FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bingo w ślizgu.
Autor Wiadomość
funyo

Wysłany: 2017-08-03, 14:34    [Cytuj]

O, i to jest pomocna odpowiedź. Już jestem nieco mądrzejszy. :-D
Dzięki.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-08-03, 14:43    [Cytuj]

Pisanie z telefonu ma swoje ograniczenia 😀

~Emill`76

Wysłany: 2017-08-03, 14:43    [Cytuj]

W półślizg nieraz udawało się wejść Sparkiem ... ale to była lekka łódka , bo ok 650 kg . Grot ok 14 mkw + Genaker 30,8 mkw . Emocji zawsze było tyle, że nigdy nie byłem w stanie zerknąć na prędkość :mrgreen:

~sceptyk

Wysłany: 2017-08-03, 19:53    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
Panie Marianie. Pan nas nie bierze pod włos ! ;-)
Nieważny jest wiatr. Ważne jest to, że współczynnik Taylora dla kadłuba "Binga 930"
jest powyżej 150, a więc tjeoretycznie, nawet jakby wiało 10 , a żagla byłoby
150 mkw, to jacht w stały stabilny ślizg nie wejdzie .
Podkreślam : teoretycznie, ale Pan jest znany z cudów, więc przyłączam się do chóru
wujów tego Forum : chce-my filma, chce-my filma !!!
Artioso, jak zadzwoniłem do Jurka Pieśniewskiego, to zareagował tak samo.To niemożliwe, Na razie jestem na etapie nauki i łamania wszystkiego co jest związane z genakerem.Muszę znaleźć Kogoś kto pływa jako załogant, prowadzący genakera.
Pozdrawiam

~sceptyk

Wysłany: 2017-08-05, 21:01    [Cytuj]

Witam
Mam pytanie do Sławka. Jak teoretycznie powinien być ustawiony jacht do pływania w silnym wietrze 5 B. Nawietrzny, zawietrzny czy zrównoważony. Oczywiście na genakerze.
Pozdrawiam

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-08-08, 08:17    [Cytuj]

sceptyk napisał/a:
Witam
Mam pytanie do Sławka. Jak teoretycznie powinien być ustawiony jacht do pływania w silnym wietrze 5 B. Nawietrzny, zawietrzny czy zrównoważony. Oczywiście na genakerze.
Pozdrawiam

Trudne pytanie zadałeś Sceptyku. Moja wiedza ogranicza się raczej do lekkich mieczówek. Robiłem takie kiedyś doświadczenie na optimiscie. Zrównoważałem go wiatrowo. Przy srednim wietrze udała mi się ta sztuka. Jacht płynął na wiatr bez dotykanie steru, tylko że maszt powędrował mocno do przodu, poza teoretyczne zakres regulacji. Owszem w tym ustawieniu optimist szybko żegluje na kursach wolnych, ale o ostrości żeglugi na wiatr można zapomnieć. Inaczej jest z jachtami które mają żagle z przodu. tam zrównoważenie można osiągnąć poprzez dokładanie lub odejmowanie żagli przednich lub skracanie tylnych. Zasada jest taka w jachtach ślizgowych, że jacht musi być wybalastowany w ślizgu, czyli nie może być ani zawietrzny, ani nawietrzny. Wszystkie lekkie mieczówki są z reguły nawietrzne i trzeba je aktywnie balastować. Jeżeli teoretycznie jacht kabinowy czyli nasze Bingo miałoby żeglować tylko na kursach wolnych w celu złapania ślizgu ustawiłbym jacht nawet lekko zawietrzny, gdyż taki jacht trudno wybalastować ( może się mylę , specjalistom od kabin nie jestem ). Chyba zaraz obok masz filmik , gdy oba jachty płynące w silnym wietrze się zderzyły. Jeden złapał przechył na zawietrzną i wyostrzył do wiatru, drugi na nawietrzną i sternik też nie utrzymał go na kursie. Zasada pływania w ślizgu to zrównoważony jacht, tak aby nie walczyć ze sterem. Jacht nawietrzny to walka ze sterem. Im mocniej kontrujesz tym mocniej hamujesz. Podobnie jest gdy jacht złapie przechył na nawietrzną, ale to tylko na kursach z wiatrem.
Mieczówki sportowe mają niskie burty i płaskie dna. jachty kabinowe maja inny kształty kadłuba przystosowane raczej do mieszkania, a nie teoretycznego żeglowania w ślizgu. jachty mieczowe prowadzi się na wszystkich kursach płasko po wodzie, w jachcie kabinowym raczej trudno to osiągnąć, tam nawet zalecane jest prowadzenie w lekkim przechylę ( mniejsza powierzchnia zmoczona ). I dlatego też chyba ustawiłbym jako lekko zawietrzny, tak aby jacht w przechyle na genakerze był zrównoważony wiatrowo.

pogrubione wyrazy to poprawki :oops:
Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2017-08-08, 09:15, w całości zmieniany 8 razy  

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2017-08-08, 09:05    [Cytuj]

Sławku
Gdyby miał trym nawietrzny to chciałby ostrzyć i trzeba by go mocno i zawczasu kontrować.
Myślę , że sam układ genakera wymusza zawietrzność szczególnie jak genaker trochę wyciąga dziób z wody i środek bocznego oporu przesuwa sie do tyłu. To może tylko wspomóc możliwość wejścia w ślizg a reszta to wypadkowa zależności masy jachtu , powierzchni zmoczonej przy dużej szybkości na genakerze , kształtu tej powierzchni ( możliwość wygenerowania dynamicznej siły wyporu ) no i oczywiście szybkości . To ostatnie to funkcje wiatru , powierzchni żagli , wytrzymałości sprzętu i psychiki załogi :lol:
Moim zdaniem tylko eksperymentalnie można odpowiedzieć na pytanie czy się da.
Jeżeli dodamy hydroskrzydło poprawiające stateczność i jednocześnie odciążające kadłub to szanse rosną .
Trzymam kciuki
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Drago 2017-08-08, 09:06, w całości zmieniany 1 raz  

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-08-08, 09:10    [Cytuj]

Cytat:
Gdyby miał trym nawietrzny to chciałby ostrzyć i trzeba by go mocno i zawczasu kontrować.

Andrzeju zgoda po prostu rano jeszcze nie jarzę :mrgreen: :oops: Oczywiście jako zawietrzny.

Sławek

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-08-08, 10:12    [Cytuj]

To był ten ślizg na Bingu czy nie? Padło pytanie w wątku i domysły użytkowników, ale potwierdzenia że tak się zdarzyło chyba nie było, więc pytam wprost.

~jachtyzklasą

Wysłany: 2017-08-08, 11:17    [Cytuj]

Tak dla uporządkowania terminologii.
O ślizgu mówimy wtedy gdy osiągamy prędkości takie że bezwymiarowa liczba Frouda jest większa od 0.9. Dla Binga 930 byłoby to prędkości większe od 16,5 węzła.
Ze zjawiskiem półślizgu mamy do czynienia gdy liczba Frouda jest w zakresie 0.5-0.9 co odpowiada prędkościom z zakresu 9-16,5 węzła.
Wszystko to przy założeniu długości wodnicy na poziomie ok 8,70 m.
Moim zdaniem dla Binga realne jest osiągnięcie co najwyżej półślizgu z liczbą frouda na poziomie 0,7 co odpowiada prędkości 13 węzłów. Oczywiście Bingo w konfiguracji zbliżonej do tej jaką znam :mrgreen:

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-08-08, 11:30    [Cytuj]

Cytat:
ślizgu mówimy wtedy gdy osiągamy prędkości takie że bezwymiarowa liczba Frouda jest większa od 0.9. Dla Binga 930 byłoby to prędkości większe od 16,5 węzła.

To raczej pozamiatane, jakoś trudno mi wyobrazić sobie Bingo żeglujące z prędkością 18 w.

Sławek

~sceptyk

Wysłany: 2017-08-08, 20:54    [Cytuj]

plitkin napisał/a:
To był ten ślizg na Bingu czy nie? Padło pytanie w wątku i domysły użytkowników, ale potwierdzenia że tak się zdarzyło chyba nie było, więc pytam wprost.
Wiktor, teoretycznie mamy ustalone, iż Bingo w ślizg nie wchodzi :-D .Pozostaje, jeszcze praktyka.To co mnie spotkało w sobotę,to tak jakbym leciał popierdółką za samolotem na holu. Zupełny luzik na sterze i stresująca myśl jak ja to sprzątnę przed brzegiem. I widok wygiętego genakerbomu, który za chwilę nie będzie istniał.( rura fi 70). Pomimo to wydałem taki okrzyk radości, zupełnie nie pasujący do dziadka. Zastanawiam się czy to nie jest wina Waciaka, który uszył taki genaker, wielkie dzięki dla Maćka za frajdę i przeżycie czegoś takiego, od całej załogi.Okładam rurę węglem i do roboty :mrgreen:

Pozdrawiam

~extant

Wysłany: 2017-08-08, 21:09    [Cytuj]

sceptyk napisał/a:
...To co mnie spotkało w sobotę, to tak jakbym leciał popierdółką za samolotem na holu. Zupełny luzik na sterze i stresująca myśl jak ja to sprzątnę przed brzegiem. I widok wygiętego genakerbomu, który za chwilę nie będzie istniał.( rura fi 70). Pomimo to wydałem taki okrzyk radości, zupełnie nie pasujący do dziadka...

No to faktycznie fajną jazdę mieliście :-) - koniecznie musicie to powtórzyć (i nagrać film) ! :-D
Ostatnio zmieniony przez extant 2017-08-08, 21:13, w całości zmieniany 1 raz  

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-08-09, 09:13    [Cytuj]

Pozostaje wierzyć na słowo :-D

Sławek

~sceptyk

Wysłany: 2017-08-09, 20:19    [Cytuj]

Sławek napisał/a:

Sławek
Mam nadzieję iż w sobotę i niedziele będzie fajnie wiało.I uda się zebrać całą ekipę.
Pozdrawiam

~Agnieszka14

Pomogła: 22 razy
Wysłany: 2017-08-09, 21:47    [Cytuj]

:-D chyba wszyscy wyczekują z wypiekami na twarzach filmu z prób.

<|Piotr AT

Wysłany: 2017-08-09, 21:51    [Cytuj]

Będę w sobotę w Marinie... z przyjemnością popatrzę... :-D

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2017-08-09, 23:27    [Cytuj]

sceptyk napisał/a:
Sławek napisał/a:

Sławek
Mam nadzieję iż w sobotę i niedziele będzie fajnie wiało.I uda się zebrać całą ekipę.
Pozdrawiam

Po obejrzeniu filmu moja wiara się pogłębi :-D

Sławek

funyo

Wysłany: 2017-08-09, 23:57    [Cytuj]

sceptyk napisał/a:
Sławek napisał/a:

Sławek
Pozdrawiam

A gdzie i o której planowane jest pływanie? Chętnie popatrzę, mogę też pomierzyć prędkość - mam prędkościomierz z GPS...

~sceptyk

Wysłany: 2017-08-10, 19:10    [Cytuj]

funyo napisał/a:
sceptyk napisał/a:
Sławek napisał/a:

Sławek
Pozdrawiam

A gdzie i o której planowane jest pływanie? Chętnie popatrzę, mogę też pomierzyć prędkość - mam prędkościomierz z GPS...
Super pomoc. Chcemy wypłynąć o 10 godz w sobotę i niedziele. Pływać będziemy na jez. Kisajno, Łabap i Dargin. Wszystko zależy od kierunku wiatru.
pozdrawiam

[ ODPOWIEDZ ]