FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stacjonarny Diesel Lister Petter
Autor Wiadomość
Gierza

Wysłany: 2016-04-20, 11:40   Stacjonarny Diesel Lister Petter [Cytuj]

Witam szanownych forumowiczów.
Otworzyłem ten temat dla polskich motorowodniaków. Prawdopodobnie niewielu z was się z nim spotkało. Ponieważ w Polsce bardziej jest znany Yanmar lub Volvo Penta. Ale jest to ta sama gama silników. Posiadam chyba z 10 tych silników. Doprowadzam je do stanu idealnego i chcę zarazić Polskich motorowodniaków do kożystania z nich.
Sam posiadam dwa generatory napędzane tymi silnikami, 3kw i 2kw. Jestem w trakcie montażu takiego silnika do mojej 6cio mertowej łodzi motorowej. A jeden z nich wymontowywałem ze starego drewnianego jachtu chyba 7-8 metrów długości.
Silniki są chłodzone powietrzem, wiec cała sprawa pomp, wężyków i niszczenia kadłuba otworami są zbędne.
Pozdrawiam.

AdminEdit: Poprawiono WIELKIE LITERY w temacie.
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2016-04-21, 10:59, w całości zmieniany 1 raz  

~extant

Wysłany: 2016-04-20, 11:55   Re: Stacjonarny Diesel LISTER PETTER [Cytuj]

Gierza napisał/a:
Silniki są chłodzone powietrzem, wiec cała sprawa pomp, wężyków i niszczenia kadłuba otworami są zbędne...

Hmm... tyle, że do stacjonarnego, chodzonego powietrzem diesela zamontowanego głęboko w kadłubie jachtu też przecież musisz jakoś doprowadzić/odprowadzić powietrze wykorzystywane do chłodzenia silnika.
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-04-20, 12:04, w całości zmieniany 1 raz  

Gierza

Wysłany: 2016-04-20, 12:02    [Cytuj]

Jasne. Taka sam zasada jak przy wentylacji.
Kratka wentylacyjna gdzieś gdzie ci nie będzie przeszkadzało, rura aluminiowa wentylacyjna i po sprawie. A jak chłodno wieczorem to nawiew do kabiny i można piwko otwierać.

~szg

Wysłany: 2016-04-20, 18:35    [Cytuj]

Silniki chłodzone powietrzem są głośne i raczej z tego powodu nie mają zastosowania w łodziach. :-/

~extant

Wysłany: 2016-04-20, 19:01    [Cytuj]

Komorę silnika można zabudować i wygłuszyć, a "chrapy" puścić wysoko wzdłuż masztu ;-)

Gierza

Wysłany: 2016-04-20, 20:12    [Cytuj]

Nie zgadzam się z twierdzeniem że silniki chłodzony powietrzem pracują głośniej ponieważ silnik diesla z reguły pracuje głośno i mam na warsztacie dwa identyczne takie same silniki z tym że jeden z chłodzony powietrzem a drugi wodą oba silniki pracują równie głośno sprawą jest wyciszenie Komory silnika wyciszenie spalin wyciszenie filtr powietrza i wytlumienie drgań pod zamocowanie silnika i skrzyni przekładniowej tak samo jak jest to zastosowane w samochodach

~extant

Wysłany: 2016-04-21, 08:18    [Cytuj]

Gierza napisał/a:
... sprawą jest wyciszenie Komory silnika wyciszenie spalin wyciszenie filtr powietrza i wytlumienie drgań pod zamocowanie silnika i skrzyni przekładniowej tak samo jak jest to zastosowane w samochodach

... no właśnie, zrobić oczywiście można wszystko, tylko... czy to ma sens ?? :-/

~don alonso

Wysłany: 2016-04-21, 09:35    [Cytuj]

No więc tak.
Po pierwsze żaden producent jachtów nie montuje fabrycznie silników chłodzonych powietrzem.
W przypadku silnka chlodzonego powietrzem jest trudno kontrolować temperaturę jego pracy.
W przypadku silnika chłodzonego wodą mamy "bypass" to bojlera a możemu też mieć podłączony kaloryfer.
Co do hałasu, to jest głośno. Każdy kto jeździł maluchem to potwierdzi.

Gierza

Wysłany: 2016-04-21, 10:08    [Cytuj]

Oczywiscie. Ilu ludzi tyle opini. Montujesz do silnika czujnik temperatury oleju ( są na rynku oryginalne do tych silników ) zegar na tablicy rozdzielczej i ... I masz kontrole nad temperaturą. Robisz wydech z nierdzewki otulony płaszczem wodnym i... I masz super podgrzewacz do wody i kaloryfera. Grawitacyjny oczywiście. Słyszałeś kiedyś o CO grawitacyjnym na węgiel, lub koks? To taka sama zasada. Powtarzam jeszcze raz. Mam dwa identyczne silniki. Jeden wodny a drugi powietrzny. Są u mnie w garażu. Odpalałem oba na stole. Pracują równie głośno. Jak odpaliłem ten "cichutki" chłodzony wodą to sąsiedzi z podwórka do domów pouciekali. Nie wiem czy można dodać film na forum. Jedli tak to pójdę do garażu i wam odpalę silnik chłodzony wodą z zalorzonym tłumikiem ( rura i waż za garaż). I udowodnię wszystkim wam ze jesteście w błędzie.

Gierza

Wysłany: 2016-04-21, 10:25    [Cytuj]

extant napisał/a:
... no właśnie, zrobić oczywiście można wszystko, tylko... czy to ma sens ?? :-/

Tak się składa ze ten sens o którym piszesz " extant" jest stosowany we wszystkich jachtach, motorówkach, samochodach, motocyklach, samolotach, rakietach (dla kosmonautów) itd. itp. Idź do zaprzyjaźnionego mechanika i poproś aby ci pokazał jak cichy jest silnik twojego auta wyjety na podłogę w garażu i bez orginalnego wydechu. A zdziwisz się jakim głośnym i rykliwym motorem napędzane jest twoje auto. Mimo ze chłodzony wodą.
I jeszcze informacja ogólna dla wszystkich forumowiczów. Ja jestem mechanikiem samochodowym, a stare proste silniki to moja pasja. Proszę wiec, aby piekarze lub ludzie z innych zacnych zawodów dopytywali się raczej, a nie rzucali twierdzeń -to bez sensu. Dziękuje.
ModEdit: korekta cytowania
Ostatnio zmieniony przez zenek 2016-04-21, 10:28, w całości zmieniany 2 razy  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-04-21, 10:25    [Cytuj]

Można film umieścić na YT, a potem tutaj link do filmu.

Gierza

Wysłany: 2016-04-21, 10:40    [Cytuj]

OK. Jestem na YT. Na weekend uruchomię silnik i pokaże jak cichutko pracuje.

~extant

Wysłany: 2016-04-21, 10:59    [Cytuj]

Gierza napisał/a:
extant napisał/a:

Tak się składa ze ten sens o którym piszesz " extant" jest stosowany we wszystkich jachtach, motorówkach, samochodach, motocyklach, samolotach, rakietach (dla kosmonautów) itd. itp. Idź do zaprzyjaźnionego mechanika i poproś aby ci pokazał jak cichy jest silnik twojego auta wyjety na podłogę w garażu i bez orginalnego wydechu. A zdziwisz się jakim głośnym i rykliwym motorem napędzane jest twoje auto. Mimo ze chłodzony wodą...

Nie zrozumiałeś mnie - pytałem, czy jest sens robić to wszystko tylko po to, żeby mieć na pokładzie chłodzonego powietrzem diesla ? :-/

Gierza napisał/a:
I jeszcze informacja ogólna dla wszystkich forumowiczów. Ja jestem mechanikiem samochodowym, a stare proste silniki to moja pasja. Proszę wiec, aby piekarze lub ludzie z innych zacnych zawodów dopytywali się raczej, a nie rzucali twierdzeń -to bez sensu. Dziękuje.

A ja jestem inżynierem mechanikiem, o dwóch różnych specjalizacjach, w tym jednej: silniki lotnicze (w tym również tłokowe, chłodzone powietrzem) i nie uważam, aby moje stwierdzenia były bez sensu. Dziękuje. ;-)
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-04-21, 11:09, w całości zmieniany 2 razy  

~extant

Wysłany: 2016-04-21, 11:06    [Cytuj]

Gierza napisał/a:
... pójdę do garażu i wam odpalę silnik chłodzony wodą z zalorzonym tłumikiem ( rura i waż za garaż). I udowodnię wszystkim wam ze jesteście w błędzie.

Nie wiem co miałbyś nam tym udowodnić ? Jeżeli to, że silnik odpalony "na stole" bez odpowiedniego wyciszenia/wytłumienia i wydechu jest głośny to szkoda na to czasu... wszyscy to wiedzą. ;-) :-P
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-04-21, 11:08, w całości zmieniany 1 raz  

Gierza

Wysłany: 2016-04-21, 11:16    [Cytuj]

Jesli wszyscy wiedzą że silnik odpalony na stole jest głośny, to czemu ciągle jest mowa o cichym dieslu chłodzonym wodą? Skoro jego cichośc jest wprost proporcjonalna do wygłuszenia jakie będzie zastosowane.
Nie namawiam nikogo do pozbycia się jednostki napędowej ze swojej "łódki". I zastąpienie go silnikiem chłodzonym powietrzem. Lecz chcę pokazać wodniakom nie posiadającym stacjonarnego napędu, że można mieć. Wiadomo że motorek chłodzony powietrzem jest mniejszy, lżejszy i prostszy od swojego bliżniaka chłodzonego wodą.

Gierza

Wysłany: 2016-04-21, 11:28    [Cytuj]

Panie extant, miło mi że jest na forum tak zacnie wykrztałcony wodniak. Więc podaj swoje argumenty, wykluczające diesla chłodzonego powietrzem. To że nie montują go producenci to już wiemy. A proszę też o pomoc dla forumowiczów i wskazanie pożądnych materiałów wytłumiających i wygłuszających jakie można by było zastosować przy monteżu w/w silnika w małej i ciasnej przestrzeni. wygospodarowanej kosztem jakiegoś schowka.
Dziękuje.

~extant

Wysłany: 2016-04-21, 11:30    [Cytuj]

Oczywiście nikt, niczego Ci nie zabrania, a wręcz przeciwnie uważam, że należy cenić wszelkich "zapaleńców" :-) ... ale osobiście nie sądzę, żebyś wśród śródlądowych wodniaków znalazł jakieś szersze zainteresowanie, skoro bardzo dobry, o dobrej temperaturze czynnik chłodzący, mają pod dostatkiem tuż za burtą swojej jednostki... wystarczą tylko dwie "rurki". ;-)

Gierza napisał/a:
Panie extant...

Na forum wszyscy jesteśmy... na Ty :-D
Ostatnio zmieniony przez extant 2016-04-21, 11:31, w całości zmieniany 1 raz  

Gierza

Wysłany: 2016-04-21, 11:33    [Cytuj]

A tak wygląda w/w silnik.

image.jpeg
Plik ściągnięto 24 raz(y) 1,4 MB

Gierza

Wysłany: 2016-04-21, 11:34    [Cytuj]

Foto 2