FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stoper fałowy własnej homemade
Autor Wiadomość
<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2017-12-10, 20:17   Stoper fałowy własnej homemade [Cytuj]

Czy ktoś ma (i może TU udostępnić) projekt stopera fałowego do wykonania samodzielnie? Lub chociaż zdjęcie rozebranego z linijką, metrówką przy części. Format obojętny (dwg to marzenie ;-) ).
Widziałem sporo takich wykonanych ręcznie na łódkach, nie chcę eksperymentować, sporo wymaga pracy (pilnik itp) więc gotowy schemat, projekt to spore ułatwienie.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-12-10, 22:13    [Cytuj]

Tobo, z ciekawości: zalezy Ci na stoperze, czy masz ochotę po prostu podlubac sobie? Ile stoperow potrzebujesz i do lin jakiej średnicy?

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2017-12-11, 07:05    [Cytuj]

Potrzebuję 2 podwójne na linę max 6-8mm. Widziałem kilka samoróbek i fajnie działały a i wyglądały nawet jako tako, więc chcę spróbować zrobić a i oszczędność niemała ;-)

~Emill`76

Wysłany: 2017-12-11, 08:47    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Potrzebuję 2 podwójne na linę max 6-8mm. Widziałem kilka samoróbek i fajnie działały a i wyglądały nawet jako tako, więc chcę spróbować zrobić a i oszczędność niemała ;-)

Tomek, imho gra nie warta świeczki . Nie taki ten patent prosty, by działał odpowiednio skutecznie i przy tym nie niszczył fału ... W dziale giełda, czasem pojawiają się używki w rozsądnych cenach ....

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-12-11, 08:53    [Cytuj]

Też wydaje mi się, że to co się oszczędzi na stoperach straci się na linach, bo te będą częściej wymieniane ze względu na szybsze zużycie we własnej roboty stoperach...

~jachtyzklasą

Wysłany: 2017-12-11, 08:53    [Cytuj]

O ile mnie pamięć nie myli to w dokumentacji Micro Polo były rysunki prostego stopera mimośrodowego. Ech jak ten czas leci, jeszcze nie tak dawno hmm tak koło 1987 roku mieliśmy na "ćwiartce" takie stopery. I jakoś działały nawet ;-)

~Emill`76

Wysłany: 2017-12-11, 09:04    [Cytuj]

Miałem na Sparku, najprostsze stopery Spinlocka, oparte na dźwigni na mimośrodzie . Działały całkiem fajnie . Budowa chyba najprostsza z możliwych ;-)

spinlock.jpg
Plik ściągnięto 2762 raz(y) 11,91 KB

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2017-12-11, 11:11    [Cytuj]

Emil - 200zł za takiego spinlocka... Zasada działania jest prosta, mi chodzi o w miarę dokładny projekt, żeby nie eksperymentować z wymiarami, rozstawem otworów itp.
Zużycie lin na stoperach czy to ręcznie wykonanych czy markowych nie będzie znacząco różne. Mi mają służyć do dorabianego systemu refowania, dwa refy, system dwulinkowy, nie będą więc w ciągłym użytku.

~Emill`76

Wysłany: 2017-12-11, 11:48    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
.
Zużycie lin na stoperach czy to ręcznie wykonanych czy markowych nie będzie znacząco różne. .

Ojj ... nawet na markowych stoperach są różnice, a co dopiero na "domowym"

Tobo napisał/a:
.

Mi mają służyć do dorabianego systemu refowania, dwa refy, system dwulinkowy, nie będą więc w ciągłym użytku.

Dlaczego dwulinowy ? Jaka łódka ?

~Emill`76

Wysłany: 2017-12-11, 12:08    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
Tobo napisał/a:
.
Zużycie lin na stoperach czy to ręcznie wykonanych czy markowych nie będzie znacząco różne. .

Ojj ... nawet na markowych stoperach są różnice, a co dopiero na "domowym"

Tobo napisał/a:
.

Mi mają służyć do dorabianego systemu refowania, dwa refy, system dwulinkowy, nie będą więc w ciągłym użytku.

Dlaczego dwulinowy ? Jaka łódka ?

Może wystarczą knagi szczękowe ? a przed knagą , kipa .

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2017-12-11, 12:24    [Cytuj]

To jaka łódka akurat nie ma znaczenia ;-) System dwulinkowy bo najlżejszy w użytku, samodzielnie w S595 refowałem się w każdym kursie przy 4-5 B. Jednolinkowy ma zalety (mniej lin, bloczków i knagowań), ale wymaga większych sił i ostrzenia przy refowaniu.
Miałem z knagami szczękowymi + przelotka i po kilku pływaniach, na refach w silnych wiatrach, na linach były ślady. Knaga szczękowa (piesek) w/g mnie bardziej kaleczy liny. Po tym chyba wolałbym już knagę rożkową. Ideałem byłby stoper, stąd poszukiwania projektu :-)

~Emill`76

Wysłany: 2017-12-11, 12:46    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
To jaka łódka akurat nie ma znaczenia ;-) System dwulinkowy bo najlżejszy w użytku, samodzielnie w S595 refowałem się w każdym kursie przy 4-5 B. Jednolinkowy ma zalety (mniej lin, bloczków i knagowań), ale wymaga większych sił i ostrzenia przy refowaniu
.

Tomku, ja mam jednolinowy ..i jest szybki i łatwy w użyciu , a siły potrzebne do zarefowania ( na każdym kursie ) są tak nie wielkie, że bez problemu ogarnie nawet 10 letnie dziecko ;-)
Warunek : 2 bloczki na grocie + 2 bloczki na bomie .

Tobo napisał/a:

Miałem z knagami szczękowymi + przelotka i po kilku pływaniach, na refach w silnych wiatrach, na linach były ślady. Knaga szczękowa (piesek) w/g mnie bardziej kaleczy liny. Po tym chyba wolałbym już knagę rożkową. Ideałem byłby stoper, stąd poszukiwania projektu :-)

Fakt faktem, że porządna knaga szczękowa też kosztuje .. Harken czy Ronstan lin nie kaleczy, ale miałem kiedyś jakies włoskie ustrojstwo , to była masakra . Nie dość że nie trzymały jak należy , to kaleczyły szoty ....

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2017-12-11, 20:06    [Cytuj]

Dwa jakie widziałem i sfotografowałem. Stoper2 raczej nie do zrobienia (niby "niemarkowy" ale wykonanie wysokiej klasy), a stoper1 prosty i skuteczny (sprawdzałem).

stoper2.jpg
Plik ściągnięto 2622 raz(y) 26,66 KB

stoper2-2.jpg
Plik ściągnięto 2622 raz(y) 47,04 KB

stopery_1.jpg
Plik ściągnięto 49 raz(y) 715,96 KB

~darkor54

Wysłany: 2017-12-11, 20:46    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Dwa jakie widziałem i sfotografowałem. Stoper2 raczej nie do zrobienia (niby "niemarkowy" ale wykonanie wysokiej klasy), a stoper1 prosty i skuteczny (sprawdzałem).

To co nazwałeś "stoper2" ma mój przyjaciel na swojej sasance. Proste, skuteczne i niezawodne. Robił to podobno pod Warszawą jakiś Ukrainiec. Nie wiem czy się to da zrobić ale jakby to polecam...

[ ODPOWIEDZ ]