FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Turyści zbierają chrust na ognisko.
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-08-03, 22:04   Turyści zbierają chrust na ognisko. [Cytuj]

Szeroki Ostrów nad jeziorem Śniardwy. Turyści w lesie zbierają chrust na ognisko.

~Tomek J

Wysłany: 2020-08-04, 06:07   Re: Turyści zbierają chrust na ognisko. [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Szeroki Ostrów nad jeziorem Śniardwy. Turyści w lesie zbierają chrust na ognisko.

Czy Autor filmu wiedział że owi turyści dopuszczają się kradzieży drewna? Bo jak znam życie, to "turyści" nawet gdyby wiedzieli, to i tak by ścięli, gdyby tylko mieli pewność że nikt ich postępku nie widzi :evil: Zajaranie ognicha jest wszak obowiązkowe, bez tego nie liczy się że się było na Mazurach Na Szeroki policja mogłaby dojechać radiowozem, nie potrzeba patrolu motorowodnego kończącego służbę o 17.

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2020-08-04, 06:08, w całości zmieniany 1 raz  

~szg

Wysłany: 2020-08-04, 08:56    [Cytuj]

Może to i kradzież ale drzewo było uschłe i samo by się niedługo przewróciło i to być może jakiemuś turyście na łeb. Żadnych walorów przyrodniczych już nie przedstawiało. W sumie więc dobrze, że na ognisko wybrali te a nie inne zdrowe drzewo 8-) .

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2020-08-04, 09:00    [Cytuj]

szg napisał/a:
MŻadnych walorów przyrodniczych już nie przedstawiało. .
- a skąd taka wiedza :?: :!: Takie drzewa są bardzo potrzebne przyrodzie, dziuple np... A nawet jakby to bezużyteczne drzewo - to jest to zwykła kradzież, teren prywatny (prawdopodobnie). Dzięi takim palantom jak z filmiku - za kilka lat będzie zakaz ognisk na WJM... i chyba dobrze - nieraz słyszałem piłę motorową z dużego jachtu lub campera.

~pzaw

Wysłany: 2020-08-04, 09:05    [Cytuj]

Mam inny przypadek ale równie typowy. Spędziłem urlop nad morzem (Międzywodzie - przyjemna obserwacja regat) i często widywałem wchodzących na wydmy koło wejścia na plażę. Ale jedne facet w połowie plaży przeczołgał się pod płotem i wyszedł na górę zrobić siku. Potem pajacował i wołał synów, żeby doszli do niego - żona zza parawanu robiła 'pamiątkowe' fotki. Kiedy mu zwróciłem uwagę jego reakcją było "I co mi zrobisz?" I z tym namolnym pytaniem szedł z blisko mnie ok. 100 cały czas je powtarzając.
A wycinka drzewa, suchego i o małej wartości (olcha) karygodne.
Ostatnio zmieniony przez pzaw 2020-08-04, 09:07, w całości zmieniany 1 raz  

~robarek

Wysłany: 2020-08-04, 11:35    [Cytuj]

Za niedługo , dzięki czarterom łódek >27 stóp (obsada =>8 osób) i motokrowom, Mazury umrą, niestety :evil:

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-08-04, 12:11    [Cytuj]

robarek napisał/a:
Za niedługo , dzięki czarterom łódek >27 stóp (obsada =>8 osób) i motokrowom, Mazury umrą, niestety :evil:

Nic nie umrze, nic nie utonie... ale pozostawienie rosnącej liczby turystów bez jakiejkolwiek kontroli przyczyni się do zniszczenia środowiska, czego początki już widać.

Oficjalne dane o czystości wody nie budzą zastrzeżeń. Jeden z właścicieli przystani wykonał takie badania na własną rękę. Stężenie bakterii coli w okolicy jego przystani przekroczyło normy o kilkadziesiąt procent. Z przyczyn oczywistych nie będę podawał nazwy portu, ale nie sądzę aby w innych miejscach było inaczej.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2020-08-04, 12:18    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
szg napisał/a:
MŻadnych walorów przyrodniczych już nie przedstawiało. .
- a skąd taka wiedza :?: :!: Takie drzewa są bardzo potrzebne przyrodzie, dziuple np... A nawet jakby to bezużyteczne drzewo - to jest to zwykła kradzież, teren prywatny (prawdopodobnie). Dzięi takim palantom jak z filmiku - za kilka lat będzie zakaz ognisk na WJM... i chyba dobrze - nieraz słyszałem piłę motorową z dużego jachtu lub campera.

Zastanawiam się na jakiej podstawie wyciągasz wnioski w następujących kwestiach by nazwać ludzi "palantami":
1. Skąd pewność, że to nie właściciele tego terenu?
2. Skąd pewność, że to jest pozyskiwanie drewna na ognisko?
3. Skąd pomysł, że to nie są zorganizowane prace w ramach prowadzonej gospodarki na danym terenie?

Jeżeli masz odpowiedzi na te pytania, a nie hipotezy - to uznałbym, że nazwanie ludzi palantami mogłoby być zasadne. Jeżeli bazujesz na przypuszczeniach, to warto było napisać w trochę innym stylu, na przykład tak: "gdyby to byli turyści, kradnący drzewo na swoje ognisko - byliby palantami".

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2020-08-04, 12:47    [Cytuj]

Gość , który piłą motorową ścina drzewo na prywatnym terenie na ognisko to dla mnie palant.
Spojrzałeś na opis filmiku jaki dał wstawiający?
Cytat:
Turyści w lesie zbierają chrust na ognisko.

~robarek

Wysłany: 2020-08-04, 13:18    [Cytuj]

robarek napisał/a:

Nic nie umrze, nic nie utonie... ale pozostawienie rosnącej liczby turystów bez jakiejkolwiek kontroli przyczyni się do zniszczenia środowiska, czego początki już widać.

..........................

Zniszczenie środowiska czyli powolna agonia :!:

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-08-04, 13:22    [Cytuj]

robarek napisał/a:
Zniszczenie środowiska czyli powolna agonia :!:

Ale to nie dotyczy tylko Mazur. Moim zdaniem w porównaniu do innych części świata u nas jeszcze nie jest tak źle. W Azji to jest dopiero syf... a ludzie np. do Indii, Tajlandii itp. jeżdżą całymi tabunami.

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2020-08-04, 13:29    [Cytuj]

Ale to nie dotyczy tylko Mazur. Moim zdaniem w porównaniu do innych części świata u nas jeszcze nie jest tak źle. W Azji to jest dopiero syf... a ludzie np. do Indii, Tajlandii itp. jeżdżą całymi tabunami.
- lepiej porównywać się do lepszych (co zalecasz w wątku o regatach). Na WJM jest źle lub bardzo źle, o ile porównasz się do krajów (podam to co znam i widziałem) jak Szkocja, Anglia, Estonia, Litwa.
Woda na WJM jest jeśli nawet przezroczysta- to syf na dnie. Wszystkie brzegi zasrane, śmieci pełno. Popytaj ile osób rozcięło sobie stopy na szkłach przy brzegu. Zakwity corocznie. Brzegi zurbanizowane gdzie się tylko da.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-08-04, 13:34    [Cytuj]

Niestety potwierdzam to co piszesz. Widocznie większość żyje dniem dzisiejszym i nie ma zamiaru niczego zmieniać. Również w swoim postępowaniu.

W Szkocji nie byłem, ale Anglię stawiać za wzór do naśladowania? Chyba byliśmy w innych miejscach.

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2020-08-04, 13:37    [Cytuj]

Anglia - mało tam zostało co naturalne, ale jak już jest - to dbane i szanowane. Co do czystości w miastach - centra OK, dalej - syf, psie kupy... Takie zostały mi wrażenia.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2020-08-04, 15:24    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Anglia - mało tam zostało co naturalne, ale jak już jest - to dbane i szanowane. Co do czystości w miastach - centra OK, dalej - syf, psie kupy... Takie zostały mi wrażenia.

Cytuję całość, ale odnoszę się do przeze mnie wytłuszczonego...
Chciałoby się powiedzieć - Natura 2000.

Mnie coraz bardziej fascynuje Irlandia - jakieś 40 min jazdy na zachód od Cork na południowym wybrzeżu...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-08-04, 16:18    [Cytuj]

Dyskusja polityczna niech stamtąd nie wyłazi.
https://forum.mazury.info.pl/viewtopic.php?t=20077
Każdy kolejny wtręt polityczny w dziale publicznym skutkować będzie ostrzeżeniem

krzysiekQ

Wysłany: 2020-08-04, 21:05    [Cytuj]

Tobo napisał/a:

- lepiej porównywać się do lepszych (co zalecasz w wątku o regatach). Na WJM jest źle lub bardzo źle, o ile porównasz się do krajów (podam to co znam i widziałem) jak Szkocja, Anglia, Estonia, Litwa.
Woda na WJM jest jeśli nawet przezroczysta- to syf na dnie. Wszystkie brzegi zasrane, śmieci pełno. Popytaj ile osób rozcięło sobie stopy na szkłach przy brzegu. Zakwity corocznie. Brzegi zurbanizowane gdzie się tylko da.

Na pewno moglibyśmy wzorować się na Szwajcarii. Pamiętam szok 30 lat temu w Zurichu, widząc ludzi kąpiących się w rzece przepływającej przez stare miasto. Rzeka głęboka na 3 metry - widać było każdy kamyczek na dnie. Niestety, żeby uzyskać taki efekt potrzebne są nie tylko efektywne oczyszczalnie ścieków, ale również rozwiązanie problemu nawozów sztucznych...

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-08-04, 22:41    [Cytuj]

krzysiekQ napisał/a:

Na pewno moglibyśmy wzorować się na Szwajcarii. Pamiętam szok 30 lat temu w Zurichu, widząc ludzi kąpiących się w rzece przepływającej przez stare miasto. Rzeka głęboka na 3 metry - widać było każdy kamyczek na dnie. Niestety, żeby uzyskać taki efekt potrzebne są nie tylko efektywne oczyszczalnie ścieków, ale również rozwiązanie problemu nawozów sztucznych...

Tam za brak plomby na zaworze trójdrożnym kara wynosi kilkanaście tysięcy euro. U nas nikt żadnych plomb nie wymaga, a za spuszczenie ścieków do jeziora w praktyce nie grozi żadna kara.

<|Tobo
Tobo

Wysłany: 2020-08-05, 08:43    [Cytuj]

Sądzę, że po tym sezonie, po ilości ludzi, syfu, ścieków w wodzie, zniszczeń w przyrodzie- jakieś zmiany będą, a przynajmniej zaczną się działania w kierunku minimalizowania wpływu turystyki na WJM.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2020-08-05, 09:58    [Cytuj]

Tobo napisał/a:
Sądzę, że po tym sezonie, po ilości ludzi, syfu, ścieków w wodzie, zniszczeń w przyrodzie- jakieś zmiany będą, a przynajmniej zaczną się działania w kierunku minimalizowania wpływu turystyki na WJM.

Jestem sceptyczny co do tego. W urzędach obecnie nie ma nikogo faktycznie zainteresowanego zmianami. Nikt nie chce się ani komukolwiek narażać, ani przysparzać sobie dodatkowej pracy. Tym bardziej, że przepisów w tym zakresie nie ma, wysokość mandatów nie odstrasza, a ryzyko złapania jest zerowe. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że ścieki bywają spuszczane nawet w porcie i nikt nie reaguje, a przynajmniej nie na tyle stanowczo, aby proceder powstrzymać. Firmy posiadające zawory niemal oficjalnie instruują swoich klientów jak pozbyć się nieczystości i nikomu dotąd włos z głowy nie spadł, a klienci są zadowoleni, że nie muszą wykonywać "śmierdzących czynności".
Śmieci na cumowiskach to temat rzeka od wielu lat... i nic się nie zmieniło.

[ ODPOWIEDZ ]