FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2017-08-13, 21:24
Tragiczna nawałnica w Pomorskim
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-12, 14:11   Tragiczna nawałnica w Pomorskim [Cytuj]

Wczorajsza nawalnica w Pomorskim, okolice miejscowości Suszek. Wichura zdemolowała las, w którym obóz mieli harcerze. Dwie nastolatki w wieku 13 i 14 lat zginęły. Jedna przygnieciona drzewem, które spadło na namiot. Mazury nawałnica ominęła.

Dopiero dziś strazakom udało sie dotrzeć do odciętego od świata jiejsca. Tak wygląda droga dojazdowa

~piotr H

Wysłany: 2017-08-12, 16:01    [Cytuj]

Straszne...nie chcialbym przezyc tez tego na jeziorze.A propos czy cos wiadomo w sprawie radaru pogodowego na Mazurach ,czy budowa sie zaczela?

pozdrowienia

Piotr H

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-08-12, 16:15    [Cytuj]

Dosłownie obok tego miejsca (paręnaście km niedaleko Czerska) była z dzieciakami Węzełek na zawodach konnych. Nocą jeszcze SMS'owaliśmy, bo chciała ostrzec znajomych żeglarzy gdy od nich żywioł odchodził na wschód. Okazuje się, że do Mazur nie doszedł.

Powiew wiatru podniósł tymczasową stajnię. Konie się rozbiegły. Namioty chciały odlecieć. Przeżyła chwile grozy. Dzisiaj odcięci od świata bez internetu rozmawialiśmy, bo sprawdzałem im prognozę na dziś i noc, by mogli podjąć decyzje co robić. Na szczęście nikt nie ucierpiał na zdrowiu oprócz jednego konia, któremu kawałek stelaża od namiotu wbił się w łeb. W tej chwili jedzie (koń) do kliniki końskiej w W-wie przy torze wyścigowym.

Węzełek ma zamieścić fotki jak już wróci do domu i wróci dostęp do internetu.
Ostatnio zmieniony przez pough 2017-08-12, 16:17, w całości zmieniany 1 raz  

~chester_brudnostopy

Wysłany: 2017-08-12, 16:29    [Cytuj]

I jak zwykle relacja nie oddaje dramatyzmu sytuacji.
Ot kolejny reportaż. Kto by przypuszczał, że tyle będą czekać na pomoc? Musieli liczyć na siebie. Życie...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-12, 19:03    [Cytuj]

piotr H napisał/a:
Straszne...nie chcialbym przezyc tez tego na jeziorze.A propos czy cos wiadomo w sprawie radaru pogodowego na Mazurach ,czy budowa sie zaczela?

Nie sądzę, aby powstał.

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-08-13, 21:20   Moje ukochane Bory Tucholskie przstały istnieć [Cytuj]

Dzisiaj przejechałem się trasą Rytel - Zapora - Mylof Gutowiec. Tragedia tysiące hektarów lasu przestało istnieć. Nie ma Borów Tucholskich są tylko wiatrołomy , których usunięcie potrwa latami. Rząd powinien ogłosić stan klęski żywiołowej przynajmniej w Powiecie Chojnickim. A zobaczyłem tylko fragmenty zniszczeń. Wiatr około 180 km/h.

Sławek

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-13, 21:26    [Cytuj]

Scalam z istniejącym wątkiem

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-08-13, 21:39    [Cytuj]

Jedno szczęście ,że nawałnica przeszła w godzinach późno wieczornych i żeglarzy na Jeziorze Charzykowskim nie było. Po za tym Charzykowo zostało trochę oszczędzone. Gdyby nawałnica była tak silna jak w południowych Chojnicach i w okolicach Rytla to jachty zgrupowane w porcie w Charzykowach utworzyłyby piękną kupę jachtowego złomu, zwłaszcza że wiało w port z zachodu, a więc z kierunku nie osłoniętego.

Sławek

~mazi

Wysłany: 2017-08-13, 21:44    [Cytuj]

Tragedia straszna. Współczuję rodzinom ofiar. Mam nadzieję, że wyciągniemy wnioski i na przyszłość będziemy się zabezpieczać przed kataklizmami. Mam wrażenie, że wiele osób je bagatelizuje, wszystkie obozy leśne powinny być ewakuowane do szkół, remiz etc. prognozy były jednoznaczne. W tamtym rejonie jest chyba zagłębie harcerskich obozów i patrząc po skutkach to szczęście w niewszczęciu że nie było więcej ofiar :cry:
Kilka lat temu moja córka jeździła w tamte rejony i powiem, że doświadczenie kadry pozostawiało wiele do życzenia i wiele rzeczy było pozostawionych na pastwę losu :cry:

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-08-13, 21:52    [Cytuj]

Mazi takiego pogromu to ja nie pamiętam. Może masz rację , ale wszystkiego przewidzieć tez nie można. Ja bym takich kategorycznych tez nie stawiał Owszem ostrzeżenia były, ale nikt nie spodziewał się takiego spustoszenia. Jeszcze raz się potwierdziło ,że człowiek mimo swojej wiedzy i technologii jest bezsilny wobec żywiołu.

Sławek

~chester_brudnostopy

Wysłany: 2017-08-13, 21:55    [Cytuj]

Kto wie, może to właśnie zachowanie kadry sprawiło, że ofiar nie było więcej.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-13, 22:01    [Cytuj]

mazi napisał/a:
Kilka lat temu moja córka jeździła w tamte rejony i powiem, że doświadczenie kadry pozostawiało wiele do życzenia i wiele rzeczy było pozostawionych na pastwę losu :cry:

To było zdarzenie losowe. Nie ma przed nimi skutecznych zabezpieczeń. Więcej ludzi ginie każdego dnia na drogach.

Aby zminimalizować ryzyko śmierci kadra harcerska powinna obowiązkowo nauczyć się korzystać z aplikacji meteo... i zamierzam im to zasugerować jak tylko znajdę kontakt do jakiejś osoby decyzyjnej w tej sprawie i sprawa tragedii "przyschnie medialnie".

Był to obóz ZHR. Na obozie harcerskim Okręgu Łódzkiego koło miejscowości Suszek w powiecie chojnickim (woj. pomorskie) wypoczywało pod okiem instruktorów harcerskich (wychowawców) około 140 dzieci. Po tragedii Robert Kowalski z ZHR zadeklarował "Będzie harcerstwo i będą obozy. Nie zrezygnujemy z obozów. Obóz jest kwintesencją harcerstwa" i trudno się z tym nie zgodzić.

Informacja prasowa ZHR

Cytat:
Po otrzymaniu sygnału o możliwości zagrożenia na obozie, instruktorzy podjęli działania przygotowujące do ewakuacji i uruchomili wewnętrzne procedury postępowania w sytuacji zagrożenia. Około godziny 23 rozpoczęła się burza i zawiadomiono służby ratownicze.

W nocy instruktorzy zrealizowali plan ewakuacji obozu i starali się zapewnić dzieciom opiekę psychologiczną oraz odpowiedni komfort oczekiwania na pomoc. Zebrali z obozu koce i śpiwory oraz rozpalili ognisko.

Około godziny 1 w nocy do uczestników obozu dotarła pomoc ze strony mieszkańców pobliskiej wioski. Oni wspólnie z częścią wychowawców prowadzili działania poszukiwawcze na terenie obozu. Kilku poszkodowanych udało się wyciągnąć spod drzew i namiotów. Po znalezieniu ciał, instruktorzy prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową, starając się przywrócić czynności życiowe. Udzielali pomocy rannym i poszkodowanym.

Z powodu bardzo trudnych warunków, pierwsze służby dotarły na miejsce obozu nad ranem. Cały czas na miejscu trwają czynności wyjaśniające. Po zapewnieniu dzieciom bezpiecznego powrotu do domów, kolejnym etapem będzie usuwanie skutków zdarzenia.

Obecnie wszyscy nasi instruktorzy, opiekunowie obozu oraz ci, którzy dołączyli do pomocy, są cały czas z dziećmi i kontaktują się z rodzicami, żeby potwierdzać zgody na powrót uczestników autokarami. Wciąż kontakt jest utrudniony z powodu zanikającego zasięgu w tamtym regionie.

Na obozie harcerskim w miejscowości Suszek przebywało łącznie 130 uczestników z Okręgu Łódzkiego ZHR. Opiekę nad nimi sprawowało, zgodnie z obowiązującymi przepisami państwowymi, 8 wychowawców. Obóz został zatwierdzony w Kuratorium Oświaty zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami. Kadrę stanowili wychowawcy posiadający odpowiednie uprawnienia do pełnienia funkcji wychowawczych.

.https://www.zhr.pl/komunikat-prasowy-nr-2082017/

~mazi

Wysłany: 2017-08-13, 22:08    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
Mazi takiego pogromu to ja nie pamiętam. Może masz rację , ale wszystkiego przewidzieć tez nie można. Ja bym takich kategorycznych tez nie stawiał Owszem ostrzeżenia były, ale nikt nie spodziewał się takiego spustoszenia. Jeszcze raz się potwierdziło ,że człowiek mimo swojej wiedzy i technologii jest bezsilny wobec żywiołu.

Sławek

wiem, że do tej pory nie było ale łowcy burz przestrzegali przed mega burzą i trąbami a wręcz zanaczali że jest to pewna burza komórkowa o niespotykanej dotąd sile, pomijając kierownictwo obozów to żadne służby antykryzysowe Polsce nie wydały żadnych zaleceń prewencyjnych.
Nie mam zamiaru nikogo obwiniać chciałbym, żebyśmy wyciągnęli wnioski z tragedii bo jakoś po powodzi z 1997 nie widzę działań które by uchroniły nas przed kataklizmem w przyszłości

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-08-13, 22:26    [Cytuj]

Cytat:
wiem, że do tej pory nie było ale łowcy burz przestrzegali przed mega burzą i trąbami a wręcz zanaczali że jest to pewna burza komórkowa o niespotykanej dotąd sile, pomijając kierownictwo obozów to żadne służby antykryzysowe Polsce nie wydały żadnych zaleceń prewencyjnych.

Mazi łowcy burz mimo ,że pewnie mają dużą wiedzie nie są w opinii społeczeństwa jakimś organem bardzo opiniującym. Ostrzeżenie były od kilku dni w necie. Natomiast zgadzam się z Tobą ,że nasze regionalne służby antykryzysowe np. w powiecie nie zareagowały należycie. Przynajmniej ja od nich niczego nie usłyszałem mimo że tam pracuję.

Sławek

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-08-13, 22:56    [Cytuj]

Do tego grozi nam powódź na Brdzie. Nie dość że stan wód jest bardzo wysoki, to jeszcze WKB jest zawalony drzewami i woda przerwała kanał. Otworzyliśmy awaryjnie jaz w Konigorcie więc woda w kanale powinna opaść , ale Brdą płynie masa wody,a tam też poniżej Rytla w korycie leżą zwalone drzewa.

Sławek

<|węzełek

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2017-08-13, 23:06    [Cytuj]

Przepraszam za nocne telefony i sms-y, ale to cholerstwo było wyjątkowo zjadliwe, bałam się że koledzy żeglarze pływają po jeziorach podczas długiego weekendu, chciałam ostrzec ... Jedyne co mi się nasunęło do głowy, gdy trzymałam stelaż namiotu by nie odleciał , to opis cyklonu J.Conrada ,,Oko cyklonu", brakowało mi tylko ryku morza ,reszta była jak i również dodatkowe ,,atrakcje" pod postacią latających gałęzi i części stajni namiotowych, w tym metalowych kształtek 5x5 cm z kawałkami plandeki. Z resztą sami zobaczcie . Kwieki , poczta Rytel ,zawody WKKW

DSCN4557.jpg
Plik ściągnięto 11 raz(y) 3,74 MB

DSCN4559.jpg
Plik ściągnięto 17 raz(y) 3,29 MB

DSCN4565.jpg
Plik ściągnięto 10 raz(y) 3,43 MB

DSCN4564.jpg
Plik ściągnięto 12 raz(y) 3,44 MB

DSCN4566.jpg
Moje konie , a nad nimi kawałki stajni które spadły ze stajni która stała obok, a odleciała tej feralnej nocy.
Plik ściągnięto 8 raz(y) 3,4 MB

DSCN4591.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 3,66 MB

DSCN4590.jpg
Plik ściągnięto 12 raz(y) 3,28 MB

<|węzełek

Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2017-08-13, 23:15    [Cytuj]

Było tak jak opisał Robert, z tym ,że całkowicie przestała istnieć jedna stajnia na 24 konie oraz część stajni obok ( 6 boxów). Darły się namioty, materace latały w powietrzu . Jeden znalazły dzisiaj rano moje dzieciaki podczas przejażdżki po tym co zostało po lesie .... Kilka przyczep zostało uszkodzonych , kilka namiotów podartych , ponad 24 konie rozbiegły się po okolicy, ale tak naprawdę to jest cud, że nikomu się tak naprawdę nic nie stało ,że nikogo nie było akurat w tej chwili gdy ta feralna stajnia odlatywała. Straty w ludziach 0, w zwierzakach również , tylko jedna poparzona kobieta ( wrzątek na herbatę podczas jednego z podmuchów wylał się jej na nogę, jedna skręcona kostka, i jeden szyty koń ( będzie żył i dalej startował ) , kilka zadrapań, aż się nie chce wierzyć przy prędkości wiatru z deszczem równym prędkości wody wyrzucanej przez wąż strażacki , i tych wszystkich fruwających obiektach to są całe straty . Opatrzność nad nami czuwała .
Ostatnio zmieniony przez węzełek 2017-08-13, 23:18, w całości zmieniany 1 raz  

~Emill`76

Wysłany: 2017-08-14, 09:23    [Cytuj]

Aplikacja meteo nie rozróznia zwykłych burz od tak potężnych nawałnic czy trąb powietrznych. Przecież sami obserwowaliśmy ten front burzowy i zastanawialismy sie czy zahaczy o Mazury. Całe szczęscie nie zahaczył....

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-14, 09:37    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
Aplikacja meteo nie rozróznia zwykłych burz od tak potężnych nawałnic czy trąb powietrznych. Przecież sami obserwowaliśmy ten front burzowy i zastanawialismy sie czy zahaczy o Mazury. Całe szczęscie nie zahaczył....

...ale było widać jego "rozmiar" po czym można było się domyśleć, że "łatwo nie będzie". Myślę, że to kwestia czasu, aż ktoś opracuje metodę rozpoznawania siły żywiołu - tak jak to robią w przypadku tornad nadając im kategorie i przewidując drogę, którą będzie się poruszać

~extant

Wysłany: 2017-08-14, 09:53    [Cytuj]

No cóż, widać, że niestety i w Polsce nastał taki czas, że tym co się dzieje w pogodzie w lecie powinni interesować się już nie tylko żeglarze i wczasowicze.

[ ODPOWIEDZ ]