FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2016-08-10, 21:22
Cumowanie oraz zaplanowanie trasy
Autor Wiadomość
mchrol

Wysłany: 2016-06-22, 10:57   Cumowanie oraz zaplanowanie trasy [Cytuj]

Witam forumowiczow,

Na wstepie prosze o wyrozumialosc i chec pomocy a nie sarkazm jak t na wiekszosci polskich forach.

1-4 lipca czarteruje Nautica 1300 . Dwa lata temu nexusa 850. Juz wtedy mialem problem z cumowaniem do kei. We wszystkich marinach w ktorych bylem poprzednio stawalo sie rufa. Niejeden zeglarz wysmiewal nas wtedy widxac te nasze alpejskie manewry. Juz za niedlugo mam zamiar to zrobic duzo lepiej i stad moje pytanie : po przeciagnieciu cumy dziobowej podchodzac rufy i zamocowaniu na dziobie jak najlepiej cumowac rufe. Zawsze miotalo tym moim jachtem w porcie albo po prostu byl za blisko kei. Sa jakies fotografie filmy na YT? Jesli chodzi o dowcipne komentarze to od razu nadmienie ,ze nie brak mi pokory ,checi a przede wszystkim kultury na szlakach. Dyplom Kpt. Ż.W raczej na Mazurach sie nie sprawdza .

Malo czasu : Gdzie plynac? Start z Wilkasy 1 lipca i powrot 4 do Wilkasy. Malo czasu a checi spore pokazania siostrzencom i siostrzenicom cos imnego niz tylko siedzenie w domu prxed telewizorem.

Z gory dzieki za pomoc
Z zeglarskimi pozdrowieniami,
Marek

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-06-22, 11:17    [Cytuj]

Nie bardzo dostrzegam problem.
Jeżeli stoisz na rufą do pomostu, a rufa wypada za blisko kei, to wybierasz się na dziobowej. Jeśli jest to pomost T i na burcie masz Y-bom, albo kawałek pomostu, a dziób wystaje, to wtedy odstawiasz rufę szpringiem rufowym.
Jeżeli stoisz na boi, to wybierasz się mocno na dziobowej. Jeżeli ta boja zbyt blisko dziobu (a tak się zdarza w ciasnych mazurskich portach), to cumę dziobową prowadzisz do knagi na środku burty lub w ostateczności gdy takiej knagi na burcie nie ma nie ma bardzo nisko przy samym pokładzie przez stójkę relingu.

Sprecyzuj dokładniej w czym masz problem?

Trzeba też brać pod uwagę, że te jacht z racji wysokiej wolnej burty o małego zanurzenia oraz dość małej masy są bardzo podatne na wiatr i to trzeba odpowiednio kompensować.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-06-22, 11:17    [Cytuj]

Nautika 1300 ma dwa stery strumieniowe (a przynajmniej powinna mieć), zatem manewrowanie tym jachtem, nawet w ciasnym porcie - to zabawa.

Ja robię tak. (kopia portalowego FAQ - http://mazury.info.pl/czartery/faq.html - WARTO POCZYTAĆ). Dotyczy żaglówki, ale motorowym jachtem, wyposażonym w stery strumieniowe jest łatwiej.

Pytanie: Jak bezpiecznie zacumować dużym jachtem w ciasnym porcie?
Odpowiedz: Dużym jachtem najlepiej cumować rufą do keji. Zalety takiego cumowania, to: łatwiejsze wchodzenie i wychodzenie z jachtu na ląd; czysty pokład oraz mniejsza możliwość zrobienia sobie krzywdy na śliskim pokładzie nocą przy wychodzeniu za potrzebą. Wadą jest mniejsza intymność (przechodzący pomostem zaglądają nam do kabiny).

Poszczególne fazy bezpiecznego cumowania rufą:
Przed_wpłynięciem do portu należy przygotować sobie kotwicę na rufie (lub cumę jeżeli w porcie są boje) ale zamocowaną na dziobie. Koniecznie za wantami (za burtą), aby uniknąć póżniejszego przewlekania przez wanty po zacumowaniu. Obijacze wywiesić za burtami także przed wejściem do portu.
Wpływamy do portu bezwzględnie na silniku. Z małą prędkością ale przy zachowaniu pełnej sterowności (konieczne wyczucie).
Poczas manewrów nigdy nie podnosimy miecza jeżeli nie ma takiej konieczności (jest wystarczająco głęboko) - duży jacht z uniesionym mieczem szybko dryfuje i ma bardzo ograniczoną sterowność (szczególnie przy bocznym wietrze).. Jeżeli port jest płytki - unosimy miecz tylko częściowo - tyle, na ile jest to konieczne. Jeżeli dopływamy bezpośrednio do plaży - miecz wyciągamy sukcesywnie (konieczne doświadczenie).
Do kei dochodzimy na wstecznym. Bardzo łatwo wówczas manewrować pomiędzy jachtami.
Wkładamy (nie wyrzucamy) kotwicę do wody w odpowiednim miejscu lub przepływając rufą obok boi zaczepiamy do niej cumę na biegowo. Dzięki temu, że kotwica/cuma zamocowana jest na dziobie unikniemy późniejszego wypychania ciężkiego jachtu w celu wyrzucenia kotwicy lub zacumowania do boi.
Hamujemy jacht silnikiem - NIGDY nogą, bosakiem czy rękoma. Ważącego ponad dwie tony jachtu nie jesteśmy w stanie zatrzymać własnym ciałem.
Oddajemy cumę rufową, następnie idziemy na dziób z wcześniej zamocowaną do boi/kotwicy cumą dziobową w reku.
Naprężamy i knagujemy cumę dziobową.
Jachty ciężkie bez steru strumieniowego np. typu Tes 32 Dreamer wymagają większego wyczucia - pełną sterowność odzyskują dopiero po przepłynięciu ok. 2-3metrow przy ruszeniu z miejsca. Dlatego trzeba zachować cierpliwość (zimna krew) i być ostrożniejszym i/lub mięć więcej miejsca do manewrów... ewentualnie kogoś do pomocy.
Przy dopływaniu rufą do plaży - kotwice należy włożyć do wody jak najdalej od brzegu (w zależności od długości liny). Przy ewentualnej zmianie kierunku wiatru (drugiego dnia) na dopychający będziemy mogli wyciągnąć się na kotwicy na tyle daleko, aby odpalić silnik bez obawy o śrubę i częściowo schować miecz.

Najczęściej popełniane błędy:
paniczne manewrowanie na silniku: - cala wstecz, cala naprzód, cala wstecz, cala naprzód... Manewry w porcie wykonuje się płynnie i jak najostrożniej. Najlepiej inercję jachtu poznać wcześniej na otwartej wodzie (np. przy boi).
oddanie cumy rufowej bez uprzedniego zamocowania cumy dziobowej (włożenia kotwicy dziobowej); potem często nieskuteczne zmagania z wyrzuceniem ciężkiej kotwicy jak najdalej lub wypychanie ciężkiego jachtu w celu zacumowania do małej boi bosakiem z wysokiego dziobu (często niewykonalne).
bardzo niebezpieczna próba zatrzymywania jachtu nogą, bosakiem, rękoma (słynna komenda chroń dziób); były przypadki ciężkich kontuzji.
wywieszanie obijaczy dopiero po zacumowaniu, gdy jacht już zdążył porysować sąsiednie jachty lub otrzeć się o pomost.

halucek

Wysłany: 2016-06-22, 13:12    [Cytuj]

Ja bym dodał do powyższego postu jeszcze jedne wpis:
Piwo portowe odpalamy, dopiero po przycumowaniu.

<|Jastrząb

Wysłany: 2016-06-22, 15:26    [Cytuj]

halucek napisał/a:
Ja bym dodał do powyższego postu jeszcze jedne wpis:
Piwo portowe odpalamy, dopiero po przycumowaniu.

Piwo żeglugowe wypijamy do końca przed wejściem do portu bo ma tendencje do wypieniania i budzi uzasadnioną zazdrość właścicieli łódek z którymi będziemy mieli niechybny kontakt.

mchrol

Wysłany: 2016-06-22, 20:10    [Cytuj]

Zgadza się. Nautica 1300 ma dwa stery strumieniowe. O co chodzi z mostem w ksztalcie T. Cumujemy do takich metalowych plywajacych pomostów a rufą przy kei. Czy to o ten pomost chodzi ? Jeśli tak , jak najlepiej cumować przy takim pomoście.

Jeśli chodzi o tak krótka trasę wybralibyście południe czy północ od przystani PTTK Wilkasy ?

zenek

Wysłany: 2016-06-22, 20:55    [Cytuj]

mchrol napisał/a:
Jeśli chodzi o tak krótka trasę wybralibyście południe czy północ od przystani PTTK Wilkasy ?
Ja bym poświęcił dwa dni na północ, a dwa na południe. W końcu płyniesz houseboatem, a dla takich jednostek odległości na szlaku WJM są na prawdę niewielkie

mchrol

Wysłany: 2016-06-24, 20:00    [Cytuj]

Ile przypuszczalnie zajmie mi trasa Wilkasy - Mikolajki oraz Mikolajki-Wegorzewo? Jakie sa ciekawe mariny z dobrym zapleczem (woda, wc, prad) oraz z muzyka szanty albo jeszcze lepiej ciekawym klimatem ? Mikolajki przyznam szczerze najmniej mi odpowiadaja ale przynajmniej rodzina zobaczy. Moge prosic jakies propozycje?

Pzdr,
Marek

zenek

Wysłany: 2016-06-24, 20:51    [Cytuj]

mchrol napisał/a:
Ile przypuszczalnie zajmie mi trasa Wilkasy - Mikolajki oraz Mikolajki-Wegorzewo?
Rozumiem, że houseboatem. No to Wilkasy-Mikołajki jeden dzień. A trasę z Mikołajek do Węgorzewa możesz podzielić na dwa dni.
mchrol napisał/a:
Jakie sa ciekawe mariny z dobrym zapleczem (woda, wc, prad) oraz z muzyka szanty albo jeszcze lepiej ciekawym klimatem ?
W Rydzewie i Bogaczewie nad Bocznym masz do wyboru, do koloru. W Rydzewie odwiedx przystań Natangii, w Bogaczewie może być Rybaczówka lub Ewelyn. Jak pokonasz kanał Kula to pod koniec Jagodnego jest port "Millenium" w Górkle lub Szymonka po lewej stronie od wejścia do kanałów. Tam często można trafić na koncert gitarowy bosmana w barze. No i na Tałtach Stare Sady. Port przeszedł rok temu solidny remont i prezentuje się bardzo okazale.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-06-24, 21:31    [Cytuj]

mchrol napisał/a:
oraz z muzyka szanty

Koncerty szantowe na szlaku:
http://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=15351

~szg

Wysłany: 2016-06-25, 08:18    [Cytuj]

zenek napisał/a:
Szymonka po lewej stronie od wejścia do kanałów. Tam często można trafić na koncert gitarowy bosmana w barze.

O !!! :shock: to nie wiedziałem, że bosman taki gitarowy koncertmistrz. Myślałem, że on tylko szantuje. Czy on tam bardziej uprawia klasykę czy dżezuje czy co tam jeszcze? 8-)

zenek

Wysłany: 2016-06-25, 08:35    [Cytuj]

szg napisał/a:
O !!! :shock: to nie wiedziałem, że bosman taki gitarowy koncertmistrz. Myślałem, że on tylko szantuje. Czy on tam bardziej uprawia klasykę czy dżezuje czy co tam jeszcze? 8-)
Grzegorz z tym "koncertem" to trochę podkoloryzowałem :-P :-) ! Bosman oczywiście szantuje.

~extant

Wysłany: 2016-06-25, 17:05    [Cytuj]

zenek napisał/a:
... Bosman oczywiście szantuje.

Jak ma dobry humor to tak :-) ... gorzej jak się tam trafi kiedy akurat dobrego humoru nie ma. :-/
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-06-25, 17:16, w całości zmieniany 1 raz  

Andrzej Witek

Wysłany: 2016-06-26, 08:23    [Cytuj]

extant napisał/a:
zenek napisał/a:
... Bosman oczywiście szantuje.

Jak ma dobry humor to tak :-) ... gorzej jak się tam trafi kiedy akurat dobrego humoru nie ma. :-/

Co,niestety,zdarza się coraz częściej.

mchrol

Wysłany: 2016-06-30, 13:08    [Cytuj]

Dziękuje za wszelkie informacje. Mam nadzieję,że pogoda dopiszę za pare godziny wybieram się na Mazury.

Jeszcze jedno małe pytanie : Gdzie w internecie jest dobra mapka mazur ? Oraz pytanie numer dwa, można stawać na dziko blisko lądu takim jachtem Nautica 1300 ? Jeśli tak, to gdzież by można sobie grilla rozpalić na łonie natury ? Tak żeby wyspy nie były rezerwatami przyrody.

Pozdrawiam,
Stopy wody pod kilem/mieczem

<|wojtasik

Wysłany: 2016-06-30, 16:47    [Cytuj]

Jeżeli Nautika 1300 ma podobne zanurzenie jak jej mniejsza siostra z oznaczeniem 1000, to na "quasi dziko" możesz zatrzymać się w Zimnym Kącie na Kisajnie mniej więcej tu:

http://www.google.pl/maps/place/54%C2%B003'48.0%22N+21%C2%B040'31.0%22E/@54.0636353,21.6745648,17z

http://mapa.targeo.pl/Pun...5855,54.0634861

Są tam takie małe pomosty do których spokojnie podeszliśmy dziobem właśnie Nautiką 1000. Co prawda wchodzenie/schodzenie z łódki nieco niewygodne ale postawiliśmy na pomoście pniaka i było zdecydowanie łatwiej. Aha cumowanie płatne bodajże 30 zł.

btw.
...to chyba mój pierwszy post na tym forum... więc Dzień dobry :-)

Pozdr,
W.
Ostatnio zmieniony przez wojtasik 2016-06-30, 16:54, w całości zmieniany 2 razy  

~extant

Wysłany: 2016-06-30, 18:55    [Cytuj]

mchrol napisał/a:
... Jeszcze jedno małe pytanie : Gdzie w internecie jest dobra mapka mazur ? ...

1.mapy.geoportal.gov.pl
2.maps.google.pl
:-)
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-06-30, 18:55, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-06-30, 19:28    [Cytuj]

Reklama płatnej aplikacji przeniesiona do działu komercyjnego
http://forum.mazury.info....p=233028#233028
Na forum publicznym reklama jest niedozwolona.

~piotr H

Wysłany: 2016-08-10, 21:20    [Cytuj]

Witam .
kilka uwag z tygodniowego rejsu po 2 letniej przerwie:

Ekomarina gizycko. coraz mniej miejsc dla zeglarza indywidualnego! ,poza kejami rezydentow tez juz KEJA A w wiekszosci zarezerwowana dla firm czarterowych:czy tak chciano Z EU 7 MLN popierac turystyke?

Sanitariaty przed laty nowe mimo wysokiego prysznicowego marnieja -brak konserwacji

wyjatek -KEJA wegorzewo tam super marmury -przegiecie 10zl.-5-min -efekt -brak klientow!

bogaczewo jak zawsze super swieza ryba w rybaczowce

generalnie wiecej lodzi niz przed 2 laty no ipogoda bardzo dobra (deszcz jezeli to noca)

pozdrowienia
Piotr H
Ostatnio zmieniony przez piotr H 2016-08-10, 22:42, w całości zmieniany 1 raz  

[ ODPOWIEDZ ]