FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
8-dniowy czarter Łabędzi Ostrów- Śniardwy i z powrotem
Autor Wiadomość
Grill

Wysłany: 2016-10-12, 19:13   8-dniowy czarter Łabędzi Ostrów- Śniardwy i z powrotem [Cytuj]

Witam!
Niedawno zdałem patent żeglarza jachtowego i na wakacje planuję wybrać się z kolegami z rocznika na ośmiodniowy czarter. Trasa ma przebiegać tak, jak w opisie. Postoje co około 2 dni na dziko (raczej częściej, niż rzadziej). Chcę zatrzymać się w Zielonym Gaju, później krótki postój w Mikołajkach i postój na dziko na samym południu Mikołajskiego. Co do Śniardw, nie wiem jeszcze, gdzie spędzić noc. Macie może jakieś sugestie? Później postój na dziko na Mikołajskim i dłuższy postój w Rynie. Ostatnie 2 dni to już prosto do Łabędziego Ostrowu (cumowanie przy Półwyspie Kula). Co o tym myślicie? Jest to wykonalne? Dodam, że większość załogi ma patenty i pływała po Mazurach albo Bałtyku.

~szg

Wysłany: 2016-10-12, 19:48    [Cytuj]

Fajny plan i jak najbardziej wykonalny ale wszystko zależy od tego ile możecie :lol: .

Grill

Wysłany: 2016-10-12, 20:08    [Cytuj]

To znaczy?

zenek

Wysłany: 2016-10-12, 21:09    [Cytuj]

Plan w 8 dni z Łabędziego Ostrowa na Śniardwy i z powrotem jak najbardziej wykonalny. Tyle, że są pewne niuanse, które musisz wziąć pod uwagę. Pierwszy to już sam fakt, że wypłyniesz z portu na Kisajnie i będziesz musiał pokonać Kanał Łuczański, w drodze powrotnej również, a jak będzie wyglądała na nim organizacja ruchu w przyszłym roku nikt póki co nie wie. Może być niezbyt ciekawie, a może nie będzie żadnych problemów
Drugą uwagę mam co do noclegów na Mikołajskim. Na południu Mikołajskiego nie ma miejsc do cumowania na dziko. Jeżeli już, to na samym początku Bełdan jest ich do wyboru, do koloru. Na Mikołajskim jest właściwie tylko jedno miejsce w jego połowie, to pole namiotowe Zatoka.
Na Śniardwach jeżeli zechcecie się zatrzymać po za portem, to albo wyspy, albo Szeroki Ostrów. Ewentualnie Kaczerajno lub porty-Niedźwiedzi Róg lub Popielno.
Plan odwiedzenia Rynu zweryfikuje pogoda. Może się Wam udać, a może będziecie musieli sobie Ryn darować. Jeżeli jednak będziecie mieli szansę do Rynu zawitać to naprawdę warto!

<|dareq

Wysłany: 2016-10-12, 21:16    [Cytuj]

Musisz wziąć pod uwagę że będzie nieczynny kanał Niegociński i trzeba będzie płynąc przez Giżycko a w sezonie może być tłoczno i można będzie stracić dużo czasu.
Jeżeli chodzi o Śniardwy to Seksty, Kaczerajno , Okartowo , Wyszka i bliżej Niedźwiedzi Róg w zasadzie więcej opcji nie ma. Jak na dziko to na Sekstach jest fajna binduga Port ewentualnie miejscówki na północnym brzegu Sekst i Kaczerajna, nie polecam do nocowania wysp na Śniardwach.
Zamiast Zielonego Gaju proponuję na Tałtowisku Zanzibar fajna tawerna szanty, zamienne dla Kuli mogą być miejscówki na dziko i przystanie na Bocznym jakoś nie lubię Kuli.
Plan oczywiście wykonalny ale ja zawsze przy planowaniu trasy robię plan B ze względu na nieprzewidywalną pogodę.
pozdro

Trochę się pokryło z poprzednikiem ale chyba pisaliśmy w tym samym czasie :-D
Ostatnio zmieniony przez dareq 2016-10-12, 21:18, w całości zmieniany 1 raz  

<|MirekMors

Wysłany: 2016-10-12, 21:23    [Cytuj]

Na Mikołajskim można stanąć w nieczynnym porcie ośrodka ZHP (?) na przeciwko Bełdan. Na Śniardwach polecam małe porciki w zatoce Wyszka. Poza tym j. Tyrkło.

zenek

Wysłany: 2016-10-12, 21:29    [Cytuj]

Mirek jak na start z Łabędziego Ostrowa i powrót do niego w tydzień, to Tyrkło, Okartowo może być zbyt dużym ryzykiem. No chyba, że na diesel grocie :-P .

<|MirekMors

Wysłany: 2016-10-12, 22:24    [Cytuj]

Ma wiać ;-)

~extant

Wysłany: 2016-10-13, 08:16   Re: 8-dniowy czarter Łabędzi Ostrów- Śniardwy i z powrotem [Cytuj]

Grill napisał/a:
... Trasa ma przebiegać tak, jak w opisie...

Jeżeli trasa ma prowadzić na południowe to zastanowiłbym nad wzięciem łódki na południu, a nie północy i to jeszcze powyżej Giżycka :-/ - moim zdaniem przy tak krótkim czarterze szkoda czasu na pływanie w jedną i druga stronę po kanałach.

Moim zdaniem lepiej byłoby poszukać łódki na południowych i mieć wtedy więcej czasu na popłynięcie na Śniardwy, Seksty, Roś, Tyrkło, może i Nidzkie też. :-)

~najmita

Wysłany: 2016-10-13, 08:18    [Cytuj]

Dobrym miejscem na start jest Popielno.

~Tomek J

Wysłany: 2016-10-13, 08:52    [Cytuj]

zenek napisał/a:
Na południu Mikołajskiego nie ma miejsc do cumowania na dziko.

No jak to nie ma, wszak o jednym z nich pisałem niedawno:
http://forum.mazury.info....p=242553#242553
Niestety jak wynika z załączonej tam fotki - przede mną odwiedziło to miejsce jakoweś bydło dwunożne. :evil: To samo dotyczy Czarciej, która (wracając do pytania zadanego przez Autora tematu) również może wchodzić w grę jako miejsce na dziki postój na Śniardwach, oczywiście przy założeniu że nie będzie się brało wzoru z kolejnej fotki.
Cytat:
Na Mikołajskim jest właściwie tylko jedno miejsce w jego połowie, to pole namiotowe Zatoka

Oczywiście płatne. Równoważne (tylko znacznie bardziej narażone na ataki dresolotów) jest pole namiotowe Przy Promie, które jak twierdzi pan Szajkowski leży nad Mikołajskim, nie nad Bełdanami. Ale jest jeszcze jakaś dzika miejscówa mniej więcej w połowie odległości między tymi polami, zwykle widzi się stojące przy brzegu jachty.
Cytat:
Na Śniardwach jeżeli zechcecie się zatrzymać po za portem, to albo wyspy, albo Szeroki Ostrów.

Z tym Szerokim byłbym ostrożnym, szczególnie płynąc na czarterowym jachcie. Na przełomie lat 70/80 ub. wieku byłem tam na obozach harcerskich, i wtedy przy południowym brzegu był piasek, natomiast kilka lat temu gdy tam stanąłem na noc - okazało się że dno wybrukowane jest otoczakami wielkości piłeczek tenisowych. Ta sama przykra niespodzianka spotkała mnie na Rogu Pierkunowskim, to tak na wypadek gdyby pytający odpuścił sobie kanały.
Cytat:
Jeżeli jednak będziecie mieli szansę do Rynu zawitać to naprawdę warto!

Chyba jednak warciej zawitać do położonej nieco bliżej Zatoki Rominek. Klimat norweskich fiordów, jak nic! ;-)

Tomek Janiszewski

~najmita

Wysłany: 2016-10-13, 08:56    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
Równoważne (tylko znacznie bardziej narażone na ataki dresolotów) jest pole namiotowe Przy Promie, które jak twierdzi pan Szajkowski leży nad Mikołajskim, nie nad Bełdanami.

Tomek Janiszewski

Tomku, biwak "Przy Promie" leży nad Bełdanami, natomiast miejsce, które masz na myśli nazywa się "Koło Promu" i leży nad Mikołajskim.

zenek

Wysłany: 2016-10-13, 09:11    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
No jak to nie ma, wszak o jednym z nich pisałem niedawno:
http://forum.mazury.info....p=242553#242553
Tomek takie miejsca jak to, o którym pisałeś to raczej dla wtajemniczonych, a nie powszechnie znane i wykorzystywane miejsce cumowania. Podobnie jak ślepy kanalik w Dybowie.
Tomek J napisał/a:
Chyba jednak warciej zawitać do położonej nieco bliżej Zatoki Rominek. Klimat norweskich fiordów, jak nic! ;-)
Wpłynąć i obejrzeć jak najbardziej tak. Ładne miejsce jest jednak tylko przy wejściu do Rominka na północnym brzegu. Czym dalej tym miejsca bardziej podmokłe, bagniste i zarośnięte. Zwiedziłem sobie Rominek w tym roku bardzo dokładnie. Szkoda, że tam tak mało jachtów wpływa i zostaje na nocleg, bo nie długo znikną wszystkie miejsca nadające się do cumowania.

<|taras

Wysłany: 2016-10-13, 12:37    [Cytuj]

zenek napisał/a:
Wpłynąć i obejrzeć jak najbardziej tak. Ładne miejsce jest jednak tylko przy wejściu do Rominka na północnym brzegu. Czym dalej tym miejsca bardziej podmokłe, bagniste i zarośnięte. Zwiedziłem sobie Rominek w tym roku bardzo dokładnie. Szkoda, że tam tak mało jachtów wpływa i zostaje na nocleg, bo nie długo znikną wszystkie miejsca nadające się do cumowania.

Jedyne ładne?! na pewno zwiedzałeś całą zatokę? ;-)

zenek

Wysłany: 2016-10-13, 12:55    [Cytuj]

taras napisał/a:
Jedyne ładne?! na pewno zwiedzałeś całą zatokę? ;-)
Owszem zwiedzałem. Kiedyś było bardzo ładne miejsce po lewej stronie jak się wpływało do zatoki. Czasem był tam obóz harcerski, był pomost. Teraz najprawdopodobniej harcerze się wynieśli, a po pomoście nie ma nawet śladu. Do brzegu nie da się podejść, bo korony drzew wiszą nad wodą. Czym głębiej w zatokę, to tak jak pisałem-miejsca zabagnione i zarośnięte. Brzeg bardzo szybko idzie w górę i jest stromo. Sam koniec Rominka najczęściej zastawiony sieciami, ale i tak nie ma po co się tam pchać, bo zaczyna być bardzo blisko do drogi krajowej i hałas z niej dochodzący jest bardzo odczuwalny.

jaNO

Wysłany: 2016-10-13, 15:56    [Cytuj]

A nie śmierdzi w zatoce ?
Próbowałem zacumować w Ruminku wiosną, w pełni sezonu lęgowego i ze względu na zapach lecący od wyspy załoga wybiła mi pomysł z głowy.

zenek

Wysłany: 2016-10-13, 16:35    [Cytuj]

Nie śmierdzi. Ja tam byłem w lipcu, więc rybitw/mew było na Krowiej Wyspie znacznie mniej niż a maju i na początku czerwca. Wtedy to nawet z powodu ich wrzasku cumowanie w Rominku to średnia przyjemność.

Grill

Wysłany: 2016-10-13, 20:20    [Cytuj]

Jeżeli uzbieramy wystarczająco pieniędzy, to przedłużymy czarter o jeden dzień. Tu mam kolejne pytanie. Czy waszym zadaniem Phobos 25 będzie dobrą łódką do pływania w 8 osób? Wiem, że na pewno będzie trochę ciasno, ale może przeżyjemy :-) . Poszukam, może gdzieś indziej mają do wyczarterowania. Taką trasę wybrałem, bo kila lat temu płynąłem tamtędy Soliną 27, a to będzie mój pierwszy raz w roli "organizatora wycieczki".

zenek

Wysłany: 2016-10-13, 20:24    [Cytuj]

Grill napisał/a:
Czy waszym zadaniem Phobos 25 będzie dobrą łódką do pływania w 8 osób? Wiem, że na pewno będzie trochę ciasno, ale może przeżyjemy :-) ..
Nie ! Nie będzie dobry nawet dla młodzieży!

~Tomek J

Wysłany: 2016-10-13, 20:35    [Cytuj]

jaNO napisał/a:
A nie śmierdzi w zatoce ?

Z definicji nie śmierdzi, ponieważ zatoka zasilana jest strumyczkiem wypływającym z okolicznych gór, i dzięki temu woda jest odświeżana. Tego szczęścia nie miał niestety Zegrzyński Rominek na północnym wysokim brzegu spiętrzonej Narwi między Skubianką a Jachranką. Powstał on w dolince rzeczki, która niestety najpewniej padła ofiarą peerelowskich melioracji. W efekcie zatoczka choć okolona stromymi i wysokimi brzegami jak ten prawdziwy Rominek, tylko dużo mniejsza) jest zamulona i wypłycona już w odległości kilkudziesięciu metrów od ujścia.
Cytat:
Próbowałem zacumować w Ruminku wiosną, w pełni sezonu lęgowego i ze względu na zapach lecący od wyspy załoga wybiła mi pomysł z głowy

Przynajmniej dobrze że ten zapach nie brał się z nadużywania (lub nieużywania) srajperek, tak jak to jest na Pajęczej (znów wiadomość mogąca zainteresować Autora).

Tomek Janiszewski

[ ODPOWIEDZ ]