FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: zenek
2017-08-15, 22:28
Mx 24 Evo vs An 24.4
Autor Wiadomość
~mazi

Wysłany: 2017-08-15, 18:28   Mx 24 Evo vs An 24.4 [Cytuj]

Zakładam nowy wątek bo jestem ciekaw waszych opinii o An 24.4.

Miałem przyjemność w tym roku pływać Mx 24 Evo. :-)
Wyczarterowałem ją m.in po opiniach jakie na forum znalazłem :-)
Jak dla mnie to idealna łódka Mazury.
Dlaczego?
Nautyka to kosmos w stosunku do łodzi na których dotychczas pływałem.
Dla turystki przydatny jest system szybkiego refowania - często go używałem, raz że trafiłem na okres kiedy nieźle kuło a dwa, w mojej ocenie jacht szybko wchodzi w przechył. Jednak ref robi swoje bez szkody na nautyce więc ew. dobalastowanie tylko by "zniszczyło" jacht na słabszych wiatrach.
Rozmiar - jak dla mnie idealny na warunki mazurskie. Łódka bardzo żwawo reaguje na ster który dodatkowo nie wymaga dużej siły. Ponadto rozmiar umożliwia dojście do prawie każdej dziury np. wpłynięcie na Stręgiel bez konieczności kładzenia bramki (przy czerwcowym wysokim poziomie wody). Zwrotność + nautyka sprawia, że czujesz, że pływasz jachtem któremu bliżej do Omegi a nie statkiem któremu bliżej do Tytanika.
Hotel - shock dla tego rozmiaru. 5 pełnowartościowych wyrek (2 rufa, 2 mesa po dołożeniu dostawek, 1 dziób z tym że dziób pełnowartościowy również w wersji 1+ 1 - mało miejsca na nogi). Gotowanie w kambuzie dla mnie (185 cm) bez zgiętego kręgosłupa. :-)
Jedyny minus to zbyt mała lodówka ciężko pomieścić papu i % (w pożądanych ilościach) :-)

Dlaczego interesuje mnie An 24.4?
Bo lubię nowości
Bo chce większej lodówki
Bo w przyszłym roku są MŚ w gałę i dobrze by mieć TV a generalnie An są chyba lepiej doposażone.
Szprycbudą też bym nie pogardził.

Czekam na rewanż tj. opinie o An 24.4

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-08-15, 18:47    [Cytuj]

@mazi
An24.4 nie pływałem. Natomiast Mx 24 Evo pływałem. Będę nim nawet brał udzial w regatach Northman i naszych forumowych we wrześniu.
Zgadzam się. Jest rewelacyjny nautycznie i bardzo responsywny i w sam raz wielkością na Mazury. Na jacht armatorski to byłby chyba mój pierwszy wybór. :-D

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-08-15, 19:53   Re: Mx 24 Evo vs An 24.4 [Cytuj]

mazi napisał/a:
...a generalnie An są chyba lepiej doposażone.

Absolutnie bezpodstawna opinia. Wyposażenie zależy od firmy czarterowej, a nie marki jachtu - to oczywiste. Najbardziej wypasione jachty żaglowe dostępne w czarterze na Mazurach ze wszystkich, które znam - to akurat Maxusy (mowa o "królu Mazur - Maxus 33.1RS w wersji "Exclusive"). Seryjnie, w wyposażeniu podstawowym Maxusy są dużo lepiej wyposażone niż Antile, ale to i tak ma mniejsze znaczenie, gdyż, jak pisałem - to armator decyduje o wyposażeniu, a nie producent.

Co do walorów nautycznych i hotelowych Maxusa evo 24 - podzielam Twoją opinię. Natomiast An24.4 jeszcze nie pływałem.

~extant

Wysłany: 2017-08-15, 19:53    [Cytuj]

Nie pływałem na An24.4 i Maxusie Evo 24, bo do turystyki już od dobrych kilku lat preferuję łódki jednak trochę większe, ale dobrze obejrzałem sobie obie te łódki na targach w Polsce gdzie były wstawiane i moim zdaniem w kabinie Antili daje się jednak odczuć te 15 cm więcej szerokości kadłuba. :-)

~mazi

Wysłany: 2017-08-15, 20:19    [Cytuj]

@plitkin
33 ft. mnie nie interesują.
Znasz Mx 24 Evo z TV i pojemną lodówką?

Nie "unoś" się, masz w Northmanie etat :?: ;-)
Ostatnio zmieniony przez mazi 2017-08-15, 22:56, w całości zmieniany 4 razy  

~mazi

Wysłany: 2017-08-15, 20:32    [Cytuj]

@Extant
szerokość Mx 24 Evo dla hotelu była dla mnie akceptowalna.
Pytanie czy te szersze centymetry w An 24.4 robią niekorzystną różnicę w nautyce? Ew korzyść jaką mogą dać to pełnowartościową 2 osobową dziobową koję?

Apropo rozmiaru - spróbuj to pozytywnie cię zaskoczy. Zarówno ja jak i załoga byliśmy pozytywnie zaskoczeni, pomimo obaw, do tej pory pływałem większymi a tu było jakoś wszystkim wygodniej było. Nie znam innych łódek poniżej 30 ft. w których gotuję bez bólu w kręgosłupie.
Ostatnio zmieniony przez mazi 2017-08-15, 20:34, w całości zmieniany 1 raz  

~extant

Wysłany: 2017-08-15, 20:42    [Cytuj]

mazi napisał/a:
Apropo rozmiaru - spróbuj to pozytywnie cię zaskoczy...

Mazi, ja żegluję od dawna, więc pływałem również i na mniejszych łódkach, ale teraz od jakiegoś już czasu turystycznie najlepiej pływa mi się jednak na łódkach rozmiaru powiedzmy tak ok. 8 metrów (26-28). A z "wygód" na łódce to najbardziej mnie cieszy... duuuuży i wygodny kokpit. :-D
Ostatnio zmieniony przez extant 2017-08-15, 20:47, w całości zmieniany 2 razy  

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-08-15, 21:35    [Cytuj]

mazi napisał/a:
@plitkin
33 ft. mnie nie interesują.
Znasz Mx 24 Evo z TV i pojemną lodówką?

Nie "unoś" się, masz w Nortmanie etat :?: ;-)

Etatu nie mam, ale od 2 lat utozsamiam się z obydwoma firmami i bardzo ściśle współpracuję. O czym odrazu poinformowałem publicznie. :-)

Evo z pojemna lodówka znam, nawet kilka. Tyle, że nie s czarterze. Jak mówię- to wybór armatora, a nie producenta. A o tym co jest w czarterze decyduje rynek.

~mazi

Wysłany: 2017-08-16, 09:14    [Cytuj]

plitkin napisał/a:
Evo z pojemna lodówka znam, nawet kilka. Tyle, że nie s czarterze.

No i wracamy do punktu wyjścia.

A ja znalazłem ogłoszenia czarteru An (których jest znacznie mniej, niż Mx) z TV, szprycbudą oraz fokiem samohalsującym czego nie ma w Mx.
Ponadto w An standard to silnik 6KM a w Mx 5KM co wg mnie jest za mało (wyciągnięcie w porcie dziobu pod wiatr nawet nie wielki przy tak wysokiej wolnej burcie to nie lada wyzwanie i raczej wszystkie manewry portowe od 2B możliwe wyłącznie rufa do wiatru)
Ostatnio zmieniony przez mazi 2017-08-16, 09:15, w całości zmieniany 1 raz  

~Emill`76

Wysłany: 2017-08-16, 09:40    [Cytuj]

mazi napisał/a:
plitkin napisał/a:

A ja znalazłem ogłoszenia czarteru An (których jest znacznie mniej, niż Mx) z TV, szprycbudą oraz fokiem samohalsującym czego nie ma w Mx.
Ponadto w An standard to silnik 6KM a w Mx 5KM co wg mnie jest za mało (wyciągnięcie w porcie dziobu pod wiatr nawet nie wielki przy tak wysokiej wolnej burcie to nie lada wyzwanie i raczej wszystkie manewry portowe od 2B możliwe wyłącznie rufa do wiatru)

Wyposażenie , tak jak Plitkin napisał - zależy wyłącznie od armatora . Konfigurować można dowolnie . Co do silnika, większą różnicę zrobi śruba uciągowa w silniku nawet 4KM niż 6KM ze zwykłą śrubą ...

~extant

Wysłany: 2017-08-16, 10:31    [Cytuj]

mazi napisał/a:
... raczej wszystkie manewry portowe od 2B (...) wyłącznie rufa do wiatru

... i słusznie. ;-)

~mazi

Wysłany: 2017-08-16, 10:44    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
mazi napisał/a:
plitkin napisał/a:

Wyposażenie , tak jak Plitkin napisał - zależy wyłącznie od armatora . Konfigurować można dowolnie . Co do silnika, większą różnicę zrobi śruba uciągowa w silniku nawet 4KM niż 6KM ze zwykłą śrubą ...

Zostawmy w spokoju już to wyposażenie, każdy wie, że to indywidualna sprawa.
Co do uciągu to również każdy kto nawet nie ma praktyki a tylko poczyta to forum to też wie, że potrzebna jest moc traktora a nie prędkość bolidu.
Silnik który miałem do dyspozycji zgodnie z informacją od armatora był zgodny z zaleceniem producenta. Ekspertem od śrub nie jestem ale mogę stwierdzić, że na pewno to nie była śruba prędkościowa. Czy była to typowa śruba uciągowa czy też jakaś "uciągowo podobna" nie wiem. Wiem, że w tamtym roku jak pływałem An 27 z silnikiem 10 KM który miał z wyglądu podobna śrubę to miałem zdecydowanie lepszy komfort manewrowania a ponadto na ucho było sporo ciszej.
Może ten silnik zalecany jest dobry w osłoniętym Węgorzewskim porcie ale w otwartym nawietrznym hm...
Ostatnio zmieniony przez mazi 2017-08-16, 10:47, w całości zmieniany 2 razy  

~mazi

Wysłany: 2017-08-16, 10:55    [Cytuj]

extant napisał/a:
mazi napisał/a:
... raczej wszystkie manewry portowe od 2B (...) wyłącznie rufa do wiatru

... i słusznie. ;-)

ale wychodząc na wsteku z Wilkas przy jakiś 4/5 B naprawdę dygałem, żeby mi go nie zalało.

~Emill`76

Wysłany: 2017-08-16, 10:59    [Cytuj]

mazi napisał/a:
Ekspertem od śrub nie jestem ale mogę stwierdzić, że na pewno to nie była śruba prędkościowa. Czy była to typowa śruba uciągowa czy też jakaś "uciągowo podobna" nie wiem. Wiem, że w tamtym roku jak pływałem An 27 z silnikiem 10 KM który miał z wyglądu podobna śrubę to miałem zdecydowanie lepszy komfort manewrowania a ponadto na ucho było sporo ciszej.
Może ten silnik zalecany jest dobry w osłoniętym Węgorzewskim porcie ale w otwartym nawietrznym hm...

Producent zwykle określa widełki , lub wręcz do jakiej max mocy sugeruje silnik. Moim zdaniem do takiego jachtu silnik optymalny to 8 KM ze śrubą uciągową .

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-08-16, 12:46    [Cytuj]

Babooshką przepływałem sporo na silniku 6km. Przypomnę - jacht 28 stóp, 2,92 szerokość, ok 3 t masy z załogą. Wiadomo, że duży silnik to komfort, ale 8 km do 24 stóp to już jest raczej bardzo wysoki komfort. 5-6 koni osobiście bym zalecał i osobiście bym wybrał.

~extant

Wysłany: 2017-08-16, 12:46    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
... Moim zdaniem do takiego jachtu silnik optymalny to 8 KM ze śrubą uciągową .

8 KM na pewno nie zaszkodzi, ale kiedyś byłem świadkiem kłótni pomiędzy klientem, a właścicielem/przedstawicielem firmy czarterowej, gdzie klient dosyć mocno "awanturował się" o to, że on nie chce tak dużego silnika i chce coś mniejszego, bo te duże to za dużo palą...

... czyli może być jednak tak jak powyżej pisał Wiktor ->

plitkin napisał/a:
... A o tym co jest w czarterze decyduje rynek.

:-)
Ostatnio zmieniony przez extant 2017-08-16, 12:48, w całości zmieniany 2 razy  

dudidb

Wysłany: 2017-08-29, 12:30    [Cytuj]

Pływałem w tym roku na dwóch Mx 24 evo. Rzeczywiście, chodzą nieźle. Silnik Mercurego 5 KM, może nie jest najsilniejszy, ale nie sprawiało mi kłopotów manewrowanie jachtem, nawet przy silniejszych wiatrach. Na pewno mało pali.
Drugiego Mx udało mnie się wziąć z bardzo dużą lodówką. Była nawet zamrażarka.Nie będę dawał namiarów, żeby nie zostać posądzonym o kryptoreklamę, ale mogę podpowiedzieć, że stoi w Wilkasach i ma bordowy kadłub. Generalnie był to najlepiej wyposażony Mx 24 evo, na jakim pływałem.

sternik76

Wysłany: 2018-04-11, 19:40    [Cytuj]

Biorę w maju MX Evo 24 i jacht ze zdjęć na wypasie, poza tym, że jakoś mocno przyzwyczaiłem się do Antili 26cc i były tam inne rozwiązania. Nie wiem czy będzie mi brakować kabestanów samoknagujących i czy będzie mi przeszkadzać obciągacz bomu z dala od innych fałów... Może się przekonam... :roll:
Zdam relację po rejsie jak chcecie :->

zenek

Wysłany: 2018-04-11, 20:13    [Cytuj]

sternik76 napisał/a:
Zdam relację po rejsie jak chcecie :->
Ja chcę! A poza tym będziesz Pan na pewno zadowolony :-D !

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2018-04-11, 20:16    [Cytuj]

Czekam na relację...

[ ODPOWIEDZ ]