FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Świeżynka z dzika albo jelenia
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-10-27, 11:36   Świeżynka z dzika albo jelenia [Cytuj]

W sąsiedniej Warmii...

W ramach pilotażowego projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Zdrowa Żywność z Polskich Lasów” na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie od października br. można w 9 nadleśnictwa (Miłomłyn, Nidzica, Iława, Lidzbark, Nowe Ramuki, Strzałowo, Olsztyn, Młynary, Ciechanów) zamówić i kupić w specjalnie do tego przygotowanych punktach całe sztuki: dzików, saren, jeleni i danieli.

Głównym celem jest promocja żywności pochodzącej z naszych pięknych lasów a przede wszystkim dziczyzny jako najbardziej wartościowego i smacznego mięsa.

Oferta jest skierowana do wszystkich osób prywatnych, ale także do gospodarstw agroturystycznych, restauracji i hoteli.

Poprzez upowszechnienie konsumpcji i zwiększenie stopnia przerobu doskonałego surowca jakim jest dziczyzna mamy nadzieję na powstawanie dodatkowych miejsc pracy na terenach wiejskich oraz na wsparcie promocji naszego pięknego regionu zachęcając do przyjazdu i skosztowania naszych lokalnych produktów.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o bezpośredni kontakt w najbliższych nadleśnictwach prowadzących sprzedaż bezpośrednią (tabelka poniżej ).
W załączniku ulotka informacyjna gdzie i jak zamówić dziczyznę.
Nadleśnictwo Osoba obsługująca punkt w nadleśnictwie Telefon Komórkowy Adres emailowy
Ciechanów Krzysztof Affek 694 466 067 krzysztof.affek@olsztyn.lasy.gov.pl
Iława Marian Lendzion 604 975 766 marian.lendzion@olsztyn.lasy.gov.pl
Lidzbark Wojciech Białecki 608 434 536 wojciech.bialecki@olsztyn.lasy.gov.pl
Miłomłyn Sławomir Szabelski 600 829 937 slawomir.szabelski@olsztyn.lasy.gov.pl
Młynary Kamil Oskroba 696 499 314 kamil.oskroba@olsztyn.lasy.gov.pl
Nidzica Maciej Bonczar 692 477 227 maciej.bonczar@olsztyn.lasy.gov.pl
Nowe Ramuki Kamil Zdun 796 557 016 kamil.zdun@olsztyn.lasy.gov.pl
Olsztyn Waldemar Paszkiewicz 693 982 179 waldemar.paszkiewicz@olsztyn.lasy.gov.pl
Strzałowo Maciej Gałązka 502 598 565 maciej.galazka@olsztyn.lasy.gov.pl

.http://www.olsztyn.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/ruszaja-punkty-sprzedazy-dziczyzny

~Luke

Wysłany: 2017-10-27, 21:29    [Cytuj]

Woda na młyn Szyszki i innych. Nie propagujmy zabijania dla przyjemności...

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-10-27, 21:49    [Cytuj]

Luke napisał/a:
Woda na młyn Szyszki i innych. Nie propagujmy zabijania dla przyjemności...

Logika dla mnie nie zrozumiala w kontekscie tego watku. Lubisz schabowe? Jezeli tak, to zabijasz dla przyjemnosci. Jak nie lubisz - to po co zabijasz?

~Luke

Wysłany: 2017-10-27, 21:52    [Cytuj]

Jest różnica. Przyjemność z samego zabijania to trochę coś innego niż przyjemność jedzenia mięsa. Zobacz jak wyglądają polowania. [spam]
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2017-10-27, 22:25, w całości zmieniany 1 raz  

~najmita

Wysłany: 2017-10-27, 22:03    [Cytuj]

Luke, zakładamy, że myśliwi działają zgodnie z prawem i ze sztuką łowiecką.
Zwyrodnialców piętnujemy w innym wątku.

~Luke

Wysłany: 2017-10-27, 22:12    [Cytuj]

najmita napisał/a:

Niestety to złe założenie... Tak się składa, że znam trochę to środowisko i akurat z moich obserwacji wynika, że NIGDY nie było polowań zgodnych z prawem i ze sztuką łowiecką... Oczywiście nie przeczę, że mogły i być może zdarzały się polowania zgodne z prawem, ale ja nic o tym nie wiem... :cry: Nie znam myśliwego, który szedł by na polowanie trzeźwy, a wydaje mi się, że to podstawa posługiwania się bronią...

~Tupi

Wysłany: 2017-10-27, 22:18    [Cytuj]

Luke napisał/a:
najmita napisał/a:

Niestety to złe założenie... Tak się składa, że znam trochę to środowisko i akurat z moich obserwacji wynika, że NIGDY nie było polowań zgodnych z prawem i ze sztuką łowiecką... Oczywiście nie przeczę, że mogły i być może zdarzały się polowania zgodne z prawem, ale ja nic o tym nie wiem... :cry: Nie znam myśliwego, który szedł by na polowanie trzeźwy, a wydaje mi się, że to podstawa posługiwania się bronią...

sorry kolego ,ale albo znasz samą patologię myśliwską - albo po prostu piszesz bzdury

ps. a co do samej akcji to głównym celem jest po prostu sprzedaż mięsa - ceny spadają i brak popytu i tyle - reszta to dorabianie ideologi

~najmita

Wysłany: 2017-10-27, 22:20    [Cytuj]

Luke napisał/a:
najmita napisał/a:

Jednak to Ty źle zakładasz. To jest wątek kulinarny i nie interesuje nas w jaki sposób pozyskany jest surowiec. My możemy rozmawiać (w tym wątku) o przepisach na przyrządzenie potraw z dziczyzny.
BTW, wśród rzeźników zwierząt hodowlanych jest również wielu zwyrodnialców. Mięso z takich ubojów zdecydowanie traci na wartości.

zenek

Wysłany: 2017-10-27, 22:24    [Cytuj]

Luke napisał/a:
Nie znam myśliwego, który szedł by na polowanie trzeźwy, a wydaje mi się, że to podstawa posługiwania się bronią...
Współczuję w takim razie znajomych z tego środowiska! Znam sporo myśliwych i jest wręcz odwrotnie!

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-10-27, 22:29    [Cytuj]

Luke napisał/a:
Jest różnica. Przyjemność z samego zabijania to trochę coś innego niż przyjemność jedzenia mięsa. Zobacz jak wyglądają polowania. Poczytaj np. profil *gdzieś_tam_w_internecie* "ludzie przeciw myśliwym".

Nie ma zadnej w kontekscie tego wątku. Tutaj sie promuje kupowanie miesa a nie zabijanie. Tak jak Ty kupujac schab nie myslisz o zabijaniu ani nie czerpiesz z tego zabijania przyjemnosci.

Co do znajomosci towarzystwa. Tez znam paru mysliwych i wiem, ze bywa zle i bywa tez dobrze. Zalezy od czlowieka. Ale sporo lat spedzilem twz w branzy miesnej. Widzialem przemysl z kazdej strony: od prosiaka przez ubojnie po parowke. Uwierz mi, ze polowania w tym swietle wcale zle nie wypadają, a fakt, ze kupijesz schaboszczaki pieknie zapakowane nie oznacza, ze rosną one na drzewach.

~Luke

Wysłany: 2017-10-27, 22:32    [Cytuj]

Dla mnie polowania to po prostu patologia i czerpanie przyjemności z zabijania dla zabijania.
Porównanie do przemysłowego zabijania zwierząt na mięso (choć też uważam że powinno podlegać większej kontroli) jest nie trafione. To tak jak z wojną np. na Bałkanach. Była, choć nie powinno jej być. Żołnierze się zabijali. Nikt ich nie winił, że strzelali do innych żołnierzy. Ale jakoś nikt nie był w stanie zaakceptować turystyki, która istniała (nielegalnie) a umożliwiała wyjazd w celu postrzelania sobie do ludzi. A przecież to też zabijanie, prawda?

~Tupi

Wysłany: 2017-10-27, 22:36    [Cytuj]

Luke napisał/a:
Ale jakoś nikt nie był w stanie zaakceptować turystyki, która istniała (nielegalnie) a umożliwiała wyjazd w celu postrzelania sobie do ludzi. A przecież to też zabijanie, prawda?

hmm ktoś tu chyba naoglądał się za dużo filmów z seagalem czy van damem :lol:

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-10-27, 23:06    [Cytuj]

Luke napisał/a:
Dla mnie polowania to po prostu patologia i czerpanie przyjemności z zabijania dla zabijania.
Porównanie do przemysłowego zabijania zwierząt na mięso (choć też uważam że powinno podlegać większej kontroli) jest nie trafione. To tak jak z wojną np. na Bałkanach. Była, choć nie powinno jej być. Żołnierze się zabijali. Nikt ich nie winił, że strzelali do innych żołnierzy. Ale jakoś nikt nie był w stanie zaakceptować turystyki, która istniała (nielegalnie) a umożliwiała wyjazd w celu postrzelania sobie do ludzi. A przecież to też zabijanie, prawda?

Boże, co za skonarzenia...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-10-28, 01:43    [Cytuj]

Luke napisał/a:
Porównanie do przemysłowego zabijania zwierząt na mięso (choć też uważam że powinno podlegać większej kontroli) jest nie trafione.

To porównaj do hodowli kur. Nie kupujesz przypadkiem jajeczek-trójeczek, bo są tanie? Zainteresuj się w jaki sposób życie spędza taka kura - być może wybierzesz te droższe.

Dzik żyjący całe życie na wolności w porównaniu do wielu zwierząt hodowlanych, cyrkowych, pociągowych może mówić o wielkim szczęściu. Całe życie na wolności!

Prawa natury są bezwzględne. Albo ty jesz, albo Ciebie jedzą. Tak wygląda naturalne polowanie na dzika

...a tak wygląda życie konia wożącego leniwych turystów nad Morskie Oko.

Turyści albo konsumenci jajeczek-trójeczek jak najbardziej czerpią z tego przyjemność. Jak ich nazwać?

~piotrb

Wysłany: 2017-10-28, 09:00    [Cytuj]

wracając do początku,
w czwartek jadę na działkę, przejeżdżając przez Miłomłyn będę miał okazję kupić dziczyznę której niestety nigdy nie jadłem, a chciałbym spróbować :-)
możecie podsunąć jakiś przepis na smaczne, szybkie i nieskomplikowane danie z tej dziczyzny, tak na początek przygody z leśnymi mieszkańcami :-)

~najmita

Wysłany: 2017-10-28, 09:28    [Cytuj]

piotrb napisał/a:
wracając do początku,
w czwartek jadę na działkę, przejeżdżając przez Miłomłyn będę miał okazję kupić dziczyznę której niestety nigdy nie jadłem, a chciałbym spróbować :-)
możecie podsunąć jakiś przepis na smaczne, szybkie i nieskomplikowane danie z tej dziczyzny, tak na początek przygody z leśnymi mieszkańcami :-)

Trzeba wiedzieć, że dziczyzna jest "sucha", zawiera znikome ilości tłuszczu. Jeżeli chcesz coś na szybko musisz zaopatrzyć się w jakiś zewnętrzny tłuszcz, słonikna, boczek, olej(?). Jeżeli masz na myśli grilla to najlepiej w foli aluminiowej aby mięso jeszcze bardziej nie wyschło. Zasadniczo, dziczyznę się najpierw bejcuje i odstawia na jakiś dłuższy (od najszybszego) czas.
Nie jestem jakimś znawcą dziczyzny, ale dużo oglądałem programów z dr Rusakiem prezentowanych przez telewizję publiczną. Możliwe, że znajdziesz w sieci te programy.

~piotrb

Wysłany: 2017-10-28, 09:43    [Cytuj]

dzięki, wszystko zależy od pogody, ale będę do niedzieli więc mam czas pobawić się w kuchni, poczekam na sprawdzone propozycje kulinarne ewentualnie neta też przeszukam :-)

Darz Bór ;-)

<|instant

Wysłany: 2017-10-28, 14:02    [Cytuj]

Raz w roku kupuję młodego dziczka strzelonego przez mojego kolegę. Ca 30-40 kg. "brutto".
Dziczek jest jedynie wypatroszony. Po wszelkich procedurach łowieckich i badaniach wet.
Razem z kolegą zamieniamy go na tusze (netto poniżej 20 kg.) i w tej postaci przyjeżdża do domu.

Potem z Anią porcjujemy mięso do różnych celów. Najlepsze wychodzi pieczyste, znakomite jest z szynkowara. Bardzo dobre grube kiełbasy, wędzone później przez teścia mego syna.

Pomysłów mnóstwo, wszystko jest w sieci. Doświadczenie trzeba zdobyć samemu.

W zeszłym roku zamówiłem takiego dziczka, ale już w postaci wyrobów z masarni gdzieś w pobliżu Łącka. I to był strzał w dziesiątkę :lol: 20 kg. kiełbas, szynek, schabów, polędwiczek... Znakomicie doprawione i uwędzone. Pyszne! Część na już, część do zamrażarki. Do późnej wiosny wystarcza.

W tym roku ponownie zamówię, taka tradycja ;-) . Polecam dziczyznę...

.
Ostatnio zmieniony przez instant 2017-10-28, 14:03, w całości zmieniany 1 raz  

~piotrb

Wysłany: 2017-10-28, 14:23    [Cytuj]

instant, też lubię czasami się pobawić w kuchni, zwłaszcza o tej porze roku, wędzę szyneczki, boczki, kiełbasę i różne rybki, do tego na zaostrzenie apetytu zrobiłem nalewki z pigwy, czarnego bzu, róży i białe wino, ale z dziczyzną nigdy nie miałem okazji...

Podchwyciłem temat bo będę w Miłomłynie, ale tylko z żoną i taka porcja jak opisałeś mogła by być dla nas za duża ;-)
poszukam na początek jakiegoś łatwego przepisu aby zobaczyć czy będzie nam smakować dziczyzna.
PS
Ostatnio piekliśmy królika, wyszedł dobry, jednak oboje stwierdziliśmy że był pierwszy i ostatni raz... :mrgreen:

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-10-28, 14:49    [Cytuj]

Krolik jest mdly. Dziczyzna to inna bajka: bardzo wyrazne smaki.
Najlatwiej jest zrobic gulasz. Doskonale wychodza pieczone miesa z dzika, ale latwo przesuszyc. Pierogi- super. Steki z jelenia.

[ ODPOWIEDZ ]