FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
czarter dwóch jachtów przez jedną osobę
Autor Wiadomość
~Maaniek

Wysłany: 2018-03-11, 10:03    [Cytuj]

Grill napisał/a:
A jak wygląda sprawa z ewentualnym uszczerbkiem na zdrowiu? Odpowiada czarterujący czy sternik?
Odpowiada sprawca,a umowa ubezpieczenia jeżeli jest nie ma tu znaczenia.
Ostatnio zmieniony przez Maaniek 2018-03-11, 10:10, w całości zmieniany 1 raz  

~najmita

Wysłany: 2018-03-11, 11:06    [Cytuj]

Maaniek napisał/a:
Grill napisał/a:
A jak wygląda sprawa z ewentualnym uszczerbkiem na zdrowiu? Odpowiada czarterujący czy sternik?

Oczywiście, że odpowiada sprawca. Jednak jeżeli jacht posiada ubezpieczenie NNW członków załogi to ubezpieczyciel pokrywa szkody do wysokości kwoty ubezpieczenia (zgodnie z OWU).
W mojej polisie jest takie ubezpieczenie.

~greg

Wysłany: 2018-03-12, 23:47    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Maaniek napisał/a:
Grill napisał/a:

Oczywiście, że odpowiada sprawca. Jednak jeżeli jacht posiada ubezpieczenie NNW członków załogi to ubezpieczyciel pokrywa szkody do wysokości kwoty ubezpieczenia (zgodnie z OWU).
W mojej polisie jest takie ubezpieczenie.

Koledze Grill chodziło chyba o odpowiedzialność cywilną. Odszkodowanie z NNW za np. złamany palec to grosze lub wcale, ale dla młodego pianisty może oznaczać koniec dobrze zapowiadającej się kariery i ogromne straty, za co może chcieć uzyskać rekompensatę.

Grill

Wysłany: 2018-03-13, 20:54    [Cytuj]

Cytat:
Koledze Grill chodziło chyba o odpowiedzialność cywilną. Odszkodowanie z NNW za np. złamany palec to grosze lub wcale, ale dla młodego pianisty może oznaczać koniec dobrze zapowiadającej się kariery i ogromne straty, za co może chcieć uzyskać rekompensatę.

Właśnie o to mi chodzi :-> . Wiem, że ryzyko jest stosunkowo niewielkie, ale wolę wiedzieć z czym takie wypadki się wiążą finansowo-prawnie i w jakich przypadkach odpowiedzialność finansowo-cywilna za straty na zdrowiu może spocząć na rodzicach lub nas (jak już wspomniałem, tylko dwóch z nas jest pełnoletnia).
Ostatnio zmieniony przez Grill 2018-03-13, 20:55, w całości zmieniany 2 razy  

~Maaniek

Wysłany: 2018-03-13, 21:35    [Cytuj]

Jako sternik odpowiadasz za załogę na zasadzie winy. Możesz się zabezpieczyć przed roszczeniami załogi transferując ryzyko na ubezpieczyciela - tak to mądrze brzmi - czyli zawierając umowę ubezpieczania OC uwzględniającą użytkowanie jachtu. Jeżeli jacht jest ubezpieczony przez czarterodawcę to w zakresie najczęściej jest opcja OC użytkownika jachtu czyli sternika. Trzeba to sprawdzić przy zawieraniu umowy czarteru. Jeżeli pływasz więcej w ciągu roku jako sternik to warto zastanowić się nad ubezpieczeniem skipera dla siebie.

~najmita

Wysłany: 2018-03-13, 22:07    [Cytuj]

Dla rozjaśnienia. Sternik odpowiada za te szkody, które wynikły z jego winy. Musi być wina aby odpowiadać. Jeżeli załogant grając na fortepianie, który zabraliście na jacht, złamie sobie palec to sternik za to nie odpowiada.

~greg

Wysłany: 2018-03-14, 23:06    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Jeżeli załogant grając na fortepianie, który zabraliście na jacht, złamie sobie palec to sternik za to nie odpowiada.

Zupełnie wypaczyłeś podany przeze mnie przykład, i pewnie zupełnie świadomie bo nie myślę, abyś traktował serio to co napisałeś. A kolegę Grilla może wprowadzić to w błąd. Dodanie ikonek emocji zmieniłoby wydźwięk tego zdania.

A wracając do meritum, nasz nieszczęsny młody pianista może złamać ten fatalny palec na kabestanie wybierając linę na wyraźne polecenie sternika. I co wtedy?

~najmita

Wysłany: 2018-03-15, 08:09    [Cytuj]

greg napisał/a:
najmita napisał/a:
Jeżeli załogant grając na fortepianie, który zabraliście na jacht, złamie sobie palec to sternik za to nie odpowiada.

Zupełnie wypaczyłeś podany przeze mnie przykład, i pewnie zupełnie świadomie bo nie myślę, abyś traktował serio to co napisałeś. A kolegę Grilla może wprowadzić to w błąd. Dodanie ikonek emocji zmieniłoby wydźwięk tego zdania.

A wracając do meritum, nasz nieszczęsny młody pianista może złamać ten fatalny palec na kabestanie wybierając linę na wyraźne polecenie sternika. I co wtedy?

Oczywiście, przykład pianisty, podany przeze mnie był z przymrużeniem oka.
Napisałem wyraźnie: musi być wina sternika aby ponosił on odpowiedzialność. Na przykład: sternik zagapił się i doszło do niekontrolowanego zwrotu z wiatrem (rufa), na skutek tego zwrotu załogant (ratując się przed wypadnięciem za burtę łamie palec. W tym przypadku jest wina sternika (którą musi wykazać poszkodowany).

Jeżeli sternik posiada OC z opcją NNW szkodę do wysokości kwoty ubezpieczenia pokryje ubezpieczyciel, wszystko co ponadto podlega dochodzeniu na drodze cywilnej.
Ostatnio zmieniony przez najmita 2018-03-15, 08:12, w całości zmieniany 1 raz  

[ ODPOWIEDZ ]