FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

N Fun Yachting

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
projekt karty edukacyjnej - nasze Mazury (?)
Autor Wiadomość
<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-08-29, 15:19    [Cytuj]

jacekV napisał/a:
Pikt_2

Czy wiesz że...
…pozostawiając chlew (śmietnisko) na biwaku, kolejni wodniacy będą Cię przeklinać ?
…śmieci same nie znikają, a ich wywóz ze szlaku WJM nie jest możliwy ?
Wrzuć śmieci do worka, a worek zabierz ze sobą. Inni też nie chcą spędzać wakacji na wysypisku śmieci !

To, co zaznaczyłem boldem, jest nie do końca czytelne. Pominąłbym.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-29, 15:20    [Cytuj]

jacekV napisał/a:
mazury.info.pl napisał/a:
Nie ma nic o zlewozmywakach, a to one produkują zdecydowanie więcej ścieków niż margines ścieków czarnych.

Czy wiesz że...
…załatwiając swoje potrzeby fizjologiczne do jeziora zmieniasz mazurską wodę w ściek ? 
...ścieki z jachtowych instalacji sanitarnych często wylewane są wprost do jeziora ? 
...mycie naczyń w jeziorze, nawet środkiem biodegradowalnym, powoduje jego nieodwracalne zanieczyszczenie ?
Zadbaj, aby zawartość Twojej toalety i zlewozmywaka nie trafiła do jeziora. Nie chcesz pływać w szambie !

Absolutnie wszystkie jachty posiadają odprowadzenie ścieków szarych bezpośrednio za burtę. W jaki sposób zatem wymagać od wodniaka, aby ścieki ze zlewozmywaka nie trafiały do jeziora? Trzeba to przeredagować

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-08-29, 15:20    [Cytuj]

Pikt_2

Czy wiesz że...
…pozostawiając śmieci na biwaku, kolejni wodniacy będą Cię przeklinać ?
Śmieci same nie znikają. Wrzuć śmieci do worka, a worek zabierz ze sobą. Inni też nie chcą spędzać wakacji na wysypisku śmieci !

~szg

Wysłany: 2017-08-29, 15:21    [Cytuj]

Nie no, z tym myciem naczyń tek generalnie to przesada. Mycie a mycie to różnica :shock: . Nie będzie żadnego zanieczyszczenia jak sobie opłuczę w jeziorze kieliszek między jedną wódką a drugą albo kubek po herbacie czy nawet talerz po jakimś suchym jedzeniu. To głównie wędkarze wrzucają do wody tony żarcia o czym tu już była mowa (syfiaste zanęty) a im w odezwie odpuszczacie 8-) .

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-29, 15:23    [Cytuj]

szg napisał/a:
Nie no, z tym myciem naczyń tek generalnie to przesada. Mycie a mycie to różnica :shock: . Nie będzie żadnego zanieczyszczenia jak sobie opłuczę w jeziorze kieliszek między jedną wódką a drugą albo kubek po herbacie czy nawet talerz po jakimś suchym jedzeniu. To głównie wędkarze wrzucają do wody tony żarcia o czym tu już była mowa (syfiaste zanęty) a im w odezwie odpuszczacie 8-) .

Po pierwsze nie relatywizuj. Syf to syf obojętnie czy z obiadu na jachcie czy ze sklepu z przynętami.

Po drugie ulotki są skierowane do wyłącznie jachtsmenów. Czujesz różnicę?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-29, 15:25    [Cytuj]

Ścieki szare to zdecydowanie większe zanieczyszczenie niż ścieki szare, bo oprócz samej szkodliwości ogromne znaczenie ma ilość.

Ścieków szarych nikt nie magazynuje absolutnie nikt. Ścieków czarnych mimo wszystko większość nie odprowadza do jeziora.

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-08-29, 15:25    [Cytuj]

PKT 1 :

Czy wiesz że...
…załatwiając swoje potrzeby fizjologiczne do jeziora zmieniasz mazurską wodę w ściek ?
...używając środków do mycia naczyń i chemii osobistej powodujesz nieodwracalne zanieczyszczenie wody ?
Zadbaj, aby zawartość Twojej toalety i chemia nie trafiła do jeziora. Nie chcesz pływać w szambie !

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-29, 15:26    [Cytuj]

artiosso napisał/a:

...używając środków do mycia naczyń i chemii osobistej powodujesz nieodwracalne zanieczyszczenie wody ?

A resztki jedzenia? To nie chemia, co nie oznacza, że zlewki mają trafiać do jeziora.

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-08-29, 15:31    [Cytuj]

Zbyszek. To jest jedna skromna ulotka. Nie damy rady zamieścić w niej przepisu na to, aby cały świat był szczęśliwy.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-29, 15:38    [Cytuj]

Ale to akurat ważniejsze niż sranie do jeziora. Mniej medialne, ale ważniejsze - bo niestety powszechne.

zenek

Wysłany: 2017-08-29, 16:12    [Cytuj]

Jeżeli już ma być tekst przy piktogramach, to jak najkrótszy! Bez żadnych wyjaśnień i uzasadnień!
W słynnym haśle "Kochaj Mazury..." tez nie ma żadnych uzasadnień dlaczego nie powinno się np. ryczeć!

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-29, 16:22    [Cytuj]

Może tak?

ulotka-edu.jpg
Plik ściągnięto 456 raz(y) 27,61 KB

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-29, 16:24    [Cytuj]

Albo naklejać takie ostrzeżenie (o spływaniu zawartości zlewu za burtę) przy każdym z nich? :idea:

~najmita

Wysłany: 2017-08-29, 17:07    [Cytuj]

Zostawiłem Was na chwilę samych, a Wy wszystko zmieniliscie :shock: :roll:
Dajcie innym trochę czasu na dyskusję.

jacekV
[Usunięty]

Wysłany: 2017-08-29, 17:36    [Cytuj]

Wystarczy bicia piany, pozostaje jak niżej.

Proszę o propozycje do pikt_3

Pikt_1

Czy wiesz że...
...ścieki z jachtowych instalacji sanitarnych często wylewane są wprost do jeziora ?
...mycie naczyń w jeziorze, nawet środkiem biodegradowalnym, powoduje jego nieodwracalne zanieczyszczenie ?
Zadbaj, aby ścieki z Twojego jachtu nie trafiła do jeziora. Nie chcesz pływać w szambie

Pikt_2

Czy wiesz że...
…pozostawiając chlew (śmietnisko) na biwaku, kolejni wodniacy będą Cię przeklinać ?
…śmieci same nie znikają, a ich wywóz ze szlaku WJM nie jest możliwy ?
Wrzuć śmieci do worka, a worek zabierz ze sobą. Inni też nie chcą spędzać wakacji na wysypisku śmieci !

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-08-29, 18:20    [Cytuj]

jacekV napisał/a:
Wystarczy bicia piany (...)

Kurczę, jeszcze trochę ! :lol:

~najmita

Wysłany: 2017-08-29, 19:19    [Cytuj]

Poszliście w kierunku agresywnych nakazów i zakazów i obrażania ludzi nieświadomych ...
A powiedziano: wybaczcie im albowiem nie wiedzą co czynią :-D

Gdzieś zapomnieliście o edukacyjnym charakterze ulotki, czarterodawców nie interesuje ochrona Mazur ...

Projekt pokazałem młodym, on (mój syn) był za agresywnym stylem, ona (synowa) raczej zgadzała się ze mną, czyli bardziej łagodnie i edukacyjnie.

Ja na swoją łódkę nie włożyłbym tej ulotki.
Kiedyś na mojej łódce klienci zostawili nalepkę: "Zabierz swoje śmieci ze sobą". Kulturalnie, bez agresji.
Ostatnio zmieniony przez najmita 2017-08-29, 19:21, w całości zmieniany 1 raz  

jacekV
[Usunięty]

Wysłany: 2017-08-29, 19:24    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Poszliście w kierunku agresywnych nakazów i zakazów i obrażania ludzi nieświadomych ...
A powiedziano: wybaczcie im albowiem nie wiedzą co czynią :-D

Gdzieś zapomnieliście o edukacyjnym charakterze ulotki, czarterodawców nie interesuje ochrona Mazur ...

Projekt pokazałem młodym, on (mój syn) był za agresywnym stylem, ona (synowa) raczej zgadzała się ze mną, czyli bardziej łagodnie i edukacyjnie.

Ja na swoją łódkę nie włożyłbym tej ulotki. Zabierz swoje śmieci ze sobą. Kulturalni, bez agresji.

A możesz wskazać gdzie w tej ulotce ktoś kogoś obraża ? Chyba że piszesz o innej formie niż ten którą proponuję...

~najmita

Wysłany: 2017-08-29, 19:41    [Cytuj]

Jacku, podoba mi się Twoja "fiszka" w pdf-ie i teksty zaproponowane przez Ciebie. Ja bym jednak zmienił kolor z czerwonego na zielony...
Natomiast kolejne propozycje zmian tekstów na bardziej agresywne nie odpowiadają mojej wizji edukacji. Mogę się mylić, ale pamiętajcie, że na jachtach i w portach będą również dzieci i młodzież, które też umieją czytać. Jeżeli nie trafimy do starych syfiarzy to może trafimy do nieświadomych, do młodzieży i do dzieci.

jacekV
[Usunięty]

Wysłany: 2017-08-29, 19:47    [Cytuj]

Tak myślałem że ten chlew to przesada... pozostanie śmietnik

p.s. Co do koloru, nie zgadzam się. Jest kontrastowo. Ma się rzucać w oczy. Nawet jeżeli wygląda agresywnie, ma zwrócić uwagę. Co do młodzieży - zobacz jak wyglądają dziś np. gry na smartfona...
Ostatnio zmieniony przez jacekV 2017-08-29, 19:52, w całości zmieniany 1 raz  

[ ODPOWIEDZ ]