FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zalew Wiślany
Autor Wiadomość
~Sławek
Sławek

Wysłany: 2018-09-03, 08:32   Zalew Wiślany [Cytuj]

Wróciłem z Zalewu Wiślanego. Akwen ciekawy , duży , można pożeglować. Już przy słabszym nawet wietrze wypiętrza się bardzo złośliwa krótka fala. Należy uważać na sieci, np w pobliżu Fromborka ciągną się prawie do połowu zalewu. W nocy trzeba uważać i raczej korzystać z toru wodnego. Jest nowy port w Krynicy Morskiej. Jest prysznic,są toalety. Nocleg kosztuje kilkanaście zł za dobę. Brak dźwigu, jest prąd i woda. Jest slip, ale wyjazd nie jest umieszczony w osi, więc trzeba uprawiać kombinacje alpejskie aby na niego wjechać, ale się da. Jest też bardzo stromy, ogólnie że tak powiem spieprzony. Inną wadą portu jest brak falochronu od strony południowej i zachodniej. Przy tych kierunkach wiatru tłucze w porcie znacznie. Port we Fromborku jest mały na kilka jednostek, podejście jest ok, no i nie wchodzi tam fala. Slip tez jest lepszy niż w Krynicy. Cen oraz infrastruktury nie znam. Raczej to port rybacki niż jachtowy. Należy uważać aby nie przekroczyć granicy. Łupią podobno od razu mandaty po 500 zł. Jachtów nie za wiele, można popływać. Zaletą są piękne plaże od strony morza.

Sławek

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-09-03, 09:25    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
.....Akwen ciekawy , duży , można pożeglować. Już przy słabszym nawet wietrze wypiętrza się bardzo złośliwa krótka fala. Należy uważać na sieci.....Jachtów nie za wiele, można popływać. Zaletą są piękne plaże od strony morza.
Sławek

Prawda
Na te plaże to wolę z Kątów Rybackich albo Pisków.
W Kątach Rybackich dla odmiany pożyczałem też kanadyjkę i pchałem się w rzeki i kanały ( Nogat , Szkarpawę , Wisłę Królewiecką ) – to inne patrzenie na wodę i ptaki .
Krynicy Morskiej nie lubię. Nie dość , ze nie chroni przed zafalowaniem to jeszcze jest straszny hałas. Dyskoteki i wesołe miasteczko przy porcie - to tak "nasza specjalność ".
Port w Fromborku zdecydowanie za mały - już ileś lat temu koledzy z Zalewu martwili się , ze jak się rozniesie jaki Zalew jest fajny to zaleje ich stonka z mazur ale chyba to nie nastąpiło.
Chyba dlatego , że nie ma dużych czarterowni a w sumie to i infrastruktura uboga..

Miejsc portowych sporo ale wszędzie było ciasno , czasami bardzo ciasno
Odwiedzałem też :
Dom Rybaka czyli Przystań w Nowej Pasłęce - płytkie wejście od zalewu w Pasłękę tuz przy granicy , ale raczej wybierałem Przystań Ujście.
Tolkmicko – fajnie rozbudowany port dostosowany do ruchu jachtowego
Suchacz , Nadbrzeże.
Fajnie się też stało na piaszczystych brzegach i trzcinowych atolach pomiędzy Krynica i Piaskami.
Tak jak pisze Sławek – na Zalewie Wiślanym można fajnie popływać.
No i jest jeszcze Elbląg , Kanał Elbląski z drogą do Ostródy i Iławy i w druga stronę Szkarpawa na Zatokę Gdańska i do Gdańska.
Tak jak Warszawiacy ciągnęli Narwią i Pisa na Mazury tak Gdańszczanie ciągnęli na Jeziorak .

Myślę , że dla ludzi z naszego regionu Zalew Wiślany to dobra wprawka ale i dobre miejsce do pożeglowania.

Gdzieś już na forum był watek na ten temat ale warto o tym akwenie pisać.
W chyba w zeszłym roku był tam Wojtek na " Misji " - jego też możecie podpytać o wspomnienia jak to widział z "mazurskiego" jachtu.

kjar2

Wysłany: 2018-09-03, 10:04    [Cytuj]

Czy jest oznaczona jakoś granica na wodzie?
Jak blisko można podpływać?

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2018-09-03, 10:27    [Cytuj]

kjar2 napisał/a:

Są boje na prawo i lewo od toru wodnego.

funyo

Wysłany: 2018-09-03, 11:21    [Cytuj]

Slip we Fromborku jest do kitu przy niższym stanie wody - jest dość krótki i kończy się nagłym spadkiem. Za to bardzo fajny jest slip w Tolkmicku. W ogóle cały port jest wyremontowany i dobrze się prezentuje.
Zalew ma potencjał, a jak zrobią przekop to będzie najszybszą (dla mnie) drogą na Bałtyk.
Z pewnością będę chciał tam jeszcze wrócić.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2018-09-03, 11:30    [Cytuj]

Cytat:
Slip we Fromborku jest do kitu przy niższym stanie wody - jest dość krótki i kończy się nagłym spadkiem.

Oglądałem go tylko z brzegu, wodowałem się Ribem w Krynicy. Jest bardzo stromy. Riba niewielkiego, czy skuter da się zwodować. Z jachtem bym się bał. Zwodować jeszcze tak przy pomocy kolegów, jeden musi zostać w aucie, ale wyciągnąć w dodatku gdy beton będzie mokry to już ryzykowna decyzja. Do tego fatalny dojazd. Trzeba się kilkakrotnie łamać. Ogólnie port zaprojektowany bez głowy.

Sławek

~Colonel

Wysłany: 2018-09-06, 08:22    [Cytuj]

W Krynicy podobno ma powstać falochron.
Jak powstanie sławetny przekop, to jachtów będzię pińćset. Sam popłynę z Pucka.

Opisy portów są w przewodniku żeglarskim "Polskie Wybrzeże Bałtyku" Marcina Palacza, recenzja na mojej stronie.

~czoboki
ZMiK

Wysłany: 2018-09-08, 20:30    [Cytuj]

kjar2 napisał/a:

Jest rząd pław. Nie da się przegapić.
Nie należy próbować podchodzić za blisko, bo nasza SG się denerwuje. ;)
Najlepiej nie pływać w kierunku wschodnim od pławy podejściowej do Nowej Pasłęki.

W Nowej Pasłęce nie ma już Domu Rybaka. Całość budynku zajmuje SG.

Polecam Osłonkę na Szkarpawie.

kjar2

Wysłany: 2018-09-11, 09:08    [Cytuj]

Dzięki.

Kasia_sailing

Wysłany: 2019-04-14, 12:33    [Cytuj]

czoboki napisał/a:

Popieram, świetne miejsce i fantastycznie bosman Pan Jurek z małżonką. Bardzo pomocni i uczynni. Zdarzyło się, że zapomnieliśmy przyłącza portowego zabrać z mariny w Krynicy. Wystarczył jeden telefon Pana Jurka i przyłącze dzięki uprzejmości innych wodniaków czekało na nas na powrocie :)

Co do Fromborka... nie mamy dobrych wspomnień. Trafiliśmy tam w niedzielę w kiepskiej pogodzie, nie było nikogo z obsługi, sanitariat to dwa toitoie - dramat :( Klimat miasta uratował tą wizytę :)

Pozdrawiam,
Kasia

~szg

Wysłany: 2019-04-14, 15:37    [Cytuj]

Kasia_sailing napisał/a:
czoboki napisał/a:

Bardzo pomocni i uczynni. Zdarzyło się, że zapomnieliśmy przyłącza portowego zabrać z mariny w Krynicy. Wystarczył jeden telefon Pana Jurka i przyłącze dzięki uprzejmości innych wodniaków czekało na nas na powrocie :)

A ja tam zostawiłem szampon pod natryskiem i Pani przyniosła mi go do łódki :roll: .

[ ODPOWIEDZ ]