FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czyszczenie żelkotu ( i nie tylko żelkotu )
Autor Wiadomość
~Emill`76

Wysłany: 2017-08-17, 11:23   Czyszczenie żelkotu ( i nie tylko żelkotu ) [Cytuj]

Jakiś czas temu, na sąsiednim forum przeczytałem o wyjątkowych właściwościach czyszczących , pewnego środka który w zasadzie jest trudno dostępny w sklepach , ale można go znaleźć przez internet - włoski preparat firmy Meglio - Sgrassatore. Oczywiście nie omieszkałem nabyć ... i jestem naprawdę w szoku , jaką ma wysoką skuteczność w usuwaniu brudnych plam , których zwykle szczota z wodą nie usuwa ! Idealnie bez problemu wyczyściłem np. miejsca gdzie kapnęło trochę oleju do impregnowania teaku . Te zaschnięte kropelki były strasznie upierdliwe do czyszczenia a próbowałem różnymi specjalistycznymi preparatami do czyszczenia żelkotu . Szczególnie ten preparat dedykowałbym tym wszystkim , którzy do czyszczenia żelkotu używają CIFa i inną chemię spłukiwaną wodą , która trafia później do jeziora . Tu wystarczy tylko delikatnie pokryć mgiełką , by po kilku minutach wytrzeć do sucha . Efekt zaskakujący ! WitekD ( z SF ) , który używa ten preparat od lat , nie stwierdza żadnych skutków ubocznych dla czyszczonych powierzchni. Preparat nie jest drogi - ok 10 zł za 750 ml , przy czym jest bardzo wydajny .

8002015003467-meglio-750ml-sgrassatore-lemon-odtluszczacz-uniwersalny.jpg
Plik ściągnięto 2320 raz(y) 12,06 KB

~extant

Wysłany: 2017-08-17, 11:28   Re: Czyszczenie żelkotu ( i nie tylko żelkotu ) [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
... Tu wystarczy tylko delikatnie pokryć mgiełką , by po kilku minutach wytrzeć do sucha ...

Tylko wytrzeć, bez żadnego zmywania/spłukiwania ??

~Emill`76

Wysłany: 2017-08-17, 11:30   Re: Czyszczenie żelkotu ( i nie tylko żelkotu ) [Cytuj]

extant napisał/a:
Emill`76 napisał/a:
... Tu wystarczy tylko delikatnie pokryć mgiełką , by po kilku minutach wytrzeć do sucha ...

Tylko wytrzeć, bez żadnego zmywania/spłukiwania ??

Dokładnie tak ! Oczywiście oczyścić powierzchnię z drobinek piasku , popsikać i wytrzeć . Skuteczność niesamowita !

~extant

Wysłany: 2017-08-17, 11:33    [Cytuj]

Hoho... czyści wszystko, bez spłukiwania i bez żadnych skutków ubocznych dla czyszczonych powierzchni - to po prostu środek wręcz idealny... muszę zatem poszukać i kupić. :-)

~Emill`76

Wysłany: 2017-08-17, 11:37    [Cytuj]

extant napisał/a:
Hoho... czyści wszystko, bez spłukiwania i bez żadnych skutków ubocznych dla czyszczonych powierzchni - to po prostu środek wręcz idealny... muszę zatem poszukać i kupić. :-)

Mariusz, serio - na rufie miałem takie szare zacieki na żelkocie w okolicy zawiasów jarzma . Wcześniej tylko mleczko lekko ścierne było skuteczne . Ale znacznie więcej pracy by wyczyścić . A tu tylko psiknąłem , chwile odczekałem i cały brud został na gąbeczce ;-)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-17, 13:49    [Cytuj]

Środek jest skuteczny, bo jednym z głównych jego składników jest fosforan. To jest chemia domowa, nie przeznaczona do użytku na jachtach.

Warto wiedzieć:
Największym zagrożeniem dla środowiska są zawarte w detergentach surfaktanty i fosforany. Nadmierna zawartość fosforu w wodach powoduje ich eutrofizację, której przejawem jest nadmierny rozwój pewnych form życia, kosztem innych, czyli zachwianiem równowagi ekologicznej prowadzące w końcowych przypadkach do zamierania życia w zbiornikach wodnych. Przyroda jest w stanie radzić sobie ze skutkami obecności wielu środków czyszczących, rozkładając je w procesach biodegradacji. Jest jednak bezradna w przypadku fosforanów. Dlatego w środkach dedykowanych do czyszczenia jachtów fosforanów być nie może.

Cif nie zawiera fosforanów - zamiast tego zawiera chlor.

~Emill`76

Wysłany: 2017-08-17, 13:57    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Środek jest skuteczny, bo jednym z głównych jego składników jest fosforan. To jest chemia domowa, nie przeznaczona do użytku na jachtach.

Warto wiedzieć:
Największym zagrożeniem dla środowiska są zawarte w detergentach surfaktanty i fosforany. Nadmierna zawartość fosforu w wodach powoduje ich eutrofizację, której przejawem jest nadmierny rozwój pewnych form życia, kosztem innych, czyli zachwianiem równowagi ekologicznej prowadzące w końcowych przypadkach do zamierania życia w zbiornikach wodnych. Przyroda jest w stanie radzić sobie ze skutkami obecności wielu środków czyszczących, rozkładając je w procesach biodegradacji. Jest jednak bezradna w przypadku fosforanów. Dlatego w środkach dedykowanych do czyszczenia jachtów fosforanów być nie może.

Cif nie zawiera fosforanów - zamiast tego zawiera chlor.

Zbyszku, z tego co przeczytałem , głównym składnikiem tego środka jest Pirofosforan tetrapotasu , który przecież zawarty jest m.in w pastach do zębów. Nie wiem czy wpływ na środowisko wodne może mieć szkodliwy. Warto jednak zauważyć, że preparat ten nie jest aplikowany - rozcieńczany w dużym stężeniu i spłukiwany bezpośrednio do jeziora - tak jak w przypadku innej chemii . Aplikacja w postaci "mgiełki" i wycieranie do sucha .

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-17, 14:59    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
Zbyszku, z tego co przeczytałem , głównym składnikiem tego środka jest Pirofosforan tetrapotasu , który przecież zawarty jest m.in w pastach do zębów.

Pasta do zębów zawiera oprócz fosforanów inne trucizny - m.in. bardzo toksyczny fluor, który zabija "każdą formę życia" powstającą pomiędzy zębami.

Dlatego nie wolno jej połykać i/lub myć zębów w jeziorze. Past z fluorem nie wolno podawać małym dzieciom bez kontroli dorosłych właśnie ze względu na możliwość połknięcia, o czym mało kto wie, a jest to napisane na opakowaniu.

Emill`76 napisał/a:
Nie wiem czy wpływ na środowisko wodne może mieć szkodliwy.

Każdy fosforan jest szkodliwy dla środowiska. Gdyby nie był - byłby stosowany w płynach dedykowanych do jachtów, bo jak sam zauważyłeś jest skuteczny.

Emill`76 napisał/a:
Warto jednak zauważyć, że preparat ten nie jest aplikowany - rozcieńczany w dużym stężeniu i spłukiwany bezpośrednio do jeziora - tak jak w przypadku innej chemii . Aplikacja w postaci "mgiełki" i wycieranie do sucha .

To jest jak ze sraniem do jeziora. Pojedyncza kupa środowisku nic złego nie zrobi (tak się też tłumaczą posiadacze kibli morskich)... ale niesmak pozostaje. :-P

~Emill`76

Wysłany: 2017-08-17, 15:16    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
Zbyszku, z tego co przeczytałem , głównym składnikiem tego środka jest Pirofosforan tetrapotasu , który przecież zawarty jest m.in w pastach do zębów.

Pasta do zębów zawiera oprócz fosforanów inne trucizny - m.in. bardzo toksyczny fluor, który zabija "każdą formę życia" powstającą pomiędzy zębami.

Dlatego nie wolno jej połykać i/lub myć zębów w jeziorze. Past z fluorem nie wolno podawać małym dzieciom bez kontroli dorosłych właśnie ze względu na możliwość połknięcia, o czym mało kto wie, a jest to napisane na opakowaniu.

Emill`76 napisał/a:
Nie wiem czy wpływ na środowisko wodne może mieć szkodliwy.

Każdy fosforan jest szkodliwy dla środowiska. Gdyby nie był - byłby stosowany w płynach dedykowanych do jachtów, bo jak sam zauważyłeś jest skuteczny.

Emill`76 napisał/a:
Warto jednak zauważyć, że preparat ten nie jest aplikowany - rozcieńczany w dużym stężeniu i spłukiwany bezpośrednio do jeziora - tak jak w przypadku innej chemii . Aplikacja w postaci "mgiełki" i wycieranie do sucha .

To jest jak ze sraniem do jeziora. Pojedyncza kupa środowisku nic złego nie zrobi (tak się też tłumaczą posiadacze kibli morskich)... ale niesmak pozostaje. :-P

Zbyszku, powiem tak ...

Jak obserwuję w jaki sposób , jako ludzie jesteśmy "otumaniani" w temacie żywienia , leków itp. J ak silne lobby działają byśmy jak najwięcej chemii w produktach spożywali , nie uwierzę że są producenci , którzy dbają o ekosystem jezior . Ta "biodegradowalność" parszywym marketingiem mi pachnie ....

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-08-17, 15:20    [Cytuj]

Zbyszek, ale Emil wyraźnie pisze, że tego środka nie spłukujemy wodą, która potem trafi do jeziora (jak jacht stoi na brzegu np.). Ścierkę po wytarciu kadłuba do sucha wyrzucamy do śmieci. Śmieci trafiają z reguły na wysypisko, a nie do wody.

Bardock

Wysłany: 2017-08-17, 15:26    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
Zbyszek, ale Emil wyraźnie pisze, że tego środka nie spłukujemy wodą, która potem trafi do jeziora ...

A deszcz :?: :roll:

~Emill`76

Wysłany: 2017-08-17, 15:26    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
Zbyszek, ale Emil wyraźnie pisze, że tego środka nie spłukujemy wodą, która potem trafi do jeziora (jak jacht stoi na brzegu np.). Ścierkę po wytarciu kadłuba do sucha wyrzucamy do śmieci. Śmieci trafiają z reguły na wysypisko, a nie do wody.

Wiesz Arturze, teoretycznie padający deszcz, spływający po kokpicie do jeziora , może nieść śladowe ilości pozostawionej gdzieś tam substancji . Ale porównując do "Cifowej" piany wokół mytych jachtów , ta szkodliwość jest znikoma....

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-08-17, 15:32    [Cytuj]

Bardock napisał/a:
artiosso napisał/a:
Zbyszek, ale Emil wyraźnie pisze, że tego środka nie spłukujemy wodą, która potem trafi do jeziora ...

W Krakowie na Brackiej ...
Tak, masz rację .
Ale wystarczy Sat24, AccuWeather na smfonie myjącego jacht i ...
nie myjemy, jak przepowiadają deszcz.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-17, 15:32    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
Jak obserwuję w jaki sposób , jako ludzie jesteśmy "otumaniani" w temacie żywienia , leków itp. J ak silne lobby działają byśmy jak najwięcej chemii w produktach spożywali , nie uwierzę że są producenci , którzy dbają o ekosystem jezior . Ta "biodegradowalność" parszywym marketingiem mi pachnie ....

Producentów interesuje zysk, a klientów skuteczność i cena. Dlatego stosujesz tanią domową chemię niezgodnie z przeznaczeniem i wbrew przepisom (zabraniających używania środków zawierających fosforany w kontakcie ze środowiskiem naturalnym).

Napisałem Ci jakie są przepisy, co zawiera ten środek oraz jakie są skutki odprowadzania fosforanów do jeziora... i tyle.

Nie jestem ekspertem aby ocenić faktyczny wpływ tego specyfiku na środowisko. Zrobisz co uważasz za stosowne/wygodne/tańsze/skuteczne znajdując na to tysiąc wytłumaczeń zagłuszających sumienie, podobnie jak setki innych przed Tobą :-P

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-08-17, 15:35   Re: Czyszczenie żelkotu ( i nie tylko żelkotu ) [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
(...) Oczywiście nie omieszkałem nabyć ... (...)

Emil, napisz, jak nabyłeś ? W necie ? Daj info na priv pliz.

~Emill`76

Wysłany: 2017-08-17, 15:38    [Cytuj]

Nie jestem ekspertem aby ocenić faktyczny wpływ tego specyfiku na środowisko. Zrobisz co uważasz za stosowne/wygodne/tańsze/skuteczne znajdując na to tysiąc wytłumaczeń zagłuszających sumienie, podobnie jak setki innych przed Tobą :-P

Zbyszku , zważywszy że preparat jest aplikowany i wycierany do sucha, śmiem domniemywać że szkodliwość jest skrajnie nie wielka ...

I z innej beczki . Jaki może być wpływ spalin odprowadzanych do wody jezior , przez kolumny silników ? Często się nad tym zastanawiam .... Nie wszystkie przecież związki są lotne ...

~extant

Wysłany: 2017-08-17, 16:14    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
... Jaki może być wpływ spalin odprowadzanych do wody jezior ...

Negatywny, ale myślę, że nadal jest niewielki w porównaniu z innymi źródłami zanieczyszczeń wód jezior.
Ostatnio zmieniony przez extant 2017-08-17, 16:46, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-17, 16:29    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:

Zbyszku , zważywszy że preparat jest aplikowany i wycierany do sucha, śmiem domniemywać że szkodliwość jest skrajnie nie wielka ...

I z innej beczki . Jaki może być wpływ spalin odprowadzanych do wody jezior , przez kolumny silników ? Często się nad tym zastanawiam .... Nie wszystkie przecież związki są lotne ...

To się nazywa relatywizacja. :-P

~chester_brudnostopy

Wysłany: 2017-08-17, 16:31    [Cytuj]

chyba raczej szach-mat :-P

Bardock

Wysłany: 2017-08-17, 19:26    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
Bardock napisał/a:
artiosso napisał/a:

W Krakowie na Brackiej ...
Tak, masz rację .
Ale wystarczy Sat24, AccuWeather na smfonie myjącego jacht i ...
nie myjemy, jak przepowiadają deszcz.

Hmm, myślę że nie da się wytrzeć całego środka i deszcz po paru dniach i tak spłucze resztki :roll:

[ ODPOWIEDZ ]