FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

MTSW 2019

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolejny pożar motorówki, tym razem w Dziwnowie
Autor Wiadomość
funyo

Wysłany: 2016-07-17, 22:58   Kolejny pożar motorówki, tym razem w Dziwnowie [Cytuj]

Dziś około 13.00 doszło do pożaru motorówki w okolicach Dziwnowa.
Nikomu nic się nie stało, ale łódź spłonęła doszczętnie.
Największą rolę w gaszeniu odegrali przypadkowi skuterowcy.
Więcej tutaj:
.http://www.kamienskie.info/pozar-lodzi-w-dziwnowie-zobacz-jak-gaszono-lodz/

~Tomek J

Wysłany: 2016-07-18, 09:40   Re: Kolejny pożar motorówki, tym razem w Dziwnowie [Cytuj]

funyo napisał/a:
Największą rolę w gaszeniu odegrali przypadkowi skuterowcy.

Bo nie ma jak strażacka motopompa pod siedzeniem! :mrgreen: :lol: :-D ;-)
Ale... tym razem zhajcował się typowy dresolot (to wyższa forma doskonałości w porównaniu z dresmotorówą) znamienny obecnością silnika stacjonarnego. Z reguły benzynowego - na dieslu bowiem nie byłoby takiego odejścia. :oops: Przyczyną pożarów tego rodzaju sprzętu jest najczęściej wybuch oparów lotnego paliwa w komorze silnika. Stąd wymóg jej przewentylowania przed uruchomieniem, nie występujący przy silnikach Diesla. Tu jednak wygląda na to że pożar powstał w przedniej części, tj. w kabinie. Wybuch gazu z kuchenki, czy znów jak ledwie parę tygodni temu - benzyny przewożonej wprawdzie nie na dresolocie lecz na dresmotorówie ale w kanistrach zasztauowanych tam gdzie ich być nie powinno?

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2016-07-18, 12:16, w całości zmieniany 1 raz  

~Rafał1960

Wysłany: 2016-07-18, 11:23    [Cytuj]

Skuterowcy jeździli bez ładu i składu. Niektórym udawało się wlać sporo wody do środka. Gdyby 3 skutery skoordynowały akcję, ustawiły się w kolejce i każdy w odstępie paru sekund zrobiłby udany manewr to może by ugasili.

Jak skuterem wlać sporo wody do jachtu żaglowego albo zalać wędkarza w pontonie to nie ma problemu. ;-)

funyo

Wysłany: 2016-07-18, 13:34    [Cytuj]

Byłeś? Widziałeś?
Pewnie nie, bo gdybyś był, sam byś ugasił ten pożar w minutę, albo ustawił wszystkich jak należy...
A tak chłopaki latali jak po omacku, zaś żeglarze bez koordynatora postanowili w ogóle nie włączać się do akcji :-P

~Rafał1960

Wysłany: 2016-07-18, 14:14    [Cytuj]

funyo napisał/a:
Widziałeś?

Jak na dłoni, na załączonym przez Ciebie filmie

funyo

Wysłany: 2016-07-18, 14:41    [Cytuj]

Rafał1960 napisał/a:
funyo napisał/a:
Widziałeś?

Jak na dłoni, na załączonym przez Ciebie filmie

No to słabo się przyglądałeś
Cytat:
Skuterowcy jeździli bez ładu i składu. Niektórym udawało się wlać sporo wody do środka.

A którym konkretnie? Temu na czerwonym, czy na żółtym? ;-)
Cytat:

Gdyby 3 skutery skoordynowały akcję, ustawiły się w kolejce i każdy w odstępie paru sekund zrobiłby udany manewr to może by ugasili.

Takich trzech, jak nas dwóch to nie ma ani jednego ;-) :lol:
A tu link bezpośrednio do filmu:
.https://www.youtube.com/watch?v=fBuEsAUlcqY&feature=player_embedded
Ostatnio zmieniony przez funyo 2016-07-18, 14:42, w całości zmieniany 1 raz  

<|MirekMors

Wysłany: 2016-07-18, 15:25    [Cytuj]

Funyo czy mi się wydaje, że gdyby napływali z większą prędkością szpryca byłaby wyższa ?
Wg. mnie bez nich strażacy nic by nie zrobili. Co najwyżej sikali by jak to widać w 3.00 minucie filmu. Pewnie bali się wybuchu paliwa - słusznie.

~Tomek J

Wysłany: 2016-07-18, 16:34    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
Funyo czy mi się wydaje, że gdyby napływali z większą prędkością szpryca byłaby wyższa ?

Wyższe mogłyby być conajwyżej odkosy wody, nie na tyle jednak aby dostać się do jarającego się wnętrza dresolota. Skuterzystom chodziło raczej o to aby celowo podpłynąć z niewielką prędkością, wytracić jej resztki w ciasnym wirażu - i dopiero wtedy dać po garach. W takim wypadku woda z dyszy skutera wylatuje z dużą prędkością względem nieruchomego celu, przy dużej prędkości skutera względna prędkość wody jest dużo mniejsza.

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2016-07-18, 16:34, w całości zmieniany 1 raz  

~Pajki
Karol Pajka

Wysłany: 2016-07-18, 18:29    [Cytuj]

Myślę, że nie ma co dywagować. Sternicy skuterów pomogli, jak umięli najlepiej. Moim zdaniem robili to dość skutecznie. Łatwo nam oceniać oglądając film. Ciekawe, jakby się zachował każdy z nas w takiej sytuacji. Nie ma też co wymyślać sobie przyczyny pożaru, skoro nikt z nas jej nie zna. Poczekajmy, co ustalą kompetentne ku temu osoby.

funyo

Wysłany: 2016-07-19, 00:06    [Cytuj]

Wyraźnie widać, że właściwie to skuterowcy zrobili całą robotę. Rzeczywiście, robiąc zwrot przy większej prędkości siła strugi byłaby większa, ale trzeba pamiętać, że chłopaki działali pod wpływem emocji, też pewnie bali się ew. eksplozji, a przy wyższych prędkościach trudniej o precyzję i wymiarkowanie, kiedy zrobić dobry nawrót.
Na chłodno można sobie dyskutować, ale ja uważam, że zachowali się mistrzowsko i pełen szacunek dla Nich, przede wszystkim za podjęcie akcji.
Ostatnio zmieniony przez funyo 2016-07-19, 00:07, w całości zmieniany 1 raz  

~Pajki
Karol Pajka

Wysłany: 2016-07-19, 05:54    [Cytuj]

funyo napisał/a:
Na chłodno można sobie dyskutować, ale ja uważam, że zachowali się mistrzowsko i pełen szacunek dla Nich, przede wszystkim za podjęcie akcji.

Zgadzam się. Widać chęć pomocy z ich strony i jak pisałem wcześniej - skuteczność działania. Straż przypłynęła na dogaszanie tego, czego skuterowcy już nie zdążyli, bądź nie dali rady. Brawa dla nich za podjęcie akcji i pomoc w gaszeniu.

juzek

Wysłany: 2016-07-19, 06:52    [Cytuj]

Kolejny pożar motorówki, być może te same przyczyny.

Mnie kiedyś posrany mechanik przeciął wężyk paliwowy, trochę paliwa się wylało na ciepły silnik, kilkadziesiąt kropel. Odjechałem może 50 metrów, dym. Po otwarciu maski (udało się, innego dostępu nie było), zgasiłem swoją gaśnicą. To była chwila, pary benzyny musiały dostać się do iskrownika aparatu zapłonowego. Gdyby nie minimalna prędkość (droga osiedlowa) nie zauważyłbym dymu. I choć to była chwila, cała instalacja wokół silnika została spalona.

To były opary z kilkudziesięciu kropel!

A może komuś parowało z kilku litrów?

Tak czy inaczej, wina ludzi. Koszmarny żal ludzkiego życia.

[ ODPOWIEDZ ]