FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwsza motorówka - skuter czy rib ?
Autor Wiadomość
oski

Wysłany: 2016-08-30, 16:37   Pierwsza motorówka - skuter czy rib ? [Cytuj]

Szanowni!

Przewertowałem forum przed założeniem tego tematu, ale nadal mam wątpliwości co wybrać. Założenia są czysto rekreacyjne : łódź ma być na tyle kompaktowa, aby można było ją transportować i slipować samochodem osobowym, 4-5 miejsc siedzących, silnik dobrany w taki sposób, aby pociągnięcie narciarza, banana, czy wakeboardzisty nie stanowiło problemu. Budżet : 20-30 tysięcy.

Na tą chwilę rozpatruję

Bombardier Sea Doo Speedster 150 - obawiam się trochę zabudowanego napędu strugowodnego i ewentualnych kosztów naprawy takiego zestawu

Rib'a z doczepianym silnikiem ok 30- 40KM o długości ok 5m.

Cameo także z silnikiem ok 20-30KM

Będę wdzięczny za każdą sugestię i wskazówkę na co zwrócić uwagę przy zakupie i nie wdepnąć w pułapkę.

Jak wygląda temat importu takiego sprzętu z zachodu, np z USA, czy nadal jest to opłacalne i jak podejść do takiego tematu ?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-08-30, 16:43    [Cytuj]

Speedstery w podanej przez Ciebie cenie będą bardzo "zmęczone", a ich serwis jest kosztowny. Poza tym spoooro palą, bo tą łodzią wolno nie da się pływać (to męczarnia). :-P

Cameo dla 4 dorosłych osób jest zbyt ciasne (jak na współczesne standardy). Dla piątki, w ogóle się nie nadaje.

RIB wydaje mi się najlepszym wyborem. Moją pierwszą łodzią motorową też był gumiak.

Odnośnie importu z USA - poczytaj tu (nie wiem na ile aktualne).
http://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=4348
http://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?p=177936

oski

Wysłany: 2016-08-30, 19:06    [Cytuj]

Dzięki za odpowiedź.

Czy pomiędzy kadłubami różnych producentów są znaczące różnice ? Ilość komór, jakość "gumy" , rodzaj sztywnego kadłuba, etc? Na co powinienem zwrócić uwagę oglądając taki kadłub?

Czy warto kupować osobno kadłub i potem go uzbrajać w silnik, i cały osprzęt ? Zależy mi na wybraniu opcji ekonomicznej, nie najtańszej. Sprzęt ma służyć bezawaryjnie ponad 5 lat.

Skoro jesteśmy także w temacie silników - które firmy wersje warto brać pod uwagę? Najchętniej kupiłbym nowy silnik, i zamontował do używanego kadłuba ale np koszt Honda 30KM to 80% założone budżetu. Zapewne pozostanie sprawdzenie jednostki napędowej u jakiegoś mechanika.

Czy podczas pływania po morzu poza przepłukaniem silnika w słodkiej wodzie należy przeprowadzić jakieś dodatkowe czynności serwisowe?

funyo

Wysłany: 2016-08-30, 19:54    [Cytuj]

Za 30tys. możesz kupić ok. 5cio letni skuter trzyosobowy z przyczepą - nie do pobicia jeśli chodzi o frajdę i wygodę użytkowania, slipowanie, przechowywanie, itp.
Polecam sprzęty bez doładowania - sporo mniej palą i nie są tak wymagające serwisowo, a zabawa jest podobna (o ile nie bijesz rekordów prędkości)
Kwota taka bez problemu wystarczy też na 4,5 metrowego RIBa mniej prestiżowej marki, ale z niezłym silnikiem np. ukraiński Kolibri z Hondą, Yamahą czy Suzuki. No i oczywiście z przyczepą.
Speedster w tej cenie będzie raczej przechodzony i faktycznie może już generować ponadplanowe wydatki.
Na Cameo to kwota nawet zbyt duża, chyba że w grę wchodzi nowy silnik, ale nie jest to chyba łódka warta takich inwestycji. Lepsza byłaby jakaś dzisiejsza openka podobnej wielkości i do tego kilkuletni silnik.
Ale jeśli będziesz pływał po morzu RIB wydaje się najlepszym wyborem.
Kupując zestaw "na części" montujesz tylko to, co jest dla Ciebie niezbędne no i możesz zaoszczędzić parę złotych. Tracisz za to sporo czasu. Przy takim budżecie najlepszą opcją wydaje się zakup używanego zestawu w dobrym stanie z czterosuwowym silnikiem, najlepiej japońskim. Choć amerykańskich też nie należy skreślać, tym bardziej, że są nieco tańsze.
Na dzień dzisiejszy import z USA jest mało opłacalny z powodu niekorzystnego kursu dolara i wysokich opłat przewozowych. Zwłaszcza przy tak małym budżecie.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-08-30, 19:55    [Cytuj]

Dawno nie zgłebiałem tematu pontonow. Najlepsze i najtrwalsze są pontony z twardym dnem (takim jak w łódce - z laminatu). Są one jednak droższe niż tradycyjne gumiaki z pompowanym kilem.

Czy kupować razem z silnikiem czy osobno? To zależy na co trafisz. W ogłoszeniach niestety bardzo często silniki "w zestawie" są tylko "na sztukę". Przed zakupem trzeba wszystko sprawdzić.

Poczytaj też nasz portalowy
Poradnik kupującego jacht/silnik

~Luke

Wysłany: 2016-09-06, 00:19    [Cytuj]

Ostatnio popływałem po Śródziemnym małym RIB-em (3,7m) z 50-konną Yamahą (był na wyposażeniu jachtu, którym żeglowaliśmy). I tak: 5 osób - ciasno, ale moc wystarczająca, żeby frunął. Ale już z narciarzem bywało różnie - lekka osoba umiejąca - OK, cięższa (80 kg) nie umiejąca - jeszcze OK, ale już ciężka nie umiejąca - nie dawał rady. Choć zapewne był to problem tej osoby, że zamiast wchodzić w ślizg - "zapierała się" nartami o wodę. Tak więc 30-40 KM do RIB-a 4,5m wydaje mi się za mało...

[ ODPOWIEDZ ]