FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Uwaga na kolejny sposób wyłudzeń
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-12-01, 08:35   Uwaga na kolejny sposób wyłudzeń [Cytuj]

Otrzymałem maila.

Cytat:
Mam nadzieję, że dotrze do ciebie na czas. Zrobiłem wycieczkę do Limassol na Cyprze, a moja torba została skradziona z moim międzynarodowym paszportem, telefonami i kartą kredytową w środku. Ambasada jest gotowa, aby pomóc mi w wykonaniu lotu bez mojego paszportu, po prostu muszę zapłacić za bilet i rachunki hotelowe. Ku mojej konsternacji nie mogę uzyskać dostępu do moich pieniędzy bez mojej karty kredytowej, skontaktuj się z bankiem, ale potrzebują więcej czasu, aby dać mi nową kartę. W tej niefortunnej sytuacji pomyślałem o pożyczce, którą mogę spłacić, gdy wrócę. Naprawdę muszę dołączyć do następnego lotu. Potrzebuję 23,600 kr. Proszę mi powiedzieć, czy możesz mi pomóc przez Western Union, ponieważ jest to najlepsza opcja, jaką mam.

Daj mi znać, jeśli to możliwe.

czekam na Twoją odpowiedź

pozdrawiam,

[tutaj imię i nazwisko mojego znajomego]

-------------------------------------------

instruktor żeglarstwa, skipper

Mazury, Chorwacja, Grecja
Nordic-Walking
607 597 745 <--- numer telefonu fałszywy; zamienione miejscami dwie cyfry w oryginalnym numerze

------------------------------

Czytałem o tego typu oszustwach na portalach "amerykańskich". Wysyłka mailem to pewne novum. Mail został wysłany z IP należącego do prywatnej sieci gdzieś w Afryce (o ile dobrze sprawdziłem).

filip55

Wysłany: 2017-12-01, 08:51    [Cytuj]

Ja otrzymałem z numeru +48 536 445 746 takiego SMSa:
"Usługa POGODYNKA została aktywowana. Koszt 1,23 zl/dzien (z VAT). Aby wylaczyc wyslij SMS o tresci CODE na numer 92525. Następnie otrzymany kod wyslij pod numer 536445746 w celu weryfikacji dezaktywacji usługi."
Oczywiście żadna POGODYNKA nie była włączona. Jak sprawdziłem w Internecie dopiero próba wyłączenia rzekomo włączonej usługi spowoduje naliczenie kilkudziesięciozłotowej opłaty.

~Rafał1960

Wysłany: 2017-12-01, 09:34   Re: Uwaga na kolejny sposób wyłudzeń [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:

Czytałem o tego typu oszustwach na portalach "amerykańskich". Wysyłka mailem to pewne novum. Mail został wysłany z IP należącego do prywatnej sieci gdzieś w Afryce (o ile dobrze sprawdziłem).

To dotyczy szczęśliwych posiadaczy konta na portalach *SPAM*
Ostatnio zmieniony przez Rafał1960 2017-12-01, 09:35, w całości zmieniany 2 razy  

<|Sza-man

Wysłany: 2017-12-01, 12:05    [Cytuj]

Dlatego trzeba chronić swoje dane osobowe na portalach typu *SPAM*. W zadnym przypadku nie wolno podawać tam w sposób ogólnie dostępny nr. telefonu. Tym bardziej chronić należy PESEL i pod żadnym pozorem nie łączyć go z danymi osobowymi. To prosty sposób na nie swój kredyt do spłacenia. Dobrym zabezpieczeniem jest wzór podpisu złożony w banku. Należy go również chronić i nie używać gdzie indziej.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-12-01, 13:07    [Cytuj]

Weź spróbuj kupić telefon na abonament bez skserowania Twojego dowodu przez młodą "konsultantkę".

funyo

Wysłany: 2017-12-01, 14:05    [Cytuj]

Teraz dotyczy to chyba też telefonów na kartę...

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-12-01, 17:18    [Cytuj]

Teraz to od dawna dotyczy wszystkiego. Zawsze wszędzie kserują, żądają. Trzeba by być eremitą, aby to Cię nie dopadło.

~Luke

Wysłany: 2017-12-01, 22:08    [Cytuj]

Ale większość tych wyłudzeń bazuje na skrajnej naiwności ofiar... Wcale nie chodzi o udostępnianie danych... Jak by do mnie napisał jakiś znajomy z jakiegoś portalu *SPAM*, to albo byłby to dobry znajomy, do którego bym od razu zadzwonił, albo zadzwonił do wspólnych znajomych i zapytał się co się dzieje, albo byłby to daleki znajomy i sprawę bym olał :)
To samo z wyłudzeniami na portalach ogłoszeniowy - zasada prosta: nie ma kasy nie ma wysyłki...
A "metoda na policjanta"? No kto daje policji swoje pieniądze ja się pytam??? Gdyby to była prawdziwa policja, to ja (a także np. mój 80-letni ojciec) powiedziałbym: OK, dobra akcja, mogę pomóc. Dajcie mi te pieniądze,to im przekażę :)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-12-01, 22:15    [Cytuj]

Wiadomość przyszła mailem. Nie mam konta na portalach, o których myślicie.

Rozmawiałem z właścicielem skrzynki. Jeden jedyny raz odebrał maila na obcym komputerze. Ktoś przechwycił hasło, włamał mu się do skrzynki na serwerze pocztowym, skasował zawartość o rozsyłał prośby o pomoc.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-12-01, 22:34    [Cytuj]

Uprzejmie proszę nie próbować omijania automatycznej cenzury. Nie po to dodałem kilka słów do autocenzury, aby dopuszczać omijanie zabezpieczeń. Jakiekolwiek, w jakiejkolwiek postaci odwołania/odniesienia do wybranych stron nie są tu mile widziane.

~Luke

Wysłany: 2017-12-01, 23:14    [Cytuj]

Dostałem od właściciela portalu odpowiedź na PW. Jak mam w takim razie zadać pytanie o (...) skoro nie mogę wymienić nazwy, która w dodatku nie jest nazwą własną, a ogólnym określeniem pewnego rodzaju portali??? Zresztą pisząc odpowiedź nie miałem na myśli tego jednego portalu, a wszystkie. Może należało by jednak zastanowić się, że istnieje też świat trochę szerszy od (...)?
Czy moja próba ominięcia filtru miała na celu jakiś spam? Bo mi się raczej wydaje że było to zwykłe pytanie...
Z cenzurą na tym forum dochodzimy do jakiś absurdów...

[ ODPOWIEDZ ]