FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2017-08-24, 09:59
112
Autor Wiadomość
~mazi

Wysłany: 2017-08-24, 09:57   112 [Cytuj]

Oglądałem ostatnio w tv reportaż nt. akcji ratunkowej na Wiśle, która skończyła się niestety tragicznie. Zgłoszenie wpłynęło na 112. Akcje prowadziła OSP pomimo że w okolicy był WOPR który dysponował sprzętem. Z reportażu wynikało że WOPR-y nie są ustawowo podpięte pod 112 :evil: a ew. współpraca pomiędzy strażą a WOPR-mi może być tylko prowadzona na zasadzie lokalnych dobrowolnych porozumień.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-24, 10:01    [Cytuj]

Już dawno mówiłem, że zamiast tworzyć różne komercyjne numery ratunkowe - nad wodą , w górach, nad morzem, nad jeziorami, do straży miejskiej, pożarnej do policji, do karetki itp. - lepiej byłoby zainwestować marnowane w ten sposób pieniądze na profesjonalny system obsługi zgłoszeń pod 112.

...ale jak widać nikomu na tym nie zależy.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-08-24, 11:58    [Cytuj]

Cytat:
WOPR-y nie są ustawowo podpięte pod 112 a ew. współpraca pomiędzy strażą a WOPR-mi może być tylko prowadzona na zasadzie lokalnych dobrowolnych porozumień.

Bo WOPRY , nie mylić z TOPR , czyli służbami profesjonalnymi na mazurach w zasadzie nic nie muszą i nie są dlatego podpięte pod nr 112. Oni jak są akurat na wodzie to pomogą, ale stałych dyżurów nie pełnią.

Sławek

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-24, 12:52    [Cytuj]

WOPR tak, ale MOPR (celowo zmienili nazwę) ma karetki (zarówno wodne jak i drogową - terenową) finansowane z NFZ i ma całoroczne, całodobowe dyżury. Zimą poduszkowce do ratownictwa lodowego.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-08-24, 13:36    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
WOPR tak, ale MOPR (celowo zmienili nazwę) ma karetki (zarówno wodne jak i drogową - terenową) finansowane z NFZ i ma całoroczne, całodobowe dyżury. Zimą poduszkowce do ratownictwa lodowego.

czy ten MOPR jest podpięty pod 112 ?

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2017-08-24, 13:37, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-24, 13:42    [Cytuj]

Co to znaczy podpięty?

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-08-24, 13:51    [Cytuj]

Co to znaczy podpięty?

Czy jest w ogólnym systemie ?. Dzwoniąc pod 112 siedzący tam człowiek odpowiednio zadziała w zależności od opisu sytuacji : wysle policję, straż pożarną, karetkę pogotowia, lub wodną karetkę i np ratowników . Dzwoniąc pod 112 nie łącze się przecież z konkretną służbą to osoba przekieruje połaczenie lub po wysłuchaniu mojej relacji zainicjuje odpowiednią akcję ratunkową. Po to jest 112 abym nie musiał wbijać innych numerów.

Sławek

~mazi

Wysłany: 2017-08-24, 18:06    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
Cytat:
WOPR-y nie są ustawowo podpięte pod 112 a ew. współpraca pomiędzy strażą a WOPR-mi może być tylko prowadzona na zasadzie lokalnych dobrowolnych porozumień.

Bo WOPRY , nie mylić z TOPR , czyli służbami profesjonalnymi na mazurach w zasadzie nic nie muszą i nie są dlatego podpięte pod nr 112. Oni jak są akurat na wodzie to pomogą, ale stałych dyżurów nie pełnią.
Sławek

Chyba chodziło Ci o MOPR a nie TOPR ;-)

Tutaj nie chodziło o jakiegoś ratownika WOPR pełniącego sezonowy dyżur na plaży, tylko w Nowym Dworze Mazowieckim jest profesjonalna jednostka WOPR z bazą, pełniąca stały dyżur i posiadająca sprzęt tj. skutery i RIB-a czyli coś ala MOPR.

Smaczku całej sytuacji dodaje fakt, że prowadząca akcję ratunkową OSP nie posiadała gotowej do użycia łodzi bo ktoś ukradł silnik a ratownicy do miejsca wypadku jechali po polach samochodem. Pokazany był również test, WOPR skuterem dotarł by tam w 2 minuty.

Przedstawiciele straży wypowiadali się, że nie ma żadnych uregulowań prawnych w zakresie przekazania informacji do WOPR i włączenia jej do akcji. Oczywiście w reportażu padła deklaracja o nawiązaniu w przyszłości współpracy ale wynikało to raczej na współpracę grzecznościową.

Sam jestem ciekawy (i pewnie żeglarze z WJM też) jak 112 działa na WJM dlatego umieściłem post początkowo w wątku o Mazurach i szkoda, że temat trafił do działu gdzie wielu żeglarzy z WJM tu nie zajrzy.
Ostatnio zmieniony przez mazi 2017-08-24, 18:26, w całości zmieniany 3 razy  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-24, 19:10    [Cytuj]

112 na Mazurach działa tak samo jak w reszcie kraju. W Giżycku centrum "dowodzenia" jest w budynku PSP. Jezeli zgłosisz wywrotkę na pewno informację przekażą dla MOPR, chociaż w praktyce nie sprawdzałem.

~mazi

Wysłany: 2017-08-24, 20:05    [Cytuj]

nie chodzi o to jak działa 112 na Mazurach jako tako tylko czy zgłoszenie ze 112 jest przekazywane do MOPR, pliz nie piszmy chyba bo kogoś to chyba może kosztować życie.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-08-25, 06:52    [Cytuj]

Cytat:
Przedstawiciele straży wypowiadali się, że nie ma żadnych uregulowań prawnych w zakresie przekazania informacji do WOPR i włączenia jej do akcji. Oczywiście w reportażu padła deklaracja o nawiązaniu w przyszłości współpracy ale wynikało to raczej na współpracę grzecznościową.

I o to mi właśnie chodziło. TOPR jest służbą profesjonalną, tak samo mazurski MOPR, natomiast większość WOPRU nie jest zintegrowana z systemem ratownictwa ogólnego. czyli jak wbijesz 112 to osoba nie powiadomi WOPRU, bo nawet nie zna nr tej organizacji. Nie wszystkie WOPRY nawet pełnią stały dyżur.

Sławek

żeglarz76

Wysłany: 2017-08-27, 13:09    [Cytuj]

112 na Mazurach działa tak samo jak w reszcie kraju. W Giżycku centrum "dowodzenia" jest w budynku PSP. Jezeli zgłosisz wywrotkę na pewno informację przekażą dla MOPR, chociaż w praktyce nie sprawdzałeym.

Ja sprawdziłem.... Dzwoniłem, bo podczas żeglugi (ok. 4B) zauważyłem wywróconą łódź żaglową, grzybek, podpłynąłem na silniku i nie widziałem ludzi. Było to na północ od Niedźwiedziego Rogu w stronę Mamr, ale na wschód od szlaku, mniej więcej równa odległość do brzegów jeziora. Dzwonie na 112, podaję przybliżone położenie i zastaną sytuację. Miły i rzeczowy głos operatorki mówi: " no dobrze, ale z jakiej miejscowości pan dzwoni" :evil: :idea: Po wytłumaczeniu że jestem praktyycznie na środku jez.Dargin, i grzecznym wyjaśnieniu że miejsce to jest na przecięiu linii pomiędzy Węgorzewem, Pognatami, a Sztynortem, pani odpowiada " ale my musimy wiedzieć z jakiej miejscowości pan dzwoni".... :shock: :shock:
Ale lepsze było później..... Syn mówi że widział gdzieś nr ratunkowy 601100100, dzwonie, a tam " dodzwoniłeś się do ratowników, jeśli potrzebujesz pomocy wciśnij 1".... nie dałem rady, za nerwowy jestem :roll: Na szczęście w tym momencie podpłynął właściciel tej łódki motorówką i poinformował że nikomu nic się nie stało. Tak więc w razie potrzeby wezwania pomocy dzwońmy, ale nie oczekujmy profesjonalizmu, potrzeba służbom jeszcze trochę czasu.

~najmita

Wysłany: 2017-08-27, 13:32    [Cytuj]

Takie miałem podejrzenia, ale nie doświadczenia.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-27, 13:58    [Cytuj]

Zaktualizowałem swoją wiedzę. Warmińska centrala PSP w Olsztynie czyniąc "oszczedności" zlikwidowala wybudowane dużym nakladem pracy i środkow centrum koordynacji w Giżycku. Obecnie zgłoszenia 112 z Mazur odbiera warmiński operator, który nawet nie zna nazw mazurskich miejscowosci i nie potrafi ich zlokalizować na mapie... i trudno się dziwić - ja tez nie znam nazw podolsztyńskich pipidówek. Pomyslodawcę likwidacji nalezałoby powiesić za jaja lub przynajmniej pozbawić stołka za ten sabotaż.

~Rafał1960

Wysłany: 2017-08-27, 20:52    [Cytuj]

Dzwoniłem pod 112 w zeszłym roku ze Sztynortu podczas jakiejś nawałnicy.
Przed zachodem słońca zrobiło się 8B a po ktoś po zmroku z Łabapu wystrzelił 2 czerwone flary.

Dzwonię na 112, dobry wieczór, gdzie pan jest, jaki Sztynort, gdzie to jest, Łabap? W którym to miejscu.
Mazury? W którym miejscu na Mazurach?? Ale pan jest na wodzie? Itd.. Bez sensu.

Jeśli ktoś potrzebował pomocy a krytyczny czas liczy się w minutach to wątpię, by po telefonie na 112 ktoś się ruszył. Nie wiem, czy połączyłem się z komendą w Wałbrzychu czy w Lublinie ale tak to czasem działa.
Mimo, że powinno do najbliższej terytorialnie placówki. Teoretycznie dzwoniąc na 112 w Sztynorcie powinienem być połączony z dyspozytorem w Giżycku albo w Węgorzewie.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-27, 20:59    [Cytuj]

Rafał1960 napisał/a:
Teoretycznie dzwoniąc na 112 w Sztynorcie powinienem być połączony z dyspozytorem w Giżycku albo w Węgorzewie.

Jedyna placówka obsługująca numer 112 jest w tej chwili w Olsztynie. Należy za to podziękować komendantowi lub innemu superważnemu urzędnikowi z wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, który zlikwidował centrum koordynacji działające w Giżycku. W Węgorzewie chyba nigdy czegoś takiego nawet nie było.

zenek

Wysłany: 2017-08-28, 07:00    [Cytuj]

Jedyna placówka obsługująca numer 112 jest w tej chwili w Olsztynie.
Je zeli tak to działa, to nie pozostaje nic innego jak dzwonić na stare numery alarmowe 997, 998, 999 i bezpośrednio do MOPR 984!
Po prostu lepiej rozmawiać bezpośrednio z jednostką, która może udzielić pomocy, niż z pośrednikiem!
Wgląda na to, że zamiast system wzywania pomocy udoskonalić, zrobiono jego karykaturę :-/ !

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-08-28, 08:42    [Cytuj]

Rafał1960 napisał/a:
Teoretycznie dzwoniąc na 112 w Sztynorcie powinienem być połączony z dyspozytorem w Giżycku albo w Węgorzewie.

Jedyna placówka obsługująca numer 112 jest w tej chwili w Olsztynie. Należy za to podziękować komendantowi lub innemu superważnemu urzędnikowi z wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, który zlikwidował centrum koordynacji działające w Giżycku. W Węgorzewie chyba nigdy czegoś takiego nawet nie było.

czyli system jest, działa ,ale tak jakby go nie było. Ot nasza rzeczywistość. Podobnie nasz system zawiódł w sprawie nawałnicy. Teoretycznie jest, ale gdy przychodzi najgorsze zawodzi, bo jest postawiony na głowie.

Sławek

[ ODPOWIEDZ ]