FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prawo pierwszeństwa
Autor Wiadomość
Bodo
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-23, 19:47   Prawo pierwszeństwa [Cytuj]

Wiem, że temat był już wałkowany....... ale dzisiejsze zdarzenie, prowokuje mnie do założenia tego tematu...... przyda sie odświeżyć wiedzę..... ;-)

Płynąłem prawym półwiatrem....... na kolizyjnym kursie, z lewej strony płynął jacht lewym bajdewindem........ myślałem, że odpadnie...... w ostatniej chwili odpadłem do prawego fordewindu...... strernik tamtego jachtu miał pretensję, że płynął ostrzejszym kursem, więc pierwszeństwo należało się jemu...... ja obstawiałem na swoim, że płynąłem z jego prawej strony, a przepis o ostrym kursie obowiązuje tylko w regatach........

~Barbarossa

Wysłany: 2010-05-23, 19:53    [Cytuj]

Może to był ktoś z naszych i też tak jak Ty cwiczył przed regatami??? :lol:

Bodo
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-23, 19:57    [Cytuj]

Nie byl od nas........ nie zapłacił 50 zeta od "łba"....... :mrgreen:

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2010-05-23, 20:00   Re: Prawo pierwszeństwa [Cytuj]

bodo napisał/a:
Wiem, że temat był już wałkowany....... ale dzisiejsze zdarzenie, prowokuje mnie do założenia tego tematu...... przyda sie odświeżyć wiedzę..... ;-)

Płynąłem prawym półwiatrem....... na kolizyjnym kursie, z lewej strony płynął jacht lewym bajdewindem........ myślałem, że odpadnie...... w ostatniej chwili odpadłem do prawego fordewindu...... strernik tamtego jachtu miał pretensję, że płynął ostrzejszym kursem, więc pierwszeństwo należało się jemu...... ja obstawiałem na swoim, że płynąłem z jego prawej strony, a przepis o ostrym kursie obowiązuje tylko w regatach........

Z tego co wiem :-D to:
1. Prawy hals zawsze pierwszy przed lewym
2. Dwa jednakowe halsy to im ostrzejszy tym pierwsiejszy :mrgreen: :mrgreen:

Są wyjątki w regatach przy bojach i w przypadku końca akwenu na kursie.
Ostatnio zmieniony przez pough 2010-05-23, 20:02, w całości zmieniany 1 raz  

~Barbarossa

Wysłany: 2010-05-23, 20:03    [Cytuj]

bodo napisał/a:
Nie byl od nas........ nie zapłacił 50 zeta od "łba"....... :mrgreen:

Dobrze że sie nie wypierasz ćwiczeń! :mrgreen:

Bodo
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-23, 20:04    [Cytuj]

czyli..... rację miałem ja?....... 8-)
Cytat:
Z tego co wiem to:
2. Dwa jednakowe halsy to im ostrzejszy tym pierwsiejszy
Ostatnio zmieniony przez Bodo 2010-05-23, 20:06, w całości zmieniany 1 raz  

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2010-05-23, 20:09    [Cytuj]

bodo napisał/a:
czyli..... rację miałem ja?....... 8-)
Cytat:
Z tego co wiem to:
2. Dwa jednakowe halsy to im ostrzejszy tym pierwsiejszy

Wiesz... teraz jak się okazało, że to dwie załogi z przyszłotygodniowych regat..., to nie będę rozstrzygał. Nie chcę się narazić żadnemu z Was. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ale skłaniam się ku Twojej tezy. :-D
Ostatnio zmieniony przez pough 2010-05-23, 20:10, w całości zmieniany 1 raz  

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2010-05-23, 20:19   Re: Prawo pierwszeństwa [Cytuj]

pough napisał/a:
Z tego co wiem :-D to:
2. Dwa jednakowe halsy to im ostrzejszy tym pierwsiejszy :mrgreen: :mrgreen:

Są wyjątki w regatach przy bojach i w przypadku końca akwenu na kursie.

Sprostuje, bo nie raz już słyszałem od osób świeżo po kursach tego typu stwierdzenia, a są one nieprecyzyjne, a wręcz MYLNE (czasami).
Punkt 1 oczywiście jest bezwzględny.
Pkt 2 jest w pewnym sensie nieprawidłowością z uporem powtarzaną na kusach. Nie ma przepisu, który mówi o ostrzejszym i pełniejszym jachcie. Przepis mówi o jachcie nawietrznym i zawietrznym. Zawietrzny ma pierwszeństwo na tym samym halsie. To, kto płynie ostrzej kto pełniej jest sprawą jakby wychodzącą z tego założenia, ale nieprawdziwą, wystarczy że są to Bełdany i 2 jachty mogą iść kursem kolizyjnym oba w ostrym (najostrzejszym) bajdewindzie przykładowo i nie sposób ocenić kto płynie ostrzej. Jednak zdecydowanie w ciągu ułamka sekundy na tym samym halsie ocenimy kto jest zawietrzny.

3. W regatach przy boi też prawy ma pierwszeństwo niezależnie od tego czy jachty są w strefie czy nie. Dopiero jeżeli są na tym samym halsie i weszły w strefę w kryciu - wewnętrzny ma prawo do miejsca na zwrot przy boi, co nie znaczy, że może wywozić zewnętrzny poza boje.

Więc pamiętajmy:
1. Prawy hals ma pierwszeństwo przed lewym halsem.
2. Zawietrzny ma pierwszeństwo przed nawietrznym.

Bodo - w Twoim przypadku, oczywistym jest błąd niedoszkolonego sternika drugiej jednostki i Twoja racja. Witamy na Mazurach :) Takich sytuacji jest sporo (mam co najmniej kilka w sezonie, gdy już z daleka widzę, że jacht najwyraźniej nie ma zamiaru mi ustąpić, choć ja mam pierwszeństwo, albo wręcz skręca mi z drogi choć idę lewym, a on prawym). Poprostu należy bacznie obserwować jachty i sterników.

Pamiętajmy, że prawo drogi nie upoważnia nas do bezwzględnego jego egzekwowania, które doprowadziłoby do stłuczki. Wówczas też łamiemy przepisy i bez potrzeby narażamy się na problemy.

Szaman3
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-23, 20:25    [Cytuj]

Dodam jeszcze, że jacht, który zgodnie z warunkami wymienionymi w pkt. 1 i 2 ma pierwszeństwo, traci je wtedy, gdy jego przeciwnik jest ograniczony akwenem. Zwyczajnie musi mu zrobić miejsce, jak się "jezioro kończy" :-)

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2010-05-23, 20:38   Re: Prawo pierwszeństwa [Cytuj]

plitkin napisał/a:
wystarczy że są to Bełdany i 2 jachty mogą iść kursem kolizyjnym oba w ostrym (najostrzejszym) bajdewindzie przykładowo i nie sposób ocenić kto płynie ostrzej. Jednak zdecydowanie w ciągu ułamka sekundy na tym samym halsie ocenimy kto jest zawietrzny.

W przypadku Bełdan, jeżeli dwa jachty idą ostrym bajdewindem tego samego halsu, a różnica w kącie kursowym jest większa od 90 stopni, to obydwa będą w przekonaniu, że są zawietrzne. Przy różnicy kąta kursowego mniejszej od 90 stopni, to w przypadku kursów kolizyjnych zawietrzny będzie szedł ostrzej.
Stąd w praktyce sprawdza się określenie pełny ostry.
Przepisy faktycznie mówią o nawietrzny i zawietrzny.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2010-05-23, 20:48    [Cytuj]

Inną dobrą praktyką w pływaniu turystycznym jest sygnalizowanie zamiarów. Często wyraźnie odpadam lub ostrzę by załodze na kursie kolizyjnym przedstawić moje zamiary.
Chciałbym, aby inni też tak robili.
Ostatnio zmieniony przez pough 2010-05-23, 20:49, w całości zmieniany 1 raz  

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2010-05-23, 20:53   Re: Prawo pierwszeństwa [Cytuj]

pough napisał/a:

Stąd w praktyce sprawdza się określenie pełny ostry.
Przepisy faktycznie mówią o nawietrzny i zawietrzny.

Stąd też optuję za jednoznaczną interpretacją. Spotkałem się już ze świeżymi sternikami, którzy doradzali mi: idziesz pełniej od tamtego, on ma pierwszeństwo, wybierz mocniej grota, to pójdziesz ostrzej od nich i oni będą musieli nam ustąpić.
Z jednym kolegą (świeżo po kursie) to nawet się spierałem o popawną interpretację: był święcie przekonany, że przepisy mówią o ostrzejszym i pełniejszym, bo mu instruktor na obozie powiedział. Był przekonany do tego stopnia, że był gotów założyć się. Twierdził, że napewno tak jest w książkach, na co odparłem, że wiele książek przeczytałem i w żadnej nie widziałem takiego stwierdzenia. Zamiast zakładu dałem mu książkę by znalazł mi taki przepis. Widać było, że rzucił się na nią bo był pewny, że udowodni mi moją ingnorancję. Nie znalazł, oczywyście takiej formułki i dopoero tak dał się przekonać o tym jak brzmią PODSTAWOWE przecież dla każdego żeglarza przepisy.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2010-05-23, 20:53    [Cytuj]

A najgorsi są ci, którzy pod przykrywką żagli, korzystają z diesielgrota. Mylą wszystkich na wodzie jeśli chodzi o prawo drogi.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2010-05-23, 21:00   Re: Prawo pierwszeństwa [Cytuj]

plitkin napisał/a:
Spotkałem się już ze świeżymi sternikami, którzy doradzali mi: idziesz pełniej od tamtego, on ma pierwszeństwo, wybierz mocniej grota, to pójdziesz ostrzej od nich i oni będą musieli nam ustąpić.
Z jednym kolegą (świeżo po kursie) to nawet się spierałem o popawną interpretację: był święcie przekonany, że przepisy mówią o ostrzejszym i pełniejszym, bo mu instruktor na obozie powiedział. Był przekonany do tego stopnia, że był gotów założyć się. Twierdził, że napewno tak jest w książkach, na co odparłem, że wiele książek przeczytałem i w żadnej nie widziałem takiego stwierdzenia. Zamiast zakładu dałem mu książkę by znalazł mi taki przepis. Widać było, że rzucił się na nią bo był pewny, że udowodni mi moją ingnorancję. Nie znalazł, oczywyście takiej formułki i dopoero tak dał się przekonać o tym jak brzmią PODSTAWOWE przecież dla każdego żeglarza przepisy.

W moim przypadku na kursach mnie tak nie uczyli to fakt. Choć było to dawno temu.
Lecz w mojej praktyce, gdy świeżym załogantom bez aspiracji na patent w danej chwili, ale zainteresowanych tematem mam wytłumaczyć, kto ma prawo drogi w przypadku tych samych halsów to stwierdzam, że łatwiej takim załogantom wytłumaczyć: Patrz on ma bardziej wybrane żagle, więc płynie ostrzej, daj mu prawo drogi.
Zawietrzny, nawietrzny to pojęcia dla niektórych zbyt trudne do oceny. Hals jakoś potrafią rozpoznać. Być może to lenistwo z mojej strony.

Szaman3
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-23, 21:01    [Cytuj]

Sprawę pierwszeństwa reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 28.04.2003 w sprawie przepisów zeglugowych na śródlądowych drogach wodnych.
Paragraf 6.03 bis ust. 4

Pages from Rozporzadzenie MI o ruchu na drogach srodladowych.jpg
Plik ściągnięto 1001 raz(y) 362,81 KB

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2010-05-23, 21:11   Re: Prawo pierwszeństwa [Cytuj]

pough napisał/a:
Patrz on ma bardziej wybrane żagle, więc płynie ostrzej, daj mu prawo drogi.
Zawietrzny, nawietrzny to pojęcia dla niektórych zbyt trudne do oceny. Hals jakoś potrafią rozpoznać. Być może to lenistwo z mojej strony.

Lenistwo czy nie - nie mnie oceniać, jednak zdecydowanie radzę zmienić praktyki, bo wprowadzasz ludzi w błąd. Może zamiary masz dobre, ale ludzie różnie mogą interpretować: przebieże żagiel w baksztagu i uzna, że jest ostrzejszy od tego w bajdewindzie. Mówie poważnie, że już miałem tego typu sugestie: wybierz żagle (nie zmieniając kursu, to zdobędziemy prawo drogi).
Sam tłumaczyłem kilkudziesięciu osobom co to jest nawietrzny i zawietrzny i nie wydaje mi się, by był to problem. Nawietrzny - to ten, który Ciebie obsika bez problemu, a jak ty w niego z zawietrznej będziesz sikał - to na siebie polejesz :)
A na poważnie: tłumaczę na palcach - zobacz - wiatr wieje stamtąd, a więc najpierw dochodzi do niego, później do nas. Wiec jesteśmy za wiatrem, a więc zawietrzni.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2010-05-23, 21:16   Re: Prawo pierwszeństwa [Cytuj]

plitkin napisał/a:
pough napisał/a:
Patrz on ma bardziej wybrane żagle, więc płynie ostrzej, daj mu prawo drogi.

Lenistwo czy nie - nie mnie oceniać, jednak zdecydowanie radzę zmienić praktyki, bo wprowadzasz ludzi w błąd. Może zamiary masz dobre, ale ludzie różnie mogą interpretować: przebieże żagiel w baksztagu i uzna, że jest ostrzejszy od tego w bajdewindzie.

Nie uznaję cwaniactwa, więc nie dopuszczam myśli, że mógłby przebrać żagle w tym celu.

Ale razem z Mariuszem przekonaliście mnie i będę próbował to zmienić. Choć nie będzie łatwo ze względu na przyzwyczajenie... do lenistwa... :-D :-D

~familiant

Wysłany: 2010-05-23, 21:19    [Cytuj]

klasyczny przykład z tzw "nowymi ruskimi" jak to trafnie określa Krzysztof Daukszewicz lub "abs-y" w nomenklaturze Jerzego Iwaszkiewicza.
Wczoraj na Jagodnem miałem kurs kolizyjny z ulubionym przez "Leśnego Dziadka" jachtem TD 32. Powożący, bo nazwanie faceta żeglarzem byłoby bardzo gruba przesadą, oczywiście w rękawiczkach, jechał lewym. Jego szczęście, że nie było odkrętki i za rufą przeszedłem ok 1,5 m ( a w "Familiancie" dziób jest bardzo mocny :-D ). Mijając mówie do gościa: "tak sie nie pływa", a on na to:"lubimy kontakty bliskiego stopnia". Zabić takiego sk*** to mało, ale niestety coraz więcej takiej hołoty.

Komentarz administratora: Ocenzurowano słowo niecenzuralne. To forum czytają również dzieci.

lespaj

Wysłany: 2010-05-23, 21:19    [Cytuj]

przepisy są ważne ale zdrowy rozsądek powinien być równie ważny trzeba wziąć poprawkę iż do 7,5 m żeglujemy bez patentu i czasami lepiej ustąpić mając nawet pierwszeństwo :-D

Bodo
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-23, 21:22    [Cytuj]

Plitkin i Mariusz....... klikam......
A w lipcu ....... spieprzam do Ostródy..... na jeziora Szeląg, Ruda Woda, Bartężek...... TAM nie ma takich dylematów...... mniej - co ja piszę, - kilka jachtów na jeziorze nie stwarza konfliktów.... ale przepisy trza znać........dlatego klikam......
P.S..... i zapraszam do "siebie".....( Ostródy).....

[ ODPOWIEDZ ]