FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
czarter dwóch jachtów przez jedną osobę
Autor Wiadomość
Grill

Wysłany: 2018-03-07, 17:37   czarter dwóch jachtów przez jedną osobę [Cytuj]

Razem z grupą znajomych planujemy w wakacje wynająć dwa jachty. Dziesiątka z nas wolałaby płynąć ze sobą na jednym jachcie (zachodzi potrzeba wynajęcia "koromysła"), ale żaden z nich nie jest pełnoletni (mają po 17 lat). Trójka z nich kilkukrotnie była na Mazurach i ma patenty, natomiast kolejna dwójka "coś tam" żeglowała (również mają uprawnienia).
Czy byłaby możliwość wynajęcia przeze mnie dwóch jachtów, przy czym na jednym nie byłoby osoby pełnoletniej? Jeśli nie, mamy jeszcze jednego pełnoletniego, który wynająłby ten drugi jacht, jednak wtedy zajdzie konieczność podziału wspomnianej dziesiątki.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-03-07, 17:45    [Cytuj]

Podpisać umowę czarteru może wyłącznie osoba pełnoletnia, a prowadzić osoba uprawniona, niekoniecznie pełnoletnia. Osoba podpisująca umowę nie musi być sternikiem, ani mieć jakiegokolwiek pojęcia o żeglarstwie. Sternika może sobie nawet wynająć, a ten nie musi być pełnoletni.

Finansowo za czarter + ewentualne szkody odpowiada osoba składająca podpis na umowie. Może to być nawet rodzic sternika... i tak byłoby chyba najbardziej uczciwie.

Jeżeli znajdziesz firmę, która wypożyczy Tobie dwa jachty na jednej umowie - nie widzę problemu... ale o to musisz pytać w konkretnej firmie, nie na forum. Pod względem prawnym nie ma przeszkód.

zenek

Wysłany: 2018-03-07, 19:20    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Finansowo za czarter + ewentualne szkody odpowiada osoba składająca podpis na umowie. Może to być nawet rodzic sternika... i tak byłoby chyba najbardziej uczciwie.
Zbyszku pewny tego jesteś? Zdarzało mi się czarterować nawet cztery jachty, ale przy ich odbiorze jest jeszcze tzw, protokół zdawczo-odbiorczy i ten podpisywany jest przez sternika przejmującego odpowiedzialność materialną za jacht od armatora.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2018-03-07, 19:30    [Cytuj]

Zenku. Gdy odbierający i zarazem prowadzący jacht jest niepełnoletni, a jest wskazany przez tego co podpisuje umowę (najczęściej rodzic), to rodzic/ten z umowy odpowiada za jacht i szkody.

Tak przecież czarterowałem jachty dla Patricka gdy jeszcze nie był pełnoletni, a miał już patent...
Ostatnio zmieniony przez pough 2018-03-07, 19:31, w całości zmieniany 1 raz  

zenek

Wysłany: 2018-03-07, 19:47    [Cytuj]

pough napisał/a:
Zenku. Gdy odbierający i zarazem prowadzący jacht jest niepełnoletni, a jest wskazany przez tego co podpisuje umowę (najczęściej rodzic), to rodzic/ten z umowy odpowiada za jacht i szkody.

Tak przecież czarterowałem jachty dla Patricka gdy jeszcze nie był pełnoletni, a miał już patent...
OK! Miałem na myśli ponoszenie odpowiedzialności za jacht przez osobę faktycznie go odbierająca od armatora. Oczywiście w przypadku osoby niepełnoletniej odpowiedzialność materialna ponoszona jest przez rodziców lub prawnych opiekunów.

Grill

Wysłany: 2018-03-07, 21:34    [Cytuj]

Dziękuję za pomoc ;-)

Cytat:
Oczywiście w przypadku osoby niepełnoletniej odpowiedzialność materialna ponoszona jest przez rodziców lub prawnych opiekunów.

Akurat rodziców z nami nie będzie przy podpisywaniu umowy. Czy w tym wypadku ponoszą odpowiedzialność "z automatu", czy też ja, jako czarterujący oba jachty będę odpowiedzialny również za drugą łódke? A może lepszym wyjściem byłoby pełnomocnictwo :roll: ?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-03-07, 21:44    [Cytuj]

Grill napisał/a:
Dziękuję za pomoc ;-)

Cytat:
Oczywiście w przypadku osoby niepełnoletniej odpowiedzialność materialna ponoszona jest przez rodziców lub prawnych opiekunów.

Akurat rodziców z nami nie będzie przy podpisywaniu umowy. Czy w tym wypadku ponoszą odpowiedzialność "z automatu", czy też ja, jako czarterujący oba jachty będę odpowiedzialny również za drugą łódke? A może lepszym wyjściem byłoby pełnomocnictwo :roll: ?

Procedura rezerwacji jest taka, że po wstępnej rezerwacji jachtu (telefonicznie lub mailem) w danym terminie przychodzą do Ciebie pocztą dwa egzemplarze umowy, z których jeden podpisujesz i odsyłasz wraz z kopią dowodu wpłaty zaliczki. Dopiero wówczas jacht jest "zajęty".

Na miejscu podpisujesz jedynie protokół odbioru jachtu, w którym masz wymienione wyposażenie mogące ulec zniszczeniu lub zgubieniu. Może go podpisać osoba niepełnoletnia, ale materialnie będzie odpowiadać rodzic/opiekun.

Ponieważ sternik będzie niepełnoletni - warto firmę o tym poinformować wcześniej, abyście na miejscu nie mieli problemów.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-03-07, 21:44    [Cytuj]

zenek napisał/a:
Zbyszku pewny tego jesteś? Zdarzało mi się czarterować nawet cztery jachty, ale przy ich odbiorze jest jeszcze tzw, protokół zdawczo-odbiorczy i ten podpisywany jest przez sternika przejmującego odpowiedzialność materialną za jacht od armatora.

Tak. Gdy byłym nieletni dorabiałem sobie jako sternik do wynajęcia. "Dowodziłem" czerwonym Makiem 707 o nazwie Dedal z silnikiem Wietierok 15KM, budząc wówczas niekłamaną zazdrość wśród "burłaków" na kanale, których brałem na hol (też już miałem stosowne papiery) ;-)

zenek

Wysłany: 2018-03-08, 08:09    [Cytuj]

Tak. Gdy byłym nieletni dorabiałem sobie jako sternik do wynajęcia. "Dowodziłem" czerwonym Makiem 707 o nazwie Dedal z silnikiem Wietierok 15KM, budząc wówczas niekłamaną zazdrość wśród "burłaków" na kanale, których brałem na hol (też już miałem stosowne papiery) ;-)
W przypadku osoby niepełnoletniej zgoda. W przypadku osoby dorosłej mam wątpliwości czy za wyrządzone szkody odpowiada osoba podpisująca umową czy sternik faktycznie prowadzący jacht i podpisujący protokół. A w zasadzie uważam, że odpowiedzialność ponosi sternik.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-03-08, 09:08    [Cytuj]

Jeżeli masz wątpliwości - przeczytaj umowę.

~najmita

Wysłany: 2018-03-08, 09:25    [Cytuj]

Umowa może nie zawierać takich szczegółów. Natomiast na pewno zawiera punkt:
- W sprawach nie ujętych w umowie zastosowanie mają przepisy KC.

~Emill`76

Wysłany: 2018-03-08, 09:38    [Cytuj]

zenek napisał/a:
A w zasadzie uważam, że odpowiedzialność ponosi sternik.

Za szkody materialne , odpowiedzialność ponosi strona umowy - wynajmujący, który nie musi być tożsamy ze sternikiem . Nawet jeśli sternik był na dobrym gazie i spowoduje kolizję, odpowiadać materialnie będzie wynajmujący . Dalej natomiast pozostaje dochodzenie , na jakiej zasadzie wynajmujący przekazał jacht sternikowi .....

~Emill`76

Wysłany: 2018-03-08, 09:42    [Cytuj]

najmita napisał/a:

Umowa może nie zawierać takich szczegółów. Natomiast na pewno zawiera punkt:
- W sprawach nie ujętych w umowie zastosowanie mają przepisy KC.

W drugą stronę co bardzo ważne , zapisy umowy nie mogą być sprzeczne z KC i strony nie mogą tworzyć takich zapisów , gdyż będą nieważne ....

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-03-08, 09:50    [Cytuj]

Zapisy w umowach popularnych firm w branży, które niejednokrotnie zostały w okresie swojej działalności "przeczołgane" przez różnych prawników swoich klientów są z reguły sporządzone profesjonalnie. Dziś już raczej nikt nie pisze takich druków na kolanie. Rynek mamy dojrzały również pod tym względem.

~Maaniek

Wysłany: 2018-03-08, 15:55    [Cytuj]

Za jacht odpowiada wynajmujący. W przypadku wynajmu dwóch jachtów przez jedną osobę odpowiada ona za te dwa jachty co może być sytuacją niekomfortową. Wg jest jest możliwość wpisanie stosownego punktu do umowy mówiącego, że za jacht odpowiadać będzie sternik. Protokół zdawczo-odbiorczy to tylko przekazanie jachtu a nie przeniesienie odpowiedzialności materialnej za jacht na sternika z osoby wynajmującej. Fajnie będzie jak się nic nie zdarzy. Jak się zdarzy jest duże prawdopodobieństwo, że przestaniecie być znajomymi.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-03-08, 18:13    [Cytuj]

Niepelnoletni sternik za nic nie będzie ponosił odpowiedzialności z racji wieku, nie pozwalającego na taką odpowiedzialność. Nie mieszajcie chłopakowi w głowie. Albo rodzice sternika, albo inny dorosły który się pod umową podpisze.

Grill

Wysłany: 2018-03-08, 19:59    [Cytuj]

Możemy też oddelegować jedną z dwóch pełnoletnich osób na ten drugi jacht, co uprości sprawę, bo wtedy spisalibyśmy dwie osobne umowy. Tak chyba będzie prościej i unikniemy choćby części animozji powstałych po ewentualnej szkodzie.

Poza tym wolę mieć kogoś sprawdzonego na trzydziestotrzystopowcu :-P

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2018-03-09, 19:46   Re: czarter dwóch jachtów przez jedną osobę [Cytuj]

Grill napisał/a:

Czy byłaby możliwość wynajęcia przeze mnie dwóch jachtów, przy czym na jednym nie byłoby osoby pełnoletniej?

Kolego
Proponuję najprostsze rozwiązanie dla uzyskania odpowiedzi.
Skontaktuj się z tymi od kogo chciałbyś potencjalnie czarterować jacht.
To właściciel tych jachtów Ci powie czy się zgodzi i na jakich warunkach.
Nic go nie zmusi do działania wbrew jego woli.
Reszta to gdybanie.
Pozdrawiam Cię

A tak na marginesie - spotykałem bardzo młode załogi , czasami prowadzone przez dziewczyny i z przyjemnością patrzyłem na ich zachowanie , manewry i kulturę na pokładzie.
Chyba kluczem jest przekonanie do siebie i swojej odpowiedzialności właściciela jachtów.

Grill

Wysłany: 2018-03-10, 15:25    [Cytuj]

A jak wygląda sprawa z ewentualnym uszczerbkiem na zdrowiu? Odpowiada czarterujący czy sternik?

~najmita

Wysłany: 2018-03-10, 19:18    [Cytuj]

Grill napisał/a:
A jak wygląda sprawa z ewentualnym uszczerbkiem na zdrowiu? Odpowiada czarterujący czy sternik?

Zależy jak jest zawarta umowa z ubezpieczycielem. Jeżeli nie ma NNW warto kupić polisę dla sternika OC z ewentualnym NNW.

[ ODPOWIEDZ ]