FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Plany_rejsowe_2017
Autor Wiadomość
el_doctore

Wysłany: 2017-10-29, 16:05    [Cytuj]

Jako, że rozpocząłem ten wątek to czuję się zarówno w obowiązku jak i w przyjemności napisania kilka zdań na - kończący się już - sezon A.D. 2017.
Żeglowałem trzy tygodnie - nw ostatnim tygodniu sierpnia i w dwóch pierwszych września. Z powodów pogodowych nie udało się zrealizować wszystkich zamierzeń. Mało było kąpania, a wrzesień niestety zmusił do zrezygnowania z ognisk z powodu ciągłych niemal opadów. Niemniej wydaje się, że tegoroczny rejs był wyjątkowy i przyniósł sporo "odkryć. Nie chce powielać zdań już poruszanych w innych watkach dyskusji forumowych, niemniej, kilka własnych refleksji:
1. Mazury są piękne przy każdej pogodzie, zatem dbajmy o nie wszyscy.
2. Sama edukacja i dbanie o środowisko nie wystarczy. Potrzebne są inwestycje. Nie chcemy wylewać zanieczyszczeń za burtę, myć naczyń w jeziorze, ale gdzie mamy je umyć? Dla przykładu, malownicza zatoczka na Jez. Mamry koło bunkrów na zapytanie "bosmana", czy jest gdzieś miejsce do umycia naczyń otrzymałem odpowiedź - po co, przecież woda w jeziorze jest czysta... Nie chodzi mi o zabetonowanie wszystkiego, ale skoro się urządza miejsce na postój to jednak trzeba się zabezpieczyć, a nie tylko pobierać opłaty "za powietrze".
3. Bardzo się cieszę z zakupu "świdra do cumowania". Niewielki wydatek, a nie niszczy się drzew i pozostaje taka mała, własna satysfakcja, że zrobiło się coś dobrego. Zdjęcie ustrojstwa zamieściłem. Polecam.
4. Stałe miejsca kulinarne oraz do odpoczynku nie zawiodły moich i przyjaciół oczekiwań. Mimo pewnych - chyba jeden - głosów na nie, dla mnie najlepszą zupą rybna na Mazurach jest ta podawana w Okartowie. Wszystko było świeże, pachnące. Nawet frytki pachniały ładnie świeżymi ziemniakami. Ryby obłędne. Kupiliśmy wędzonego węgorza na kolację, którą - po pięknym żeglowaniu przy zachodzie słońca - zjedliśmy z malowniczej Zatoce Kwik. Kolejnym miejscem na 1000% to restauracja "Córka Rybaka". W tym roku jako aperitif - z powodu pogody - posłużyła lufa córki rybaka...
5. Chciałbym jeszcze przypomnieć o kulturze i wzajemnym szacunku. Niezmiennie spotykam się (spotykamy się) z ogromną życzliwością. Osobiście nie znam innej grupy - jak żeglarze - którzy pomogą zawsze i wszędzie bez najmniejszego proszenia. Niemniej, pojawiają się osoby, które uważają, że za kasę mogą wszystko. Nawalony i kipiący alkoholem sternik na Jez. Bełdany gdzieś miał zasady ruchu i jeszcze pretensje do mnie, że mu nie ustąpiłem. Płynął wiatrem pełnym, a ja "na wiatr". Uchyliłem się chwilę przed jego burtą. Mi by się nic nie stało, ale nie sądzę, aby jemu armator zwrócił kaucję za Maxusa33.
Wszystkim wspominającym tegoroczny(e) pobyt(y) i planującym rok następny ślę same serdeczności.

Agnieszka14

Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2017-10-29, 18:21    [Cytuj]

W kwestii formalnej - ostry nie ma pierwszeństwa przed pełnym. Nie ma takiego przepisu.

chrzaszcz1

Wysłany: 2017-10-30, 09:22    [Cytuj]

Na tym samym halsie ma :-)

~najmita

Wysłany: 2017-10-30, 09:38    [Cytuj]

chrzaszcz1 napisał/a:

Nie do końca :-D . Na tym samym halsie prawo drogi ma jacht zawietrzny. Tak jest w przepisie...

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2017-10-30, 09:41    [Cytuj]

chrzaszcz1 napisał/a:
Wcale niekoniecznie.

chrzaszcz1

Wysłany: 2017-10-30, 10:01    [Cytuj]

najmita napisał/a:
chrzaszcz1 napisał/a:

Nie do końca :-D . Na tym samym halsie prawo drogi ma jacht zawietrzny. Tak jest w przepisie...

Fakt - zapomniałem o zawietrzny/nawietrzny...

~juzekp

Wysłany: 2017-10-30, 21:24    [Cytuj]

[quote="chrzaszcz1 ... Fakt - zapomniałem o zawietrzny/nawietrzny...[/quote]
No , nie zapominaj - wstyd :roll:

żeglarz76

Wysłany: 2017-11-03, 21:32    [Cytuj]

najmita napisał/a:
chrzaszcz1 napisał/a:

Przecież na tym samym halsie jacht idący pełniejszym kursem zawsze jest nawietrzny. No chyba ze z moja wyobraźnią przestrzenną coś nie tak....
Jednakowoż używanie tego określenia nie jest precyzyjne, dlatego lepiej zapamietać że zawietrzny ma pierwszeństwo.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-11-03, 22:10    [Cytuj]

żeglarz76 napisał/a:
/.../Przecież na tym samym halsie jacht idący pełniejszym kursem zawsze jest nawietrzny.

Nie zawsze... ;-)

el_doctore

Wysłany: 2017-11-04, 11:41    [Cytuj]

Ja się już zgubiłem. Czego dotyczy spór?

~najmita

Wysłany: 2017-11-04, 11:57    [Cytuj]

el_doctore napisał/a:
<...>
5. Chciałbym jeszcze przypomnieć o kulturze i wzajemnym szacunku. <...> i jeszcze pretensje do mnie, że mu nie ustąpiłem. Płynął wiatrem pełnym, a ja "na wiatr".

Dyskusja rozwinęła się na temat z cytatu.
Odpowiedź:
Agnieszka14 napisał/a:

W kwestii formalnej - ostry nie ma pierwszeństwa przed pełnym. Nie ma takiego przepisu.

A potem już się potoczyło...

żeglarz76

Wysłany: 2017-11-04, 18:22    [Cytuj]

pough napisał/a:
żeglarz76 napisał/a:
/.../Przecież na tym samym halsie jacht idący pełniejszym kursem zawsze jest nawietrzny.

Nie zawsze... ;-)

Proszę, podaj mi przykład, bo nie mogę sobie wyobrazić :oops:

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-11-04, 20:04    [Cytuj]

żeglarz76 napisał/a:
pough napisał/a:
żeglarz76 napisał/a:

Nie zawsze... ;-)

Proszę, podaj mi przykład, bo nie mogę sobie wyobrazić :oops:

Jacht nawietrzny ustępuje jachtowi zawietrznemu - to stanowią przepisy. Ustępowanie to umożliwienie drugiemu jachtowi zmiany kierunku płynięcia w dowolną stronę.

Teraz wyobraź sobie jacht A (zawietrzny) płynący burta w burtę z jachtem B (nawietrznym) na tyle blisko, że odpadanie jachtu A spowoduje kontakt jego rufy (rufa zachodzi) z burtą jachtu B. Gdy jeszcze jacht B wyostrzy, to jego rufa również zachodzi i ryzyko kontaktu rośnie.

Tak więc jacht A (zawietrzny) odpadając płynie pełniej niż jacht B (nawietrzny), który ostrzy.
Nie mniej jednak jacht płynący pełniej w danej chwili jest jachtem zawietrznym i to jemu trzeba ustępować zgodnie z przepisami.

Przypadek dość często spotykany w sytuacjach regatowych ba, nawet z takich sytuacji zdarzają się wygrane protesty za brak ustępowania przez jacht nawietrzny.

żeglarz76

Wysłany: 2017-11-04, 21:09    [Cytuj]

Żeby nie było nieporozumień ;-) , zgadzam się co do meritum. Jednak w przytoczonym przykładzie rozpatrywanie prawa drogi na podst. kursu jachtów w momencie kolizji byłoby wyrwane z kontekstu ponieważ doszło do niej nie z powodu nieustąpienia przez jacht nawietrzny, ale z powodu zmiany kursu jednego bądź drugiego. Tymniemniej to bardzo dobry przykład wyjaśniajacy dlaczego ustawodawca mówi o nawietrzności a nie o ostrości żeglugi. :-)

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-11-04, 21:54    [Cytuj]

żeglarz76 napisał/a:
(...)ponieważ doszło do niej nie z powodu nieustąpienia przez jacht nawietrzny, ale z powodu zmiany kursu jednego bądź drugiego.(...)

Jacht nie ustępuje gdy nie daje możliwości swobodnej zmiany kursu drugiemu bez narażenia na kolizję, więc chyba jednak z braku ustępowania, a nie z powodu zmiany kursu... ;-)

żeglarz76

Wysłany: 2017-11-04, 22:12    [Cytuj]

To dla mnie jest "nowa" informacja.... Do tej pory myślałem że nieustąpienie ma związek z brakiem możliwości utrzymania kursu, natomiast zmiana kursu przez jacht "na prawie" powinna być uzgodniona. :idea:

żeglarz76

Wysłany: 2017-11-04, 22:16    [Cytuj]

Mam kolejne pytanie do powyższego przykładu: a co jeśli zaistniała sytuacja powstała w wyniku wyprzedzania przez jacht zawietrzny? :?:

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2017-11-04, 22:37    [Cytuj]

No to będziemy mieli problemy ze zrozumieniem.
Jeżeli jacht zawietrzny wyprzedza i płynie kursem właściwym to ma prawo drogi.
Tzn płynie kursem optymalnym dla siebie ( np na genakerze ) i od pewnego czasu nie zmienia tego kursu , czyli nie ostrzy tylko trzyma kurs.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-11-04, 23:20    [Cytuj]

żeglarz76 napisał/a:
Mam kolejne pytanie do powyższego przykładu: a co jeśli zaistniała sytuacja powstała w wyniku wyprzedzania przez jacht zawietrzny? :?:

Dla przypadków żeglugowych jacht wyprzedzający ustępuje jachtowi wyprzedzanemu. Trzeba jednak wyraźnie zdefiniować co jest już wyprzedzaniem, a co jeszcze normalną żeglugą. Dla przypadków regatowych tak jak pisze Andrzej.

[ ODPOWIEDZ ]