FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Miecz szybrowy czy obrotowy?
Autor Wiadomość
marek470

Wysłany: 2016-10-05, 18:26    [Cytuj]

pough napisał/a:
Marek. Do kiedy jacht na wodzie?

Do wtorku, później do Warszawy na targi i znowu do wody. do oporu

marek470

Wysłany: 2016-10-05, 18:29    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
Marek, jak oceniasz ewentualne skutki uderzenia szybrem o kamienie przy 5-10 w na tym jachcie ?

5 to nic się nie stanie raczej - trochę uszkodzeń powierzchniowych. ale 10 to już pewnie woda w środku przez pękniętą skrzynię i być może złamany maszt. ale to oczywiście tylko moje przypuszczenia. kiedyś Gin-em 730 uderzyłem w ślizgu w kamienie (pewnie około 12w). załoga poobijana i pęknięta skrzynia. ale Gin to 900kg kontra 2300:)

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2016-10-05, 18:32    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
Piotr Lewandowski napisał/a:
Zwykła wędkarska echosonda bardzo zwiększa poczucie pewności.

... w połączeniu z szybkim, automatycznym podnoszeniem ;-)
To trochę urban legend, zwykła naprawdę wystarczy, trzeba tylko na nią patrzeć, z reguły pokazuje wykres dna itd. Można ustawić alarm np. na 2-2,5m. To nie jest tak, że z 20 m głębi wyjeżdżamy na kamienie w ułamku sekundy, zwłaszcza na środku jeziora.

~extant

Wysłany: 2016-10-05, 18:32    [Cytuj]

10w plus 2300kg i uderzenie szybrem w kamień... brrr... masakra ! :-(

marek470

Wysłany: 2016-10-05, 18:38    [Cytuj]

extant napisał/a:
10w plus 2300kg i uderzenie szybrem w kamień... brrr... masakra ! :-(

https://youtu.be/4-b7VzHtKTk może niekoniecznie:)

~extant

Wysłany: 2016-10-05, 18:46    [Cytuj]

marek470 napisał/a:
... może niekoniecznie:)

Marku, miałem już okazję "przeżyć" stuknięcie szybrem w kamień i przy trochę mniejszej prędkości niż 10w i na łódce o połowę lżejszej... jakoś teraz nie ciągnie mnie do tego, że np. osobiście sprawdzić jak to będzie przy 10w i 2300kg wagi... i dlatego powyżej napisałem - masakra ! ;-) :-D
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-10-05, 18:47, w całości zmieniany 2 razy  

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2016-10-05, 19:00    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
Zwykła wędkarska echosonda bardzo zwiększa poczucie pewności.

... w połączeniu z szybkim, automatycznym podnoszeniem ;-)
To trochę urban legend, zwykła naprawdę wystarczy, trzeba tylko na nią patrzeć, z reguły pokazuje wykres dna itd. Można ustawić alarm np. na 2-2,5m. To nie jest tak, że z 20 m głębi wyjeżdżamy na kamienie w ułamku sekundy, zwłaszcza na środku jeziora.

Piotr, zakładamy, że mamy do czynienia z łajbą turystyczną, której armator nie chce zostawać w tyle i zamierza się raz na jakiś czas amatorsko regacić. Czy nie uważasz, że wiecznie piszcząca sonda jest na tyle wkurzająca, że zepsuje radość pływania ? I nie rozpatrujmy skrajności 20 m głębokości. Zakładamy, że jacht eksploatujemy na WJM i halsujemy, czyli podpływamy do brzegów. Sternik ma obserwować drogę przed sobą, spoglądać na żagle. Jak w takich warunkach trzymać nos w ekranie sondy ? Zakładając jeszcze na koniec, że mamy ster pawężowy z rumplem, czyli ekran echosondy jest na ściance tylnej kabiny, a więc nie tuż przed oczami sternika prowadzącego jacht z kołem sterowym i kolumną ?
Ostatnio zmieniony przez artiosso 2016-10-05, 19:00, w całości zmieniany 1 raz  

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-10-05, 19:17    [Cytuj]

Artur przesadzasz IMHO. Pływając po akwenie mniej więcej wiesz gdzie spodziewać się przeszkód i wypłyceń, które mogą zagrozić trafieniem. Tylko tam wzmagasz czujność jeżeli musisz przejść po płytkim.

~extant

Wysłany: 2016-10-05, 20:00    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
... Jak w takich warunkach trzymać nos w ekranie sondy ?...

... i dlatego ja osobiście uważam - również z praktyki - że od sondy znacznie lepsza jest możliwie dobra znajomość akwenu. :-)
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-10-05, 20:01, w całości zmieniany 1 raz  

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2016-10-05, 20:33    [Cytuj]

Koledzy.

Zwróćcie uwagę na to , co napisał Marek Stańczyk : uderzenie szybrem nie będzie tylko i wyłącznie wiązało się z wylądowaniem załogi na tylnej ściance kabiny i kupie śmiechu. Będzie miało konsekwencje w postaci uszkodzeń, tym poważniejszych, im większa jest prędkość jachtu.

W tym wątku :

http://forum.mazury.info....er=asc&start=60

padały opinie, że uderzenie szybrem przy prawidłowym zaprojektowaniu nie powoduje uszkodzeń.

Robert, Mariusz : jako żeglujący regularnie na "szybrach" przyznajcie, że nie boicie się żeglować z mieczem szybrowym na WJM, bo po prostu doskonale od lat znacie akwen. Ale wiecie też, że pojawiają się płycizny, których nie uwzględniają świetne mapy Szajkowskiego. Czy to są tylko płycizny piaskowe, muliste, niestraszne szybrowi ?

"Cisnę" temat dlatego, że mam problem z Workerusem : od dolnej części schodni do ścianki skrzynki mieczowej jest tylko 40 cm. Maestro uważa, że nie należy przesuwać skrzynki ze względu na zrównoważenie łódki. W moim wypadku zamiana uchyłki na szyber, to krótsza skrzynia mieczowa, a więc więcej miejsca od dolnej części schodni do ściany skrzyni.
Ostatnio zmieniony przez artiosso 2016-10-05, 20:37, w całości zmieniany 2 razy  

~extant

Wysłany: 2016-10-05, 20:57    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
... Mariusz : jako żeglujący regularnie na "szybrach" przyznajcie, że nie boicie się żeglować z mieczem szybrowym na WJM, bo po prostu doskonale od lat znacie akwen. Ale wiecie też, że pojawiają się płycizny, których nie uwzględniają świetne mapy Szajkowskiego. Czy to są tylko płycizny piaskowe, muliste, niestraszne szybrowi ?

Od wielu lat jeżeli pływam na szybrach to zasadniczo tylko na akwenach, które od wielu lat dobrze już znam (WJM i ZZ), ale i tak czasami zdarza mi się o coś tam "zahaczyć" szybrem i nie zawsze jest to tylko "miękkie" ;-) ... i mimo to, w moim żeglowaniu nie ma żadnego strachu, aczkolwiek np. płynąc na N Fun 30 przy 10w zdecydowanie uważałbym jednak na to gdzie płynę. ;-)

artiosso napisał/a:
... "Cisnę" temat dlatego, że mam problem z Workerusem : od dolnej części schodni do ścianki skrzynki mieczowej jest tylko 40 cm. Maestro uważa, że nie należy przesuwać skrzynki ze względu na zrównoważenie łódki. W moim wypadku zamiana uchyłki na szyber, to krótsza skrzynia mieczowa, a więc więcej miejsca od dolnej części schodni do ściany skrzyni.

Twój Workerus to jednak nie będzie rasowa regatówka, tylko jacht turystyczny. Przy dobrym projekcie i wykonaniu nie bałbym się pływania na nim na szybrze... nawet jeżeli - na początku - miałoby być to pływanie tylko w oparciu o mapy Szajkowskiego. :-)
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-10-05, 20:59, w całości zmieniany 1 raz  

~najmita

Wysłany: 2016-10-05, 20:57    [Cytuj]

Na jeziorze Nidzkim znam większość mielizn, tak mi się przynajmniej wydaje, ... a i tak prawie za każdym pływaniem którąś z tych znanych wymacam na nowo :lol: .

Szybrem kiedyś wymacałem tylko mieliznę w okolicy Strzelców na Niegocinie, przy dużej prędkości, w sztormowej pogodzie, ale udało się wyjść bez żadnych awarii i obrażeń. Łódka szła w dużym przechyle i szybko wróciliśmy na głębokie i do szlaku. Wtedy nie znałem jeszcze tej mielizny.

~extant

Wysłany: 2016-10-05, 21:01    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Na jeziorze Nidzkim znam większość mielizn, tak mi się przynajmniej wydaje, ... a i tak prawie za każdym pływaniem którąś z tych znanych wymacam na nowo :lol: ...

Andrzeju, i mnie mielizny na Nidzkim też jakoś tak zdecydowanie... bardzo lubią. ;-) :lol:

~jachtyzklasą

Wysłany: 2016-10-05, 21:18    [Cytuj]

Panowie, Marek podał przykład ekstremalny. Jak zapewne wiecie energia kinetyczna jachtu w ruchu jest proporcjonalna do kwadratu prędkości. Prędkość 10 węzłów jest nieosiągalna dla praktycznie wszystkich mazurskich jachtów, 7 węzłów dla niewielu, 5 węzłów już dla prawie wszystkich. A ta prędkość w odniesieniu do energii, czyli tego co może spowodować ewentualne uszkodzenia wygląda dla przykładu tak: 10 kn 100% 7 Kn 49% 5kn 25%.
Także miejmy to na uwadze i nie tragizujmy :mrgreen: Oczywiście podstawą jest dobrze zbudowany jacht ;-) Bo jak jest źle zbudowany, to czy to będzie szybrowy, balastowy czy z mieczem obrotowym to na pewno strach :roll:
Ostatnio zmieniony przez jachtyzklasą 2016-10-05, 21:22, w całości zmieniany 4 razy  

<|MirekMors
MirekMors

Wysłany: 2016-10-05, 21:50    [Cytuj]

Na Nidzkim są tylko mielizny piaszczyste; na Niegocinie pół na pół. Ciekawe kto odważyłby się popływać szybrem po Darginie ? Mam sondę i znam akwen, a za każdym razem walę tam, gdzie mapa pokazuje ~2 m i odwrotnie.
Do sportu szyber, do turystyki uchylny. To jak jazda na sportowym zawieszeniu.

~extant

Wysłany: 2016-10-05, 22:01    [Cytuj]

jachtyzklasą napisał/a:
Panowie, Marek podał przykład ekstremalny (...)
Także miejmy to na uwadze i nie tragizujmy :mrgreen: Oczywiście podstawą jest dobrze zbudowany jacht ;-) Bo jak jest źle zbudowany, to czy to będzie szybrowy, balastowy czy z mieczem obrotowym to na pewno strach :roll:

Jacku, po prostu nie można było tego lepiej napisać !!!

Maciej M

Wysłany: 2016-10-05, 22:11    [Cytuj]

Takie to straszne i niebezpieczne że chyba przydałby się specjalny patent z egzaminem. Albo odstrzeliwany miecz. :)

<|Andrzej Drago

Wysłany: 2016-10-05, 22:14    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:

Do sportu szyber, do turystyki uchylny. To jak jazda na sportowym zawieszeniu.

Na jeziora i rzeki zgadzam się.
Szczególnie dla jachtów czarterowych
Ostatnio zmieniony przez Andrzej Drago 2016-10-05, 22:14, w całości zmieniany 1 raz  

<|węzełek

Pomogła: 17 razy
Wysłany: 2016-10-05, 22:16    [Cytuj]

jachtyzklasą napisał/a:
Panowie, Marek podał przykład ekstremalny. Jak zapewne wiecie energia kinetyczna jachtu w ruchu jest proporcjonalna do kwadratu prędkości. Prędkość 10 węzłów jest nieosiągalna dla praktycznie wszystkich mazurskich jachtów, 7 węzłów dla niewielu, 5 węzłów już dla prawie wszystkich. A ta prędkość w odniesieniu do energii, czyli tego co może spowodować ewentualne uszkodzenia wygląda dla przykładu tak: 10 kn 100% 7 Kn 49% 5kn 25%.

Jest jeden jacht , który osiąga ponad 10 węzłów i pływa po Mazurach ;-)

~jachtyzklasą

Wysłany: 2016-10-05, 22:18    [Cytuj]

Węzełku znam takich co najmniej kilka, ale to nie ma nic do rzeczy ;-)

[ ODPOWIEDZ ]