FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

MTSW 2019

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Honda BF 50 - zanika chłodzenie
Autor Wiadomość
wisniowy84

Wysłany: 2017-07-09, 20:48   Honda BF 50 - zanika chłodzenie [Cytuj]

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Jestem posiadaczem silnika Honda BF 50 czterosuw, w którym występuje problem z chłodzeniem. Mianowicie płynąc na niewielkich obrotach (na około "pół manetki") wszystko jest w porządku, problem pojawia się w momencie dodania gazu do końca. momentalnie przestaje wylatywać woda z otworu kontrolnego co powoduje zapalenia się czerwonej kontrolki na manetce. Po zmniejszeniu obrotów chodzenie powraca (woda ponownie wylatuje z otworu kontrolnego) i po chwili kontrolka gaśnie. Sytuacja pojawia się za każdym razem przy wyższych obrotach silnika (niestety nie wiem przy jakich bo nie posiadam obrotomierza).
W warsztacie zajmującym się naprawą silników zaburtowych wymieniono wirnik pompy wody wraz z obudową. Niestety problem nadal występuje. Pan z warsztatu zasugerował ,iż uszkodzona może być uszczelka pod głowicą - przedostawanie się spalin do układu chłodzenia. Uszczelkę pod głowicą wymieniłem,głowica oddana do planowania i sprawdzenia szczelności (bez uwag), wymieniona uszczelka pomiędzy silnikiem a kolumną. Ogólnie silnik rozłożony prawie na części pierwsze, przy okazji wymieniony olej w silniku, wyregulowany luz zaworowy,pasek rozrządu.
Niestety problem nadal występuje czym doprowadza mnie do szału...
Zauważyłem też,iż w silniku brakuje termostatu, ktoś go po prostu usunął tylko nie wiem w jakim celu.
Czy ktoś z szanownych forumowiczów miał podobny problem lub mógłby podpowiedzieć co jeszcze można sprawdzić/wymienić żeby pozbyć się tej usterki??
Z góry dziękuje za sugestie
Pozdrawiam

~juzekp

Wysłany: 2017-07-09, 21:20    [Cytuj]

Moim zdaniem przyczyną może być silne zanieczyszczenie płaszcza wodnego (np.kamieniem) ograniczającego przepływ wody, doprowadzając do zagotowania i wyrzucenia jej .W konsekwencji silnik się przgrzewa.

wisniowy84

Wysłany: 2017-07-10, 19:20    [Cytuj]

Dziękuję juzekp za sugestię ;-) Rzeczywiście z racji wieku w płaszczu wodnym jest sporo osadu. Może zatem ktoś zna dobry środek lub metodę na pozbycie się osadu z płaszcza wodnego?? muszę wszystko po kolei wyeliminować... Brakuje mi już pomysłów...jestem już skłonny zakupić termostat - tak jak producent to "prykazał" ;-) oraz kompletny zestaw naprawczy pompy wody (z obudową, wirnikiem, bieżnią itd.) pomimo, iż rzekomo była wymieniana

~juzekp

Wysłany: 2017-07-10, 21:24    [Cytuj]

wisniowy 84, jeżeli moje podejrzenie jest trafne, to wkładanie termostatu czy wymiana pompki nic nie da. Na moją logikę poprzedni użytkownik wyrzucił termostat bo obieg chłodzenia był zakłócony. Nigdy z czymś takim nie miałem do czynienia ale myślę że tu potrzeba jakiś preparat do usuwania kamienia kotłowego. Na razie nie rozszczelniaj (nie rozbieraj) silnika, aby ten preparat (bo na pewno jest żrący) nie dostał się do mechanizmów. Może jakiś fachowiec od czyszczenia kotłów by ci pomógł . Bo preparat do czyszczenia czajników może być za słaby.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-07-11, 03:34    [Cytuj]

Kamien "czjnikowy" doskonale usuwa zwykły ocet. Z kolei wężownice kotłów gazowych czyszczono kiedyś stężonym kwasem solnym.

wisniowy84

Wysłany: 2017-07-11, 19:27    [Cytuj]

Witam wszystkich
Teraz nasuwa się pytanie - w jaki sposób zastosować ten preparat... Beczka z wodą i rozpuszczonym preparatem, silnik do beczki i uruchomić niech trochę popracuje?? I tu pojawia się kolejne pytanie - czy rozpuszczony kamień wydostanie się przez otwór kontrolny nie zatykając go?? A może jest inny sposób?? Dodam,iż niedawno montowałem silnik na łódź i nie za bardzo chciałbym go ponownie demontować...
Zauważyłem jeszcze jedną rzecz...na wolnych obrotach woda wypływa z otworu kontrolnego nieregularnym strumieniem ( w poprzednim silniku na wolnych tryskała aż miło :-) ) natomiast gdy płynę "na pół manetki" wylatuje mocnym i równomiernym strumieniem do momentu aż oczywiście zwiększę obroty. Stąd moje podejrzenie na pompkę wody.
Ręce już opadają...
Pozdrawiam

~juzekp

Wysłany: 2017-07-11, 22:31    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Kamien "czjnikowy" doskonale usuwa zwykły ocet. Z kolei wężownice kotłów gazowych czyszczono kiedyś stężonym kwasem solnym.

Broń Boże kwasem solnym !!! Ja swego czasu (gdy samochody jeszcze były chłodzone wodą) czyściłem chłodnicę kwasem solnym-rozcieńczonym . Wynik : setki dziur - dosłownie , chłodnica złom! Kwas solny zeżre miedź, aluminium i wiele innych metali :!: :!: :!:

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-07-12, 00:08    [Cytuj]

juzekp napisał/a:

Broń Boże kwasem solnym !!! Ja swego czasu (gdy samochody jeszcze były chłodzone wodą) czyściłem chłodnicę kwasem solnym-rozcieńczonym . Wynik : setki dziur - dosłownie , chłodnica złom! Kwas solny zeżre miedź, aluminium i wiele innych metali :!: :!: :!:

Zanim coś napiszesz - sprawdź proszę. Wężownice gazowych kotłów są miedziane. Miedź nie reaguje z kwasem solnym!

funyo

Wysłany: 2017-07-12, 00:15    [Cytuj]

Na mój gust, gdyby system był zakamieniony, problem nasilałby się wraz ze wzrostem obrotów - na niskich bez uwag, na średnich słabo, na wyższych źle.
Myślę, że trzeba przyjrzeć się wirnikowi - o wymianie jakiej obudowy piszesz? W Hondach wirnik chodzi w jakiejś wymiennej obudowie?
P.s. Do odkamieniania dobra jest Cola.
Ostatnio zmieniony przez funyo 2017-07-12, 00:16, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-07-12, 00:31    [Cytuj]

Cola zawiera kwas fosforowy, a ten rzeczywiście nadaje się dobrze do czyszczenia aluminium.

Kwas fosforowy jest podstawowym składnikiem płynu do armatury domowej "Flesz kamień i rdza". Faktycznie czyści ładnie nie niszcząc chromowania.

wisniowy84

Wysłany: 2017-07-12, 10:15    [Cytuj]

Witam,
funyo chodzi mi o taki kompletny zestaw naprawczy pompy wody

Dziwne jest,iż na wolnych obrotach woda wylatuje słabym strumieniem,na średnich jest ok a na wysokich zanika...i dlatego jestem skłonny wymienić cały zestaw pompy aby mieć pewność,że od tej strony jest wszystko w porządku. Jak to się mówi - na pewno nie zaszkodzi a może pomoże ;-)
Dodatkowo spróbuję odkamienić płaszcz wodny silnika i wtedy zobaczymy jaki będzie efekt.
Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem oraz porady :-)
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2017-07-12, 10:17, w całości zmieniany 1 raz  

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-07-12, 10:22    [Cytuj]

Nie znam się na silnikach, ale zaczynam się zastanawiać czy większe ciśnienie wody generowane na wyższych obrotach nie powoduje odrywania/przesuwania się jakiegoś elementu/brudu, który zatyka kanały/wylot, a przy mniejszym ciśnieniu powraca do swojej startowej pozycji pozwalając na normalny przepływ.

funyo

Wysłany: 2017-07-12, 11:35    [Cytuj]

wisniowy84 napisał/a:
... jestem skłonny wymienić cały zestaw pompy aby mieć pewność,że od tej strony jest wszystko w porządku. Jak to się mówi - na pewno nie zaszkodzi a może pomoże ;-)

Ale skoro było to wymieniane w serwisie, to po co robić to drugi raz?

~juzekp

Wysłany: 2017-07-12, 21:40    [Cytuj]

... Zanim coś napiszesz - sprawdź proszę. Wężownice gazowych kotłów są miedziane. Miedź nie reaguje z kwasem solnym! ...

Może masz rację - chemikiem jestem słabym. Tylko wytłumacz mi dlaczego miedzianą chłodnicę przeżarło mi w kilkuset miejscach?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-07-12, 22:27    [Cytuj]

juzekp napisał/a:
... Zanim coś napiszesz - sprawdź proszę. Wężownice gazowych kotłów są miedziane. Miedź nie reaguje z kwasem solnym! ...

Może masz rację - chemikiem jestem słabym. Tylko wytłumacz mi dlaczego miedzianą chłodnicę przeżarło mi w kilkuset miejscach?

Albo nie była miedziana, albo nie był to kwas solny. Jedno z dwóch.

wisniowy84

Wysłany: 2017-07-23, 11:37    [Cytuj]

Witam wszystkich serdecznie,

Problem zanikającego chłodzenia rozwiązany... :-D Zamontowałem cały zestaw naprawczy pompki wody i teraz mogę w pełni cieszyć się z czasu spędzonego na wodzie (szkoda tylko,że pogoda nie dopisuje ;-) ).
Ciężko powiedzieć co dokładnie było z pompką nie tak,że przy wysokich obrotach nie dawała odpowiedniego ciśnienia wody...
A tak na marginesie to nie polecam usług serwisu silników i łodzi z Goleniowa - skasowali 300zł za rzekomo wymienioną pompkę,która nie działała poprawnie.

Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tematem ;-)

[ ODPOWIEDZ ]