P

~najmita

Wysłany: 2015-01-13, 23:45    [Cytuj]

Ja proponowałbym noclegi w miejscach "cywilizowanych". A więc w PTTKach, ośrodkach wypoczynkowych, portach, campingach..., na prywatnych posesjach.
Przemawia za tym jedna z najważniejszych spraw, fizjologia. Prawie zawsze z rana człowiek lubi posiedzieć sobie i poczytać wczorajszą gazetę. :lol: :-P

funyo

Wysłany: 2015-01-13, 23:54    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:

...Niejednokrotnie widziałem kampery na parkingu obok kanału ...

Też je widziałem, pojawiły się tam jakoś po zamknięciu kempingu w zamku, ale prawdę mówiąc, nie rozumiem tych ludzi. :roll:
Ani to miejsce ładne, ani ciche, do tego brak dostępu do wody, mediów, a nawet ładnej trawki, że o cieniu nie wspomnę. Do tego "parking" to nazwa nieco na wyrost.
Ale cóż, widać niektórzy w imię oszczędności gotowi są na wiele wyrzeczeń...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-01-14, 00:34    [Cytuj]

funyo. Nie sądzę, aby to była kwestia oszczędności. Jak pewnie zdajesz sobie sprawę, karawaning nie jest tanią formą wypoczynku. Myślę, że chodzi to raczej o względy praktyczne. "Cumowanie" w centrum miasta pozwala na jego zwiedzenie, wyjście do knajpy i spokojne skosztowanie jednego, czy dwóch piw lub czegoś mocniejszego... a kibelek z natryskiem w nowoczesnych kamperach nasz na pokładzie, a jeżeli nie - nazajutrz jedziesz na giżycki dworzec, do ekomariny lub do dowolnego ośrodka, gdzie za drobną opłatą wykąpiesz się w normalnych warunkach :-P Przecież codziennie nocujesz gdzieś indziej.

funyo

Wysłany: 2015-01-14, 01:15    [Cytuj]

No, faktycznie centrum miasta :roll:
To już wspomniana Ekomarina jest bliżej centrum, że o placu przy szkole muzycznej nie wspomnę. Poza tym niektóre z tych samochodów stoją tam dłużej niż jedna noc, więc nie może być raczej mowy o przypadkowym noclegu...

GeorgBP

Wysłany: 2015-01-14, 08:20    [Cytuj]

Mazury przyciągają wielu turystów i może mentalność ludzi jest inna skoro mówicie, że zdarzają się takie noclegi w samochodach w centrum miast nawet. Cieszę się, że nikt nie będzie na mnie patrzył na dziwaka :) W sumie jak pojadę to znając siebie będę się o nocleg martwił na miejscu dopiero ;) Będzie kemping- dobrze, będzie parking dziki kamperowców- jeszcze lepiej.

Mówiąc o Ekomarinie macie na myśli port ? I co jest tam jakiś parking dla podróżnych ?

wodnik szuwarek

Wysłany: 2015-01-14, 09:41    [Cytuj]

Popieram porady i wskazówki najmity.Jeźeli chcesz spędzic czas na wypoczynku a nie walce o przetrwanie to musisz być przygotowany na koszty związane z pobytem na Mazurach.Czasy pobytu u gospodarzy za drobną opłatą już dawno minęły i to się nie wróci.Tak więc odkładaj środki finansowe bo masz jeszcze trochę czasu a im więcej uskładasz to tym milej będziesz wspominał Mazury.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-01-14, 10:43    [Cytuj]

GeorgBP napisał/a:

Mówiąc o Ekomarinie macie na myśli port ? I co jest tam jakiś parking dla podróżnych ?

Tak. To jest port, a przy nim jest camping-caravaning. W każdym porcie na szlaku są sanitariaty z natryskami - płatne. Na giżyckim dworcu również są natryski dla podróżnych.

[ ODPOWIEDZ ]