FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Teatr Wielki Opera Narodowa
Autor Wiadomość
<|as

Wysłany: 2017-07-11, 23:25    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
Andrzeju, przyznaję, że z wykonań I Konc. Skrz. najbardziej przypadły mi do gustu wykonania Wiengierowa. To, przytoczone przez Ciebie, pod Barenboinem, ale i takie wcześniejsze, pod Roztropowiczem z Filharmonikami Londyńskimi. Natrafiłem też na YT na ciekawe wykonanie przez N. Benedetti z Ork. Goteborską, oraz ulubionego mojego skrzypka, Gidona Kremera, z Ork. Radia Bawarskiego.

A Ty, jak oceniasz zeszłoroczny pojedynek B. Kim - V. Czumburidze ?

Artur, jeśli komukolwiek mamy uwierzyć i n t e r p r e t a c y j n i e, to tylko Dawidowi Ojstrachowi. De facto uczestniczył w procesie powstawania ostatecznej wersji Koncertu współpracując z Szostakowiczem tak blisko, jak tylko jest to możliwe.
Vengerov (Wiengierow) to jest techniczna doskonałość. Jest w stanie zagrać wszystko w dowolnym tempie. W dodatku gra na Stradivariusach z początku XVIII w. To są instrumenty o niebywałym dźwięku. Byłem na jego występie w Royal Albert Hall. Uwierzysz, że ludzie na widowni mieli łzy w oczach?
To niebywałe, że Vengerow, będąc u szczytu sławy, zamiast trzepać kasę, tak wiele czasu poświęca pedagogice. Prowadzi nieodpłatne warsztaty dla uzdolnionych dzieci. No i przyjechał do Poznania...
I jeszcze jedno. Pierwszy laur skrzypcowy zdobył Vengerov w wieku 10 lat na Międzynarodowym Konkursie im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie [1984 r.]. (Tak, tak, jest taki do dzisiaj, choć ma coraz większe kłopoty z funduszami). To miłe, że wrócił do Polski jako juror (podobnie, jak powraca pianistka Martha Argerich).
Ostatnio zmieniony przez as 2017-07-12, 01:34, w całości zmieniany 1 raz  

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-07-12, 00:46    [Cytuj]

Tak, to prawda, że Wiengierowa szczególne związki z Polską, a wyjątkowe z Poznaniem i Tow. im. Wieniawskiego i samym Andrzejem Wituskim, nadają festiwalowi wyjątkowy klimat, oprawę i rangę. A wiesz, że syn Dawida Ojstracha, Igor, jest członkiem honorowym Towarzystwa ?

Niezwykle rzadko pozwalam sobie na obcowanie z muzyką na żywo. Śledziłem ostatni festiwal via TV, ale też miałem łzy w oczach, jak I Konc. Skrz. wykonywała Veriko.

W pełnym odbiorze zapisu wykonania I K. S. na YT przez D. Ojstracha być może przeszkadza jakość. To był 1967 r. Nagrania płytowe pewno mają nieporównywalnie lepszą jakość audio, niż zapis TV z tamtego okresu.
Ostatnio zmieniony przez artiosso 2017-07-12, 01:25, w całości zmieniany 1 raz  

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-07-12, 01:39    [Cytuj]

as napisał/a:
(...) W dodatku gra na Stradivariusach z początku XVII w. (...)

Chodziło Ci zapewne o XVIII w., czyli 1700 - 1737.
Tak, to są najlepsze skrzypce, ale wielu młodych, zwłaszcza na konkursach, gra także na tych najlepszych stradivarach, które mają nawet swoje nazwy. Są one wypożyczane młodym interpretatorom przez fundacje, instytucje finasowe . Bo taki stradivarius, to dobra lokata gotówki.

Na koniec Gali XV Konk. Skrz. im. H. Wieniawskiego na scenę wyszło 12 jurorów i 7 finalistów. Każdy miał w ręku stradivara z pocz. XVIII w. Jurorzy wożą własne instrumenty, a to w całości uznani muzycy światowych scen. Grało 19 osób na instrumentach o średniej wartości co najmniej 1-2 mln baksów każdy. Uffff .... emocje lepsze, niż w rock'n'rollu. :-)
Ostatnio zmieniony przez artiosso 2017-07-12, 01:40, w całości zmieniany 1 raz  

<|as

Wysłany: 2017-07-12, 01:43    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
/.../A wiesz, że syn Dawida Ojstracha, Igor, jest członkiem honorowym Towarzystwa ?

Tego nie wiedziałem.
Igor wygrał MKW w 1952 r. Trochę na kredyt. II miejsce zajęła Wanda Wiłkomirska... Takie to były czasy...

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-07-12, 01:46    [Cytuj]

as napisał/a:
(...) Igor wygrał MKW w 1952 r. (...)

Tego z kolei ja nie wiedziałem. ;-)

[ ODPOWIEDZ ]