FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

MTSW 2019

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Courier 970- moc silnika
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-12-03, 22:20    [Cytuj]

Do sterowania mazurskim houseboatem nie potrzeba znajomości efektu śruby i innych efektów. Jachty są proste w użytkowaniu i może je prowadzić pięciolatka.

Manewry w portach załatwiają stery strumieniowe. Minimum jeden musi być, bo mazurskie porty są z reguły ciasne - tak uważam i odradzam początkującym wynajmowanie jachtów bez steru strumieniowego.

Odnośnie mocy silnika - do spacerowego pływania po Mazurach w zupełności wystarczy. Jeżeli ktoś po Courierze oczekuje prędkości - powinien raczej wynająć coś ślizgowego... ale te są znaaaacznie droższe w czarterze.

Ryszard M

Wysłany: 2017-12-04, 13:36    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Do sterowania mazurskim houseboatem nie potrzeba znajomości efektu śruby i innych efektów. Jachty są proste w użytkowaniu i może je prowadzić pięciolatka.

Manewry w portach załatwiają stery strumieniowe. Minimum jeden musi być, bo mazurskie porty są z reguły ciasne - tak uważam i odradzam początkującym wynajmowanie jachtów bez steru strumieniowego.

Odnośnie mocy silnika - do spacerowego pływania po Mazurach w zupełności wystarczy. Jeżeli ktoś po Courierze oczekuje prędkości - powinien raczej wynająć coś ślizgowego... ale te są znaaaacznie droższe w czarterze.

Nie jest to mój pierwszy raz.Pierwszy był w tym roku na Nexusie 850, który jest łódką znacznie lżejszą.Różnie z tymi manewrami bywało.Ale przeżyłem Guziankę ( i Nexus) w porze szczytu, więc uważam się za stosunkowo doświadczonego sternika.Wpłynąłem też do portu w Piaskach i Niedźwiedzim Rogu gdzie manewrowanie jest moim zdaniem dosyć wymagające. Trochę to inne pływanie jak na Ph 25 i 27 , ale można sie przyzwyczaić. Dziękuję wam za rady i porady. A tak a propos, to ten Courier przez dyskusję na forum, o pływaniu z wnukami. Miało być "nigdy więcej" a przez Was to będą w przyszłym roku dwie sztuki. Pozdrawiam.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-12-04, 22:12    [Cytuj]

Manewrowanie Nexusem a Courierem to dwie zupełnie różne techniki.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-12-04, 22:16    [Cytuj]

plitkin napisał/a:
Manewrowanie Nexusem a Courierem to dwie zupełnie różne techniki.

Jeżeli oba mają stery strumieniowe - nie ma w tym żadnej filozofii.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-12-04, 23:00    [Cytuj]

Filozofii nie ma nawet jezeli nie mają. Niemniej, nadal są to zupelnie różne techniki.
Ostatnio zmieniony przez plitkin 2017-12-04, 23:01, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-12-04, 23:06    [Cytuj]

plitkin napisał/a:
Filozofii nie ma nawet jezeli nie mają.

Polemizowałbym. Dla początkującego "parkowanie" bez strumieniówki w ciasnym porcie jest wyzwaniem. Żaglówką wyposażoną w miecz niektórzy sobie nie radzą, a co mówić o motorowcu.

plitkin napisał/a:
Niemniej, nadal są to zupelnie różne techniki.

Konkretnie co masz na mysli? Człowiek uczy się całe życie. 8-)

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-12-04, 23:15    [Cytuj]

Konkretnie, to wiekszosc czarterowych Nexusów jest wyposażona w silnik przyczepny, zatem skreca tylko z załączonym napedem (zeglarze z regily maja z tym drobny problem na poczatku). Mimo wyjatkowej sterownosci i statecznosci kursowej tego modelu (moim zdaniem pod tym wzgledem to absolutny lider w swoim segmencie na rynku) zeglarze potrafią krecic kierownicą przy silniku na luzie i dziwic sie czemu lodka nie skręca.
Couriery z kolei są najczesciej wyposazone w pletwę sterową umieszczoną tuż za śrubą silnika stacjonarnego. To powoduje, ze skrecac mozemy i bez zalaczonego nspedu (na predkosci). Czyli bardziej po-zeglarsku. Bardzo podobnie do jachtow morskich. Efekt sruby jest tu z reguly bardziej odczuwalny, zwlaszcza na wsteku. Czyli w jedną strone na wsteku skreca lepiej, w drugą gorzej alno w ogole dopuki się nie rozpedzi. Podchodzac do kei latwo dostawic rufę, a odchodzac odstawić. Generalnie - zupelnie inna technika.

Co d9 filozofii: Nexusem obracam w kanale lub na Węgorapie bez uzycia steru strumieniowego. Courierem tez, ale juz musze myslec (czyli wybrać kierunek obrotu). Uwazam, ze zadnej filozofii w tym manewrowan8u nie ma i po kilku godzinach treningu kazdy sobie da rade.
Swoją drogą, znane mi nexusy i couriery mają stery strumieniowe, wiec gadamy raczej teoretycznie.
Ostatnio zmieniony przez plitkin 2017-12-04, 23:19, w całości zmieniany 1 raz  

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-12-05, 02:44    [Cytuj]

Krótko mówiąc statek z prawoskrętną śrubą ciaśniej skręca w lewo (po lewej burcie) zarówno w przód jak i wstecz.

Ryszard M

Wysłany: 2017-12-05, 19:50    [Cytuj]

plitkin napisał/a:
Konkretnie, to wiekszosc czarterowych Nexusów jest wyposażona w silnik przyczepny, zatem skreca tylko z załączonym napedem (zeglarze z regily maja z tym drobny problem na poczatku). Mimo wyjatkowej sterownosci i statecznosci kursowej tego modelu (moim zdaniem pod tym wzgledem to absolutny lider w swoim segmencie na rynku) zeglarze potrafią krecic kierownicą przy silniku na luzie i dziwic sie czemu lodka nie skręca.
Couriery z kolei są najczesciej wyposazone w pletwę sterową umieszczoną tuż za śrubą silnika stacjonarnego. To powoduje, ze skrecac mozemy i bez zalaczonego nspedu (na predkosci). Czyli bardziej po-zeglarsku. Bardzo podobnie do jachtow morskich. Efekt sruby jest tu z reguly bardziej odczuwalny, zwlaszcza na wsteku. Czyli w jedną strone na wsteku skreca lepiej, w drugą gorzej alno w ogole dopuki się nie rozpedzi. Podchodzac do kei latwo dostawic rufę, a odchodzac odstawić. Generalnie - zupelnie inna technika.

Co d9 filozofii: Nexusem obracam w kanale lub na Węgorapie bez uzycia steru strumieniowego. Courierem tez, ale juz musze myslec (czyli wybrać kierunek obrotu). Uwazam, ze zadnej filozofii w tym manewrowan8u nie ma i po kilku godzinach treningu kazdy sobie da rade.
Swoją drogą, znane mi nexusy i couriery mają stery strumieniowe, wiec gadamy raczej teoretycznie.

Troche mi napędziłeś stracha. Jezeli Nexus jest liderem w manewrowości, a ja w tym roku miałem z nim trochę kłopotu , to z Courierem może być tylko gorzej.Większy i cięższy.Musze to przemyśleć. W rezerwie mam jeszcze Nexusa Revo i Balta 818. Pozdrawiam.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-12-05, 20:27    [Cytuj]

To musisz sie na powaznie zastanowic. Jezeli bedziesz na Mazurach i bedziesz chcial - sluze pomocą: krotki trening i bedziesz manewrowal jak mistrz.

haszsz

Wysłany: 2017-12-05, 20:28    [Cytuj]

Wybacz Ryszard M, ale chyba szukasz problemu którego nie ma, odrobina umiejętności które jak napisałeś posiadasz plus ster strumieniowy na łodzi pozwalają ci bezstresowo pływać i manewrować w portach.
Pzdr.

Ryszard M

Wysłany: 2017-12-05, 20:52    [Cytuj]

plitkin napisał/a:
To musisz sie na powaznie zastanowic. Jezeli bedziesz na Mazurach i bedziesz chcial - sluze pomocą: krotki trening i bedziesz manewrowal jak mistrz.

Propozycja z tych nie do odrzucenia.Chetnie skorzystamy z żoną z małej lekcji. Wstępnie planujemy wypad na koniec lipca. Odezwę się wcześniej. Pozdrawiam. :-)
ModEdit: cytowanie
Ostatnio zmieniony przez zenek 2017-12-05, 21:00, w całości zmieniany 1 raz  

Ryszard M

Wysłany: 2017-12-05, 21:03    [Cytuj]

haszsz napisał/a:
Wybacz Ryszard M, ale chyba szukasz problemu którego nie ma, odrobina umiejętności które jak napisałeś posiadasz plus ster strumieniowy na łodzi pozwalają ci bezstresowo pływać i manewrować w portach.
Pzdr.

Wiesz , myślałem że tak będzie. Ale kilka lat spędzonych na żaglówkach jako załogant ( syn był sternikiem ) skutecznie pozbawiły mnie wyczucia steru. Kiedy w tym roku po raz pierwszy zostaliśmy sami z żoną na Nexusie , o bezstresowości to mogłem pomarzyć. Okazało się że człowiek jednak uczy się całe życie. Może faktycznie za dużo o tym myślę? Pozdrawiam.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-12-05, 21:14    [Cytuj]

Ryszard M napisał/a:
plitkin napisał/a:

Propozycja z tych nie do odrzucenia.Chetnie skorzystamy z żoną z małej lekcji. Wstępnie planujemy wypad na koniec lipca. Odezwę się wcześniej. Pozdrawiam. :-)
ModEdit: cytowanie

Spoko. Bierz taki jacht jaki sie Tobie podoba. Godzinka i bedziesz manewrowal bez napinki. To kwestia potrenowania i poznania zasad. To nie jest trudne.
Ostatnio zmieniony przez plitkin 2017-12-05, 21:15, w całości zmieniany 1 raz  

haszsz

Wysłany: 2017-12-05, 22:41    [Cytuj]

Ryszard M napisał/a:
haszsz napisał/a:
Pzdr.

Wiesz , myślałem że tak będzie. Ale kilka lat spędzonych na żaglówkach jako załogant ( syn był sternikiem ) skutecznie pozbawiły mnie wyczucia steru. Kiedy w tym roku po raz pierwszy zostaliśmy sami z żoną na Nexusie , o bezstresowości to mogłem pomarzyć. Okazało się że człowiek jednak uczy się całe życie. Może faktycznie za dużo o tym myślę? Pozdrawiam.

W takim wypadku problem tkwi w twojej głowie ;)
Ostatnio zmieniony przez haszsz 2017-12-05, 22:43, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-12-05, 22:48    [Cytuj]

Ryszard M napisał/a:

Ryszardzie. Bez przesady. Tu masz zdjęcie mojej pięcioletniej wówczas córki płynącej z Górek Zachodnich do Gdyni półślizgową Nautiką.

Bez problemu poprowadzi też 150-konną motorówkę z Giżycka do Sztynortu.
Plitkin niepotrzebnie przytacza jakieś teorie o efekcie śruby i różnych filozofiach pływania. Ma w tym swój cel... ale z mojego sporego doświadczenia w tym zakresie wynika, że w pływaniu dowolnym mazurskich hausbotem wyposażonym w ster strumieniowy nie ma nic_trudnego.

Firma Bielak (podobnie jak Northman) jest znana z dbałości o klienta, dobrze wyposażonych i zadbanych jachtów.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-12-06, 07:46    [Cytuj]

...że w pływaniu dowolnym mazurskich hausbotem wyposażonym w ster strumieniowy nie ma nic_trudnego..

Ciekawa koncepcja. Kiedy ja mowie, ze w plywaniu nie ma zadnej filozofii (nawet bez steru) i proponuje konkretną pomoc - mam w tym cel. Co innego kiedy Ty mowisz, ze nie ma nic trudnego i na tym Twoje rady się konczą (nawet gdy technika dwoch roznych systemow sterowania jest rozna - udajesz ze tak nie jest).
Mam wrazenie, ze nie wazne co mowia inni - wazne by Twoje bylo na wierzchu.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-12-06, 08:34    [Cytuj]

Technika sterowania obu wymienionych przez Ciebie jednostek polega na użyciu steru strumieniowego, który jak sam przyznałeś znajduje się niemal zawsze na tej wielkości łodziach czarterowych.

~Emill`76

Wysłany: 2017-12-06, 09:36    [Cytuj]

Technika sterowania obu wymienionych przez Ciebie jednostek polega na użyciu steru strumieniowego, który jak sam przyznałeś znajduje się niemal zawsze na tej wielkości łodziach czarterowych.

Miałem okazję kilkakrotnie cumować / odcumowywać MX33 w portach - Nie sądzę, aby Courier byłby trudniejszy . Ster strumieniowy daje zupełnie inny komfort manewrowania . Jest nieporównywalnie łatwiej . Tak jak piszesz Zbyszku - nie ma w tym wielkiej filozofii .... i nie ma co demonizować , wplątywać teorie "śruby" itp. Teoria śruby ma większe znaczenie, gdy steru strumieniowego brak - np. w typowo morskich jachtach.
Brat miał doświadczenie jedynie w pływaniu małym pontonem z silnikiem zaburtowym ....i Courierem poradził sobie bez najmniejszego problemu, bardzo sobie chwaląc ten jacht. Osoba przekazująca Couriera od P. Bielaka , szybko i sprawnie "przeszkoliła" przed pierwszym wypłynięciem.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-12-06, 09:42    [Cytuj]

Ja tak nie uważam. Uważam, że ster strumieniowy jest urządzeniem wspomagającym (pamiętajmy - nie zawsze wydolnym). Moim zdaniem należy umieć sterować takim jachtem i bez steru i nie ma w takim sterowaniu żadnej filozofii ani trudności.
Ster strumieniowy powinien być używany również z głową (np. nie wszyscy wiedzą, że to urządzenie musi być używane pulsacyjnie). Czasem też może on zawieźć (np. wkręcenie cumy / zielska / liny kotwicznej). Mało tego, ster strumieniowy steruje w tych jachtach dziobem (brak w nich rufowych sterów (na szczęście)), a napęd/płetwa steruje rufą. O tym też warto wiedzieć.
Moim zdaniem należy po prostu umieć tymi jachtami sterować i tyle, a strumieniówką się najwyżej wspomagać (co jest bardzo przydatne). Taką umiejętność zdobywa się w ciągu godziny, później to już kwestia treningu. Do umiejętnego sterowania należy znać zasady sterowności, a te są różne w obu rozwiązaniach: jedno steruje napędem, drugie płetwą (do sterowania nie potrzebuje napędu, wręcz czasem napęd utrudnia to sterowanie).
Motorowodniacy nie mają z tym problemów, żeglarze z reguły na początku takie problemy miewają - do czasu aż nie zrozumieją zasady działania steru. Jak ktoś pokaże i wytłumaczy - po chwili już problemów nie ma. Dlatego zadeklarowałem koledze pomoc (jeżeli będzie chciał) niezależnie od tego jaki jacht i skąd wyczarteruje.

[ ODPOWIEDZ ]