FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki jacht na pierwszy raz na WJM (3 osoby)
Autor Wiadomość
Piotru26

Wysłany: 2017-03-27, 13:38   Jaki jacht na pierwszy raz na WJM (3 osoby) [Cytuj]

Hej,

Podpowiedzcie który typ jachtu wyczarterować dla rodziny 2 + 1 (8 lat chłopiec).
Zależy nam na jachcie wygodnym ale maksymalnie bezpiecznym. Syn ma obycie na wodzie ale na jachtach motorowych, zawsze na zewnątrz będzie w kamizelce.

Parę słów o moich umiejętnościach.
Nigdy nie prowadziłem rejsu na żaglach tylko na jachtach motorowych (2 x na Delphi 830S - zatoka Gdańska i Zalew Szczeciński).
Na żaglach mam sporo godzin ale tylko jako załogant. I to raczej na dużych jachtach (13 - 21 m). W tym kilkudniowe przeloty oceaniczne.
Na Mazurach byłem tylko samochodem :-) Nawet kurs żeglarza robiłem na balastówce, także żadnego doświadczenia z mieczówkami nie mam. Wręcz nawet pewien strach.
Z rumplem pływałem ze dwa razy, zawsze miałem koło sterowe. Z zaburtowym silnikiem nigdy.

Chcę zabrać rodzinę na tydzień. Żona i syn brak doświadczenia na żaglach, odbijacz i knagę potrafią zawiązać.

Podpowiedzcie jaką łódkę mam wybrać - przede wszystkim uwzględniając że to ja sam prawie wszystko będę na jachcie robił. Jacht nie musi być najszybszy, liczy się bezpieczeństwo. Cena jest sprawą drugorzędną aczkolwiek nie należy o niej zapominać.

Z wyposażenia liczy się zamykana toaleta (może być chemiczna) i w miarę wygodna zabudowa. Nie musimy mieć zamykanej kajuty.

Jaką wielkość wziąć? 22 - 24 stopy?
Przy takich długościach chyba nie stosuje się strumienia na dziobie?

Pozdrawiam

Piotrek

zenek

Wysłany: 2017-03-27, 13:50   Re: Jaki jacht na pierwszy raz na WJM (3 osoby) [Cytuj]

Piotru26 napisał/a:
Dokładnie wybierz coś w tym rozmiarze. A właściwie jakiegoś 24-stopowca, bo 22-ki najczęściej nie mają kabin sanitarnych lub mają klaustrofobiczne. Toaleta będzie oczywiście chemiczna. Na tak małych jachtach nie stosuje się wc morskiego ze zbiornikiem.

Co do konkretnych modeli. jak chcesz nowości to: Maxus Evo 24, Phobos 24,5. Ze starszych konstrukcji: Antila 24, Mariner 24, Maxus 24, Phobos 21

~extant

Wysłany: 2017-03-27, 15:02   Re: Jaki jacht na pierwszy raz na WJM (3 osoby) [Cytuj]

Piotru26 napisał/a:
Podpowiedzcie który typ jachtu wyczarterować dla rodziny 2 + 1 (8 lat chłopiec). Zależy nam na jachcie wygodnym ale maksymalnie bezpiecznym. (...)
Chcę zabrać rodzinę na tydzień. Żona i syn brak doświadczenia na żaglach, odbijacz i knagę potrafią zawiązać.
Podpowiedzcie jaką łódkę mam wybrać - przede wszystkim uwzględniając że to ja sam prawie wszystko będę na jachcie robił. Jacht nie musi być najszybszy, liczy się bezpieczeństwo. Cena jest sprawą drugorzędną aczkolwiek nie należy o niej zapominać.

Z wyposażenia liczy się zamykana toaleta (może być chemiczna) i w miarę wygodna zabudowa. Nie musimy mieć zamykanej kajuty.

Ja polecałbym Tobie raczej coś mniejszego, ale również wygodnego i dobrze pływającego to: Maxus 22 lub Phobos 21.
Obie te łódki są wprost zaskakująco dobrze wyposażone i wygodne hotelowo jak na swoje wymiary, kokpity maja równie odpowiednio obszerne (a Phobos 21 to jak na swój wymiar to kokpit ma wprost rewelacyjny) oraz dobrze i bezpiecznie się nimi żegluje (a Maxusem 22 to nawet bardzo dobrze).
Piotru26 napisał/a:

Nie stosuje się.
Ostatnio zmieniony przez extant 2017-03-27, 15:07, w całości zmieniany 3 razy  

Piotru26

Wysłany: 2017-03-27, 16:14    [Cytuj]

Dzięki za błyskawiczne odpowiedzi.

W porcie który najbardziej mnie interesuje (Bogaczewo - tam znajomi biorą swoją łódkę) wyszukiwarki znajdują dwa polecane Phobosy 21. Maxusów 22 niestety tam nie mają.
Faktycznie jakoś łatwiej mi przełknąć te mniejsze (22) łódki. Niby 2 stopy różnicy to niewiele ale to zwykle koło 6-7 metrów żagla więcej. Mogę się turlać wolniej ale bezpieczniej.
[ linki komercyjne sprzeczne z regulaminem forum ]
Pytanie:
Znajomi w 8 osób biorą prawdopodobnie Antille 27.
Nie odpłyną mi za szybko? (przez to że są tak dociążeni mam nadzieję że nie).
Ostatnio zmieniony przez zenek 2017-03-27, 16:36, w całości zmieniany 1 raz  

~extant

Wysłany: 2017-03-27, 16:27    [Cytuj]

Piotru26 napisał/a:
... Maxusów 22 niestety tam nie mają...

Maxusów 22 szukaj w Ahoj Czarter w Wilkasach lub Sztynorcie.
Phobosów 21 szukaj w Dalpol Czarter w Prażmowie na Jagodnym.
Piotru26 napisał/a:
... Znajomi w 8 osób biorą prawdopodobnie Antille 27.
Nie odpłyną mi za szybko? (przez to że są tak dociążeni mam nadzieję że nie).

W słabych wiatrach nie, ale w silniejszych na pewno odpłyną, za duża jest różnica w długości kadłuba i ilości żagla.
Ostatnio zmieniony przez extant 2017-03-27, 16:31, w całości zmieniany 2 razy  

<|dareq
dareq

Wysłany: 2017-03-27, 18:59    [Cytuj]

Jest jeszcze Antila 22 całkiem fajnie pływa nie za duża , w środku dobra wielkość na 2+1, kabinę WC też ma dobrej wielkości. Mniejszych bym nie proponował bo kabina WC będzie mała niewygodna. Jeżeli chodzi o większe to Antila 24 ewentualnie Phobos 25, no i wcześniej wspomniane Maxusy.

urbos
[Usunięty]

Wysłany: 2017-03-27, 19:43    [Cytuj]

Koledzy dobrze radzą. Dodam tylko, że znajomi Ci nie uciekną z dwóch powodów:

- więcej osób na jachcie = zawsze ciężej się zebrać
- nawet jak będą szybsi na żaglach przy silnych wiatrach to dasz spokojnie radę nadrobić pod mostami, w kanałach itp - a nawet jak dopłyną 1h przed Tobą to tym lepiej - drewna na ognisko nazbierają :)

Ps. jak zawsze polecam napisać kiedy i skąd płyniesz (jak już jacht wyczarterujesz) i można się spotkać z kimś z doświadczonych forumowiczów żeby coś pokazał/pomógł.

Piotru26

Wysłany: 2017-03-28, 00:52    [Cytuj]

Dzięki za odzew. Jestem pozytywnie zaskoczony tym forum.

Z Waszych propozycji podoba mi się na razie Maxus 22 ale trochę mnie zaniepokoił ten filmik
https://www.youtube.com/watch?v=5_Y5DM0jxdo

to jest recenzja jachtu (pozytywna) ale w końcówce (i w opisie) pojawia się taka opinia
"Jacht łatwo się przechyla w szkwałach, ale odpowiednia praca balastującej załogi pozwala na bezpieczną żeglugę. Łódka nadaje się także do pływania rodzinnego, chociaż z dziećmi już raczej starszymi."
Autor recenzji zaleca pływanie z osobami które bezproblemowo i sprawnie poruszają się po pokładzie. Niestety ni e mogę tego powiedzieć o moim synu (8 lat) on na razie wręcz boi się mocnych przechyłów.
Czy Phobos 21 lub Antila 22/24 będzie zachowywać się lepiej, bardziej stabilnie? (w szkwałach). Na "pracę załogą" nie liczę, wszystko będzie na mojej głowie a doświadczenia za dużego nie mam.
Ostatnio zmieniony przez Piotru26 2017-03-28, 00:54, w całości zmieniany 2 razy  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-03-28, 00:56    [Cytuj]

Piotru26 napisał/a:
Dzięki za odzew. Jestem pozytywnie zaskoczony tym forum.

Z Waszych propozycji podoba mi się na razie Maxus 22 ale trochę mnie zaniepokoił ten filmik

to jest recenzja jachtu (pozytywna) ale w końcówce (i w opisie) pojawia się taka opinia
"Jacht łatwo się przechyla w szkwałach, ale odpowiednia praca balastującej załogi pozwala na bezpieczną żeglugę. Łódka nadaje się także do pływania rodzinnego, chociaż z dziećmi już raczej starszymi."
Autor recenzji zaleca pływanie z osobami które bezproblemowo i sprawnie poruszają się po pokładzie. Niestety ni e mogę tego powiedzieć o moim synu (8 lat) on na razie wręcz boi się mocnych przechyłów.
Czy Phobos 21 lub Antila 22/24 będzie zachowywać się lepiej, bardziej stabilnie? (w szkwałach). Na "pracę załogą" nie liczę, wszystko będzie na mojej głowie a doświadczenia za dużego nie mam.

~extant

Wysłany: 2017-03-28, 06:57    [Cytuj]

Piotru26 napisał/a:
... Czy Phobos 21 lub Antila 22/24 będzie zachowywać się lepiej, bardziej stabilnie? (w szkwałach). Na "pracę załogą" nie liczę, wszystko będzie na mojej głowie a doświadczenia za dużego nie mam.

Z tej trójki jachtów Maxus 22 / Phobos 21 / Antila 22 to najbardziej takim spokojnym, stabilnym/statecznym jachtem moim zdaniem jest bez wątpienia Phobos 21, potem Antila 22.
A co do przechyłów, których nie lubi Twój syn, to pamiętaj, że wystarczy lekko zarefować żagle, a każda łódka zdecydowanie się "uspokoi". :-)
Ostatnio zmieniony przez extant 2017-03-28, 07:01, w całości zmieniany 1 raz  

~Tynia

Pomogła: 15 razy
Wysłany: 2017-03-28, 09:35    [Cytuj]

A tutaj test jachtu maxus 21 z konstruktorem Jackiem Daszkiewiczem za sterem m21

~Piotr Lewandowski

Wysłany: 2017-03-28, 10:17    [Cytuj]

Maxus 21/22 na podstawowych, czarterowych żaglach nie sprawia wrażenia narowistej łodki, a do tego ma poprzeczną, dwuosobową koję podkokpitową. To tak z mojej perspektywy.

nick_othem

Wysłany: 2017-03-28, 13:09    [Cytuj]

Tynia napisał/a:
A tutaj test jachtu maxus 21 z konstruktorem Jackiem Daszkiewiczem za sterem m21

ciężko to nazwać testem, nic z tego filmiku nie wynika

~jachtyzklasą

Wysłany: 2017-03-28, 13:57    [Cytuj]

nick_othem napisał/a:
Tynia napisał/a:

To były po prostu pierwsze pływania Maxusem 21. Tynia napisała testy bo w istocie tak to można było nazwać ;-)
W sieci jest jeszcze kilka filmików z Maxusem 22, np ten:
www.youtube.com/watch?v=7HZpCNk54Gg

~jachtyzklasą

Wysłany: 2017-03-28, 14:05    [Cytuj]

Piotru26 napisał/a:

Marek w teście wyraził się może trochę niezręcznie. Przy okazji dostanie ochrzan :mrgreen: Maxus 22 jest jachtem bardzo stabilnym. Często widywałem na nim pary z małymi dziećmi, ludzi w kwiecie wieku. Jak incognito prosiłem o wyrażenie opinii (co często robię ;-) ) zawsze było wielkie zadowolenie i pochwały dla jachtu. Myślę że najlepiej po prostu samemu sprawdzić ;-)
Ostatnio zmieniony przez jachtyzklasą 2017-03-28, 14:07, w całości zmieniany 2 razy  

Piotru26

Wysłany: 2017-03-28, 15:04    [Cytuj]

Po raz kolejny dziękuję za ożywioną dyskusję.

Moja obawa o stabilność wynika z braku doświadczeń z takich łódek.
Jak z nabrzeża wchodzę na jacht i on się buja to jestem zdziwiony. Ale mam jakieś 1,500 godzin na jachtach 30-50 tonowych :-) Ale tylko jako załogant bez doświadczenia w prowadzeniu rejsów.
Jakbym jechał z kolegami to bym się o tak podstawowe sprawy nie dopytywał.

W grudniu 3,5 dnia płynąłem nie robiąc żadnych poprawek na grocie a yankiego dobieraliśmy chyba ze 2 razy :-) Także trzymanie w ręku szotu grota to dla mnie nowość :-)

Na arzie na placu boju zostaję Phobos 21, Maxus 22 i Antila 22. Mniej więcej w tej kolejności ale poczytam jeszcze i pooglądam filmiki. No i na wiosnę pożyczę Omegę na najbliższym jezierze.

Czy upgrade do Antili 24 coś zmieni w kwestii właściwości nautycznych (stabilność, reakcja na szkwały)?

~extant

Wysłany: 2017-03-28, 15:16    [Cytuj]

Piotru26 napisał/a:
...
Czy upgrade do Antili 24 coś zmieni w kwestii właściwości nautycznych (stabilność, reakcja na szkwały)?

Nie, moim zdaniem Antila 22 ma lepsze własności nautyczne/stabilność niż Antila 24 i 26.
Ostatnio zmieniony przez extant 2017-03-28, 15:16, w całości zmieniany 1 raz  

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-03-28, 15:23    [Cytuj]

@Piotru26.
Nie należy bać się pracy żaglami. To nie tylko przechyły, ale skuteczne i sprawne żeglowanie, które daje jeszcze więcej przyjemności...
Właśnie na Maxusie 22 nauczyłem się pływać skuteczniej i bezpieczniej. Nigdy mnie nie zawiódł i wybaczał błędy. Podobnie mogę się wypowiedzieć o większych łódkach z rodziny Maxus, ale także o innych z solidnych źródeł.

Natomiast unikałbym, zwłaszcza na bezpieczne pływanie, jachtów z niewiadomego pochodzenia zabudową i trymem kadłuba. Trym kadłuba to skrótowo mówiąc rozmieszczenie i wielkość balastu. Unikałbym jachtów, w których poza wiedzą konstruktora, a przez niedoświadczonych w tym względzie armatorów były dokonywane przeróbki w położeniu skrzyni mieczowej, co wpływa na tzw wyprzedzenie żaglowe, które może po przeróbkach osiągnąć wartości wpływające na pogorszenie bezpieczeństwa.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-03-28, 15:36    [Cytuj]

jachtyzklasą napisał/a:
nick_othem napisał/a:
Tynia napisał/a:

To były po prostu pierwsze pływania Maxusem 21. Tynia napisała testy bo w istocie tak to można było nazwać ;-)
W sieci jest jeszcze kilka filmików z Maxusem 22, np ten:
www.youtube.com/watch?v=7HZpCNk54Gg

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-03-28, 17:08    [Cytuj]

Drogi Piotrze.

Koledzy dobrze radzą. Mało tego, w założonym przez Ciebie wątku stanowisko zajął znany konstruktor jachtów, nasz Forumowicz, więc możesz czuć się naprawdę dobrze poinformowany.

Jest jeszcze jeden jacht, który możesz wziąć pod uwagę- Solina 22, konstrukcji Andrzeja Skrzata, jednego z najbardziej uznanych konstruktorów w Polsce.
Zastrzegam - nie pływałem na tym jachcie, więc mój typ jest związany bardziej z tym, że po pływaniu podzielisz się na tym forum wrażeniami i będziemy wszyscy bogatsi o Twoje doświadczenie. ;-)
Wiem tylko, że ma w miarę wygodne WC, jak na mały jacht, bo byłem w środku. Jacht ten jest też podobno dobrze zabalastowany (opinie, testy), więc chyba nie ma co się obawiać sporych przechyłów przy "normalnym" wietrze.

Jachtów do czarteru szukaj koniecznie tu :

http://mazury.info.pl/czartery/index.html

Za firmy tutaj wymienione głowę daje właściciel Portalu.

Stopy wody !
Ostatnio zmieniony przez artiosso 2017-03-28, 18:57, w całości zmieniany 3 razy  

[ ODPOWIEDZ ]