FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

MTSW 2019

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych
Autor Wiadomość
<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-08-21, 00:25    [Cytuj]

A wcześniej bywało i tak
Czekanie

IMG_4900.JPG
Plik ściągnięto 14 raz(y) 3,17 MB

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-08-21, 00:27    [Cytuj]

a potem regaty motorowodne gdzie nagrodą było miejsce przy kei

IMG_4904.JPG
Plik ściągnięto 10 raz(y) 2,34 MB

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-08-21, 00:30    [Cytuj]

ale na początku było oczekiwanie na otwarcie

IMG_4878.JPG
Plik ściągnięto 21 raz(y) 4,36 MB

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-08-21, 00:33    [Cytuj]

a po wyścigach czekanie na zakończenie

IMG_4908.JPG
Plik ściągnięto 14 raz(y) 2,19 MB

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-08-21, 00:35    [Cytuj]

Rośnie narybek
Tu chyba Mistrz za jakieś 10 lat - to tak na podstawie tego jak niósł ten żagiel

IMG_4909.JPG
Plik ściągnięto 11 raz(y) 2,9 MB

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-08-21, 00:37    [Cytuj]

A tu zwycięzcy Memoriału Jacka Orlińskiego

DSC01197.JPG
Plik ściągnięto 23 raz(y) 5,8 MB

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2018-08-21, 07:21    [Cytuj]

tak sobie oglądam i patrze ,że ścigają się Delphie, Bingo oraz inne różne konstrukcje ,na dowolnym ożaglowaniu, czy co kto ma lub wymyśli. zabawa pewnie jest, jest impreza, ale sensu sportowego to raczej nie ma.

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2018-08-21, 07:22, w całości zmieniany 2 razy  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-08-21, 07:54    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
tak sobie oglądam i patrze ,że ścigają się Delphie, Bingo oraz inne różne konstrukcje ,na dowolnym ożaglowaniu, czy co kto ma lub wymyśli. zabawa pewnie jest, jest impreza, ale sensu sportowego to raczej nie ma.

:shock: bo?

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2018-08-21, 07:58    [Cytuj]

Sławek napisał/a:

Sławek

Masz rację: sensu sportowego nie ma. Ale jest zabawa i jakąś szansa na rozwój, z którego z czasem może powstać jakąś klasa.
Niestety, sytuacja jest taka, że wiele jachtów zwyczajnie nie ma z kim się ścigać, stąd wybór klasy open i rozumiem armatorów. Ale niektórych armatorów nie rozumiem: przykładowo - po co zbierać niemalże pewne puchary na takiej D24 skoro można ścigać się w klasie, bo ona istnieje? Ja bym się zanudził. Albo po co wygrywać katem z monohulami kiedy w Polsce są regaty katów, zapewniające rozwój osobisty i sprzętowy?

Jednak każdy ma inne cele i istnienie klasy open jest fajne, bo ludzie chcą się bawić. Oczywiście sportowo to nonsens. W innych krajach jest wiele takich imprez i przyciągają żeglarzy: Balaton (Kekszalag), Triest (Barcolana) i td. Traktuj to jako festyn żeglarski.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2018-08-21, 08:04    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Sławek napisał/a:

:shock: bo?

Wiktor to dokładnie wyjaśnił, nic dodać nic ująć.

Sławek

~sceptyk

Wysłany: 2018-08-21, 08:13    [Cytuj]

Sławek napisał/a:

Sławek
Niestety ma, i to bardzo duży. Dla mnie jest to poligon, gdzie mogę udoskonalać swoje jachty. Zobacz jak wyglądają, inne jachty stoczniowe na tle moich. A przecież mają 2m w kabinie, sztywny sztag,lejzy jeck, lodówkę, ster strumieniowy, ogrzewanie, silnik na pawęży i takie inne pierdoły regatowe :mrgreen: .Całkowicie się zgadzam z Tobą, że to jest bez sensu dla trenera optymistek, ale dla mnie jest to zupełnie co innego :-P
Pozdrawiam

unter4

Wysłany: 2018-08-21, 08:22    [Cytuj]

Katy miały swoja klasę.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2018-08-21, 08:28    [Cytuj]

Cytat:
A przecież mają 2m w kabinie, sztywny sztag,lejzy jeck, lodówkę, ster strumieniowy, ogrzewanie, silnik na pawęży i takie inne pierdoły regatowe

Bo to są jachty turystyczne, tzw campingi na wodzie. Popatrz na targi, zwiedzanie jachtu zaczyna się od środka, jaki kambuz , lodówka, szafy itp. Na ożaglowanie nikt nie patrzy, ba w większości przypadków i tak jest szczątkowe na wystawie ze względu na wysokość hali wystawowej.

Z resztą Twojej wypowiedzi się zgadzam.

Sławek

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2018-08-21, 09:55    [Cytuj]

sceptyk napisał/a:
Sławek napisał/a:

Sławek
Niestety ma, i to bardzo duży. Dla mnie jest to poligon, gdzie mogę udoskonalać swoje jachty. Zobacz jak wyglądają, inne jachty stoczniowe na tle moich. A przecież mają 2m w kabinie, sztywny sztag,lejzy jeck, lodówkę, ster strumieniowy, ogrzewanie, silnik na pawęży i takie inne pierdoły regatowe :mrgreen: .Całkowicie się zgadzam z Tobą, że to jest bez sensu dla trenera optymistek, ale dla mnie jest to zupełnie co innego :-P
Pozdrawiam

Niektóre całkiem dobrze wyglądają. :-)

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-08-21, 10:03    [Cytuj]

Koledzy

Zacznę od tego , że nasze pływanie na pewno nie mało charakteru pływania turystycznego czy reakcyjnego.
Na pewno miało charakter pływania sportowego.
Na pewno na wielu jachtach nie był żeglarzy jakich kojarzymy z sportem wyczynowym tzn. bardzo sprawnych fizycznie , młodych , bez zobowiązani , stale trenujących ze sobą i z selekcją w załogach.
Także w klasach T czy Tango , które uznaje się za sportowe i przyznaj tytuły Mistrza Polski były załogi z łapanki , niedouczone i bardzo zróżnicowany sprzęt.
Porównajcie np. Tanga z czuba z Tangami z końca – masę , żagle itp.

Poza tym od kiedy kastrowanie łódek , obniżanie ich zdolności nautycznych przez pływanie bez spinakerów i genakerów można uzna za sportowe ?
Przecież te żagle tak straszne dla wielu „ sportowców” z klas T są żaglami podstawowymi dla wykorzystania zdolności nautycznych jachtów.
Patrząc na to w ten sposób można by uznać , ze najbardziej sportowa była klasa Tango - żagle dodatkowe i najmniejsze zróżnicowanie sprzętowe
Potem klasa Open – żagle dodatkowe – czyli sportowe  i zróżnicowanie sprzętu
Najmniej sportowe są klasy T – bez żagli „ sportowych „ przy bardzo dużym zróżnicowaniu sprzętu żagle , kadłuby.

Jednak za najważniejsze uważam , to czy ludzie są zadowolenie i chcą pływać czy nie są zadowolenie i nie będą pływali.
Jest wiele wspaniałych konstrukcji które zostały wyparte z żeglowania regatowego przez nowe konstrukcje.
Bez takiej klasy Open nie maja gdzie się ścigać.
Zwróćcie uwagę na to , że te hołubione podobno sportowe klasy T miały bardzo mało uczestników .
Nas było 11 jachtów.
Mnie nie przeszkadzało to , że wygrał Kuba na D24 ( pozdrawiam Ciebie i Twoja załogę ) , dużo radości dostarczało mi jak byłem na bojach nie daleko za Wami.
Pozdrawiam załogę drugiej D24.
Nie przeszkadzała mi przewaga UHURU – skoda , że mieliście awarię – dobrze było z Wami rywalizować.
Pozdrawiam załogę SALAMANDRA – fajnej łódki która bez klasy OPEN nie miała by się gdzie ścigać.
Dobrze , że byliście z nami i dostarczaliście nam radości jak byliśmy blisko Was.

Dla mnie naturalnymi rywalami w tych warunkach były dwa Binga 930 oraz NFun oraz Areo Skarzat 730 – Tańcząca Furia ( chyba tak się nazywa ta konstrukcja ) z którymi rywalizację przegraliśmy w wyniku moich błędów w ostatnim wyścigu.
Gdyby nie klasa Open ta piękna łódka dalej nie miała by gdzie pływać regatowo .
Mam do niej sympatie bo wiele lat temu po użyczeniu mi jej przez Jacka Paluszkiewicza startowałem na niej w Mistrzostwach Warszawy ścigając się z Leonem Wróblem i Piotrem Burczyńskim.
Wtedy dopiero były różnice w sprzęcie ale i ruch i postęp.

No i najważniejsze.
Klasy T powstały po aby zbierać jachty wypierane z klas 560 ( potem 550 ) , 620 ( potem 650 ) , 730 ( na Mazurach 720 ) przez nowe konstrukcje.
Potem te nowe konstrukcje zdominowały te klasy numeryczne by się wydzielić : Sympathy , Skippi , D24 .
Dwie pierwsze z wymienionych klas już nie istnieją a były to floty typowo sportowe większe od obecnej Tango.
Niedobitki tych klas , także te jachty które odstają poziomem sprzętowym od D24 mogą znaleźć swoje miejsce w klasie Open.
Ich właściciele mogą mieć miejsce do rywalizacji i zabawy .

Nawet jak się to komuś nie podoba.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2018-08-21, 10:33    [Cytuj]

Cytat:
Poza tym od kiedy kastrowanie łódek , obniżanie ich zdolności nautycznych przez pływanie bez spinakerów i genakerów można uzna za sportowe ?

Andrzeju mogą i są, optimist, laser, fin, star

Cytat:
Przecież te żagle tak straszne dla wielu „ sportowców” z klas T są żaglami podstawowymi dla wykorzystania zdolności nautycznych jachtów.

PPJK jest w jakiś sposób porównywalna, gdyż są ściśle określone przepisy klasowe, brak żagli dodatkowych niczego tu nie zmienia, a na pewno nie umniejsza pływania regatowego.

Co do klasy open to trudno tu mówić o klasie, gdyż rywalizowały tu różne jachty, gdzie regułą było brak reguł. Pytanie czy wygrała najlepsza załoga w sensie regatowym, czy najszybszy jacht w stawce pozostawiam otwarte. Co nie znaczy że nie mają się ścigać. tak jak to napisał Sceptyk i Wiktor podnosi to poziom żeglarstwa i umożliwia rozwój techniczny żeglarstwa.
Co do D24 to przy swojej długości ponad 7 m i powierzchni ożaglowania uwzgledniając długość linii wodnej, masę jachtu w przeliczeniu na powierzchnie żagli w trymie regatowym trudno aby taki jacht nie pokonał jachtów kabinowych.
Dla D24 sa oddzielne regaty puchar D24. Jedne regaty były nawet na Charzykowskim, relacja jest na tym forum. Niedawno w Pucku były MP dla tej klasy. I tam należy się wykazywać, a nie zbierać łatwe pucharki.
Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2018-08-21, 10:46, w całości zmieniany 1 raz  

~maski

Wysłany: 2018-08-21, 12:03    [Cytuj]

W niedzielę wracając na macierzyste północne wody przez godzinkę oglądałem jak się ganiacie, wielka przyjemność oglądać flotę na genakerach / spinakerach. Roberta spina po przeróbkach widziałem już wcześniej, Andrzej twój nowy genaker wygląda imponująco.
Szkoda, że awaria popsuła zabawę dla Uhuru no i że wcześniej brakowało wiatru. W piątek na Śniardwach do wieczora mieliśmy "trójeczkę" szkoda że do was nie sięgnęła :(

pozdrawiam
ciepło

ps macie wyniki innych klas ? ( open i T3 mam )

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-08-21, 21:26    [Cytuj]

Dzięki Marcinie , nie tylko wygląda imponująco ale i ciągnie imponująco.

Tu link do krótkiego filmiku z walki na trasie
.https://www.youtube.com/watch?v=MZAb9WVgb-g&feature=youtu.be

( dezaktywacja kropką )

Popatrzcie jaki zestaw łodzi jest w tym tłoku.

Czy to jest pływanie sportowe ?

~maski

Wysłany: 2018-08-21, 21:43    [Cytuj]

Andrzeju niedzielne wyścigi podglądałem przez lornetkę, widziałem jak zapierdylałeś :)

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-08-21, 21:43    [Cytuj]

Sławek napisał/a:

I tam należy się wykazywać, a nie zbierać łatwe pucharki.
Sławek

Sławku
Proszę , nie dziel nas.
Powtarzam , bardzo się cieszę , że koledzy byli z nami i mogłem z nimi rywalizować.
Cieszę się , że byłą taka zróżnicowana flotylla i mam nadzieje , ze będzie się rozwijała.
Ze dojdą Skippi , Sympathy no i może część kolegów z obecnych klas T , którym spodoba się taka jazda.
A jeżeli piszesz , że klasy T są jakoś określone , zwymiarowane i dlatego są sportowe to pomyśl - jak wprowadzimy warunek , ze jednokadłubowce z minimalną masą "X" to też będziemy już sportowcami którymi teraz nie jesteśmy ? :lol:

Aby coś dzielić i doskonalić na początku trzeba coś zacząć budować.
Podwaliny zostały położone w zeszłym roku.
W tym roku było dobrze
Może czas na następny krok ale nie przez eliminacje obecnie startujących.

[ ODPOWIEDZ ]