FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Miecz szybrowy czy obrotowy?
Autor Wiadomość
~Luke

Wysłany: 2016-06-16, 12:09    [Cytuj]

Fajnie tu wszyscy dyskutują o właściwościach nautycznych, bezpieczeństwie, a nikt nie podniósł kwestii estetyczno-praktycznych pod pokładem... O ile starsze konstrukcje (Tango, Sportina) miały skrzynkę miecza szybrowego elegancko wkomponowaną we wnętrze, o tyle współczesne konstrukcje w ogóle nie biorą pod uwagę wciągniętego miecza w projekcie wnętrza. Skutek tego jest taki, że właśnie wtedy, gdy siedzi się pod pokładem, czyli na postoju, to zamiast normalnego stołu, mamy ścianę przez środek kabiny... Dla mnie jest to niedopuszczalne i trochę niezrozumiałe...

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-06-16, 12:16    [Cytuj]

Luke napisał/a:
..., że właśnie wtedy, gdy siedzi się pod pokładem, czyli na postoju, to zamiast normalnego stołu, mamy ścianę przez środek kabiny... Dla mnie jest to niedopuszczalne i trochę niezrozumiałe...

Znakomite rozwiązanie na ciche dni...
Nikt nie każe na postoju podnosić całego miecza. Przeważnie jest tyle wody w miejscu postoju, że miecz może być opuszczony to wysokości konsumpcyjnej...
Jeżeli stoisz na tak płytkim (mi się to nie zdarzyło) to szkoda dna, które szoruje o piach i kamienie...

~extant

Wysłany: 2016-06-16, 12:20    [Cytuj]

Luke napisał/a:
... Skutek tego jest taki, że właśnie wtedy, gdy siedzi się pod pokładem, czyli na postoju, to zamiast normalnego stołu, mamy ścianę przez środek kabiny...

Hola, hola... nie zawsze musi być "ściana przez środek kabiny" ;-) :lol: :-P

Viko 22_.jpg
Plik ściągnięto 2009 raz(y) 53,58 KB

Ostatnio zmieniony przez extant 2016-06-16, 12:21, w całości zmieniany 1 raz  

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-06-16, 12:23    [Cytuj]

extant napisał/a:
...Hola, hola... nie zawsze musi być "ściana przez środek kabiny" ;-) :lol: :-P

Prawda, może też być "hola"... Gdy miecz spada działa jak gilotyna... ;-) :-P :mrgreen:

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-06-16, 12:23    [Cytuj]

Pajki napisał/a:
Myślę, że cyfrowo jest to niepoliczalne.

Czyżby? ...a regatowe przeliczniki :mrgreen:

~Luke

Wysłany: 2016-06-16, 12:27    [Cytuj]

pough napisał/a:
Luke napisał/a:
..., że właśnie wtedy, gdy siedzi się pod pokładem, czyli na postoju, to zamiast normalnego stołu, mamy ścianę przez środek kabiny... Dla mnie jest to niedopuszczalne i trochę niezrozumiałe...

Znakomite rozwiązanie na ciche dni...
Nikt nie każe na postoju podnosić całego miecza. Przeważnie jest tyle wody w miejscu postoju, że miecz może być opuszczony to wysokości konsumpcyjnej...
Jeżeli stoisz na tak płytkim (mi się to nie zdarzyło) to szkoda dna, które szoruje o piach i kamienie...

Co to jest wysokość konsumpcyjna? Miecz po całkowitym opuszczeniu, tworzy w mesie płaski stół (jego górna krawędź). Jeżeli podniesiemy go np. o te 50-70 cm, to już nie mamy stołu, tylko ścianę... A tyle (jak nie więcej) NA PEWNO trzeba podnieść przy brzegu, czyli dla mnie jakieś 90% przypadków cumowania...

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-06-16, 12:31    [Cytuj]

Luke napisał/a:
...Co to jest wysokość konsumpcyjna? Miecz po całkowitym opuszczeniu, tworzy w mesie płaski stół (jego górna krawędź). Jeżeli podniesiemy go np. o te 50-70 cm, to już nie mamy stołu, tylko ścianę... A tyle (jak nie więcej) NA PEWNO trzeba podnieść przy brzegu, czyli dla mnie jakieś 90% przypadków cumowania...

W jachcie, którym pływam miecz opuszczony wchodzi do skrzynki mieczowej na tyle, że jego górna krawędź jest poniżej płaszczyzny stołu. Wysokość konsumpcyjna, to określona przez nas wysokość podniesienia miecza gdy powierzchnia stołu i górnej części miecza zrównują się.
Przeważnie starcza to do postoju w większości, jeżeli nie we wszystkich portach.

~Pajki
Karol Pajka

Wysłany: 2016-06-16, 12:35    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:

Czyżby? ...a regatowe przeliczniki :mrgreen:

A to już jest działka Andrzeja... :-P

Co do mieszkalności, to ja mam miecz starego typu (skośny), ładnie wkomponowany w zabudowę. Stolik ładnie trzyma się skrzynki i nie przeszkadza w niczym. Skrzynia mieczowa w obklejona wykładziną.
Ostatnio zmieniony przez Pajki 2016-06-16, 12:44, w całości zmieniany 1 raz  

~Luke

Wysłany: 2016-06-16, 13:10    [Cytuj]

pough napisał/a:
Luke napisał/a:
...Co to jest wysokość konsumpcyjna? Miecz po całkowitym opuszczeniu, tworzy w mesie płaski stół (jego górna krawędź). Jeżeli podniesiemy go np. o te 50-70 cm, to już nie mamy stołu, tylko ścianę... A tyle (jak nie więcej) NA PEWNO trzeba podnieść przy brzegu, czyli dla mnie jakieś 90% przypadków cumowania...

W jachcie, którym pływam miecz opuszczony wchodzi do skrzynki mieczowej na tyle, że jego górna krawędź jest poniżej płaszczyzny stołu. Wysokość konsumpcyjna, to określona przez nas wysokość podniesienia miecza gdy powierzchnia stołu i górnej części miecza zrównują się.
Przeważnie starcza to do postoju w większości, jeżeli nie we wszystkich portach.

OK, to jest to inne rozwiązanie, niż ja widziałem (miecz wchodzi u Ciebie głębiej). Jednak dla mnie i tak nieakceptowalne, gdyż w portach nie staję...

~Tomek J

Wysłany: 2016-06-16, 14:30    [Cytuj]

pough napisał/a:
Prawda, może też być "hola"... Gdy miecz spada działa jak gilotyna... ;-) :-P :mrgreen:

Ja fiździu, to lepsze ustrojstwo niż stalowy fał miecza na Orionie z AKŻ AZS, który kilkanaście lat temu podczas rejsu na patent oberżnął 3 palce sterniczce usiłującej go odplątać a nie mającej pojęcia że na jego końcu wisi 90kg żelastwa :cry: (tamto nieszczęście sprzed lat stało się zresztą pretextem dla planowanego przez Ministerstwo Infrastruktury w roku 2008 przywrócenia obowiązkowych przeglądów technicznych jachtów). Czy naprawdę autor tego wynalazku nie miał krzty elementarnej wyobraźni? :evil: Owszem, elementarnej wyobraźni nie miałby również pacjent który wsadziłby łeb lub rękę w tę okrągłą dziurę (np. po to aby sięgnąć po coś leżącego po drugiej stronie) - ale niedasie wszak wykluczyć przypadku że ktoś opiera się o krawędź stołu, traci równowagę po czym wślizguje się do dziury ręką którą chciał się podeprzeć - i w tym akurat momencie opada miecz, uwolniwszy się wskutek tego samego wstrząsu za sprawą którego ten ktoś stracił równowagę? Naprawdę, nie można było zabezpieczyć się przed podobnym wypadkiem wstawiając do środka kawał dopasowanego, lekkiego plastiku, względnie zaspawania otworu na ślepo z obu stron cienką blachą?

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2016-06-16, 14:38, w całości zmieniany 2 razy  

~Pajki
Karol Pajka

Wysłany: 2016-06-16, 14:36    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
...niedasie wszak wykluczyć przypadku że ktoś opiera się łokciem o krawędź stołu, traci równowagę po czym wślizguje się łokciem lub drugą ręką którą chciał się podeprzeć - i w tym akurat momencie opada miecz, uwolniwszy się wskutek tego samego wstrząsu za sprawą którego ten ktoś stracił równowagę...

:shock: :roll: :shock: :roll: :shock:
I akurat w tym samym czasie jednocześnie nastąpiłoby trzęsienie ziemi, tsunami, wybuchy wulkanów i deszcz meteorów...
Armageddon w czystym wydaniu. :evil:
No normalnie 'niedasie' wykluczyć możliwości wystąpienia zbiegu takich przypadków na raz... :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez Pajki 2016-06-16, 14:39, w całości zmieniany 3 razy  

~Tomek J

Wysłany: 2016-06-16, 14:41    [Cytuj]

No to jeszcze inaczej: ktoś jest w kabinie, a sternik (niekoniecznie podczas regat) wykonuje szybki i niesygnalizowany zwrot przez rufę, po czym natychmiast ostrzy jednocześnie opuszczając miecz, ze skutkami jak wyżej. Znasz takie przysłowie że każda strzelba raz do roku strzela sama?

Tomek Janiszewski

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2016-06-16, 15:14    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Miecz, czy szerzej sprzęt jest ważny, ale nie najważniejszy. Kiepska załoga nie popłynie szybko nawet najlepszy sprzętem i odwrotnie. Liczy się wyłącznie jakość całego zestawu.

Proponuję, aby w naszej dyskusji dla ułatwienia pominąć czynnik ludzki
i skupić się na ocenie tylko rozwiązań technicznych i założen konstrukcyjnych.
Dla uproszczenia możemy przyjąć, że zmienia się sprzęt, rozwiązania
techniczne , etc., a w kokpicie siedzą zawsze : Wiktor, Piotrek Lewandowski
et consortes. :-D

kamiljazz

Wysłany: 2016-06-16, 15:21    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
No to jeszcze inaczej: ktoś jest w kabinie, a sternik (niekoniecznie podczas regat) wykonuje szybki i niesygnalizowany zwrot przez rufę, po czym natychmiast ostrzy jednocześnie opuszczając miecz, ze skutkami jak wyżej. Znasz takie przysłowie że każda strzelba raz do roku strzela sama?

Tomek Janiszewski

I jeszcze niemiecka torpeda z prawej burty :mrgreen: :lol:
Oczywistym jest, że mając miecz z "okienkiem" trzeba zachować ostrożność przy jego opuszczaniu. Myślę, że pomysł z wstawieniem przezroczystej szybki jest bardzo dobry. I nie ze względu na ludzi, a inne przedmioty które mogą zaklinować miecz z takim rozwiązaniem.

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2016-06-16, 15:25    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
pough napisał/a:

Ja fiździu, to lepsze ustrojstwo niż stalowy fał miecza na Orionie z AKŻ AZS, który kilkanaście lat temu podczas rejsu na patent oberżnął 3 palce sterniczce usiłującej go odplątać a nie mającej pojęcia że na jego końcu wisi 90kg żelastwa :cry: (tamto nieszczęście sprzed lat stało się zresztą pretextem dla planowanego przez Ministerstwo Infrastruktury w roku 2008 przywrócenia obowiązkowych przeglądów technicznych jachtów). Czy naprawdę autor tego wynalazku nie miał krzty elementarnej wyobraźni? :evil: Owszem, elementarnej wyobraźni nie miałby również pacjent który wsadziłby łeb lub rękę w tę okrągłą dziurę (np. po to aby sięgnąć po coś leżącego po drugiej stronie) - ale niedasie wszak wykluczyć przypadku że ktoś opiera się o krawędź stołu, traci równowagę po czym wślizguje się do dziury ręką którą chciał się podeprzeć - i w tym akurat momencie opada miecz, uwolniwszy się wskutek tego samego wstrząsu za sprawą którego ten ktoś stracił równowagę? Naprawdę, nie można było zabezpieczyć się przed podobnym wypadkiem wstawiając do środka kawał dopasowanego, lekkiego plastiku, względnie zaspawania otworu na ślepo z obu stron cienką blachą?

Tomek Janiszewski

Zbyszku, wydziel z tej dyskusji proszę osobny wątek o skutkach Rewolucji Francuskiej . 8-)

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2016-06-16, 15:55    [Cytuj]

pough napisał/a:
Andrzej Drago napisał/a:
Oj Robercie , Robercie
Pysznisz się a myślałem , że jesteś skromnym człowiekiem :lol:

Czemu tak to widzisz?
Przytoczyłem w tym zakresie tylko ogólnie przyjęte tezy z mniemanologii stosowanej...

Wiem Robercie
To tylko taki żart
Jesteś bardzo dobrym sternikiem , masz dobra łódkę i pływasz w czubie
No i lubię Cię

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2016-06-16, 16:08    [Cytuj]

pough napisał/a:
Luke napisał/a:

W jachcie, którym pływam miecz opuszczony wchodzi do skrzynki mieczowej na tyle, że jego górna krawędź jest poniżej płaszczyzny stołu. (...)Przeważnie starcza to do postoju w większości, jeżeli nie we wszystkich portach.

1. pływasz 22` a większość z nas większymi = z większym mieczem
2. pływasz nim wyłącznie (?) na regaty = od portu do portu
3. nie pływasz nim rodzinnie
4. a niech każdy wsadzi sobie do kabiny co chce !
:->

~Pajki
Karol Pajka

Wysłany: 2016-06-16, 16:22    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
a niech każdy wsadzi sobie do kabiny co chce !
:->

I to jest chyba esencja całej dyskusji.
Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Każde będzie miało swoich zwolenników i przeciwników. Niekiedy bardzo zagorzałych... 8-)
Ależ my się pięknie potrafimy od siebie różnić... :mrgreen:

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2016-06-16, 16:49    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
a w kokpicie siedzą zawsze : Wiktor, Piotrek Lewandowski

Przykro mi, nie mozemy tego zagwarantowac: wlasnie za chwile musimy opuscic przytulne krajowe kokpitu - lecimy na regaty do Danii :-)

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2016-06-16, 17:53    [Cytuj]

plitkin napisał/a:
artiosso napisał/a:
a w kokpicie siedzą zawsze : Wiktor, Piotrek Lewandowski

Przykro mi, nie mozemy tego zagwarantowac: wlasnie za chwile musimy opuscic przytulne krajowe kokpitu - lecimy na regaty do Danii :-)

Tnijcie duńskie fale na amen !!
Stopy wody !!!!

[ ODPOWIEDZ ]