FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zalew Sulejowski
Autor Wiadomość
Moteor

Wysłany: 2017-04-14, 00:29   Zalew Sulejowski [Cytuj]

Witajcie!
Planuję zorganizować jakiś weekendowy rejs na Zalewie Sulejowskim. Ma ktoś z Was może jakieś doświadczenia lub wskazówki związane z tym akwenem i mógłby się nimi podzielić? Dodam, że będzie to mój pierwszy rejs jako kapitan dłuższy niż kilkugodzinny wypad na Pogorię III lub Poraj

<|axa_man

Wysłany: 2017-04-14, 08:19    [Cytuj]

Pisz jak masz pytania, pływałem i znam akwen więc smiało pytaj...

Moteor

Wysłany: 2017-04-15, 15:45    [Cytuj]

Ponoć to jedno z tych jezior, gdzie można zasnąć kołysany falami, a obudzić się na piasku, parę metrów od wody :mrgreen: . Chciałbym się zapytać na ile to prawda i czy w takim razie lepiej nie stawać na dziko? Kolejne moje pytanie to czy jezioro jest oznakowane (kardynałki na mieliznach etc.). Gdzie warto stanąć, a których miejsc lepiej unikać?

<|axa_man

Wysłany: 2017-04-18, 08:59    [Cytuj]

Nie jezioro a Zalew :) Faktycznie przy brzegach jest dość płytko i trzeba uważać, właściwie uważać to za duże słowo :) szybrowym chyba pływać nie będziesz. .

Porty:
zacznę od portu przy tamie „Maruś” jeden z większych (jak nie największy) na Zalewie, polecam Tawernę. Można się przejść na tamę dla dzieci radocha.
Port w Bronisławowie z ośrodkiem wypoczynkowym, bardzo ładny. Polecam bar z rybkami (nie pamiętam nazwy ale trzeba wyjść z ośrodka i przejść na druga stronę polnej (leśnej) drogi. W każdym razie rybki zawsze dobre. Sporo barów z piwem. Trzeba zapytać się bosmana gdzie można cumować, większość przy pomoście to miejsca rezydenckie. Bezpośrednio do brzegu w prawie każdym miejscu można bez problemów ale z uwagi na piach kokpit zawsze do mycia :)
Port u Sołtysa w Treście, bardzo urokliwe miejsce (byłem przy powstawaniu portu) rozwija się z roku na rok. Bardzo mili ludzie. Jak będziesz pozdrów Sierżanta i Kapitana Dareckiego :P. Uważać trzeba wchodząc do zatoczki która prowadzi do portu. Mielizny z obu stron. Wchodzić trzeba centralnie po linii prostej wytyczającej zatokę,
Na południowy zachód port U Bosmana także z ośrodkiem wczasowym. W miarę miło :)
Jeszcze parę portów i przystani się by znalazło (Borki, ZHP, Zarzęcin), wymieniłem chyba najważniejsze.

Warunki żeglarskie: Ja kojarzę Zalew zawsze tak: albo flauta albo minimum 4 B :) Jakoś nigdy nie trafiłem na 2-3 B :) wieje przeważnie z Zachodu. Uwaga na odbicia wiatru od linii brzegowej, Zalew jest obrośnięty drzewami i przy brzegach zdarzają się odbicia do tego stopnia, że byłem świadkiem jak płynąc w tym samym kierunku ja lewym a jacht bliżej brzegu prawym halsem :)

Jeszcze parę lat temu był zakaz używania silnika, uczyłem się tam wchodzić i wychodzić z portu na żaglach. Teraz można używać więc i pojawiło się sporo „głośnych” motorowodniaków co nie szczędzą silników a tym samym i dB :)

Jest sporo miejsc na dziko. Jak jest wysoki stan wody to można dojść jachtem do brzegu, jak niski to w niektórych miejscach ciężko. Dno muliste.

Minusy: Dość uboga oferta czarterowa, jachty raczej starszego typu ceny niestety jak na mazurach w sezonie. Sam Zalew bardzo ładny ale... sinica corocznie odstrasza od kąpieli. Jakoś nie potrafią sobie z tym poradzić.
Ceny w portach, nie pamiętam ale nie odstraszały.

Uważać trzeba przy tamie, jest oznaczona żółtą bojką z zakazem pływania. Ogólnie z uwagi na wiatry zachodnie pod sama tamę lepiej nie podpływać.
Nie ma oznaczeń kardynalnych więc mielizny musisz sam wyczaić :) ale są widoczne, woda inaczej się układa ale jak będziesz pływać z marginesem 100-200 metrów od brzegu nie powinieneś mieć przykrych niespodzianek.
To tak na szybko z głowy, jakieś pytania pisz...

Moteor

Wysłany: 2017-04-19, 21:34    [Cytuj]

Jeszcze pytanko, czy są tam duże wahania poziomu wody? Nie chciałbym obudzić się rano i znaleźć swój jacht wywalony na środku plaży, której jeszcze wieczorem nie było...

<|axa_man

Wysłany: 2017-04-20, 10:17    [Cytuj]

Moteor napisał/a:
Jeszcze pytanko, czy są tam duże wahania poziomu wody? Nie chciałbym obudzić się rano i znaleźć swój jacht wywalony na środku plaży, której jeszcze wieczorem nie było...

Poziom wody, jak to w Zalewie, jest regulowany w zależności od opadów i lata ale spokojnie, nie spada tak drastycznie woda aby Ciebie zaskoczyć :-)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-04-21, 01:14    [Cytuj]

Dyskusje o zasadach obowiązujących na forum forum wydzieliłem do osobnego wątku.
https://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=16858

[ ODPOWIEDZ ]