FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Na drodze...
Autor Wiadomość
zenek

Wysłany: 2018-01-24, 11:17    [Cytuj]

filip55 napisał/a:
Ale tu nie ma nic do naciągania definicji.
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
art.2 Użyte w ustawie określenia oznaczają:
...
ust.3)autostrada – drogę dwujezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami
drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczoną
tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca,
które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej
40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep;
Owszem tak jest zdefiniowana. Ale nie jest zdefiniowana jako budowla złożona z dwóch jezdni jednokierunkowych.
Czy zatem chcesz na podstawie przytoczonej przez siebie definicji uznać autostradę za dwie drogi jednokierunkowe i tym samym stwierdzić, że wyprzedzanie z prawej strony jest zgodne z przepisami?

zenek

Wysłany: 2018-01-24, 11:35    [Cytuj]

plitkin napisał/a:
Otóż owe przykładowe możliwe scenariusze:
To ja Ci podam jeszcze jeden scenariusz. Kierowca BMW zasuwał prawie 200km/h i najzwyczajniej nie zmieścił się między Skodę, a auto z kamerką.
Z filmu ewidentnie widać po porównaniu z prędkością auta nagrywającego, że znacząco przekroczył dozwoloną prędkość. Za to co zrobił powinien odpowiadać z tego artykułu:
Cytat:
Art.160.§1.Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
a nie wywinąć się mandatem 500zł. Taki mandat można dostać łamiąc zakaz wjazdu ograniczającego dopuszczalny nacisk na oś lub ciężar auta.

zenek

Wysłany: 2018-01-24, 11:43    [Cytuj]

W filmie pod tym linkiem:http://tvn24bis.pl/moto,99/czy-mozna-wyprzedzac-z-prawej-strony,758984.html jest informacja Policjanta, że wyprzedzać z prawej strony można.
Tyle, ze co ciekawe przekaz filmu jest taki aby tego nie robić i tak jak w większości państw europejskich wkrótce pojawi się zakaz takich manewrów.

filip55

Wysłany: 2018-01-24, 12:10    [Cytuj]

zenek napisał/a:
Owszem tak jest zdefiniowana. Ale nie jest zdefiniowana jako budowla złożona z dwóch jezdni jednokierunkowych.
Czy zatem chcesz na podstawie przytoczonej przez siebie definicji uznać autostradę za dwie drogi jednokierunkowe i tym samym stwierdzić, że wyprzedzanie z prawej strony jest zgodne z przepisami?

Zacznij ty w końcu rozróżniać pojęcie drogi i jezdni. I wtedy przeczytaj jeszcze raz kiedy dozwolone jest wyprzedzanie z prawej strony.

zenek

Wysłany: 2018-01-24, 12:30    [Cytuj]

filip55 napisał/a:
Zacznij ty w końcu rozróżniać pojęcie drogi i jezdni. I wtedy przeczytaj jeszcze raz kiedy dozwolone jest wyprzedzanie z prawej strony.
Przytoczę Ci dosyć interesująca wykładnię z pewnej szacownej strony:
Cytat:
Czy wolno wyprzedzać z prawej strony na autostradzie?

Czy biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy wolno wyprzedzać z prawej strony na autostradzie lub drodze ekspresowej? Analizując zapis wolno, ale tylko w przypadku, gdy droga ekspresowa lub autostrada ma po trzy pasy ruchu przeznaczone do jazdy w jednym kierunku.

Uściślając w kwestii autostrady - w polskich warunkach autostrady składają się zazwyczaj z dwóch jezdni jednokierunkowych zatem należy w ich przypadku postępować tak, jak przy drogach jednokierunkowych.
źródło-:http://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-na-drodze/manewry/321516,Kiedy-wolno-wyprzedzac-z-prawej-strony.html

Fajna wykładnia prawda? Dla każdego coś miłego ! Nie wolno i jednocześnie wolno :-P !

A do czego prowadzi wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie, to film o którym jest dyskusja najlepiej pokazuje.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-01-24, 12:31    [Cytuj]

Zenek przepisy traktuje "zdroworozsądkowo" w zależności od tego czy to autostrada czy strefa ciszy. :mrgreen:

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2018-01-24, 12:33    [Cytuj]

zenek napisał/a:
plitkin napisał/a:
Otóż owe przykładowe możliwe scenariusze:
To ja Ci podam jeszcze jeden scenariusz. Kierowca BMW zasuwał prawie 200km/h i najzwyczajniej nie zmieścił się między Skodę, a auto z kamerką.
Z filmu ewidentnie widać po porównaniu z prędkością auta nagrywającego, że znacząco przekroczył dozwoloną prędkość.

Co do scenariusza - jest to możliwe. To pisałem w swoim poście.
Co do "ewidentnie widać..., że znacząco" - moi zdaniem nieuzasadnione pomówienie. W każdym razie ja nie umiem określić tego "znaczącego przekroczenia" nawet z dokładnością 20 km/h.

Kiedyś porównywałem z ciekawości jaka jest rzeczywista różnica prędkości z innym autem. Okazywało się, że pomierzoną różnicę 20km/h odbierałem subiektywnie jako "bardzo dużą". A różnicę 40 km/h - to już "rakieta przeleciała". Zmierz kiedyś z ciekawości.

filip55

Wysłany: 2018-01-24, 12:42    [Cytuj]

zenek napisał/a:
źródło-:http://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-na-drodze/manewry/321516,Kiedy-wolno-wyprzedzac-z-prawej-strony.html

Czyli coś na zasadzie: to musi być prawda, przeczytałem o tym w internecie. :-)
A wystarczy zajrzeć do ustawy...

zenek

Wysłany: 2018-01-24, 13:02    [Cytuj]

filip55 napisał/a:
zenek napisał/a:

Czyli coś na zasadzie: to musi być prawda, przeczytałem o tym w internecie. :-)
A wystarczy zajrzeć do ustawy...
Nie! Ten link podałem jako ciekawostkę jak można bzdurnie interpretować prawo. Ja swoją interpretację oparłem na kodeksie drogowym: https://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?p=285999#285999
Moim zdaniem interpretowanie autostrady jak jezdni jednokierunkowych i tym samy stosowanie przepisów takich jakie obowiązują na autentycznych jezdniach jednokierunkowych jest naciąganiem prawa. Ale to moje subiektywne zdanie.
Skutki jednak takiej interpretacji mogą być opłakane, bowiem jak wynika z przytoczonego filmu większość kierowców uznała wyprzedzanie z prawej strony za zabronione. Jeżeli dołoży się do tego fakt, że w innych krajach jest to zabronione bez żadnych prób obejścia zakazu, to można założyć że większość kierujących przy zmianie pasa z lewego na prawy nie ma nawyku patrzenia w prawe lusterko i sprawdzania czy prawy pas jest wolny. Jakie mogą być tego efekty na autostradzie przy dużych prędkościach nie trudno sobie wyobrazić.

zenek

Wysłany: 2018-01-24, 13:05    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Zenek przepisy traktuje "zdroworozsądkowo" w zależności od tego czy to autostrada czy strefa ciszy. :mrgreen:
Miło mi to słyszeć :-D ! Znaczy się Zbyszku nie masz nic przeciwko używaniu silników spalinowych w portach zlokalizowanych w strefach ciszy :mrgreen: ?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-01-24, 13:06    [Cytuj]

Ja nie używam, a Ty masz własne sumienie. :-P

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2018-01-24, 13:07    [Cytuj]

Wg mojej subiektywnej oceny BMW jechało ok. 200 km/h (przed hamowaniem) . Subiektywnie oceniam to na +/- 30 km/h błędu w ocenie.
Nasze przepisy zabraniają wyprzedzania z prawej strony z wyjątkami, które w wypadku omawianego nagrania nie występują. Prawniczego kogucenia, co jest drogą, jezdnią, jednym pasem, innym pasem, zapasem i popasem, nie komentuję.
Każdy jest dorosły i wolny, przepisy łamie się na własną odpowiedzialność. Nie dalej, jak w niedzielę, złamałem przepis zakazu wyprzedzania z prawej strony, wyprzedzając auto z prawej strony, które złośliwie jechało lewym pasem, nie reagując na wszelkie bodźce, nie wykonując jednocześnie manewru wyprzedzania. Zrobiłem to szybko, zdecydowanie, nie bawiąc się w miganie światłami, trąbienie, czy próby edukacji złośliwca.
To, co zrobił kierowca BMW, na pewno nie kwalifikuje się li tylko na mandat 500 zł. Naraził on innych uczestników ruchu na ryzyko utraty życia. Jest to piractwo najczystszej wody i takie zachowania na drodze trzeba piętnować.
Owszem, manewr wyprzedzania przez samochód z kamerą był zbyt wolny, ale przepisy tego wyraźnie nie precyzują. Z takimi sytuacjami każdy z nas ma do czynienia, gdy ciężarówka wyprzedza ciężarówkę . Czasem nie jedną, ale 2, 3. Można się denerwować, ale jest to niepenalizowane i musimy z tym żyć.
Jeśli łamiemy przepisy, róbmy to w wyjątkowych wypadkach i z zapasem bezpieczeństwa użytkowników ruchu, a nie w tak idiotyczny i brawurowy sposób, jak uczynił to kierowca BMW.

OT
Proponuję wydzielić temat z "drzew" .
Ostatnio zmieniony przez artiosso 2018-01-24, 13:08, w całości zmieniany 1 raz  

zenek

Wysłany: 2018-01-24, 13:21    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Ja nie używam, a Ty masz własne sumienie. :-P
Muszę przyznać, że z gracją zszedłeś z linii strzału :-D !

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-01-24, 13:23    [Cytuj]

Mam dobrego nauczyciela. :-P

~szg

Wysłany: 2018-01-24, 13:24    [Cytuj]

Też parę kilometrów w życiu przejechałem i niestety takie barany jak ten z BMW się trafiają. Pół biedy jak zrobi tylko sobie kuku, ale szkoda niewinnych ludzi, których swoją głupotą naraża na niewyobrażalne tragedie. Za taki numer powinien iść siedzieć żeby skruszał bo na zmądrzenie nie ma co liczyć :-/ .

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-01-24, 13:28    [Cytuj]

Tak samo często jak barany pędzące na złamanie karku spotykam na drodze zawalidrogi prowadzące samochód jak furmankę. 8-)

~Emill`76

Wysłany: 2018-01-24, 14:03    [Cytuj]

Gdy kogoś wyprzedzamy , mówimy że wlecze się jak baran . Gdy ktoś nas wyprzedza , mówimy że zapitala jak idiota . Tylko my jeździmy jak należy ! ;-)

filip55

Wysłany: 2018-01-24, 14:28    [Cytuj]

zenek napisał/a:

Moim zdaniem interpretowanie autostrady jak jezdni jednokierunkowych i tym samy stosowanie przepisów takich jakie obowiązują na autentycznych jezdniach jednokierunkowych jest naciąganiem prawa.

Ale to nie jest żadna interpretacja. To jest napisane wprost. Czego nie rozumiesz w sformułowaniu: "autostrada - droga dwujezdniowa..." (art. 2 ust 3 ustawa prawo o ruchu drogowym).
Co do patrzenia w prawe lusterko przy zmianie pasa, to upewnienie się o możliwości wykonania manewru jest podstawowym obowiązkiem kierowcy.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2018-01-24, 14:49    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
Gdy kogoś wyprzedzamy , mówimy że wlecze się jak baran . Gdy ktoś nas wyprzedza , mówimy że zapitala jak idiota . Tylko my jeździmy jak należy ! ;-)

Ja znam inaczej. Jeżeli ktoś jest przed nami w regatach to znaczy, że ma lepszy sprzęt. Za nami są gorsi sternicy. :-P

zenek

Wysłany: 2018-01-24, 19:15    [Cytuj]

filip55 napisał/a:
Ale to nie jest żadna interpretacja. To jest napisane wprost. Czego nie rozumiesz w sformułowaniu: "autostrada - droga dwujezdniowa..." (art. 2 ust 3 ustawa prawo o ruchu drogowym).
Tyle mówi prawo o ruchu drogowym. Reszta jest już interpretacją, bowiem należy uznać autostradę jako dwie równolegle biegnące jezdnie jednokierunkowe aby mogły zostać zastosowane przepisy o wyprzedzaniu na jedniach jednokierunkowych.

Zbyszek napisał, że nie ma najlepszej opinii o jakości prawa w Polsce i trudno się z nim nie zgodzić. Bo czy naprawdę nie można jasno napisać w Kodeksie ruchu drogowego co wolno, a czego nie wolno na autostradach.
Rozumiem, że mieliśmy kiedyś tylko kawałek zdezelowanej autostrady między Wrocławiem, a Legnicą ale teraz jest ich już trochę więcej i przepisy ruchu drogowego w odniesieniu do autostrad nie powinny pozostawiać żadnych wątpliwości.

[ ODPOWIEDZ ]