FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

MTSW 2019

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2016-03-20, 00:05
Baterie słoneczne w nietypowym miejscu
Autor Wiadomość
mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-03-19, 23:59   Baterie słoneczne w nietypowym miejscu [Cytuj]

Na niemieckich targach wpadły mi w oko baterie słoneczne montowane na materiale.

Pochwaliłem się znaleziskiem właścicielowi lokalnej żaglowni - Marcina Panasia, który ma zamiar coś podobnego produkować. Ponieważ jesteśmy w UE, a ona promuje solary i inne "ekologiczne" źródła prądu - na produkcję czegoś takiego można otrzymać dofinansowanie.

solar-tent.jpg
Plik ściągnięto 76 raz(y) 93,34 KB

solar-lazy-jack.jpg
Plik ściągnięto 86 raz(y) 119,04 KB

solar-bimini.jpg
Plik ściągnięto 80 raz(y) 100,85 KB

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-03-20, 00:01    [Cytuj]

Okazuje się, że w Amsterdamie (będąc w Duesseldorfie nie sposób tego miasta nie odwiedzić), duńska firma użytkuje łodzie spacerowe z tego typu zasilaniem.

Dane techniczne:
Dł: 9.39m
Szerokość: 3.10m
Wysokość: 1.80m
Masa: 3,500kg
Zanurzenie: 0.85 m
Silnik: 48V - 7.5kW

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-03-20, 00:04    [Cytuj]

"Na upartego" takie baterie można również zamontować na żaglach.

Źródło:Boats.com

~jachtyzklasą

Wysłany: 2016-03-20, 08:55   Re: Baterie słoneczne w nietypowym miejscu [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Na niemieckich targach wpadły mi w oko baterie słoneczne montowane na materiale.
Pochwaliłem się znaleziskiem właścicielowi lokalnej żaglowni - Marcina Panasia, który ma zamiar coś podobnego produkować.

Wymyśliłem coś takiego 17 lat temu ;-) mogę Marcinowi podpowiedzieć jak zamocować baterię do materiału ;-)

Bateria.JPG
Plik ściągnięto 104 raz(y) 558,46 KB

<|dareq

Wysłany: 2016-03-20, 10:11    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
"Na upartego" takie baterie można również zamontować na żaglach.

ciekawe tylko jak by się zachowywały przy zrzucaniu/rolowaniu żagli

~Tomek J

Wysłany: 2016-03-21, 13:38    [Cytuj]

dareq napisał/a:
ciekawe tylko jak by się zachowywały przy zrzucaniu/rolowaniu żagli

Jeśli to technologia amorficznego krzemu (znanego z miękkich zwijalnych w ciasny rulonik dywaników) - to taki wynalazek i bez rolowania straci wydajność o wiele szybciej niż zeszmatają się żagle.

Tomek Janiszewski

marcin 24f

Wysłany: 2016-06-17, 00:38    [Cytuj]

Nie wiem czy dokładnie w temacie, ale dotyczy także solarów i to w nietypowym miejscu ;-)
Postanowiłem 'wentylować' łódkę, a nie mam dobrego miejsca na montaż solarwent'u. Dorobiłem więc górną część sztorcklapy ze sklejki, zainstalowałem w niej wentylatorek komputerowy, za czarną kratką wentylacyjną - wtłacza powietrze. Drugi jest zamontowany w 'magazynku', za widoczną na zdjęciu białą kratką wentylacyjną nad kieszenią fałową, ten wyciąga powietrze na zewnątrz. Całość zasila widoczny solarek 10W. Przy pełnym słońcu wentylatorki zasuwają aż je słychać z pomostu. Solar zamontowany na zawiasach, składa się do pozycji leżącej i sztorcklapa po zdemontowaniu może być płaska. Całość kosztowała ok. 160 zł plus moja robota :-)

Pozdrawiam
Marcin

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-06-17, 00:45    [Cytuj]

Właśnie kombinuję podobne ustrojstwo. Baterie zamierzam przykleić na rufie.

Taka wentylacja to idealne rozwiązanie do stosowania w motorówkach z benzynowym silnikiem stacjonarnym, w których ze względów bezpieczeństwa zawsze przed uruchomieniem silnika należy zwentylować komorę z oparów benzyny, aby nie doszło do samozapłonu. W ten sposób komora wentyluje się sama.

~Tomek J

Wysłany: 2016-06-17, 08:34    [Cytuj]

marcin 24f napisał/a:
Postanowiłem 'wentylować' łódkę, a nie mam dobrego miejsca na montaż solarwent'u. Dorobiłem więc górną część sztorcklapy ze sklejki, zainstalowałem w niej wentylatorek komputerowy, za czarną kratką wentylacyjną - wtłacza powietrze. Drugi jest zamontowany w 'magazynku', za widoczną na zdjęciu białą kratką wentylacyjną nad kieszenią fałową, ten wyciąga powietrze na zewnątrz. Całość zasila widoczny solarek 10W

Oszk... to ja muszę zadowolić się energią uzyskiwaną z solarka o mocy 6W (a właściwie to znacznie mniej, gdyż na ładowaniu akumulatorów sporo się traci) :shock: . I to wystarcza na zasilanie lampy kabinowej, trójkolorowych świateł nawigacyjnych, radia stereofonicznego, ładowanie komóry... :mrgreen:

Tomek Janiszewski

<|MirekMors

Wysłany: 2016-06-17, 09:12    [Cytuj]

6 W mówisz :-D A co powiesz na 150 W ?
ModEdit: obrót zdjęcia

Solary (3).jpg
Plik ściągnięto 83 raz(y) 4,51 MB

Ostatnio zmieniony przez zenek 2016-06-17, 09:16, w całości zmieniany 1 raz  

marcin 24f

Wysłany: 2016-06-17, 12:53    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
marcin 24f napisał/a:
Postanowiłem 'wentylować' łódkę, a nie mam dobrego miejsca na montaż solarwent'u. Dorobiłem więc górną część sztorcklapy ze sklejki, zainstalowałem w niej wentylatorek komputerowy, za czarną kratką wentylacyjną - wtłacza powietrze. Drugi jest zamontowany w 'magazynku', za widoczną na zdjęciu białą kratką wentylacyjną nad kieszenią fałową, ten wyciąga powietrze na zewnątrz. Całość zasila widoczny solarek 10W

Oszk... to ja muszę zadowolić się energią uzyskiwaną z solarka o mocy 6W (a właściwie to znacznie mniej, gdyż na ładowaniu akumulatorów sporo się traci) :shock: . I to wystarcza na zasilanie lampy kabinowej, trójkolorowych świateł nawigacyjnych, radia stereofonicznego, ładowanie komóry... :mrgreen:

Tomek Janiszewski

Brawo Ty, najważniejsze żeby każdy był zadowolony :-)

Pozdrawiam
Marcin

~Tomek J

Wysłany: 2016-06-17, 13:00    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
6 W mówisz :-D A co powiesz na 150 W ?

Wtedy zacząłbym się poważnie zastanawiać nad dołożeniem jakiegoś niewielkiego silniczka elektrycznego do nieśpiesznego przemieszczania się "Leśnym Dziadkiem" podczas skwarnej flauty w strefie ciszy, a może nawet do manewrów w dobrze osłoniętych od fali i wiatru portach ;-)

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2016-06-17, 13:01, w całości zmieniany 1 raz  

<|MirekMors

Wysłany: 2016-08-12, 16:13    [Cytuj]

Jak przypuszczałem ten pod masztem słabo działa. Ale nie miałem co z nim zrobić.
Ostatnio odkręciłem go od pokładu i pochyliłem do słońca. Skok prądu był spory - z 1,5 na 3 A. Czyli stara prawda: nie ilość a jakość. W każdym razie chcę zmienić ich mocowanie z wkrętów na jakieś "mobilne", tak by łatwo można je pochylać ku słońcu. Np. podkładając pod bok odbijacz. Jedyne jakie przychodzi mi do głowy to tenaxy. Macie inny pomysł ? Może zamocować je na sklejce, albo płycie PCV i... No właśnie - pod spód jakiś minipantograf ?

docent

Wysłany: 2016-08-31, 15:57    [Cytuj]

Ja mam na suwklapie zamontowaną baterię SML 45W i jak dobijam do brzegu, to opuszczam bom na jedną burtę, tak żeby nie robił cienia. Dodatkowo mam awaryjne dwie baterie po 10W, które jeśli trzeba, kładę na dziobie. Optymalnie byłoby ustawiać baterie zawsze prostopadle do promieni słonecznych, ale nie każdemu się chce (mi np. nie;p).

Co do baterii na materiale, to nie są one niczym innym niż zwykłymi bateriami, które zamiast na laminacie, zostały umieszczone na uszczelnionym materiale. Jakiś czas temu oglądałem takie baterie i rozmawiałem z kilkoma właścicielami i niestety jakość tych baterii była kiepska. Dodam tutaj, że mówię o bateriach na materiale, które można zwinąć w rulonik. Natomiast jeśli to są zwykłe, stosunkowo sztywne baterie, umieszczone na materiale, to ich wytrzymałość jest pewnie lepsza.

Mam pewną radę. Otóż sprawność baterii spada wraz z rosnącą jej temperaturą. Dlatego też, unikajcie ciemnych powierzchni np. granatowego materiału;).

<|MirekMors

Wysłany: 2016-08-31, 18:53    [Cytuj]

Polanie solara wodą daje skok prądu o nawet 1 A.

~maski

Wysłany: 2016-09-01, 08:35    [Cytuj]

No tak ale za przetwornicą / regulatorem,
na wyjściu z panela pv po słodzeniu wzrośnie napięcie a prąd nieznacznie spadnie :)

docent

Wysłany: 2016-09-01, 21:46    [Cytuj]

Widzisz Maski, z bateriami słonecznymi największym problemem nie jest prąd tylko właśnie napięcie. Wystarczy go zacienić, a już napięcie będzie zbyt niskie żeby ładował akumulator (chyba że używamy regulatora MPPT i mamy moduły 24V do akumulatora 12V).

~maski

Wysłany: 2016-09-01, 23:33    [Cytuj]

docent ale my tu teraz o charakterystykach temperatura modułu / prąd, napięcie a nie o zacienieniu :P
nie mieszajmy wódki z winem ;)

<|MirekMors

Wysłany: 2016-09-02, 08:10    [Cytuj]

W danych technicznych moich solarów mam podane współczynniki temperaturowe:
Isc 4,4 mA/`C , Voc -2,15 mV/`C , Pmax -0,46%/`C.

docent

Wysłany: 2016-09-02, 13:56    [Cytuj]

Z drugiej w sumie strony napięcie jest najistotniejsze przy słabym słońcu, kiedy moduły się nie nagrzewają aż tak, więc ich schładzanie nie daje aż takiego efektu;p

Generalnie strata z powodu temperatury nie jest duża, chociaż warto o niej wiedzieć i pomyśleć;) Bardziej bym się martwił o trwałość materiału.
Ostatnio zmieniony przez docent 2016-09-02, 13:57, w całości zmieniany 1 raz  

[ ODPOWIEDZ ]