FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Boatshow 2017
Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Klasa Open w Mistrzostwach Polski Jachtów Kabinowych
Autor Wiadomość
<|Andrzej Drago

Wysłany: 2016-11-17, 20:59   Klasa Open w Mistrzostwach Polski Jachtów Kabinowych [Cytuj]

Jesień , zima szybko przelecą i znowu zejdziemy na wodę.
Już myślę o najbliższym sezonie i o tym jak się bawić i mieć radość z pływania z żaglami dodatkowymi.
Jest coraz więcej takich regat na Mazurach które to umożliwiają.
W naszych regatach www.mazury.info.pl , regatach Sailforum , w Kietlicach , Mamert Cup i innych w tym sezonie startowały jachty z żaglami dodatkowymi.
Startowały pomimo dużych różnic w sprzęcie i przygotowaniu załóg do sportowej jazdy i walki , pomimo to byli chętni i mieli z tego zabawę.
Chyba czas pomyśleć o rozszerzeniu formuły i stworzyć taką klasę w Mistrzostwach Polski Jachtów Kabinowych rozgrywanych w Giżycku.
Nie w klasie TR gdzie wiele z tych startujących w w/w regatach jachtów by się nie zmieściło w przepisach klasowych ale klasę Open.
Aby to umożliwić powinno być tylko jedno ograniczenie – jacht jednokadłubowy napędzany wiatrem.
Przy takiej formule w tych regatach w klasie Open mogły by startować :
Majestic , Delphie , N Fun , Huzar i inne z żaglami dodatkowymi lub bez , w tym ja na Bolero 805 .
Oczywiście dało by to także miejsce dla różnych Ginów ( może i tego co żegluje na Zalewie Szczecińskim )
Oczywiście od początku byli by zdecydowani faworyci i ci na pożarcie ale była by zabawa.
Byłby rozwój , była by szansa próbowania różnych jednostek i rozwiązań.

Co Wy na to ?
Zebrali byśmy z 6 łódek ( minimum jest 5 ) ?
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2016-11-18, 08:53, w całości zmieniany 2 razy  

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2016-11-17, 21:42    [Cytuj]

Ja sceptycznie podchodzę do tego tematu. Akurat w takiej imprezie o rozwoju bym nie mówił - raczej to ślepy zaułek. Jestem jak najbardziej na "tak" w sprawie wprowadzenia żagli dodatkowych w PPJK i raczej sceptycznie podchodziłbym do klasy OPEN w tak poważnej imprezie jak MMPJK. Tak by było jasne - jestem gorącym zwolennikiem żagli dodatkowych w regatach forumowych czy regatach typu Mamert Cup.

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2016-11-17, 22:22    [Cytuj]

A dlaczego sceptycznie , jeżeli Ciebie to nie interesuje to wcale nie oznacza , że jest niesłuszne.
Jeżeli będą chętni to dlaczego nie ?
Kiedyś był podział na klasy 500 , 560 ( potem zmieniona na Micro ) , 620 ( potem zmieniona na 650 ) , 720 na Mazurach i 730 w Warszawie i Open.
Oprócz klasy 500 wszyscy startowali z żaglami dodatkowymi.
Po Mc Cafe nastąpił dynamiczny rozwój konstrukcji i obok tych klas dla starych konstrukcji zostały utworzone klasy T 1 i T2 a potem T3.
Klasy "numeryczne " zmieniły się w przepisy klas Sympathy , Skippi , Delphia i wypadły z zabawy jachty Majesti i Giny - dla nich nie było miejsca.
Te "sportowe" klasy poszły swoją drogą i zostali tylko pseudoturyści projektowani specjalnie pod wygrywanie tych klas T.

Jest sporo strych jachtów z klas numerycznych i ludzi chcących na nich pływać - dlaczego im nie dawać szansy ?
Nikt mi nie wmówi , że np Mx 22 bardziej zasługuje na uznanie niż Majestic.

Dajmy szanse wypowiedzenia się potencjalnym chętnym a jak będą to i ja przy nich znajdę sobie miejsce ( pewnie blisko końca ale nic to ).
Dlaczego nie dać miejsca Huzarowi i N Fun jeżeli będą chcieli ?

W życiu nic nie jest stałe i na szczęście nie musi.
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Drago 2016-11-17, 22:22, w całości zmieniany 1 raz  

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2016-11-17, 22:36    [Cytuj]

Andrzej Drago napisał/a:
A dlaczego sceptycznie...
dlaczego im nie dawać szansy ?...

...Dajmy szanse wypowiedzenia się potencjalnym chętnym a jak będą to i ja przy nich znajdę sobie miejsce ( pewnie blisko końca ale nic to ).

...Dlaczego nie dać miejsca Huzarowi i N Fun jeżeli będą chcieli ?

W życiu nic nie jest stałe i na szczęście nie musi.

Rozumiem, ze mam prawo do wlasnego zdania? :-)
Przypomne tez, ze wyrazajac swoje zdanie nie zabieram nikomu szansy na wypowiedzenie swojego, wbrew temu co piszesz. :->

Aha, z ta "nieslusznoscia" w nawiazaniu do sceptytyzmu to mnie w ogole, Andrzeju, rozbawiles :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez plitkin 2016-11-17, 22:38, w całości zmieniany 1 raz  

marek470

Wysłany: 2016-11-17, 22:52    [Cytuj]

Andrzej, ja się podpisuję pod tym w 100%. Wychowałem się w Giżycku i pamiętam euforię jak jeździłem do LOK-u oglądać co nowego pokazało się w Open. Od Morsa p. Mariana, przeżaglowane Tanga, kawy, obcięte kawy (kto kojarzy?:) ), Magic z Nowej Zelandii, coś zielonego p. Knasieckiego, Santana, Mobil i wiele innych. Był polot i finezja. Jestem pewien, że to rozwinęło polskie żeglarstwo turystyczno - regatowe. Jak teraz PPJK będzie oparta na T1 i inne to skończy tak jakby 25 lat temu nie było Open i nakaz startowania na Orionach i Venus bo popularne.

Żeby było jasne to bardzo podziwiam organizatorów PPJK za wytrwałość i chęci - niektórzy robią to od 25 lat. Ale czy ktoś z poza startujących się tym interesuje? Najlepszy przykład to fora internetowe. Dopóki ktoś zainteresowany nie wrzuci posta to nic się nie dzieje. Jestem przekonany, że jak zmierzą się Bingo z DSS kontra np. Maxus 26 bez wnętrza i z wyższym masztem, itp to komentarze nie ucichną przez kilka tygodni

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-11-18, 08:56    [Cytuj]

Zgadzam się z Markiem.

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2016-11-18, 10:18    [Cytuj]

Można zacząć od klasy open, a idealnie byłoby wprowadzić żagle dodatkowe we wszystkich klasach. Patrząc na sprzętowy i ludzki poziom przygotowania czołówki klas T wydaje się, że nie stanowiłoby to żadnego problemu. Myślę też, że przyciągnęłoby to nowe załogi, chociaż pewnie nie z tego kierunku, na który od lat stawiają organizatorzy.

~darkor54

Wysłany: 2016-11-18, 11:14    [Cytuj]

Widowiskowe - tak. Ale czy nie pamiętacie jak skończyła się klasa Open? dwa jachty wygrywające na zmianę - i było po zabawie. A jak skończyła się klasa 730 po startach "VW Pasata"? Nie ma klasy. Jako zabawa tak - jestem za ale brak ograniczeń w regatach o charakterze masowym może być wykańczający takie imprezy.

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2016-11-18, 11:54    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
jestem za ale brak ograniczeń w regatach o charakterze masowym może być wykańczający takie imprezy.

Jak można wykończyć coś co nie istnieje ? :lol:

Jestem po rozmowach z Jarkiem Bazylko i Jurkiem Pieśniewskim - są za - warunkiem jest zebranie min 5-6 uczestników.
Myślę że wtedy organizatorzy z Giżycka także będą za
To może być początek , następny impuls rozwojowy.

Jestem po rozmowie z Tadziem Kozakiewiczem z Huzara , jest za .
Mówił też o próbie namówienia jeszcze jednego Huzara .
Wcześniej rozmawiałem z Sceptykiem , wygląda na to że też go to interesuje - do klas T2 i T3 musi swoje łódki topić i nie ma zabawy .

Mam nadzieje , że nam się uda

zenek

Wysłany: 2016-11-18, 12:04    [Cytuj]

Andrzej Drago napisał/a:
Jestem po rozmowach z (...)Jurkiem Pieśniewskim - są za - warunkiem jest zebranie min 5-6 uczestników.
No coś podobnego! Jestem bardzo zaskoczony mając na uwadze to co Pan Pieśniewski pisał w "Żaglach" po pierwszej edycji Regat Mazury Open.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-11-18, 12:10    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
Widowiskowe - tak. Ale czy nie pamiętacie jak skończyła się klasa Open? dwa jachty wygrywające na zmianę - i było po zabawie.

No i...?

Od zawsze twierdziłem, że podział na "klasy" i przeliczniki służą tylko i wyłącznie mnożeniu pucharów, dla tych którzy bez tego nie potrafią wygrać. W prawdziwych regatach takich jak np. Puchar Ameryki czy Australian Open nikt się nimi nie przejmuje i wszystkie chwyty są tam dozwolone.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-11-18, 12:10    [Cytuj]

zenek napisał/a:
Andrzej Drago napisał/a:
Jestem po rozmowach z (...)Jurkiem Pieśniewskim - są za - warunkiem jest zebranie min 5-6 uczestników.
No coś podobnego! Jestem bardzo zaskoczony mając na uwadze to co Pan Pieśniewski pisał w "Żaglach" po pierwszej edycji Regat Mazury Open.

A co pisał? Możesz przypomnieć?

zenek

Wysłany: 2016-11-18, 12:13    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
A co pisał? Możesz przypomnieć?
Żeby być precyzyjnym muszę odszukać ten numer "Żagli", ale generalnie był bardzo krytyczny do regat w formule, w której nie obowiązują przeliczniki i wszystko jest dozwolone.

PS. "Żagle" numer 7 z lipca 2013 roku. Tytuł artykułu "Kupą mości panowie". W artykule gloryfikacja wszelkich przeliczników, które mają pozwolić na ocenę umiejętności sterników bez względu na sprzęt.
I min. taki akapit bezpośrednio nawiązujący do pierwszej edycji Regat MazuryOpen:
Cytat:
Niemal w ciemno można obstawiać rezultaty regat rozgrywanych bez jakichkolwiek reguł: wszystkich ze wszystkimi, jachtów 6-metrowej długości z 9-metrowymi, pod różnymi hasłami w rodzaju "najszybszy jacht na Mazurach"
Ostatnio zmieniony przez zenek 2016-11-18, 13:06, w całości zmieniany 2 razy  

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2016-11-18, 12:24    [Cytuj]

Panowie
Proszę , darujcie sobie pisanie o tym co było.
Skoncentrujmy się na stworzeniu nowych szans.
Z Jurkiem rozmawiałem wczoraj w południe.
Klasa Open była by niezależnie od dotychczasowych klas.
Stwarza także szanse na dodatkowe impulsy dla rozwoju PPJK.
Powtarzam
Budowa obecnych przepisów klas T łącznie z wydzieleniem z wcześniejszych klas jachtów , które utworzyły własne klasy " monotypowe " zostawiła na lodzie sporo fajnych konstrukcji.
Przywróćmy im szansę ( jak ją będą chcieli wykorzystać ) i dajmy szanse nowym jachtom i konstrukcjom.
Jak to dalej się rozwinie to czas pokaże ale teraz ściągnijmy
Huzary , N Funy , Majestic'i , Giny i wszystkie inne.
Jak by przyjechał dawny " lotniskowiec Wróbla " albo Skiff Samsela to by było :-D

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2016-11-18, 13:08    [Cytuj]

W prawdziwych regatach takich jak np. Puchar Ameryki ...nikt się nimi nie przejmuje i wszystkie chwyty są tam dozwolone.

Weryfikowałeś? Jesteś w tak totalnym błędzie, że aż dziw bierze, że sam tego nie widzisz :)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-11-18, 13:10    [Cytuj]

To może mnie oświecisz?

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2016-11-18, 13:15    [Cytuj]

Andrzej Drago napisał/a:

Przywróćmy im szansę ( jak ją będą chcieli wykorzystać ) i dajmy szanse nowym jachtom i konstrukcjom.

Andrzej, trochę wąsko patrzysz na problem, a zamykanie nam drogi do wyrażenia krytycznej opinii jest złym krokiem. W dialogu może być siła.

Ja nie jestem przeciwnikiem regat open. Jestem przeciwnikiem tej formuły konkretnie w MMPJK. Rozdawnictwo tytułów Mistrza za posiadanie grubszego portfela - do tego to się sprowadzi.
Poza tym, nikt nie zabierał szans nowym konstrukcjom. Mało tego, PPJK, NIESTETY, powoli pogrąża się samo w swojej bezwładności: to widać po frekwencji. A w tym miejscu powstaje coraz więcej innych inicjatyw - od lig biznesowych, przez lokalne ligi żeglarskie, po ogromną ilość innych imprez. Nowe konstrukcje mogą się sprawdzić na Zatoce i w dużej ilości regat o formule "Błękitna Wstęga".
Jestem jak najbardziej ZA wprowadzeniem spinakerów w klasach w PPJK, ale nadal w KLASACH. Nawet jestem za wprowadzeniem klasy OPEN w imprezie innej niż MMPJK.
Natomiast rozdawanie tytułu Mistrza Polski w formule OPEN dla mnie jest nonsensem i degradacją tytułu.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2016-11-18, 13:18    [Cytuj]

To może mnie oświecisz?

W Pucharze Ameryki są całkiem ścisłe zasady. Popatrz na czym jest rozgrywany - jachty są niemalże jednakowe. Było śmiesznie kiedy wprowadzono multihule i pojawił się trimaran w walce z katem, ale nawet wtedy to była jedynie kwestia interpretacji ograniczeń przez prawników. OGRANICZEŃ, a nie tworzenia czegoś na zasadzie "wszystkie chwyty dozwolone".

Regat "Australian Open" nie znam, ale w Sydney-Hobart są klasy jak najbardziej.

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2016-11-18, 13:47    [Cytuj]

plitkin napisał/a:

Andrzej, trochę wąsko patrzysz na problem, a zamykanie nam drogi do wyrażenia krytycznej opinii jest złym krokiem. W dialogu może być siła. .......

Natomiast rozdawanie tytułu Mistrza Polski w formule OPEN dla mnie jest nonsensem i degradacją tytułu.

Masz rację , w dialogu może być ( ale nie musi być ) siła i dokładnie czytam to co piszesz ale ja też mam mam prawo do swojego zdania.
Sam widzę niebezpieczeństwa związane z tym co proponuje ale widzę także o wiele , wiele, więcej szans.

Nie rozumiem dlaczego piszesz o rozdawnictwie tytułów ?
Dlaczego nie ma tego w klasie T1 czy T2 a miało by być w Open.
To raczej pływanie bez podstawowych żagli dla wykorzystania zdolności nautycznej nie jest sportowe.
Za sportowe uznajesz sztuczne ograniczenie zdolności nautycznych ? ( brak spinakerów i genakerów , przeciążanie jachtów )
Za sportowe uznajesz sztuczne dopisanie do klasy jachtu nie spełniającego wymagań klasy po to aby była wymagana ilość jachtów ? W tamtych mistrzostwach kiedy to było chyba startowałeś ?

Dlaczego akurat klasa Open to rozdawnictwo ?
Ci ludzie by się nie ścigali ? Nie byli na wodzie ? Nie rywalizowali by ?
Masz jakieś zasady czystości ? - jakieś kryteria ?

A może to po prostu dalekosiężne patrzenie biznesowe.
Uniemożliwienie N Funowi czy Huzarom pokazania się na tle innych jednostek ?
A może uniemożliwienie pokazania , że stare Giny czy Majestic doskonale pływają i dają radość z żeglowania.
Nie mówiąc o innych.

Widzisz. Akurat po Tobie nie spodziewałem się oporu i wyciągania naciąganych ideologicznych argumentów.
Dlaczego akurat chcesz zabronić aby PPJK szukało nowych dróg tak jak kiedyś nowa drogą było stworzenie klas T.
Pozdrawiam Cię pomimo , że nie rozumiem

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2016-11-18, 15:19    [Cytuj]

Andrzej Drago napisał/a:

A może to po prostu dalekosiężne patrzenie biznesowe.
Uniemożliwienie N Funowi czy Huzarom pokazania się na tle innych jednostek ?
A może uniemożliwienie pokazania , że stare Giny czy Majestic doskonale pływają i dają radość z żeglowania.
Nie mówiąc o innych.

Andrzej, i na tym pozostawimy tą dyskusję. Jeżeli chciałeś mnie obrazić - uznaj, że się udało. Cała reszta Twoich argumentów i polemika z wymyślonymi przez Ciebie tezami, które próbujesz włożyć mi w usta - pozostawię bez komentarza. Weź głęboki oddech.

[ ODPOWIEDZ ]