FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Miecz szybrowy czy obrotowy?
Autor Wiadomość
~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2016-10-05, 22:20    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
Piotr, zakładamy, że mamy do czynienia z łajbą turystyczną, której armator nie chce zostawać w tyle i zamierza się raz na jakiś czas amatorsko regacić. Czy nie uważasz, że wiecznie piszcząca sonda jest na tyle wkurzająca, że zepsuje radość pływania ? I nie rozpatrujmy skrajności 20 m głębokości. Zakładamy, że jacht eksploatujemy na WJM i halsujemy, czyli podpływamy do brzegów. Sternik ma obserwować drogę przed sobą, spoglądać na żagle. Jak w takich warunkach trzymać nos w ekranie sondy ? Zakładając jeszcze na koniec, że mamy ster pawężowy z rumplem, czyli ekran echosondy jest na ściance tylnej kabiny, a więc nie tuż przed oczami sternika prowadzącego jacht z kołem sterowym i kolumną ?
Przyjmij założenie, że regaty są załogowe i oddeleguj kogoś w krytycznych momentach do obserwacji. Mapy są dostępne. Do tego miejsc spełniających jednocześnie 2 warunki: są płytkie/blisko brzegu oraz przebiega tamtędy "kurs właściwy" turystycznych (czyli "dookoła wyspy i do baru") regat nie ma jakoś strasznie dużo... regaty wokół bojek jedynie w totalnie kuriozalnych przypadkach wiodą po płytkim. Sam znam 2 takie przypadki na pewnie dobrze ponad setkę startów.

~jachtyzklasą

Wysłany: 2016-10-05, 22:21    [Cytuj]

Andrzej Drago napisał/a:
Na jeziora i rzeki zgadzam się.

Andrzeju pływałem wielokrotnie jachtami szybrowymi po Wiśle, w rękach "umiejącego" nie widzę problemu :)

~Emill`76

Wysłany: 2016-10-05, 22:25    [Cytuj]

Perfekcyjnym rozwiązaniem jest echosonda z gps i mapami batymetrycznymi . Daje to niemal zupełny spokój bez konieczności patrzenia non stop w ekran ....wystarczy od czasu do czasu ... ;-)

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-10-05, 22:26    [Cytuj]

jachtyzklasą napisał/a:
Andrzej Drago napisał/a:

Andrzeju pływałem wielokrotnie jachtami szybrowymi po Wiśle, w rękach "umiejącego" nie widzę problemu :)

Przy wyborze pomiędzy szybrem a obrotowym szyber zawsze będzie pierwszy i do tego płetwa sterowa również szybrowa.

Po Wiśle i pod Płockiem i na Włocławku pływałem szybrem.

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2016-10-05, 22:30    [Cytuj]

jachtyzklasą napisał/a:
Andrzej Drago napisał/a:

Ja też , ale w tych warunkach wole obrotowy i o tym napisałem.
Dla mnie jest o wiele wygodniejszy

~jachtyzklasą

Wysłany: 2016-10-05, 22:32    [Cytuj]

A ja wolę szyber, spotkamy się przy najbliższej okazji to powiem Ci dlaczego ;-)
Dodam że dobra echosonda na Wiśle też się przydaje, w dużej mierze zwalnia człowieka z umiejętności "czytania rzeki" ;-)
Ostatnio zmieniony przez jachtyzklasą 2016-10-05, 22:35, w całości zmieniany 2 razy  

~extant

Wysłany: 2016-10-05, 22:33    [Cytuj]

jachtyzklasą napisał/a:
A ja wolę szyber...

... i ja też... od zawsze ! ;-) :mrgreen:

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2016-10-06, 08:32    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
Koledzy.

Zwróćcie uwagę na to , co napisał Marek Stańczyk : uderzenie szybrem nie będzie tylko i wyłącznie wiązało się z wylądowaniem załogi na tylnej ściance kabiny i kupie śmiechu. Będzie miało konsekwencje w postaci uszkodzeń, tym poważniejszych, im większa jest prędkość jachtu.

W tym wątku :

http://forum.mazury.info....er=asc&start=60

padały opinie, że uderzenie szybrem przy prawidłowym zaprojektowaniu nie powoduje uszkodzeń.

Artiosso, uderzalem na pelnym speedzie i to nie raz. Mowie o predkosci 6-8 wezlow. Przy mniejszej predkosci rowniez. Nie wiem co by sie stalo przy 10w, bo roznica jest duza. Widzialem tez pogiete i rozciete lodki 2 razy lzejsze po zderzeniu przy ok 3-4w.

~Pajki
Karol Pajka

Wysłany: 2016-10-06, 21:18    [Cytuj]

Tak, jak pisał Wiktor... Solidna łódka z solidną skrzynką oraz solidnym mieczem i nic nie ma prawa się uszkodzić. Jedynym problemem jest dyskomfort związany z nagłym zatrzymaniem jachtu (twarde lądowanie). Zdarzyło mi się przyorać szybrem przy dobrej prędkości na spinakerze. Nie napiszę jaka to była prędkość, bo nie mam logu, ale było szybko. Strat, oprócz odrapanego antyporostu na płetwie mieczowej, nie było żadnych.

~extant

Wysłany: 2016-10-07, 07:56    [Cytuj]

Pajki napisał/a:
... Jedynym problemem jest dyskomfort związany z nagłym zatrzymaniem jachtu (twarde lądowanie)...

Zgadza się, to jest największy problem dla załogi jachtu.

<|axa_man

Wysłany: 2016-10-07, 08:23    [Cytuj]

Szyber - regaty oczywiście za, nie muszę pisać dlaczego, ci co się ścigają sami wiedzą.
Lecz do pływania raczej rekreacyjnego stanowczo obrotowy.

Nie raz walnąłem mieczem w kamień w miejscach, gdzie teoretycznie nic nie powinno być (przykładowo jezioro Boczne jakieś 100-150 m od wejścia z Niegocina czy Dargin przy północnym brzegu zaraz po wyjściu z Kisajna).

Sama "piaszczysta" mielizna dla szybrowych nie stanowi aż tak dużego niebezpieczeństwa, jacht "ryjąc" szyblem w piach zamortyzuje się. Ale kamienie już tak, to że piszecie o walnięciu i wylądowaniu na "ściance" kabiny świadczy tylko o tym, że mieliście szczęście, że nikt głowy nie rozwalił. Ale szczęście może się kiedyś skończyć :P

Mnie osobiście, przeszkadzało by pływanie rekreacyjne a szybrem, ciągłe patrzenie na sondę, wolę rozglądać się wokół za pięknymi widokami :)

~extant

Wysłany: 2016-10-07, 08:27    [Cytuj]

axa_man napisał/a:
... Mnie osobiście, przeszkadzało by pływanie rekreacyjne a szybrem, ciągłe patrzenie na sondę,...

... ale sonda nie jest koniecznym wyposażeniem do pływania z szybrem. :-P

<|axa_man

Wysłany: 2016-10-07, 08:38    [Cytuj]

extant napisał/a:
axa_man napisał/a:
... Mnie osobiście, przeszkadzało by pływanie rekreacyjne a szybrem, ciągłe patrzenie na sondę,...

... ale sonda nie jest koniecznym wyposażeniem do pływania z szybrem. :-P

Tym bardzie bez sondy, i ciągłe myślenie - trafię w ten kamień czy go ominę :) To jak jazda bez biletu, wejdą sprawdzić czy nie. Wolę bilet skasować i myśleć o czymś przyjemniejszym...

zenek

Wysłany: 2016-10-07, 08:43    [Cytuj]

axa_man napisał/a:
Tym bardzie bez sondy, i ciągłe myślenie - trafię w ten kamień czy go ominę :)
Zgadza się! I min. z tego powodu jachty szybrowe w śródlądowej żegludze turystycznej przegrały z jachtami z mieczami obrotowymi. Nie sądzę aby miało się to zmienić. Jachty szybrowe pozostaną dla tych, którzy chcą się ścigać!

~najmita

Wysłany: 2016-10-07, 08:50    [Cytuj]

Zwykła sonda przed trafieniem w kamień nie uchroni :-)

Jako, że pływam głównie sam, wolę obrotowy. Jeżeli pływam z szybrem, po prostu pływam po bezpiecznych "fragmentach" jezior i nie zbliżam się za bardzo do brzegów i trzcin.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-10-07, 09:01    [Cytuj]

A co powiecie na sondę w mieczu (coś jak czujniki parkowania), która podłączona do sterownika i systemu szybkiego podnoszenia miecza, sama zapewni przejście mieczem nad przeszkodą oraz zapewni stałe dostosowanie położenia miesza do aktualnej głębokości. Oczywiście sterownik taki sygnalizowałby również sternikowi, że miecz nie jest w najniższym położeniu, by ostrzec przed zmianą położenia SC i w związku z tym koniecznością dostosowania sposobu prowadzenia jachtu.

~extant

Wysłany: 2016-10-07, 09:05    [Cytuj]

najmita napisał/a:
... Jeżeli pływam z szybrem, po prostu pływam po bezpiecznych "fragmentach" jezior i nie zbliżam się za bardzo do brzegów i trzcin.

Może nie aż tak, ale oczywiście jeżeli pływam turystycznie na łódce z szybrem to też staram się pływać jednak z trochę większym... "zapasem bezpieczeństwa". ;-)

<|axa_man

Wysłany: 2016-10-07, 09:17    [Cytuj]

pough napisał/a:
A co powiecie na sondę w mieczu (coś jak czujniki parkowania), która podłączona do sterownika i systemu szybkiego podnoszenia miecza, sama zapewni przejście mieczem nad przeszkodą oraz zapewni stałe dostosowanie położenia miesza do aktualnej głębokości. Oczywiście sterownik taki sygnalizowałby również sternikowi, że miecz nie jest w najniższym położeniu, by ostrzec przed zmianą położenia SC i w związku z tym koniecznością dostosowania sposobu prowadzenia jachtu.

Można oczywiście :mrgreen: Jeszcze bezpośrednie połączenie z satelitą, dwa komputery PC i najnowsza technologia nano :mrgreen: Taka łódka to spokojnie w kosmos polecisz :mrgreen:

Soorki, nie wytrzymałem :-P

zenek

Wysłany: 2016-10-07, 09:22    [Cytuj]

pough napisał/a:
A co powiecie na sondę w mieczu (coś jak czujniki parkowania), która podłączona do sterownika i systemu szybkiego podnoszenia miecza, sama zapewni przejście mieczem nad przeszkodą oraz zapewni stałe dostosowanie położenia miesza do aktualnej głębokości.
Najbardziej niebezpieczne jest trafienie mieczem w kamień, a więc wtedy gdy wystepuje nagła skokowa zmiana głębokości. Jeżeli będzie to sonda, która wykryje taką przeszkodę przed jachtem, to pomysł bardzo dobry.
Natomiast jeżeli czujnik będzie oparty o zwyczajny pomiar głębokości, to będzie to trochę półśrodek. Aby uniknąć trafienia w duże głazy trzeba by było ustawić sygnalizację z bardzo dużym marginesem np. 3-4m.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-10-07, 09:27    [Cytuj]

axa_man napisał/a:
pough napisał/a:

Można oczywiście :mrgreen: Jeszcze bezpośrednie połączenie z satelitą, dwa komputery PC i najnowsza technologia nano :mrgreen: Taka łódka to spokojnie w kosmos polecisz :mrgreen:

Soorki, nie wytrzymałem :-P

Myślisz, że to tak odległe?. Szybkie podnoszenie już jest, np N Fun 30. Czujniki, to też nie kosmiczna technologia, a sterownik z pewnością mniej skomplikowany od telefonu komórkowego.
Mam coś takiego, co działałoby jak sterownik położenia miecza, wstępnie oprogramowane już na Arduino.

Zapewniam Cię, że do kosmicznej technologii dość daleko... ;-)

Jeżeli ktoś się boi, a chciałby pływać bezpiecznie z szybrem, to takie urządzenie może być znakomitym rozwiązaniem. ;-)

[ ODPOWIEDZ ]