FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

MTSW 2019

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jeziora wolne od sieci.
Autor Wiadomość
~najmita

Wysłany: 2018-03-31, 08:33   Jeziora wolne od sieci. [Cytuj]

W lokalnej prasie znalazłem informację na temat "uwolnienia" od sieci jezior Roś i Orzysz.

Cytat z internetowego Wędkarskiego Świata:
Cytat:

Mazurskie jeziora Orzysz i Roś będą wolne od sieci!

Nowy prezes ZG PZW Teodor Rudnik spełnia kolejne obietnice zadeklarowane w wywiadzie opublikowanym w numerze 1/2018 „Wędkarskiego Świata”. 24 marca na posiedzeniu Zarządu Głównego PZW przedstawił wniosek o wyłączenie z komercyjnych odłowów rybackich jezior Orzysz (1070 ha, maks. 36 m) i Roś (1880 ha, maks. 32 m), będących jeszcze nie tak dawno doskonałymi łowiskami wędkarskimi potężnych szczupaków, okoni, boleni i dużych ryb karpiowatych. Wniosek ten został przyjęty jednogłośnie w formie uchwały. Przyjęcie wniosku poprzedziły liczne rozmowy prezesa Rudnika z wędkarzami, jak również jego kilkukrotne merytoryczne konsultacje na czele delegacji ZG PZW przeprowadzone z kierownictwem Gospodarstwa Rybackiego PZW w Suwałkach (który jest oddziałem terenowym PZW) oraz z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych: burmistrzem Orzysza Zbigniewem Włodkowskim i burmistrzem Pisza Andrzejem Szymborskim (znanym z wystąpienia na wędkarskiej demonstracji w czerwcu 2016 roku Warszawie przed siedzibą ZG PZW, będącej protestem przeciwko odłowom sieciowym na Mazurach). Rybakom pozostawiono jedynie ograniczone i kontrolowane odłowy niewędkarskich sielaw oraz węgorzy.

Redakcja WŚ popiera takie działania Zarządu Głównego PZW. Rozsądny kompromis w sprawie gospodarki na wodach PZW między naczelnymi władzami PZW, miejscowymi rybakami i samorządem lokalnym jest jedyną drogą do ograniczania komercyjnych odłowów sieciowych i rozwoju turystyki wędkarskiej na pięknych jeziorach północno–wschodniej Polski. Wiele teraz zależy od aktywności miejscowych kół PZW, które powinny mocno włączyć się przede wszystkim w ochronę tych jezior i w akcje zarybieniowe.

kamson

Wysłany: 2018-03-31, 09:04    [Cytuj]

Łooo, może zacznie coś się zmieniać w tym chorym systemie...
Myślałem że już nie doczekam tego typu wiadomości.

~Rafał1960

Wysłany: 2018-03-31, 10:28   Re: Jeziora wolne od sieci. [Cytuj]

Cytat z internetowego Wędkarskiego Świata:
Cytat:

Wiele teraz zależy od aktywności miejscowych kół PZW, które powinny mocno włączyć się przede wszystkim w ochronę tych jezior i w akcje zarybieniowe.

To chyba cały czas było jedno z głównych zadań PZW.
Ocknęli się, że niedługo utracą stołki, bo w nazwie mają "Wędkarski" a na wędkę nic nie można złowić?

<|Tobo

Wysłany: 2018-03-31, 19:20    [Cytuj]

Gdyby odłowy były "z głową" to i ryby by były. A co było odławiane? Na pewno nie to czego za dużo, tylko to co drogie i jest zbyt - czyli szczupak, sandacz, węgorz. Drobnego okonia w większości jezior jest za dużo, krąpia, drobnego leszcza, płoteczki. Tego rybako-wędkarze nie odławiali, za to w nadmiarze drapieżniki. Szlag może trafić jak "rybacy" dostają zgodę na odłów 4 ton tarlaków szczupaka (jeziora koło Szczytna), szlag trafia jak w tarło widać kilometry sieci.
Może ten news to pierwszy wiosenny skowronek? Oby :!:

~szuwarek13

Wysłany: 2018-03-31, 19:25    [Cytuj]

Mi się wydaje że kończą bo nie ma tam już co odławiać :-/ proponował bym zmniejszyć oczka w siatkach :idea:

~szuwarek13

Wysłany: 2018-04-04, 18:22    [Cytuj]

Jeziora wolne od sieci rybackich

Region

Jeziora Orzysz i Roś, a także Ełckie, Gołdopiwo i Necko będą wolne od sieci rybackich. Zarząd Polskiego Związku Wędkarskiego planuje wyłączenie tych jezior z komercyjnych odłowów rybackich. O taką decyzję administratorów łowisk od lat zabiegali miejscowi samorządowcy, wędkarze i turyści. Główny zarzut był taki, że rybacy wyławiają zbyt dużo ryb.

– Od lat promujemy turystykę, szczególnie skupiamy się na wędkarzach. Taka decyzja znacznie podniesie atrakcyjność naszych terenów – cieszy się burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski.

O ograniczenie odłowów wędkarskich na mazurskich jeziorach wiele lat walczyli również samorządowcy z Pisza.

Andrzej Szymborski – burmistrz Pisza
Obecnie trwają ostatnie ustalenia techniczne. Wyłączenia z połowów będą obowiązywały już od tego sezonu. Pierwsze efekty ograniczonych połowów powinny pojawić się w mazurskich jeziorach w przeciągu kilku lat.

Info Radio5

<|Tobo

Wysłany: 2018-04-04, 20:36    [Cytuj]

Dobrze, że dziś nie 1 kwietnia. Po tylu latach oglądania "gospodarki" rybackiej na jeziorach ktoś poszedł po rozum do głowy, że z wędkarzy może być większa (i łatwiejsza) kasa niż z rybaczenia.

<|Wacław G.

Wysłany: 2018-04-04, 21:28    [Cytuj]

Nie jestem za sieciami, ale kto będzie te jeziora zarybiał jak braknie PZW ?. W naturalny rybostan nie wierzę, chyba, że nie będzie wędkarzy.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-04-04, 23:16    [Cytuj]

Kto zarybiał gdy nie było PZW?

<|Tobo

Wysłany: 2018-04-05, 08:50    [Cytuj]

Wacław G. napisał/a:
.... jak braknie PZW ?...
- a gdzie wyczytałeś coś o likwidacji PZW?

~Rafał1960

Wysłany: 2018-04-05, 09:31    [Cytuj]

Wacław G. napisał/a:
Nie jestem za sieciami, ale kto będzie te jeziora zarybiał jak braknie PZW ?. W naturalny rybostan nie wierzę, chyba, że nie będzie wędkarzy.

A ja z kolei nie wierzę w te zarybiania.
One jakieś tam są ale symboliczne, natomiast rybacy czyszczą jeziora bardziej niż symbolicznie.
Per saldo ryb jest coraz mniej. Czyli działania PZW można uznać za pozorowane.
Doją wędkarzy a śmietankę spijają rybacy.

Wędkarz przyjeżdżający na Mazury opłaci składkę, wynajmie kwaterę, dokupi robaki i jakieś drobiazgi w wędkarskim, wypożyczy łódkę, kupi pół litra i popitkę w lokalnym sklepie, czasem odwiedzi jakąś knajpkę czy też zatankuje paliwo na powrót do domu a po powrocie namówi znajomych na kolejny wyjazd. Poza tym wędkarze często wypuszczają rybę z powrotem. Z rybaka śródlądowego nie ma takich korzyści.

Szkoda, że nie wierzysz w siłę natury. Ona naprawdę działa w rejonach, gdzie ryby są
a przepisy i ich egzekucja nie pozwalają na wyjałowienie wód.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-04-05, 10:38    [Cytuj]

Nic nie jest czarno-białe. Druga strona medalu wygląda tak, ze Wędkarze często zostawiają śmieci na łowiskach, które muszą być zbierane i utylizowane na koszt lokalnej społeczności.. Rybacy płacą podatki na miejscu zasilając kasę lokalnych gmin. Co nie oznacza, że nie należy dążyć do doskonałości.

~Rafał1960

Wysłany: 2018-04-05, 10:44    [Cytuj]

Rozumiem, że nie wolno fajdać gdzie popadnie ale też nie można wymagać, żeby turysta zabierał swoje śmieci do bagażnika i zabierał 300 km od miejsca wypoczynku.
Są opłaty utylizacyjne, lokalne, klimatyczne i powinny pokrywać koszty takich działań.

Co do podatków od rybaków nie chcę się wypowiadać.
Wiem tylko, że niektóre jeziora (poza szlakiem) po prostu zostały ogołocone.
Wtedy GR przestaje płacić za dzierżawę i za karę odbiera się im prawo do odłowu.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-04-05, 11:05    [Cytuj]

Rafał1960 napisał/a:
Rozumiem, że nie wolno fajdać gdzie popadnie ale też nie można wymagać, żeby turysta zabierał swoje śmieci do bagażnika i zabierał 300 km od miejsca wypoczynku.

...ale do najbliższego kosza już mógłby.

Cytat:
Są opłaty utylizacyjne, lokalne, klimatyczne i powinny pokrywać koszty takich działań.

Według danych MZMGO (gospodarka odpadami) w północnej części szlaku WJM rocznie z dzikich wysypisk zbiera się i utylizuje 100 ton "dodatkowych" śmieci. Jednymi z najdroższych są m.in. śmieci pozostawione przez wędkarzy i turystów wodnych, gdyż trzeba je najpierw pozbierać. Koszty zbierania przewyższają koszty utylizacji, bo łowiska i miejsca postoju "na dziko" są bardzo rozproszone, często w miejscach trudno dostępnych lub niedostępnych z lądu i zawierają stosunkowo niewielkie ilości śmieci.

Na forum była ankieta na temat wprowadzenia opłaty lokalnej za korzystanie z WJM
https://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=17382
Przeważały głosy sprzeciwu. Poza tym nie ma pewności, czy pieniądze nie rozeszłyby się - wydane niekoniecznie zgodnie z przeznaczeniem.

~Rafał1960

Wysłany: 2018-04-05, 11:26    [Cytuj]

Nie uwierzę, że śmiecą tylko przyjezdni wędkarze i stąd mamy 100 ton śmieci.
Wędkarze wszędzie śmiecą, nie wiem czemu ale tak jest.

Rozmawiałem ostatnio z ekspedientką z wędkarskiego, że opłata utylizacyjna powinna być za pojemniki na robaki. Nawet 15 groszy, ale powinna być. Zanęty też sprzedawać w pojemnikach zwrotnych.
Wtedy pudełeczko byłoby umyte i z nim pan wędkarz jechałby po następne robaki czy zanętę.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-04-05, 11:43    [Cytuj]

Rafał1960 napisał/a:
Nie uwierzę, że śmiecą tylko przyjezdni wędkarze i stąd mamy 100 ton śmieci.

Nigdzie tego nie napisałem. Na śmieciach nie jest napisane, czy pozostawił je wędkarz, żeglarz, czy kajakarz. Zbierający też ich w żaden sposób nie katalogują.

~szuwarek13

Wysłany: 2018-04-05, 17:21    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Nic nie jest czarno-białe. Druga strona medalu wygląda tak, ze Wędkarze często zostawiają śmieci na łowiskach, które muszą być zbierane i utylizowane na koszt lokalnej społeczności.. Rybacy płacą podatki na miejscu zasilając kasę lokalnych gmin. Co nie oznacza, że nie należy dążyć do doskonałości.
Kiedyś byłą jedna składka na całą Polskę - nie wiem czy to dobrze? ale kiedyś płaciłem 20zł za cały rok , na wody nizinne i łowiłem głównie na rzece Ełk tu gdzie mieszkam :idea: Narobiło się Okręgów/kół należałem do koła w Ełku , porobili te okręgi i teraz rzeka Ełk od jazu w Nowej Wsi Ełckiej podlega pod koło w Grajewie okręg Mazowiecki , więc tu płacę składki 210zł i nadal tylko łowię na rzece Ełk :evil: Więc po cholerę się pytam ? gdzie idzie ta kasa? czy nie powinna zostać w gminie? Zimą jeżdżę na wodę PGRyb zezwolenie zimowe na takie Łaśmiady to 75zł jak chcę dokupić drugie jezioro to dopłacam 20zł :idea: Po co mi ''100''jezior na które i tak nie pojadę :roll:

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-04-05, 17:53    [Cytuj]

Kasa idzie do kasy tej organizacji, której płacisz składkę lub wykupujesz zezwolenie. Do kasy gminy z tych pieniędzy nie trafia nic. Jedyny wyjątek jest wtedy gdy organizacja ma swoją siedzibę podatkową w danej gminie. Wówczas do kasy gminy trafia określony procent od podatku dochodowego.

kamson

Wysłany: 2018-04-28, 16:22    [Cytuj]

Podobno dalej łowią :evil:

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-05-02, 01:44    [Cytuj]

Dyskusja o kompleksach na punkcie własnej narodowości wydzielona do stosownego działu.
https://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=18187

[ ODPOWIEDZ ]