FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciekawa obserwacja czegoś na grzebietach fal :)
Autor Wiadomość
maca_maca

Wysłany: 2017-10-29, 22:57   Ciekawa obserwacja czegoś na grzebietach fal :) [Cytuj]

Witajcie
Długo się zbierałem, żeby napisać tego posta - bo nie wiem czy nie wyjdę na laika lub też kogoś kto ma zwidy :)

Parę dni temu pływałem swoim house bootem tytan po jeziorze.
Pech chciał, że wracałem po 18.00 więc było już ciemno, ale nie aż tak żeby nie widzieć co się dzieje dookoła. Wiatr był dość silny, tak że fale miały około 1,5 m, (przynajmniej mocno się łamały tworząc białe grzbiety).
Walcząc z żywiołem - bo pierwszy raz w takich warunkach pływałem i przyznam że najadłem się strachu - zauważyłem tuż przy grzbietach fal, tak jakby małe białe ptaki, które bardzo szybko przenosiły się z jednej fali na drugą.
Zjawisko to trwało jakieś 3 -4 min. Wyglądało to jakby przenosiły się wraz z wiatrem i "osiadały na falach małymi chmarami". Po chwili uniosły się ku niebu i zniknęły. Unosząc się, wyraźnie widziałem małe białe skrzydełka - wielkość max 4 ew 5 cm.

Powiem wam, że osłupiałem bo wyglądało to kompletnie nierealnie, wołałem swoją dziewczynę, żeby sama zobaczyła.
Potwierdziła że to co widzę to nie złudzenie i szybko zwiała pod podkład.
Wiem, że może ten post jest całkowicie głupi i pewnie nie jeden mnie tu wyśmieje ale sporo się naszukałem informacji o tym co widziałem i niestety nic nie znalazłem.
Piszę tu bo może ktoś mi coś podpowie, ktoś kto może wie więcej niż ja.

Marcin

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-10-30, 00:57    [Cytuj]

To duchy tych, co odeszli na wieczną wachtę. 8-)

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-10-30, 08:25    [Cytuj]

Marcinie, jak to mozna skomentować? Otoz moja rada: poplywaj wiecej przy silniejszym wietrze o roznych porach dnia. Zeglaratwo i szerzej pojeta turystyka wodna dostarczają nam stale corazto nowe wrazenia,emocje i... niestety- doswoadczenie. Im wiecej tego ostatniego - tym mniej surrealistycznych emocji przynoso nam kolejne plywanie. Wowczas i mazurskie fale sie zmniejszają i z tych 1,5 metra osiagają swoje rzeczywiste rozmiary (pewnie ok. 0,5m), a i piana na falach przesrltaje byc taka widowiskowa. Za to pojawi sie wiekszy spokoj i pewnosc, a to odkrywa pole dla nowych wrażeń.

~szg

Wysłany: 2017-10-30, 12:32    [Cytuj]

A na jakim to jeziorze bo kolega nie napisał, że jakieś mazurskie?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-10-30, 12:36    [Cytuj]

szg napisał/a:
A na jakim to jeziorze bo kolega nie napisał, że jakieś mazurskie?

Półtorametrowe fale na Mazurach nie występują. Myślę, że to mogło być któreś z amerykańskich wielkich jezior. :lol:

<|Tobo

Wysłany: 2017-10-30, 16:20    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:

Półtorametrowe fale na Mazurach nie występują.
- taki pewny jesteś tego co piszesz? Fizyka nie kłamie. Jest też post ze zdjęciami serfera z Zalewu Włocławskiego gdzie bezdyskusyjnie fala przekracza 1,5m. Przeanalizuj sobie post gdzie jest dyskusja na temat fizyki fali, przelicz po swojemu.
Zastanów się skąd podawane oficjalne dane , że fale na Śniardwach osiągają 1,5metra?
Ciekawe czy pływałeś tam przy wietrze 6B, wiejącym w poprzek, przy brzegu zawietrznym? Pewnie nie, ale piszesz, że jak ktoś to widział to bzdura.
Ja takich nie widziałem fal, ale chętnie popłynę jako załogant mocnym jachtem lub jachtem morskim za sterem w okolice Okartowa przy wietrze W 7B, który wiał kilka godzin, lub 7B przy wietrze N gdzieś w okolice wysp, Bramki Seksteńskiej. Masz motorówkę - przypływaj, chętnie pozałoguję nawet na motorówce i zobaczymy czy to co piszą jest prawdą. Udawało mi się w tym roku uniknąć burz i sztormów na Śniardwach, jednak po tym co widziałem przy pływaniu w 6B przy brzegu nawietrznym nie widzę podstaw żeby twierdzić, ze fale 1,5m nie są możliwe. Dodatkowo - na Bełbot Cup na Kisajnie wiało zdrowo, 4B, fala? Nie było fali, może 30cm miała. Dlaczego- za krótki rozbieg. Na Niegocinie też nie rozpędzi się fala na tyle żeby urosnąć ponad metr (ze wstępnych obliczeń).

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-10-30, 16:20    [Cytuj]

Chciałbym mieć taki sen ...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-10-30, 17:55    [Cytuj]

Plywalem przy zachodnim wietrze 100km/h po Kisajnie/Darginie motorowka. Nie bylo 1,5-metrowych fal. Chyba, ze piszemy o ich długości 8-)

funyo

Wysłany: 2017-10-30, 17:57    [Cytuj]

Myślę, że 1-metrowa fala w skrajnym przypadku na Sniardwach może się wybudować. Wyższa to chyba nie, aczkolwiek za rzadko bywam tam przy silnych wiatrach.

<|Tobo

Wysłany: 2017-10-30, 18:47    [Cytuj]

Odpowiedzi na swojego posta nie widzę ;-)

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-10-30, 19:47    [Cytuj]

@Tobo
Tomek. Na Bałtyku największe fale sięgają 5m przy długim silnym sztormie i to b. rzadko, a tam ma się gdzie rozpędzić, bo Bałtyk już nawet do Bornholmu to 5-cio krotność Śniardw, a otwarty Bałtyk nawet więcej.
Teoria to jedno, praktyka to drugie.

Wydaje mi się, że Śniardwy są uciążliwe właśnie ze względu na długość fali, a w zasadzie jej krótkość przy której odczucia wysokości się potęgują, przy jednoczesnym zagrożeniu wejścia na kamienie, gdy zejdzie się z bezpiecznej ścieżki.

Pływałem po Śniardwach w dość silnych wiatrach, po długich wietrznych okresach i nigdy nie spotkałem fali przekraczającej 1m, a i ten obserwowany sugestywnie 1m mógł być w realu mniejszy - może 80cm.

<|Tobo

Wysłany: 2017-10-30, 19:59    [Cytuj]

Wszystko OK, ale skąd oficjalne opisy o falach 1,5m ? Piszecie wydaje mi się, sadzę, raczej. Z obliczeń wychodzi, że te 1,5m jest możliwe, w oficjalnych Śniardw opisach tak jest, więc dlaczego mam mu nie wierzyć? Nikt raczej nie żeglował przy utrzymującym się kilka godzin wietrze 7, 8B.

Jak będzie w któryś weekend wiało 7-8B pojadę z aparatem z długim zoomem na brzeg zawietrzny i popatrzę, bo raczej nie będzie czym popłynąć i z kim.

~extant

Wysłany: 2017-10-30, 19:59    [Cytuj]

pough napisał/a:
...Na Bałtyku największe fale sięgają 5m przy długim silnym sztormie i to b. rzadko...

Oj, wydaje mi się, że na Bałtyku w trakcie zimowych i jesiennych sztormów sporo większe fale niż 5 metrów nie są jakąś wyjątkową rzadkością.
Ostatnio zmieniony przez extant 2017-10-30, 20:03, w całości zmieniany 1 raz  

<|Tobo

Wysłany: 2017-10-30, 20:41    [Cytuj]

Z racji, że pamięć mam dobrą i pamiętam jak wędkowałem i przyszła nagła fala to jeszcze dopiszę. Było to w Zatoce Kwik, łódka wysokość na pawęży ponad 40cm - i może strach ma wielkie oczy - ale pamiętam i ja i żona dość dobrze, że jak rufa była w dolinie, to do grzbietu brakowało ze dwa razy tyle co pawęż ;-) Ale co tam, to obiektywne.
Ja też nie wierzę w oceny obiektywne np. wiatru (chociaż w przybliżeniu po obserwacji drzew, piany, pasm piany potrafię wiatr już ocenić) - mam wiatromierz.
Tak samo z falą na Śniardwach - już mam chyba źródło na podstawie którego są oficjalne opisy: Mieczysław Szostak, "Pochodzenie jeziora Śniardwy i jego zasoby wodne".
Screen kawałka z opisem fal:

Szostak_PAN_Pochodzenie_jeziora_Śniardwy.jpg
Plik ściągnięto 9 raz(y) 78,85 KB

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-10-30, 20:48    [Cytuj]

extant napisał/a:
pough napisał/a:
...Na Bałtyku największe fale sięgają 5m przy długim silnym sztormie i to b. rzadko...

Oj, wydaje mi się, że na Bałtyku w trakcie zimowych i jesiennych sztormów sporo większe fale niż 5 metrów nie są jakąś wyjątkową rzadkością.
Owszem monstra się zdarzają, ale bardzo wyjątkowo. Średnio fale letnich sztormów osiągają 3m, a jeżeli będziesz respektował ostrzeżenia o silnym wietrze, to na Bałtyku nie powinieneś spotkać fal wyższych od 2m.

~extant

Wysłany: 2017-10-30, 20:52    [Cytuj]

Mógłbyś podać jakieś źródło tych informacji ?? A przy okazji to ja pisałem o jesiennych i zimowych sztormach, a nie letnich ;-)
Ostatnio zmieniony przez extant 2017-10-30, 20:54, w całości zmieniany 1 raz  

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-10-30, 21:00    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Z racji, że /.../

Stromość fali ma znaczenie i IMHO wpływa na jej subiektywną ocenę. Śniardwy mają bardzo zróżnicowaną głębokość, która wpływa na charakterystykę fali w tym stromość.
Zacytowane fragmenty trudno uznawać za oficjalne. Są raczej subiektywnymi ocenami autorów i różnią się między sobą...

~extant

Wysłany: 2017-10-30, 21:06    [Cytuj]

pough napisał/a:
... Zacytowane fragmenty trudno uznawać za oficjalne. Są raczej subiektywnymi ocenami autorów i różnią się między sobą...

Tiaaa... a Ty możesz podać jakieś bardziej oficjalne i mniej subiektywne "fragmenty" na poparcie swoich twierdzeń ?? :-P :-D
Ostatnio zmieniony przez extant 2017-10-30, 21:07, w całości zmieniany 1 raz  

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-10-30, 21:10    [Cytuj]

extant napisał/a:
Mógłbyś podać jakieś źródło tych informacji ??
Praktyka Bałtycka Kulińskiego...
extant napisał/a:
A przy okazji to ja pisałem o jesiennych i zimowych sztormach, a nie letnich ;-)

Dlatego podałem w poprzednim poście 5m jako górną granicę fal, na które rzadko można się natknąć, będąc zaskoczonym przez sztorm nie trafiając w okienko pogodowe.

A poza tym - nie interesują mnie skrajności i łapanie za słówka... mające na celu dowiedzenie swoich racji...

~extant

Wysłany: 2017-10-30, 21:23    [Cytuj]

pough napisał/a:
...
A poza tym - nie interesują mnie skrajności i łapanie za słówka... mające na celu dowiedzenie swoich racji...

Wyraźnie napisałeś, że ->
pough napisał/a:
... Na Bałtyku największe fale sięgają 5m przy długim silnym sztormie i to b. rzadko...

Ja co do TEGO twierdzenia zgłosiłem wątpliwości. Gdzie tu jest "łapanie za słówka" ?? :shock:

[ ODPOWIEDZ ]