FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gmina Giżycko fotoradarem stoi
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-22, 16:44   Gmina Giżycko fotoradarem stoi [Cytuj]

Komunikat urzędu gminy Giżycko
Cytat:
W ostatnim okresie na terenie naszej gminy znacznie wzrosła liczba wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. W trosce o bezpieczeństwo lokalnej społeczności, a przede wszystkim dzieci i młodzieży Straż Gminna podjęła działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. W wyniku tych działań już pojawiły się przy nich fotoradary mierzące prędkość.

Miejsce pomiaru prędkości zostało oznakowane znakiem D-51 „Automatyczna kontrola prędkości” oraz tabliczką z napisem „Okresowa kontrola na odcinku….”. Kontrola prędkości dokonywana za pomocą urządzeń rejestrujących prowadzona jest wyłącznie w obszarze zabudowanym na drogach powiatowych, wojewódzkich oraz krajowych na terenie gminy Giżycko. Fotoradar po raz pierwszy pojawił się już 18 czerwca, a można się go spodziewać w Antonowie, Pierkunowie, Sulimach, Pieczonkach, Nowych Sołdanach, Świdrach, Strzelcach, Bogaczewie, Spytkowie, Bystrym, Wilkasach oraz na szosie Obwodowej w Giżycku.

robert2309

Wysłany: 2012-06-22, 20:09    [Cytuj]

Stoi kamerami też.
Miesiąc temu strażnicy miejscy z Giżycka chwalili się, że fotoradarów w Giżycku nie ma, ale kamer do swojej dyspozycji mają 64 czy 84 sztuki. Nie pamiętam dokładnie. :-)
Chcą turystów wypłoszyć z Giżycka ?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-22, 20:36    [Cytuj]

Mylisz gminę (wieś) z miastem Giżycko. :-P

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2012-06-22, 21:38    [Cytuj]

Chociaż ostatnio gdzieś na terenie powiatu przed wjazdem do lasu spotkałem tabliczkę "teren monitorowany". Trochę teraz żałuję, że nie rozejrzałem się po okolicy i nie zrobiłem zdjęcia kamery w lesie. :-P
takie kamery są przydatne, a tego typu sprzęt jest coraz tańszy. Ostatnio zmontowałem znajomemu zestaw, któremu ktoś podkradał miód z pasieki i czynił drobne ale uciążliwe szkody. Po założeniu monitoringu znajomy rozpoznał "szkodnika" - okazał się nim sąsiad ze wsi. Po obejrzeniu siebie na filmie obiecał, że już będzie omijał to miejsce. :-P

<|MirekMors

Wysłany: 2012-06-22, 23:06    [Cytuj]

Rozumiem, że kolegom napiszesz gdzie mają zwolnić ?
Już kiedyś mijałem policję z suszarką w Bogaczewie. To było 1. września. Ja po prostu w miejscowościach zwalniam.

zenek

Wysłany: 2012-06-24, 11:30    [Cytuj]

Zabawa Straży Miejskich czy Gminnych w fotoradary to szczyt hipokryzji. Przynajmniej nie pisaliby, iż ustawiają te zabawki "w trosce o bezpieczeństwo " ale raczej w trosce o dodatkowe wpływy do budżetu. Do tego służą gminom fotoradary. Jakie to dbanie o bezpieczeństwo dobrze zakamuflowanym fotoradarem aby jak najwięcej później wystawić mandatów. Jak tak dbają o bezpieczeństwo to fotoradar powinien być odpowiednio oznakowany i widoczny. Tyle, że wtedy nie byłoby kaski :-P

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2012-06-24, 11:40    [Cytuj]

Dokładnie tak. Hipokryzja w każdym calu. Nie twierdze, że nie są potrzebni, ale pisanie, że w trosce o bezpieczeństwo? Podstawowym celem jest nabijanie kasy. Bezpieczeństwo jest niecną pochodną choć przyznaję, że z obawy przed hipokryzją kierowcy zwalniają.

kursmazury

Wysłany: 2012-06-24, 11:43    [Cytuj]

A moim zdaniem, są niepotrzebni.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2012-06-24, 11:45    [Cytuj]

kursmazury napisał/a:

Być może. Nie jestem mieszkańcem Gminy, więc trudno mi się ustosunkować, do tego jakie korzyści albo niekorzyści dla mieszkańców wnoszą.

zenek

Wysłany: 2012-06-24, 11:51    [Cytuj]

kursmazury napisał/a:

Zgadzam się! Pieniądze przeznaczane na tą "pseudo służbę" powinny zasilić budżet Policji z przeznaczeniem na wzrost ilości zwykłych policjantów.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2012-06-24, 12:02    [Cytuj]

zenek napisał/a:
kursmazury napisał/a:

Zgadzam się! Pieniądze przeznaczane na tą "pseudo służbę" powinny zasilić budżet Policji z przeznaczeniem na wzrost ilości zwykłych policjantów.

Nie znam się i nie wiem dokładnie, ale zdaje mi się, że Policja ma budżet centralny, a Straż jest z budżetu gminnego. Więc zasilenie budżetu Policji przez Gminę wcale nie musi się przełożyć na wzrost liczebności Policji w Gminie.
Ostatnio zmieniony przez pough 2012-06-24, 12:02, w całości zmieniany 1 raz  

Barbarossa

Wysłany: 2012-06-24, 12:03    [Cytuj]

Ale Ci którzy nie nadają się na policjantów muszą się gdzieś podziać :mrgreen:

zenek

Wysłany: 2012-06-24, 14:16    [Cytuj]

pough napisał/a:
Nie znam się i nie wiem dokładnie, ale zdaje mi się, że Policja ma budżet centralny, a Straż jest z budżetu gminnego. Więc zasilenie budżetu Policji przez Gminę wcale nie musi się przełożyć na wzrost liczebności Policji w Gminie.

Być może jest tak jak piszesz ale co stoi na przeszkodzie aby dany samorząd podpisał umowę nawet z KG Policji. iż przekazuje określoną kwotę jak dotację celową na zwiększenie etatów na swoim terenie i zobowiązuje się do ich finansowania.
Zniknął by problem uprawnień dla Straży, byłyby oszczędności na etatach czysto biurokratycznych itd.

r102

Wysłany: 2012-06-24, 16:22    [Cytuj]

hmmmm

tak w ogóle to mazurskie drogi nie za bardzo

nadają się do zadań, jakie chcą narzucić im kierowcy

czyli do bycia torami Formuły 1

to zdaje się przyczyna ustawiania tych radarów
nie jakaś specjalna złośliwość lokalnych samorządów...

maciekzb

Wysłany: 2012-06-25, 11:03    [Cytuj]

zenek napisał/a:
pough napisał/a:

Być może jest tak jak piszesz ale co stoi na przeszkodzie aby dany samorząd podpisał umowę nawet z KG Policji. iż przekazuje określoną kwotę jak dotację celową na zwiększenie etatów na swoim terenie i zobowiązuje się do ich finansowania.
Zniknął by problem uprawnień dla Straży, byłyby oszczędności na etatach czysto biurokratycznych itd.
Jest różnica. Podstawowa taka, że gmina nie miałaby żadnego wpływu na zadania policji. Pieniądze po prostu zostałyby wchłonięte bez żadnego namacalnego efektu. Jestem też przekonany, że żaden policjant nie zhańbiłby się czynnościami, którymi zajmuje się straż czyli jakieś śmieci, psie kupy... i inne sprawy porządkowe. Moim zdaniem mówienie, że straże są niepotrzebne, bo fotoradary, bo nic nie robią itd, jest nieco krzywdzące bo takie zarzuty odnoszą się do jednostek a nie do całości. Nie wszystkie straże takie są i nie wszyscy strażnicy. To tak samo jakby powiedzieć o żeglarzach, że cumują w rezerwatach, palą ogniska, śmiecą, pływają pijani... i najlepiej zakazać wogóle pływania. To jaka jest straż zależy od samej gminy ale gmina musi sobie odpowiedzieć na pytanie czego chce: kasy czy porządku. Osobiście uważam, że włożenie w ręce straży fotoradarów było błędem ale kwestia czasu jak zaczną znikać straże fotoradarowe bo prędzej czy później kierowcy zaczną zdejmować nogę z gazu a ta garstka piratów drogowych nie będzie w stanie "utrzymać" straży nie mówiąc już o dodatkowych środkach dla gminy.
Szkoda, że gminy Mazurskie nie mogą się dogadać w kwesti zagosporaowania jezior. Jestem pewny, że np. utworzona straż międzygminna bardzo szybko zlikwidowałaby wszystkie te niefajne przypadki, z którymi walczy nasz admin i często je napiętnuje na forum. Utworzenie patrolu wodnego tylko dla celów porządkowych nie byłoby aż tak kosztowne w rozlożeniu na trzy czy więcej gmin. Taki patrol/e z pewnością dałyby radę opłynąć wyspy, sprawdzić dzikie miejscówki i to kilkakrotnie w ciąg dnia i nocy. Policja tego nie robi chyba, że zaczyna się większy szum medialny wokół tych spraw bo przecież oni są stworzeni do wyższych celów a nie ściganie brudasów...

zenek

Wysłany: 2012-06-25, 11:26    [Cytuj]

maciekzb napisał/a:
Jest różnica. Podstawowa taka, że gmina nie miałaby żadnego wpływu na zadania policji. Pieniądze po prostu zostałyby wchłonięte bez żadnego namacalnego efektu. Jestem też przekonany, że żaden policjant nie zhańbiłby się czynnościami, którymi zajmuje się straż czyli jakieś śmieci, psie kupy... i inne sprawy porządkowe. Moim zdaniem mówienie, że straże są niepotrzebne, bo fotoradary, bo nic nie robią itd, jest nieco krzywdzące bo takie zarzuty odnoszą się do jednostek a nie do całości.

Pozwolę sobie nie zgodzić się z takim stwierdzeniem. Nie wiem na jakiej podstawie Policja miałaby odmawiać interwencji w sprawie błahych wykroczeń? Współpraca Policji z samorządem to chyba sprawa oczywista i ani Komendant Policji ani Burmistrz czy Wójt tu żadnej łaski nie robi.
Straż Miejska od chwili swojego powstania bardzo lubiła zajmować się kierowcami. Zanim dali im nowe zabawki w postaci fotoradarów to ich podstawowym i ulubionym zajęciem było szukanie źle zaparkowanych samochodów. Co do za przeproszeniem "psich kup i śmieci" to raczej wielkiej ochoty do interweniowania w tym zakresie nie przejawiają.
Kolejną kwestią jest danie podobnych uprawnień "służbie" i "pseudo służbie". Wcześniej czy później wywoła to rywalizację na polu efektów swojej działalności. To z kolei będzie już patologią. Służby nie mogą konkurować ze sobą w zakresie efektywności działania-czyli ilości wystawionych mandatów.

gelorad

Wysłany: 2012-06-25, 11:38    [Cytuj]

6 czerwca jechaliśmy na rejs. Na jakimś prostym odcinku z ograniczeniem do 70 (chgw po co i dlaczego) dostałem bilecik od żółtoczarnych kwadratów. Ewidentne polowanie na turystów.

Te 300zł miałem wydać na lokalną gastronomię itp uciechy zasilając kasy przedsiębiorczości. Dziurę w portfelu rekompesowaliśmy cumowaniem "na dziko", a przystanie i ośrodki, no cóż cały sezon przed nimi .....

maciekzb

Wysłany: 2012-06-25, 12:12    [Cytuj]

zenek napisał/a:
maciekzb napisał/a:
Jest różnica. Podstawowa taka, że gmina nie miałaby żadnego wpływu na zadania policji. Pieniądze po prostu zostałyby wchłonięte bez żadnego namacalnego efektu. Jestem też przekonany, że żaden policjant nie zhańbiłby się czynnościami, którymi zajmuje się straż czyli jakieś śmieci, psie kupy... i inne sprawy porządkowe. Moim zdaniem mówienie, że straże są niepotrzebne, bo fotoradary, bo nic nie robią itd, jest nieco krzywdzące bo takie zarzuty odnoszą się do jednostek a nie do całości.

Pozwolę sobie nie zgodzić się z takim stwierdzeniem. Nie wiem na jakiej podstawie Policja miałaby odmawiać interwencji w sprawie błahych wykroczeń? Współpraca Policji z samorządem to chyba sprawa oczywista i ani Komendant Policji ani Burmistrz czy Wójt tu żadnej łaski nie robi.
Straż Miejska od chwili swojego powstania bardzo lubiła zajmować się kierowcami. Zanim dali im nowe zabawki w postaci fotoradarów to ich podstawowym i ulubionym zajęciem było szukanie źle zaparkowanych samochodów. Co do za przeproszeniem "psich kup i śmieci" to raczej wielkiej ochoty do interweniowania w tym zakresie nie przejawiają.
Kolejną kwestią jest danie podobnych uprawnień "służbie" i "pseudo służbie". Wcześniej czy później wywoła to rywalizację na polu efektów swojej działalności. To z kolei będzie już patologią. Służby nie mogą konkurować ze sobą w zakresie efektywności działania-czyli ilości wystawionych mandatów.
A ja pozwolę sobie nie zgodzić z Tobą :mrgreen: Zapewne patrzysz przez pryzmat jednej straży lub tych nagłośnionych medialnie niechlubnych czynów. Że zajmuje się też parkowaniem? I dobrze, czasem oczom nie wierzę jak ludzie potrafią zaparkować bezmyślnie. Powiedz mi jak w praktyce wygląda taka współpraca pomiędzy Burmistrzem a Komendantem? Burmistrz nie może żądać określonych działań od policji i mam tu na myśli działania w obszarze prewencji a nie konkretnego wykroczenia. Na konkretne wykroczenie ma obowiązek zareagować na zgłoszenie tak samo zwykłego człowieka jak i na Burmistrza. Burmistrz(Wójt) nie może "zlecić" Komendantowi Policji np. kontroli nieruchomości pod względem utrzymania porządku czy... patrolowania rezerwatów. To tylko wycinek przykładów. Gdybyś się zagłębił w temat to zauwazyłbyś, że zdecydowana większość straży nie ma fotoradarów. Napisałem zresztą, że jestem przeciwnikiem fotoradarów w straży. Zauważ, że straże mają uprawnienia stricte porządkowe to jest tylko wycinek tego do czego uprawnieni są policjańci więc nie ma mowy o jakiejś konkurencji pomiędzy tymi służbami. Pnadto strażnik to ciagle zwykły pracownik samorządowy, bez uprawnień emerytalnych i całej tej otoczni socjalnej mundurowych. Te przysłowiowe psie kupy to może i wielkiej roboty nie przejawiają ale jednak przejawiają czego nie można powiedzieć o policji. Mam nadzieję, że dożyję czasów kiedy wogóle w tym zakresie nie będzie dla nich roboty. A policja to ciągle milicja, gdzie nikt nie ma nad nią władzy, z całą swą biurokratyczną naleciałością i zwykłym nieróbstwem, zasłaniając się brakiem kasy, nawałem pracy(?) i procedurami. Prawdziwa Policja to dopiero będzie po odejściu ostatniego milicjanta z ich szeregów i to po trzecim pokoleniu.

zenek

Wysłany: 2012-06-25, 12:51    [Cytuj]

maciekzb napisał/a:
Napisałem zresztą, że jestem przeciwnikiem fotoradarów w straży. Zauważ, że straże mają uprawnienia stricte porządkowe to jest tylko wycinek tego do czego uprawnieni są policjańci więc nie ma mowy o jakiejś konkurencji pomiędzy tymi służbami. Pnadto strażnik to ciagle zwykły pracownik samorządowy, bez uprawnień emerytalnych i całej tej otoczni socjalnej mundurowych.

No cóż poniżej krótka informacja czym się głównie owa formacja zajmuje. Zaiste na 2.9 mln interwencji 1.8 mln dotyczyło przekroczenia prędkości i złego parkowania. Niezły wycinek działalności tej "pseudo służby".
Cytat:
Głównym zadaniem straży miejskiej jest w założeniach pilnowanie porządku oraz ładu społecznego. Urzędnicy w charakterystycznych mundurach mieli zająć się drobnymi przewinieniami, interweniować w wypadku bójek i tym podobnych ekscesów. Słowem - zajmować się tym, do czego nie warto angażować policjantów. Jednak niezależnie od tego, w którym polskim mieście się znajdziemy, nie spotkamy strażników miejskich w rejonach, gdzie dosyć licznie pojawiają się miłośnicy odzieży sportowej. Opłacani przez magistrat mundurowi wolą zająć się innymi, bezpieczniejszymi, a przy tym bardziej dochodowymi zajęciami.

Dla strażników w całym kraju kurą znoszącą złote jaja są kierowcy. Wystarczy wysłać patrol z bloczkiem mandatów i bagażnikiem pełnym blokad, by do miejskiej kasy wpłynęły pieniądze. To jednak nie wszystko. Z czasem na liście najbardziej opłacalnych zadań strażników pojawiła się również kontrola prędkości. By się przekonać, jak intensywnie zajmuje się tym straż miejska, wystarczy sięgnąć do raportów MSW. W 2010 r. służba ta interweniowała 2,9 mln razy, z czego aż 1,8 mln działań dotyczyło nieprawidłowego parkowania i przekroczenia prędkości.

Źródło

A to drugi "kwiatek". I co będzie konkurencja z Policją czy nie :-P ?
Cytat:

Zamiast straży miejskiej powstanie policja municypalna z bronią

Strażnicy miejscy będą wyposażeni w broń palna, dostaną prawo prowadzenia kontroli osobistej i nakładania mandatów w szerszym niż dzisiaj zakresie. "Dziennik Gazeta Prawna" pisze o zmianach w projekcie ustawy o powołaniu policji municypalnej, który ma być gotowy we wrześniu.

Żródło

maciekzb

Wysłany: 2012-06-25, 14:08    [Cytuj]

Zenek, jeśli jakieś małe gminy robią po kilkadziesią(set) mandatów z radarów to co się dziwić. Powiedzmy, że są dwie straże fotoradarowe, które rąbią po 5 tys. mandatów za prędkość rocznie a osiem straży nie nakłada wcale to ile średnio wychodzi na straż? Statystyka to fajna dziedzina... :-P
Natomiast "drugi kwiatek":
Cytat:
Projekt popierają prezydenci największych miast. Od ponad pół roku pracuje nad nim dwunastu komendantów straży miejskich między innymi z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Łodzi. Celem jest przekształcenie jednostek straży w miastach w policje municypalną. Wraz ze zmianą nazwy znacząco miałyby się poszerzyć uprawnienia funkcjonariuszy.
Gdybyś rzeczywiście chciałbyć obiektywny albo dał poparcie swojemu zdaniu to zagłębił się w temat a nie opierał się na artykułach brukowców. Ten zamysł mają prezyndeci największych metropolii i chcą stworzyć zupełnie nowy twór. Powodem stworzenia municypalnych policji jest brak wpływu przez prezydentów miast na zadaniowanie policji państwowej, jeśli prezydent chce żeby patrolowany był np. park to wysyła tam straż a policja nic nie musi. Nijak to się ma do straży takich gmin jak Giżycko i podobnej wielkości. To są dwa różne światy. Np. straż warszawska ma większy budżet niż miasto Giżycko.

[ ODPOWIEDZ ]