FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Boatshow 2017
Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak nie należy pływać w kanale
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-06-26, 18:17   Jak nie należy pływać w kanale [Cytuj]

Jak powszechnie wiadomo kanał Wilkaski został zamknięty na cały sezon, bo remontuje go ekipa wyposażona w jedną koparkę na pływającej barce, pracująca tylko do godziny 15-tej.

W związku z tym na kanale Łuczańskim jest tłok. Dziś doszło do kolejnego incydentu z udziałem jachtów i statku płynącego w tle. W ubiegły długi weekend podobna sytuacja skończyła się staranowaniem przez statek kilku jednostek.

ale po kolei...

statek-w-kanale-01.jpg
Jachty żaglowe płyną kanałem zajmując całą jego szerokość. Są bardzo blisko jeden od drugiego, bo płynący jacht na czele spowalnia ruch płynąc na minimalnych obrotach silnika.
Plik ściągnięto 257 raz(y) 146,93 KB

statek-w-kanale-02.jpg
Nagle z niewiadomych przyczyn jeden z nich staje w poprzek kanału tarasują drogę jednostkom płynącym z tyłu.
Plik ściągnięto 194 raz(y) 150,53 KB

statek-w-kanale-03.jpg
Płynący za nim mały Maxus nie dał rady wyhamować...
Plik ściągnięto 173 raz(y) 156,79 KB

statek-w-kanale-04.jpg
...i przywalił dziobem w beton...
Plik ściągnięto 195 raz(y) 152,22 KB

statek-w-kanale-05.jpg
...a następnie przerysował burtę. Załogant z bosakiem prawdopodobnie myśli, że da radę zatrzymać nim kabinówkę. Niestety to nie omega.
Plik ściągnięto 149 raz(y) 137,87 KB

statek-w-kanale-06.jpg
Płynący za nim kolejny jacht ze stajni Bełbota również znalazł się na betonce.
Plik ściągnięto 112 raz(y) 147,86 KB

statek-w-kanale-07.jpg
Po drobnych stłuczkach wszyscy popłynęli dalej jak by się nic nie stało... nadal całą szerokością kanału.
Plik ściągnięto 71 raz(y) 152,61 KB

statek-w-kanale-08.jpg
Statek z trudem utrzymywał pozycję na minimalnych obrotach pchany bocznym wiatrem na nabrzeże kanału. Jakby tego było mało. Przed niego wepchnął się sternik małego hausbota zamiast przepuścić statek i włączyć się do ruchu za nim.
Plik ściągnięto 64 raz(y) 144,29 KB

statek-w-kanale-09.jpg
Nie wiem co burczał kapitan statku pod nosem...
Plik ściągnięto 52 raz(y) 136,1 KB

statek-w-kanale-10.jpg
...ale nerwy do takiej roboty musi mieć ze stali.
Plik ściągnięto 84 raz(y) 123,64 KB

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-06-26, 18:28    [Cytuj]

Jak można było uniknąć tej niebezpiecznej sytuacji? Moje sugestie dla wodniaków.

1. NIE TAMUJ RUCHU!!! Płyń kanałem z prędkością ok. 6km/h - nigdy wolniej, bo jachty motorowe przy małych prędkościach tracą zdolności manewrowe.

2. NIGDY nie podnoś miecza w kanale, bo jacht bez miecza ma gorsze właściwości manewrowe.

3. Zachowaj bezpieczny odstęp od rufy jachtu przed Tobą. Gdy stanie w poprzek kanału - będziesz miał szansę się przed nim zatrzymać.

4. Trzymaj się prawej strony kanału, aby jachty/statki płynące z przeciwka miały szansę Cię ominąć.

5. Nie włączaj się do ruchu tuż przed kimś. Przepuść go, zrób to za nim.

6. NIE WYSTAWIAJ NÓG!!! W sytuacji kolizyjnej nie wystawiaj żadnych bosaków, ani tym bardziej swoich kończyn. Nogę bardzo łatwo zmiażdżyć próbując zatrzymać ciężki jacht. Dla niedowiarków proponuję test. Postawcie samochód na lekkim wzniesieniu, zwolnijcie hamulec i spróbujcie staczające się auto zatrzymać jedną nogą. Współczesny jacht waży dużo więcej niż przeciętne auto.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-06-26, 18:32    [Cytuj]

Ale dał radę. Można? Brawo ten Kapitan.

Ale fakt, że ludzie wyobraźni nie mają. Ciekawe gdzie z tymi masztami pomieściliby się gdyby wpłynął jakiś statek z przeciwka.

A narzekanie na pierwszego może nie uzasadnione. Może yrzymał dystans, bo przed nim była jakaś sytuacja, której nie był pewien.

zenek

Wysłany: 2017-06-26, 18:34    [Cytuj]

Była kiedyś już dyskusja o pływaniu w kanałach na minimalnej prędkości. To jest prawdziwy dramat! Maruderzy nie zdają sobie sprawę jakie powodują zagrożenia. A zapewne koronnym tłumaczeniem będzie troska o bezpieczeństwo w myśl zasady - "czym wolniej tym bezpieczniej"
Druga kwestia pływanie obok siebie! Kto ich tego nauczył? Jeżeli jest miejsce, to można marudera wyprzedzać, ale na fotkach widać, że kilka jachtów płynie równolegle do siebie!

Jedyne lekarstwo. Postawić odpowiednie znaki jeżeli ich nie ma i wysłać Policję wodną. W przeciwnym razie może się ta "zabawa" skończyć któregoś dnia tragicznie! Oby nie!

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-06-26, 18:40    [Cytuj]

Sposób jest prosty. Przy moście fotka. Na wyjściu z kanału fotka. Jak się nie zmieści w czasie to opłata za każdą rozpoczętą minutę ponad czas domyślny. Jak za szybko to też opłata.
Taki odcinkowy pomiar prędkości... :lol: ;-)
Ostatnio zmieniony przez pough 2017-06-26, 18:41, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-06-26, 18:43    [Cytuj]

pough napisał/a:
A narzekanie na pierwszego może nie uzasadnione. Może yrzymał dystans, bo przed nim była jakaś sytuacja, której nie był pewien.

Robert. Ja tam byłem. Ciebie nie spotkałem.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2017-06-26, 18:52    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
pough napisał/a:

Robert. Ja tam byłem. Ciebie nie spotkałem.

Bo ja nie ścigałem się w kanale tylko na Zegrzu ostatnio.

A na poważnie. Mandat za utrudnianie chyba, że potrafiłby logicznie to wytłumaczyć. A pozostali czemu nie trzymali się w szeregu tylko na trzeciego wyprzedzali? Za takie coś również kara. Rozumiem wolne płynięcie w starym kanale przed remontem, by nie poobijać miecza i płetwy sterowej nie zerwać fału miecza czy kontrafału płetwy. Ale tam gdzie tranzytowa głębość jest większa przy zwiększonym ruchu, każdy powinien jak najszybciej opuścić kanał.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2017-06-26, 18:57    [Cytuj]

pough napisał/a:
Ale dał radę. Można? Brawo ten Kapitan.

Statek dłuższą chwilę stał pod mostem, bo tylko tam nie był narażony na boczny wiatr spychający go na nabrzeże. W innym miejscu musiałby płynąć, aby samemu nie wylądować na betonie.

~familiant

Wysłany: 2017-06-26, 19:24    [Cytuj]

Dzisiaj byłem "użytkownikiem" kanału Giżyckiego w godz. 12-13. Około 20 min. krążyłem po awanporcie na Niegocinie. Jak zza mostu kolejowego ruszył jacht (tzn było zielone światło) ruszyłem i ja. Palanty pocumowane od Niegocina do mostu kolejowego póki sie ruszyli to byłem już pod mostem. Sznur jachtów płynących z prędkością ok3-4 km/h. Koło mostu na Obwodówce słysze sygnał statku białej floty od mostu kolejowego. Poprzedzający mnie jacht dostał joby żeby przyśpieszył, dodał palant gazu. Statek " Dargin" prawie nas doszedł przy końcu kanału. Przez takich rozumnych inaczej ( nie nazwię ich żeglarzami bo bym obraził żeglarzy) tworzą sie korki i kolizje na kanale.

~Pajki
Karol Pajka

Wysłany: 2017-06-26, 20:02    [Cytuj]

Z prędkością w kanale macie, Szanowni Koledzy, rację. Po co marnować czas na turlanie się spacerkiem przez kanał, skoro możno go jak najszybciej przepłynąć i więcej czasu mieć na żeglowanie? :mrgreen:
Do tego tamuje się ruch innym żeglarzom, a przede wszystkim jachtom i statkom motorowym, które nie mają mieczy i potrzebują więcej prędkości aby zachować manewrowość. Czasem pomyślmy także o innych, kolegach i koleżankach wodniakach, a nie bądźmy tylko zapatrzeni na dziób własnego jachtu.
A tak BTW, co wpadło do głowy sternikowi tej Phili? Awaria jakaś, czy fanaberia? Bo żeby tak w kanale w poprzek...
Ostatnio zmieniony przez Pajki 2017-06-26, 20:05, w całości zmieniany 1 raz  

~najmita

Wysłany: 2017-06-26, 21:27    [Cytuj]

Pajki napisał/a:

A tak BTW, co wpadło do głowy sternikowi tej Phili? Awaria jakaś, czy fanaberia? Bo żeby tak w kanale w poprzek...

Wygląda na to, że ten mały "ahoj" wszedł phili pod maszt, a załogant na dziobie odpychał maszt, tylko nie w tę stronę co potrzeba. Wygląda na to, że winien był ten jacht na pierwszym planie blokując wszystkich za sobą.
Ostatnio zmieniony przez najmita 2017-06-26, 21:27, w całości zmieniany 1 raz  

~darkor54

Wysłany: 2017-06-26, 21:36    [Cytuj]

No i jeszcze jedno - na innych kanałach nie mamy takiego "zbicia" jachtów w grupę. Tu jest efekt "zielonego światła" co dodatkowo potęguje chaos. Żegluga na zbyt małych obrotach silnika pierwszego jachtu doprowadziła do utraty sterowności przez niektórych z tyłu lub, jak pisze Andrzej, podejście pod maszt jednostki poprzedzającej i zepchnięcie jej z kursu przez silne oddziaływanie na położony maszt co przy małej prędkości prowadzi do utraty sterowności. Zaczynam się zastanawiać czy w tym sezonie płynąc "na północ"...

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-06-26, 21:38    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
(...) Zaczynam się zastanawiać czy w tym sezonie płynąc "na północ"...

Ja już postanowiłem, że nie będę płynął na ... południe. :-P

~najmita

Wysłany: 2017-06-26, 21:39    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
Zaczynam się zastanawiać czy w tym sezonie płynąc "na północ"...

Darek, ale jesienią będziesz na Imprezie?

~darkor54

Wysłany: 2017-06-26, 21:40    [Cytuj]

artiosso napisał/a:
darkor54 napisał/a:
(...) Zaczynam się zastanawiać czy w tym sezonie płynąc "na północ"...

Ja już postanowiłem, że nie będę płynął na ... południe. :-P

To jak się spotkamy na wodzie :shock: :?:

~darkor54

Wysłany: 2017-06-26, 21:40    [Cytuj]

najmita napisał/a:
darkor54 napisał/a:
Zaczynam się zastanawiać czy w tym sezonie płynąc "na północ"...

Darek, ale jesienią będziesz na Imprezie?

Właśnie patrzę na kalendarz i może się uda ... wreszcie...

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2017-06-26, 21:41    [Cytuj]

Właśnie Darek, przyjedź na JRF !

~Adam Żyszkowski

Wysłany: 2017-06-26, 23:13    [Cytuj]

Jak można było uniknąć tej niebezpiecznej sytuacji? Moje sugestie dla wodniaków.

1. NIE TAMUJ RUCHU!!! Płyń kanałem z prędkością ok. 6km/h - nigdy wolniej, bo jachty motorowe przy małych prędkościach tracą zdolności manewrowe.

2. NIGDY nie podnoś miecza w kanale, bo jacht bez miecza ma gorsze właściwości manewrowe.

3. Zachowaj bezpieczny odstęp od rufy jachtu przed Tobą. Gdy stanie w poprzek kanału - będziesz miał szansę się przed nim zatrzymać.

4. Trzymaj się prawej strony kanału, aby jachty/statki płynące z przeciwka miały szansę Cię ominąć.

5. Nie włączaj się do ruchu tuż przed kimś. Przepuść, go z rób to za nim.

6. NIE WYSTAWIAJ NÓG!!! W sytuacji kolizyjnej nie wystawiaj żadnych bosaków, ani tym bardziej swoich kończyn. Nogę bardzo łatwo zmiażdżyć próbując zatrzymać ciężki jacht. Dla niedowiarków proponuję test. Postawcie samochód na lekkim wzniesieniu, zwolnijcie hamulec i spróbujcie staczające się auto zatrzymać jedną nogą. Współczesny jacht waży dużo więcej niż przeciętne auto.

7. Dolej paliwa do zbiornika przed kanałem, aby nie zabrakło w trakcie przeprawy.

~Tomek J

Wysłany: 2017-06-27, 08:27    [Cytuj]

Oj, w tym roku w kanale zapowiada się o wiele więcej atrakcji dla loży szyderców niż w sławetnej Guziance... :mrgreen: :lol: :oops:

Tomek Janiszewski

~extant

Wysłany: 2017-06-27, 08:42    [Cytuj]

...
...

Moim zdaniem powinno być ->

2. NIGDY nie podnoś całego miecza w kanale, bo jacht bez miecza ma gorsze właściwości manewrowe.

ps: a może warto byłoby ten wątek przykleić ?

[ ODPOWIEDZ ]