FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Boatshow 2017
Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
40 Międzynarodowy Jarmarku Folkloru w Węgorzewie
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-07-05, 07:21   40 Międzynarodowy Jarmarku Folkloru w Węgorzewie [Cytuj]

Tradycyjnie w pierwszy weekend sierpnia w Węgorzewie odbędzie się (już po raz czterdziesty!) Międzynarodowy Jarmark Folkloru, prezentujący folklorystyczny dorobek Polski północno-wschodniej oraz państw sąsiadujących z naszym krajem. Do Węgorzewa przybędą rzesze miłośników rzemiosła ludowego i zdrowej, 'swojskiej' żywności. Oprócz kiermaszu na scenie można będzie zobaczyć przegląd zespołów ludowych i solistów.

Podczas jarmarku odbędą się pokazy rzemiosł tradycyjnych i warsztaty rękodzielnicze, stoiska edukacyjne.

Uczestnicy z: Białorusi, Litwy, Polski, Rosji, Ukrainy, Serbii.

Program 40 Międzynarodowego Jarmarku Folkloru

sobota 5 sierpnia 2017
godz. 10.00-18.00 — Kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła – Plac Wolności
godz. 11.00 — Korowód uczestników Jarmarku ulicami miasta
godz. 11.20 — Wspólne zdjęcie uczestników Jarmarku i zaproszonych gości przed muszlą koncertową
godz. 11.30 — Uroczyste otwarcie XL Międzynarodowego Jarmarku Folkloru – Plac Wolności
godz. 11.45 Koncert laureatów XXXIX przeglądu zespołów i solistów z woj. warmińsko-mazurskiego wytypowanych do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą – Plac Wolności
godz. 12.30-19.00 — Przegląd punktowany zespołów i solistów z województwa warmińsko-mazurskiego – Plac Wolności
godz. 20.00-23.00 — „Wieczór z kulturą ludową” – Park Etnograficzny nad Węgorapą

niedziela 6 sierpnia 2017
godz. 10.00-17.00 — Kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej – Plac Wolności
godz. 10.00 — Koncerty zespołów folklorystycznych, kapel i solistów z Polski i zagranicy – Plac Wolności
godz. 16.00 - 17.00 — Uroczyste zakończenie Jarmarku – Plac Wolności

Organizator: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Międzynarodowy Jarmarku Folkloru.jpg
Plik ściągnięto 12 raz(y) 706,52 KB

zenek

Wysłany: 2017-07-05, 11:11    [Cytuj]

Kilka lat temu ta impreza nosiła chyba fajniejsza nazwę-Węgorapa Folk Music Festiwal.
A swoja drogą, to w przeddzień lub w trakcie trwania Jarmarku warto zacumować w Kietlicach. Można trafić na świetny koncert, bowiem zazwyczaj jakieś grupy artystyczne w Kietlicach miały noclegi.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-07-05, 11:34    [Cytuj]

Zenku. Mylisz imprezy. Impreza muzyczna, o której piszesz towarzyszyła Jarmarkowi. To były dwie różne imprezy. Przetrwała jedna.

Jarmark warto odwiedzić ze względów kulinarnych (zdrowa i smaczna żywność, zioła, przyprawy, wędliny, napoje itp.) i zakupowych (o ile ktoś lubi rękodzieło).

zenek

Wysłany: 2017-07-05, 11:47    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Zenku. Mylisz imprezy. Impreza muzyczna, o której piszesz towarzyszyła Jarmarkowi. To były dwie różne imprezy. Przetrwała jedna.
Całkiem możliwe, że tak było. Nie wiem tylko czy jedną wspólną nazwą nie była właśnie Węgorapa Folk Music Festiwal https://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=3552
Kilka razy na tej imprezie byłem i oprócz koncertów był również jarmark.
W każdym razie dobrze, że przynajmniej w jakiejś części impreza przeżyła

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-07-05, 11:55    [Cytuj]

zenek napisał/a:
Nie wiem tylko czy jedną wspólną nazwą nie była właśnie Węgorapa Folk Music Festiwal https://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=3552

Ja wiem... nie była. :-P

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-07, 02:24    [Cytuj]

Fotorelacja:
https://mazury.info.pl/foto/17-08-06-wegorzewski-jarmark-folkloru/

Marsyl

Wysłany: 2017-08-07, 08:00    [Cytuj]

Impreza jak widać "tłoczna", ale zwraca uwagę żółty baner przy scenie głównej- przypadek? :) .

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-07, 08:16    [Cytuj]

Marsyl napisał/a:
Impreza jak widać "tłoczna", ale zwraca uwagę żółty baner przy scenie głównej- przypadek? :) .

Nie ma przypadków. Banery są po to, aby zwracały na siebie uwagę :-)

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-08-07, 08:26    [Cytuj]

To lokowanie produktu!
Ciekawe, czy portal widoczny na żółtym banerze jest klientem tego portalu? :mrgreen:

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-07, 08:57    [Cytuj]

plitkin napisał/a:
To lokowanie produktu!
Ciekawe, czy portal widoczny na żółtym banerze jest klientem tego portalu? :mrgreen:

To forum jest jego częścią :-D

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-07, 08:58    [Cytuj]

Wracając do samej imprezy. Jak co roku zaopatrzyłem spiżarnię w smaczne i zdrowe produkty żywnościowe... a i napitki też zmieniły właściciela. :-)

funyo

Wysłany: 2017-08-07, 09:46    [Cytuj]

Trzeba też dodać, że absurdalnie drogie - np. pajda chleba ze smalcem i trzema plasterkami kiszonego ogórka kosztowała 6zł, wędliny po 60-80zł, a chałwa nawet powyżej stu, więc żeby zaopatrzyć tam spiżarnię trzeba być krezusem... ;-)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-07, 11:12    [Cytuj]

funyo napisał/a:
Trzeba też dodać, że absurdalnie drogie - np. pajda chleba ze smalcem i trzema plasterkami kiszonego ogórka kosztowała 6zł, wędliny po 60-80zł, a chałwa nawet powyżej stu, więc żeby zaopatrzyć tam spiżarnię trzeba być krezusem... ;-)

Przymusu kupowania chleba ze smalcem nie ma, a dobre, suche wędliny nie mogą być tanie. To nie supermarketowa pasza z wypełniaczami i połową tablicy Mendelejewa w promocji. 8-)

zenek

Wysłany: 2017-08-07, 11:25    [Cytuj]

Po pierwsze, to na tego typu imprezach ceny zawsze są "podbite" i obliczone na tłum turystów. Ta sama wędlina gdyby była na co dzień w sklepie będzie dużo tańsza.
A na jednym ze zdjęć w fotorelacji widziałem, że aż tak tragicznie nie było. Kiełbasa po trzydzieści parę zł, a żeberka po kilkanaście.

~extant

Wysłany: 2017-08-07, 11:28    [Cytuj]

... dobre, suche wędliny nie mogą być tanie...

... a już szczególnie takie dobre, suche... i sprzedawane na jarmarku folklorystycznym w szczycie sezonu letniego na Mazurach. ;-) :-P
Ostatnio zmieniony przez extant 2017-08-07, 11:28, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-07, 12:08    [Cytuj]

extant napisał/a:

... a już szczególnie takie dobre, suche... i sprzedawane na jarmarku folklorystycznym w szczycie sezonu letniego na Mazurach. ;-) :-P

Oczywiście. Kupuję co roku i nigdy problemów nie miałem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu lodówki nie były czymś oczywistym i wędliny suszone, dobrze zasolone mogły wisieć na strychu pół roku i dłużej.

...ech mieszczuchy :-P

PS. Oczywiście trzeba wiedzieć czego się szuka i czego oczekuje po zakupach.

Na temat cen się nie wypowiadam, bo to odczucie bardzo subiektywne. Większość Polaków zaopatruje się w marketach, gdzie cena czyni cuda - niestety kosztem jakości, na którą niewielu zwraca uwagę.

~extant

Wysłany: 2017-08-07, 12:20    [Cytuj]

extant napisał/a:

Oczywiście. Kupuję co roku i nigdy problemów nie miałem. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu lodówki nie były czymś oczywistym i wędliny suszone, dobrze zasolone mogły wisieć na strychu pół roku i dłużej.
...

Zbyszku, ja w żadnym razie nie kwestionuję faktu, że dobre, suche wędliny muszą być drogie. Pozwoliłem sobie jedynie na taką "drobną sugestię", że na takim jarmarku folklorystycznym w szczycie sezonu na Mazurach w cenach sprzedaży pewnie zawarty jest również... "jarmarczno-sezonowy" dodatek dla turystów. :-P

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-08-07, 12:29    [Cytuj]

extant napisał/a:
extant napisał/a:

...

Zbyszku, ja w żadnym razie nie kwestionuję faktu, że dobre, suche wędliny muszą być drogie. Pozwoliłem sobie jedynie na taką "drobną sugestię", że na takim jarmarku folklorystycznym w szczycie sezonu na Mazurach w cenach sprzedaży pewnie zawarty jest również... "jarmarczno-sezonowy" dodatek dla turystów. :-P

Zapewne masz rację. Stoiska na takich festynach też pewnie swoje kosztują, a "wędliniarze" nie wystawiają się tam raczej dla przyjemności tylko dla zarobku. Przyjeżdżają nawet z Litwy. Litewskie wędliny są bardzo smaczne.

~extant

Wysłany: 2017-08-07, 12:32    [Cytuj]

... Przyjeżdżają nawet z Litwy. Litewskie wędliny są bardzo smaczne.

Potwierdzam, też miałem okazję już próbować - oczywiście piszę o tych lepszych i droższych. :-)

~Emill`76

Wysłany: 2017-08-07, 12:36    [Cytuj]

To , że dobre suche wędliny nie wymagają warunków chłodniczych to nic nadzwyczajnego ;-) To nawet nie kwestia zasolenia, tylko odpowiedniej flory bakteryjnej i warunków dojrzewania / suszenia. Kiedyś też nie robiono bez chemii , bo nawet w latach 50-60 na wsiach , mięso peklowano peklosolą , czyli azotynem sodu ( E 250 ) . Prawidłowo dozowany, szkodliwy jest jednak w niewielkim stopniu , a doskonale zapobiega rozwoju choćby tzw. jadu kiełbasianego , który może okazać się zabójczy ...

[ ODPOWIEDZ ]