FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2017-08-13, 21:24
Tragiczna nawałnica w Pomorskim
Autor Wiadomość
~mazi

Wysłany: 2017-08-21, 11:27    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
Potem 99 % tych prognoz się nie sprawdza, to znaczy burze są typowe.
Sławek

Absurd stawiam dolary przeciwko orzechom, że dla prognoz godzinowych jest dokładnie odwrotnie.

Jeśli dla Ciebie ostrzeżenie 2 stopnia to jest lajcik to OK nic mi do tego, tylko że tam zginęły dzieci właśnie dla tego, że zbagatelizowano ostrzeżenie.

Ze 2 dni wcześniej (przed burzą) wpadł mi artykuł (nie szukałem specjalnie był na głównej stronie któregoś z topowych portali z wiadomościami) w którym łowcy wypowiadali się, że liczba nagromadzonych ładunków w troposferze nie jest typowa dla tego okresu i niebawem cos pier*. To zresztą nie było trudne do przewidzenia bo przez cały poprzedzający tydzień pogoda była tropikalna.

Wieczorem za to pojawiły się już komunikaty o prawdopodobieństwie nawałnic a nie "tylko" poranne ostrzeżenie 2 stopnia i dalej był jeszcze czas na ewakuację.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-08-21, 11:35    [Cytuj]

Cytat:
To zresztą nie było trudne do przewidzenia bo przez cały poprzedzający tydzień pogoda była tropikalna.

Pogoda kilkudniowa sprawdza się tak w 50 %, wiem bo na bieżąco śledzę. Ja wiem trzeba teraz za wszelką cenę znaleźć winnego i go wsadzić i wszyscy będą szczęśliwi. Ja pracuje z dziećmi w tym mam sporo wyjazdów i dlatego mam trochę inny pogląd na pewne sprawy od Ciebie. według Ciebie ludzie na urlopach nie mają nic innego do roboty jak tylko wisieć laptopach i smartfonach i co godzinę sprawdzać co się dzieję. Jeszcze raz powtarzam skala zjawiska przebiła wyobraźnie zwykłego obywatela, tak jak zatopienie Nowego Orleanu czy wielka powódź na Odrze w 97. No ale jak zwykle trzeba znaleźć winnego. I oczywiście jak za 200 lat to się powtórzy ludzie będą tak samo przygotowani jak teraz.

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2017-08-21, 11:40, w całości zmieniany 2 razy  

~mazi

Wysłany: 2017-08-21, 12:08    [Cytuj]

Wyluzuj, a co ja jestem prokurator? Napisałem, że chcę kogoś wsadzić?
Na samym początku wątku napisałem, że chciałbym, żeby zostały wyciągnięte wnioski, żeby w przyszłości zapobiec takim wypadkom.

Jak pokazały wydarzenia to pobyt w lesie w czasie nawałnicy jest bardzo niebezpieczny.
Dlatego uważam, że śledzenie prognoz i reagowanie ewakuacją powinno być normalna procedurą jak ucieczka z jeziora a nie jakimś tam SF.
Poświęcenie 5 minut na sprawdzenie pogody to chyba nie jest problem, jakoś żeglarze sobie z tym radzą. Kadra powinna być wyszkolona a obóz powinien mieć plan ewakuacji i tyle, zbyt dużo?

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-08-21, 12:32    [Cytuj]

Cytat:
Jak pokazały wydarzenia to pobyt w lesie w czasie nawałnicy jest bardzo niebezpieczny.

A ile dzieci dotychczas zginęło w lesie podczas nawałnicy ? To były pierwsze przypadki. Ja żyję już przeszło pięćdziesiąt lat. Takiej nawałnicy ,że zniszczyło w 100 % kilkanaście tś. ha lasu to nie pamiętam. Powtarzam raz na 200 lat wydarzy się coś czego się człowiek nie spodziewa i jest wtedy bezradny tak jak i wtedy kiedy zszedł z drzewa, ale oczywiście ma codziennie przewidywać analizować itp.

Sławek

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-08-21, 12:38    [Cytuj]

Wiecie co ?
Przestańcie pierd.....ć.

Gdzie mają niby odbywać się obozy harcerskie, jak nie w lesie ?
Zawsze tak było, jest i będzie.
Pisałem też, że obozy ZHR są obozami off line.
Dzieciaki wszelkie urządzenia mm zostawiają w domach.
Taka jest zasada tych obozów . Kadra też zajmuje się młodzieżą,
aktywnie, bez wściubiana nosów w smartfony, tablety, lapciaki.
Telefon ma tylko komendant .
Jak miały na komórkę komendanta dotrzeć analizy łowców burz ?
Co najwyżej można od komendanta wymagać instalacji RSO .
Czy RSO podało w komunikacie, że będzie wiało 180 - 200 km/h ?
Pisaliście, że nie, że podano II st. zagrożenia.

Po prostu przyszedł taki moment, którego nie dało się
realnie w tej sytuacji przewidzieć.
Jedziesz samochodem wolno po drodze, ostrożnie,
a z naprzeciwka ktoś wjeżdża nagle na Twój pas i wali Cię czołowo .
Można coś takiego przewidzieć ? Ch...a można.
Więc wrzućcie wszyscy na luz w ferowaniu wyroków.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-08-21, 12:47    [Cytuj]

Artur. Wyrzuć na luz. Choć zgadzam się z Twoją linią, bo inaczej będzie się organizować harcerskie interaktywne obozy wirtualne.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-08-21, 12:57    [Cytuj]

Cytat:
IMiGW wydał ostrzeżenia na 19 sierpnia. We wschodniej, centralnej i południowej Polsce mogą wystąpić intensywne opady deszczu oraz burze z gradem.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa udostępniło ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na sobotę. Wynika z niego, że we wschodniej, centralnej i południowej Polsce mogą wystąpić burze z gradem i intensywne opady deszczu. IMiGW wprowadził ostrzeżenie 1. stopnia dla województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. Natomiast ostrzeżenie 2. stopnia wydane dla województwa małopolskiego i śląskiego.

Jak odczytywać ostrzeżenia IMiGW
Ostrzeżenie 1. stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana jest ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Ostrzeżenie 2. stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Ostrzeżenie 3. stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana jest najwyższa ostrożność, częste śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Mazi takie same ostrzeżenia były dla Pomorza. Byłem na wodzie 19 na Zegrzu trwał wyścig. od rana zbierały się chmury, ale według mnie nie groźne. Dmuchnęło tak zdrowe 6 B, wyścig opt trwał dalej, ale lało że świata nie było widać. Na jeziorze Zegrzyńskim pełno turystów. To było raptem tydzień po nawałnicy na Pomorzu.

Słwek

jacekV
[Usunięty]

Wysłany: 2017-08-21, 13:03    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
Ja pracuje z dziećmi w tym mam sporo wyjazdów i dlatego mam trochę inny pogląd na pewne sprawy od Ciebie...

Sławek

Mam pytanie do Ciebie Sławku, absolutnie bez podtekstu - zupełnie poważnie.

Gdybyś miał do dyspozycji takie informacje jakie były dostępne, np. o II stopniu zagrożenia, ewakuował byś obóz ?

ModEdit: Znaczniki cytatów.
Ostatnio zmieniony przez pough 2017-08-21, 13:28, w całości zmieniany 1 raz  

~mazi

Wysłany: 2017-08-21, 13:21    [Cytuj]

Sławek napisał/a:

Mazi takie same ostrzeżenia były dla Pomorza. Byłem na wodzie 19 na Zegrzu trwał wyścig. od rana zbierały się chmury, ale według mnie nie groźne. Dmuchnęło tak zdrowe 6 B, wyścig opt trwał dalej, ale lało że świata nie było widać. Na jeziorze Zegrzyńskim pełno turystów. To było raptem tydzień po nawałnicy na Pomorzu.

Słwek

Twoje decyzje, nic mi do nich, moich dzieci tam nie było.

Ja czekając na przejście przez ulicę nie stoję na krawężniku tylko 3 metry z tyłu a jak ktoś ocenia że jest bezpieczny i zdąży zmuszając do hamowania auta i wyłazi na droge bo ma pierwszeństwo to tez jego wybór.
Ostatnio zmieniony przez mazi 2017-08-21, 13:31, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-21, 13:26    [Cytuj]

Są i tacy na świecie:

Cytat:
"Tankowalem dzisiaj paliwo w bańki do pił i agregatów" - pisze na *gdzieś_tam_w_internecie* Siuda. Swoją relację uzupełnił o zdjęcie mężczyzny w szarym audi. Klient stacji benzynowej zapytał, dlaczego Siuda używa baniek do tankowania. Chwilę później kierowca poszedł zapłacić za swoje paliwo. I zdobył się na niezwykły gest.

Jak się okazało, starając się wesprzeć wolontariuszy usuwających straty po nawałnicach, kierowca postanowił zapłacić także za paliwo do pił i agregatów. Dobry Samarytanin odmówił przedstawienia się. Pożegnał się jedynie i życzył powodzenia.

.https://wiadomosci.wp.pl/tankowal-paliwo-do-pil-zeby-pomoc-po-nawalnicach-wzruszajacy-gest-przypadkowego-swiadka-6157295208523393a

~mazi

Wysłany: 2017-08-21, 13:33    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Są i tacy na świecie:

Cytat:
"Tankowalem dzisiaj paliwo w bańki do pił i agregatów" - pisze na *gdzieś_tam_w_internecie* Siuda. Swoją relację uzupełnił o zdjęcie mężczyzny w szarym audi. Klient stacji benzynowej zapytał, dlaczego Siuda używa baniek do tankowania. Chwilę później kierowca poszedł zapłacić za swoje paliwo. I zdobył się na niezwykły gest.

Jak się okazało, starając się wesprzeć wolontariuszy usuwających straty po nawałnicach, kierowca postanowił zapłacić także za paliwo do pił i agregatów. Dobry Samarytanin odmówił przedstawienia się. Pożegnał się jedynie i życzył powodzenia.

.https://wiadomosci.wp.pl/tankowal-paliwo-do-pil-zeby-pomoc-po-nawalnicach-wzruszajacy-gest-przypadkowego-swiadka-6157295208523393a

chwali się :-)

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-08-21, 13:40    [Cytuj]

jacekV napisał/a:
Sławek napisał/a:
Ja pracuje z dziećmi w tym mam sporo wyjazdów i dlatego mam trochę inny pogląd na pewne sprawy od Ciebie...

Sławek

Mam pytanie do Ciebie Sławku, absolutnie bez podtekstu - zupełnie poważnie.

Gdybyś miał do dyspozycji takie informacje jakie były dostępne, np. o II stopniu zagrożenia, ewakuował byś obóz ?

ModEdit: Znaczniki cytatów.

Moja odpowiedź brzmi nie, bo takich ostrzeżeń jest co roku w lecie kilkanaście, a do tego zwykła burza lub deszcz jest już kataklizmem załamaniem pogody itp. Żyjemy w czasach kiedy różne informacje nas co dziennie bombardują a dziennikarze prześcigają się w nadawaniu coraz lepszych tytułów aby tylko sprzedać newsa. Skala zjawiska przerosła i to znacznie moje wyobrażenie o nawałnicy. zaznaczam ,że już kilka porządnych burz przeżyłem. Może gdybym był owym łowcą burz i miał wiedzę znacznie większą niż szary obywatel, ale i ich jak myślę zaskoczyła skala zjawiska . I dlatego nie zamierzam pastwić się nad opiekunami obozu. Według mnie zadziałali prawidłowo, zebrali grupę policzyli i wyprowadzili do młodnika, co prawda niestety za późno. Wyobrażasz sobie obóz, gdzie po każdym ostrzeżeniu dzieciaki zamiast spać w namiotach siedzą w młodnikach ?.

Sławek

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2017-08-21, 13:45, w całości zmieniany 1 raz  

<|axa_man

Wysłany: 2017-08-21, 14:01    [Cytuj]

~Sławek zgadzam sie całkowicie.

Niestety, nie przewidzi sie na tyle szybko skali siły burzy i nawałnic aby moźna było odpowiednio szybko zareagować.

~Maaniek

Wysłany: 2017-08-21, 22:31    [Cytuj]

Tworząc jakieś procedury zachowania można sobie wyobrazić zupełnie prawdopodobną sytuację, że podczas "zwykłej" burzy tylko jedno drzewo przewraca się na 6-8 osobowy namiot. Może? Może. Jadąc do lasu na obóz podejmujemy pewne ryzyko. Jedni biorą je na siebie, inni nie - ci nie jeżdżą na obozy.

[ ODPOWIEDZ ]