FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dlaczego burze omijają Giżycko
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-05-04, 06:17   Dlaczego burze omijają Giżycko [Cytuj]

Sześć lat temu zainspirowany krzywdzącymi informacjami pogodowymi w mediach postanowiłem założyć wątek pogodowy na forum -> https://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=5243

Nie podobało mi się to, że w mediach na Mazurach zawsze pada, a ja za oknem widzę słońce na niebie. Nie ukrywam, że miałem nawet na ten temat spiskowe teorie.

Jak pokazał (po raz kolejny) wczorajszy dzień kiepska pogoda omija szlak WJM, którego centrum jest w Giżycku. Wszelkie burze albo zahaczają o Śniardwy, albo o Węgorzewo.

Większość frontów burzowych na przestrzeni ostatnich lat, w których rozpocząłem śledzenie zdjęć satelitarnych (sat24.com - w telefonie aplikacja SatView) i prognoz numerycznych (ICM Meteo - w telefonie aplikacja Meteo.pl alternative) Giżycko ominęło "górą" lub "dołem". To nie może być przypadek.

Wczoraj w Węgorzewie była burza z piorunami, a w Giżycku nie spadła kropla deszczu.

Na zdjęciach chmury wokół Giżycka.

chmury-gizycko-01.jpg
Media ostrzegają przed burzami z gradem na Mazurach. Niebo faktycznie wygląda niepokojąco.
Plik ściągnięto 5287 raz(y) 52,44 KB

chmury-gizycko-02.jpg
Wystarczy jednak rzut oka na SatViewe w telefonie, aby uspokoić emocje. Burze jak zwykle ominą Giżycko.
Plik ściągnięto 5288 raz(y) 60,02 KB

chmury-gizycko-03.jpg
Gdzieś nad Kętrzynem ulewa.
Plik ściągnięto 5288 raz(y) 58,54 KB

chmury-gizycko-04.jpg
Plik ściągnięto 5287 raz(y) 49,5 KB

chmury-gizycko-05.jpg
Deszcz doskonale widoczny ze szlaku WJM
Plik ściągnięto 5290 raz(y) 56,31 KB

chmury-gizycko-06.jpg
Plik ściągnięto 5289 raz(y) 65,71 KB

chmury-gizycko-07.jpg
Plik ściągnięto 5289 raz(y) 67,9 KB

chmury-gizycko-08.jpg
Chmury burzowe gdzieś nad Węgorzewem
Plik ściągnięto 5290 raz(y) 55,23 KB

chmury-gizycko-09.jpg
Chemitrails :)
Plik ściągnięto 5287 raz(y) 48,61 KB

chmury-gizycko-10.jpg
Nad Kętrzynem się przejaśnia :)
Plik ściągnięto 5290 raz(y) 45,27 KB

chmury-gizycko-11.jpg
Południowa część szlaku WJM bezchmurna.
Plik ściągnięto 5290 raz(y) 58,63 KB

chmury-gizycko-12.jpg
Gdzieś daleko na zachód od szlaku WJM nawałnice.
Plik ściągnięto 5289 raz(y) 123,02 KB

chmury-gizycko-13.jpg
Potężne kowadełko burzowego cumulonimbusa gdzieś nad Obwodem Kaliningradzkim. Potwierdza to zdjęcie satelitarne SatView
Plik ściągnięto 5289 raz(y) 57,09 KB

chmury-gizycko-14.jpg
Plik ściągnięto 5288 raz(y) 61,9 KB

chmury-gizycko-15.jpg
Plik ściągnięto 5287 raz(y) 64,97 KB

chmury-gizycko-16.jpg
Plik ściągnięto 5287 raz(y) 60,33 KB

chmury-gizycko-17.jpg
Ulewa nad Kanałem Mazurskim (potwierdzona telefonicznie)
Plik ściągnięto 5287 raz(y) 60,4 KB

~Emill`76

Wysłany: 2018-05-04, 06:45    [Cytuj]

Wczoraj kilkukrotnie burze ominęły Rajcochę, na której się schroniliśmy....

7502DD9F-37C4-4494-A80B-3FF34B45E4B0.jpeg
Plik ściągnięto 29 raz(y) 1,96 MB

~Świerszcz

Wysłany: 2018-05-04, 06:50    [Cytuj]

Nie odpalacie „ doli” TeFałenom :mrgreen: no to macie u nich „ w cyc” ;-) , a nie tam żadna teoria spiskowa ;-) 8-) ;-)
Ale coś narzeczy musi być, że cały czas jest straszenie a to że kleszcze, a to że ( jak w Texasie) aleja tornad, a to że 50% drożej... Zupełnie jak w tym kawale: Poszedł rolnik do burdelu i na początku było za sucho, potem za mokro, a na koniec za drogo...
8-)

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2018-05-04, 07:09    [Cytuj]

Dodam, że to nie tylko media prorokują opady. Od paru lat pod tym względem obserwuję wspomniany icm i w przypadku opadów krotkotrwałych (burze) w 90% ich fusy się mylą. W prognozy ICM wierzę jedynie kiedy zjawiska są na tyle szerokie, że identyczna pogoda ma być wg nich niemalże na całym szlaku o tej samej porze (sprawdzam Węgorzewo, Giżycko i Ruciane-Nida). Jeżeli przewidują opady tylko np. W Giżycku - na 90% ich nie będzie.

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-05-04, 09:12   Re: Dlaczego burze omijają szlak Wielkich Jezior Mazurskich [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:

Większość frontów burzowych na przestrzeni ostatnich lat, w których rozpocząłem śledzenie zdjęć satelitarnych (sat24.com - w telefonie aplikacja SatView) i prognoz numerycznych (ICM Meteo - w telefonie aplikacja Meteo.pl alternative) Giżycko ominęło "górą" lub "dołem". To nie może być przypadek.

Wg mnie to nie przypadek tylko normalne zjawiska zawiązane z prądami jakie występują nad jeziorami i dużymi rzekami.
To tak na podstawie własnych obserwacji.
1. Przez wiele lat bardzo często jeździłem na trasie Warszawa - Ozorków.
Bardo ciekawe było obserwowanie co się dzieje po obu stronach Bzury.
Widać było wyraźnie , że jest granicą dla temperatury po jednej biało , po drugiej mokro. Widziałem to wielokrotnie , podobnie inaczej układały się chmury.
2. Latając samolotami na długich liniach ( czyli wysoko ) przy pełnym zachmurzeniu można było w chmurach zaobserwować różnego rodzaju zapadliska a także ciągnące się zapadnięte linie - to było nad jeziorami i rzekami.
3. Wczoraj wieczorem moi sąsiedzi czekali na burze a ja podlewałem , byłem pewien , że idąca od strony Łodzi burza do nas nie dojdzie.
Sąsiad nie dawał się przekonać i zaczęliśmy ją śledzić w sieci.
Szła prosto na nas ale przy dochodzeniu do Wisły w rejonie Warszawy skręciła na północ.
4. Wielokrotnie na Mazurach obserwowałem , że jak do północnych jezior zbliżała się burza to nas obchodziła o północy - kiedyś stoją na kotwicy między wyspami na Darginie obserwowaliśmy jak dochodząca od zachodu burza obchodziła nas waląc do późna w nocy piorunami i potem poszła dalej na wschód , nad nami prawie cały czas było czyste niebo i gwiazdy. To było wspaniałe , pełne grozy zjawisko.

Myślę , że to układ prądów wstępujących i opadających tak działa.
Ciekawy jestem jak to jest opisane w teorii.
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Drago 2018-05-04, 09:14, w całości zmieniany 3 razy  

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2018-05-04, 12:12    [Cytuj]

Andrzej, ciekawa koncepcja.
To swoją drogą niesamowite, że atmosfera Ziemi i zjawiska ją tworzące są mimo wszystko zagadką przy takim niby postępie nauki.

~melloon

Wysłany: 2018-05-04, 20:59    [Cytuj]

Świerszcz napisał/a:
Nie odpalacie „ doli” TeFałenom :mrgreen: no to macie u nich „ w cyc” ;-) , a nie tam żadna teoria spiskowa ;-) 8-) ;-)
Ale coś narzeczy musi być, że cały czas jest straszenie a to że kleszcze, a to że ( jak w Texasie) aleja tornad, a to że 50% drożej... Zupełnie jak w tym kawale: Poszedł rolnik do burdelu i na początku było za sucho, potem za mokro, a na koniec za drogo...
8-)

"Biały szkwał na Mazurach" czy " Słońce w Giżycku" ?
Jak myślisz, który tytuł przyciągnie więcej lemingów ? ;-)

~pzaw

Wysłany: 2018-05-04, 22:02    [Cytuj]

1. Blisko Poznania jest jez. Kierskie a po wschodniej stronie miejscowość Suchy Las. Burze nadchodzące z zachodu krążą nad jeziorem i lubią się wracać.
2. Przez wiele lat spędzałem wakacje w Tucznie niedaleko Wałcza. Obserwowałem burze, które nadchodziły z różnych kierunków ale rzadko przekraczały dolinę Noteci.
Pewnie takich obserwacji mamy sporo.... i tu warto wrócić do różnych przepowiedni związanych z pogodą np. Deszcz ranny, płacz panny - oba krótko trwają.

~pzaw

Wysłany: 2018-05-04, 22:13    [Cytuj]

A co do burz na WJM: mam wrażenie, że burze na północy (Dobskie, Mamry) są bardziej gwałtowne niż na np. jez. Nidzkim

funyo

Wysłany: 2018-05-04, 22:16    [Cytuj]

Żadna to nowina, że ukształtowanie i rodzaj terenu mają wpływ na lokalną pogodę.
Woda ma inne właściwości od "lądu", inaczej oddaje ciepło, wpływając tym samym na przepływ powietrza, a więc i chmur.
Według moich obserwacji front burzowy nadchodzący z kierunków zachodnich często zatrzymuje się na linii WJM i omija je górą. Natomiast ten nadchodzący z kierunków wschodnich wręcz tworzy komórki burzowe nad jeziorami, przez co burze bywają bardziej intensywne i są osadzone nad jeziorami...

~pzaw

Wysłany: 2018-05-04, 23:01    [Cytuj]

+ duże miasta, których termika mocno oddziałuje na wędrówki burz. Piszesz 'nic nowego" ale to nic nowego dla niewielu. Ile osób obserwuje współcześnie pogodę i wyciąga wnioski? Miałem zajęcia z meteorologiem/psychologiem: siadał na drzewie i obserwował kto z wychodzących z kościoła go zauważy. Zazwyczaj głowę do góry podnosiły tylko dzieci.

~najmita

Wysłany: 2018-05-05, 07:31    [Cytuj]

Niewątpliwie ukształtowanie terenu ma znaczenie na lokalną pogodę, znikome ale ma. Stąd wzięło się określenie "mikroklimat".
Zjawiska, o których mowa zauważył prawie każdy żeglarz mazurski.
Moim zdaniem, warunki terenowe mogą wpływać na trasę burz, ale tylko tych słabych, niskich. Burze z potężnych cumulunimbusów o wysokości 10-15km raczej nie zwracają uwagi na to co pod nimi się znajduje.

A tak przy okazji. Czy wiecie ile może ważyć chmura burzowa?
Taka o średnicy 10km i wysokości do 15km.... - 3-4 miliardy ton.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-05-05, 07:36    [Cytuj]

melloon napisał/a:
"Biały szkwał na Mazurach" czy " Słońce w Giżycku" ?
Jak myślisz, który tytuł przyciągnie więcej lemingów ? ;-)

Na Mazurach nie występuje zjawisko Białego Szkwału. Proszę nie powielać nieprawdziwych sloganów medialnych.

Wiatromen

Wysłany: 2018-05-05, 08:32    [Cytuj]

pzaw napisał/a:
Burze nadchodzące z zachodu krążą nad jeziorem i lubią się wracać..

Burze nigdy nie wracają, co najwyżej dobudowują się. :)

~Rafał1960

Wysłany: 2018-05-05, 09:37    [Cytuj]

najmita napisał/a:

A tak przy okazji. Czy wiecie ile może ważyć chmura burzowa?
Taka o średnicy 10km i wysokości do 15km.... - 3-4 miliardy ton.

To może nawet zmiażdżyć jacht, który nie spłynie do portu :mrgreen:

Wiatromen

Wysłany: 2018-05-05, 10:14    [Cytuj]

21.06.13 roku.

Obraz radarowy sprzed 5 lat widać początkowo wyraźną linię wiatrową, wkraczając na wschód mazur, zaczyna się rozpadać. Hmm dziwne ?

Burze w N-E części Mazur obserwuje od 1997r, a śledzę na zdjęciach SAT itp. od 2007. Bywały sezony naprawdę groźne przytoczę tu rok 2012 (36 burz), 2011 (27 burz), 2010 (33 burz), 2001 ( 29 burz), 1999 (28 burz), 1998 (33 burz), a bywały również sezony bardzo słabe jak rok 2009 (7 burz), 2003 (14 burz), 2002 (13 burz).

Od 3 do 4 lat w moim regionie, czyli (powiat gołdapski) burze są mniej intensywne, co mogę zauważyć to burze dosyć często, omijają mnie od strony N-W lub S-E być może ( to tylko moja sugestia) mieszkam na wzniesieniu około 230m tam, gdzie burze mnie mijają jest o 100 m. niżej- sugestie ? Wpływ ortograficzny.

Po drugie, mieszkam bardzo blisko Puszczy Boreckiej, często zauważyłem, że las ma również duży oddziaływanie na powstanie lub zanik komórek burzowych.

Przykład z 6.06 z roku 2014.

Burza powstała dokładnie za lasem. 31.07 również podobna sytuacja. https://www.youtube.com/watch?v=jqMrWOtPeEM https://www.youtube.com/watch?v=S34UG_CEF48

Według moich spostrzeżeń największe szanse na burze są wtedy, gdy komórki są już dobrze rozbudowane i często na radarach można już spostrzec formacje liniowe. https://www.youtube.com/w...kULZboGd8&t=94s https://www.youtube.com/w...kULZboGd8&t=94s https://youtu.be/4pNtk0vaesc?t=1m3s

Nie gwarantuje to 100 % pewności, bywały takie burze, które mimo wału dochodząc do mnie lub lekko za mną rozsypywały się, dając tylko kilka wyładowań. Najczęstszy kierunek to S-W,S,S-E, przy chłodnej masie to N-W.

Reasumując burze naprawdę trudno przewidzieć czy dojdą do obserwatora, czy nie, ma na to wiele wpływu, począwszy od terenu po ruchy wznoszące w danym dniu.

capture6.jpg
Plik ściągnięto 4870 raz(y) 33,85 KB

Ostatnio zmieniony przez Wiatromen 2018-05-05, 10:15, w całości zmieniany 1 raz  

~melloon

Wysłany: 2018-05-05, 12:34    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Na Mazurach nie występuje zjawisko Białego Szkwału. Proszę nie powielać nieprawdziwych sloganów medialnych.

No właśnie o to mi chodzi. Mało kogo interesuje że na Mazurach jest piękna pogoda
(oprócz tych bezpośrednio zainteresowanych oczywiście :-) ), bo to nudne.
Dlatego pismaki podnoszą rangę każdej burzy. Niestety.

~Świerszcz

Wysłany: 2018-05-05, 12:58    [Cytuj]

Zgodnie ze starą dziennikarską zasadą:
- Nic tak nie ożywi wiadomości jak trup...

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-05-05, 13:34    [Cytuj]

Wiatromen napisał/a:

Reasumując burze naprawdę trudno przewidzieć czy dojdą do obserwatora, czy nie, ma na to wiele wpływu, począwszy od terenu po ruchy wznoszące w danym dniu.

Dziękuję Kolego , bardzo ciekawy materiał

tsa

Wysłany: 2018-05-05, 14:35    [Cytuj]

melloon napisał/a:

Dlatego pismaki podnoszą rangę każdej burzy. Niestety.
Za to forumowczaki nie darują żywemu nawet odbijacza na burcie :)))

[ ODPOWIEDZ ]