FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Viva 700 prośba o radę
Autor Wiadomość
bzikbzik

Wysłany: 2017-01-02, 19:46   Viva 700 prośba o radę [Cytuj]

Kumpel w zeszłym roku stał się szczęśliwym posiadaczem Vivy 700. Jacht trzyletni, pięknie utrzymany, ale... No właśnie. Nawet przy bardzo małych powiewach szkwału bardzo szybko idzie w przechył, chwilę myśli i dopiero rusza. Taka trochę wańka wstańka. Jest to dosyć uciążliwe. Czy jachty te rzeczywiście tak mają? Sam mam sasankę czyli przodka vivy i jest zdecydowanie stablilniejszy. Sprawdziłe, miecz jest w pozycji prawidłowej. Czy to naturalna cecha czy (tak sobie myślę, ale wolę spytać Was) brak prawidłowej masy balastu? Proszę o Wasze opinie. Z góry dzięki

~extant

Wysłany: 2017-01-02, 19:57   Re: Viva 700 prośba o radę [Cytuj]

bzikbzik napisał/a:
... Nawet przy bardzo małych powiewach szkwału bardzo szybko idzie w przechył, chwilę myśli i dopiero rusza...

Trochę nie do końca rozumiem to "szybko idzie w przechył, chwile myśli i dopiero rusza", ale jedno mogę napisać - miałem okazję pływać i na Sasankach i na Vivie 700 i przy "fabrycznym" balaście i żaglach są to całkiem stabilne łódki.

bzikbzik

Wysłany: 2017-01-02, 20:07   Re: Viva 700 prośba o radę [Cytuj]

extant napisał/a:

Trochę nie do końca rozumiem to "szybko idzie w przechył, chwile myśli i dopiero rusza", ale jedno mogę napisać - miałem okazję pływać i na Sasankach i na Vivie 700 i przy "fabrycznym" balaście i żaglach są to całkiem stabilne łódki.

No właśnie, też uważam, że łódka powinna być stabilna. Pisząc, że chwilę myśli, chodziło mi o to, że nie widać reakcji i przyśpieszenia po przechyle i trwa to około 3-4 s, dopiero wtedy przyśpiesza. Jest przez to mało stabilna, bo reaguje przechyłem nieadekwatnie do siły szkwału.

~darkor54

Wysłany: 2017-01-02, 20:31   Re: Viva 700 prośba o radę [Cytuj]

bzikbzik napisał/a:
...nie widać reakcji i przyśpieszenia po przechyle i trwa to około 3-4 s, dopiero wtedy przyśpiesza. Jest przez to mało stabilna, bo reaguje przechyłem nieadekwatnie do siły szkwału.

A może ktoś - aby była "szybsza" - nie dał wymaganego balastu? To może być przyczyna tego nieadekwatnego do siły wiatru przechyłu.

bzikbzik

Wysłany: 2017-01-02, 20:42   Re: Viva 700 prośba o radę [Cytuj]

darkor54 napisał/a:

A może ktoś - aby była "szybsza" - nie dał wymaganego balastu? To może być przyczyna tego nieadekwatnego do siły wiatru przechyłu.

To by zgadzało się z moją diagnozą, ale że nie mam monopolu na wiedzę, więc pytam

~extant

Wysłany: 2017-01-02, 20:44   Re: Viva 700 prośba o radę [Cytuj]

bzikbzik napisał/a:
... Jest przez to mało stabilna, bo reaguje przechyłem nieadekwatnie do siły szkwału.

Hmm... trochę trudno wypowiadać się na temat nautyki jakiejś konkretnej łódki, na której choć trochę się nie popływało, ale być może poprzedni właściciel dał trochę więcej żagla, albo mniej balastu, bo lubił "aktywne" żaglowanie :-) ... ale ja bym zaczął od sprawdzenia czy przypadkiem ta łódka nie została "oszczędnościowo" zalana betonem.
Ostatnio zmieniony przez extant 2017-01-02, 20:52, w całości zmieniany 2 razy  

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2017-01-02, 21:36    [Cytuj]

Chociażby zdjęcia na pełnych żaglach się przydały. Tak - to jedynie można gdybać.

~darkor54

Wysłany: 2017-01-02, 22:28    [Cytuj]

Przeróbki armatorów mogą bardzo drastycznie zmniejszyć stateczność. Kolega z portu założył do AN24 roler grota do masztu. Maszt z trudem podnosi na łódkę 4 chłopa. A kolega skarżył się, że łódka jest miękka jakby balastu było mało...Dużo jest czynników wpływających na stateczność konkretnego egzemplarza...

[ ODPOWIEDZ ]