FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Palenie od góry
Autor Wiadomość
<|węzełek

Pomogła: 17 razy
Wysłany: 2016-10-05, 09:22    [Cytuj]

zenek napisał/a:
węzełek napisał/a:
Chciała bym chociaż taki który by był na węgiel/ drewno + wbudowany zbiornik na wodę , nie umiem szukać , lub takich nie ma :-? Czy ma ktoś może wiedzę na ten temat, czy chociaż takie jeszcze występują ?
Aniu na różne paliwa stałe są dwufunkcyjne (z dodatkowym rusztem pośrednim) kotły na ekogroszek. Grzeją również ciepłą wodę, ale w dodatkowym zasobniku poprzez wężownicę podłączoną do kotła.

To ja wiem , zdążyłam się zorientować, ale chciała bym coś podobnego do tego co mi teraz grzeje. To jest rewelacyjna sprawa, woda się grzeje, nas samym paleniskiem , i mam ją cały czas ciepłą ;-)

<|Throgh

Wysłany: 2016-10-05, 12:40    [Cytuj]

wysłałem Ci na priv'a - coś znalezionego w Sieci. W każdym razie ma wbudowany zasobnik c.w.u.
Ostatnio zmieniony przez Throgh 2016-10-05, 12:40, w całości zmieniany 1 raz  

<|węzełek

Pomogła: 17 razy
Wysłany: 2016-10-05, 16:30    [Cytuj]

Throgh napisał/a:
wysłałem Ci na priv'a - coś znalezionego w Sieci. W każdym razie ma wbudowany zasobnik c.w.u.

Bardzo dziękuję ! Tzn . ma zbiornik wody użytkowej w środku. Wiesz ile on kosztuje, bo nie było tam ceny ?
Ostatnio zmieniony przez węzełek 2016-10-05, 16:32, w całości zmieniany 1 raz  

<|Throgh

Wysłany: 2016-10-06, 08:47    [Cytuj]

niestety- po prostu wyszukałem w Sieci - po szczegóły trzeba dzwonić do producenta :)
Ostatnio zmieniony przez Throgh 2016-10-06, 08:48, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-10-07, 02:45    [Cytuj]

Cytat:

Palenie kroczące

Pale­nie kro­czące jest jedną z opcji czy­stego i efek­tyw­nego spa­la­nia węgla oraz drewna, która działa w dowol­nie sta­rych i pry­mi­tyw­nych kotłach. Jeśli zasta­na­wiasz się, czy warto sto­so­wać ten spo­sób pale­nia, zaj­rzyj naj­pierw do arty­kułu wyja­śnia­ją­cego jak to działa.

Przed­sta­wiona jest tutaj instruk­cja krok po kroku jak zasto­so­wać pale­nie kroczące.
Od czego zacząć

Pale­nie kro­czące można zacząć sto­so­wać od zaraz bez żad­nych zmian w kon­struk­cji kotła. Warto jed­nak zapo­znać się i spraw­dzić kwe­stie zaha­cza­jące o bez­pie­czeń­stwo, spi­sane w instruk­cji dla pale­nia od góry.

Pale­nie kro­czące można sto­so­wać nie tylko w kotłach gór­nego spa­la­nia, ale także w kotłach górno-dolnych, dla któ­rych jest to bodaj jedyna nie­wy­ma­ga­jąca żad­nych prze­ró­bek sen­sowna metoda palenia.
Pierw­sze rozpalenie

Wsyp na ruszt war­stwę 5-10cm paliwa. Na wierzch ułóż roz­pałkę i pod­pal ją.
Gdy war­stwa paliwa w cało­ści zamieni się w żar, prze­gar­nij wszystko na tył kotła tak aby z przodu pozo­stał pusty ruszt.
Na pustą przed­nią część rusztu wsyp por­cję świe­żego paliwa w taki spo­sób, aby zakryła cały wolny ruszt, a jed­no­cze­śnie sty­kała się z kupką żaru bokiem (tj. by surowy opał nie przy­kry­wał żaru od góry).
Jeśli ilość żaru nie była zbyt mała, roz­pali on stop­niowo zasy­pany świeży opał. Odtąd kocioł nie wymaga dozoru dopóki opał nie wypali się pozo­sta­wia­jąc na rusz­cie ilość żaru zbli­żoną do tej uży­tej do rozpalenia.
Gdy na rusz­cie pozo­sta­nie jesz­cze sen­sowna ilość żaru (mniej wię­cej taka jak przy roz­pa­le­niu), przy­cho­dzi pora na zała­du­nek nowej por­cji opału.
Weź pogrze­bacz i prze­gar­nij popiół przez ruszt. Następ­nie tak jak na początku zgar­nij żar na tył kotła a z przodu zasyp por­cję świe­żego paliwa. Tym samym wra­camy do punktu 3.

.http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/palenie-kroczace/

palenie-kroczace-etapy-1024x669.png
Plik ściągnięto 17 raz(y) 116,6 KB

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-10-07, 02:51    [Cytuj]

Warto promować ten sposób spalania i polecać każdemu. Zobaczcie jak rybnicki Sanepid przestał kopcić i zaczął oszczędzać opał oraz zdrowie okolicznych mieszkańców. Oczywiście bez inwestycji w zmianę kotła czy paliwa. Wystarczyło nauczyć "doświadczonego" palacza jak to się powinno robić.

.http://czysteogrzewanie.pl/2015/02/rybnicki-sanepid-juz-bez-dymu/

sanepid-bez-dymu-624x412.jpg
Plik ściągnięto 18 raz(y) 87,68 KB

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-10-13, 16:07    [Cytuj]

Cytat:
Raport ONZ prezentuje dramatyczne dane na temat zanieczyszczeń powietrza w Polsce. <...> Rosnący ruch drogowy, tendencja Polaków do kupowania tańszych, starszych używanych aut z Zachodu, a także niska świadomość społeczna skutków palenia w domowych kotłach C.O. "byle czym" doprowadzają do tego, że w Polsce jest źle, jeżeli chodzi o jakość powietrza. Nie co gorsza - tyczy się to również obszarów, gdzie "na oko" powinno być dobrze.

.http://antyweb.pl/powietrze-w-polsce-raport-onz/

Na Mazurach generalnie nie jest tak źle.

raponz.png
Plik ściągnięto 16 raz(y) 676,67 KB

<|as

Wysłany: 2016-10-13, 19:37    [Cytuj]

zenek napisał/a:
/.../ogrzewanie węglem jest o ok. 70-80% tańsze niż ogrzewanie gazem ziemnym /.../

Dom 250 m2, wzorowo ocieplony, grzejniki ścienne oraz częściowo ogrzewanie podłogowe (50 m2). Do instalacji podłączone są alternatywnie dwa piece: węglowy (wymiennik ciepła) i gazowy z zamkniętą komorą spalania. Oszczędność na eko-groszku zaledwie 10%.

zenek

Wysłany: 2016-10-13, 20:36    [Cytuj]

as napisał/a:
Oszczędność na eko-groszku zaledwie 10%.
Jeżeli masz tylko takie oszczędności, to nie pozostaje Ci nic innego jak tylko ogrzewać dom gazem.
Różne opracowania podają różne wyliczenia. Nie pamiętam już na jakiej podstawie podawałem te, które cytowałeś i jakich budynków to dotyczyło.
Wystarczy jednak sprawdzić dowolne opracowania dotyczące kosztów ogrzewania za pomocą różnych mediów. Zawsze porównanie wychodzi dużo bardziej korzystnie dla ekogroszku niż gazu ziemnego. Różnica w kosztach sięga ok. 50%. Poniżej masz przykładową grafikę i tabelę.

wegielkontragaz.png
Plik ściągnięto 1416 raz(y) 51,37 KB

Koszty ogrzewania brutto.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 32 raz(y) 190,76 KB

<|as

Wysłany: 2016-10-13, 21:11    [Cytuj]

zenek napisał/a:
/.../Poniżej masz przykładową grafikę i tabelę.

Zenku, podałem Ci f a k t y c z n e koszty, jakie uzyskano, Nie na wykresie, ale w naturze. Mój przyjaciel specjalnie doinstalował piec węglowy bo, jak widzisz, ma spory dom, ale się zawiódł. Piec węglowy był bez podajnika i być może dlatego jego sprawność jest mniejsza.

zenek

Wysłany: 2016-10-13, 21:24    [Cytuj]

as napisał/a:
Piec węglowy był bez podajnika i być może dlatego jego sprawność jest mniejsza.
I to jest podstawowa przyczyna. Piec węglowy bez podajnika i spalanie w nim ekogroszku jest nieporozumieniem.
Mam w swoim domu zarówno kocił gazowy jak i kocił na ekogroszek. Zapewniam Cię, że oszczędności w przypadku ogrzewania ekogroszkiem są bardzo duże. Tak jak podają różne wyliczenia.

<|as

Wysłany: 2016-10-13, 22:35    [Cytuj]

zenek napisał/a:
as napisał/a:
Piec węglowy był bez podajnika i być może dlatego jego sprawność jest mniejsza.
I to jest podstawowa przyczyna. Piec węglowy bez podajnika i spalanie w nim ekogroszku jest nieporozumieniem.
Mam w swoim domu zarówno kocił gazowy jak i kocił na ekogroszek. Zapewniam Cię, że oszczędności w przypadku ogrzewania ekogroszkiem są bardzo duże. Tak jak podają różne wyliczenia.

A może masz piec gazowy o niższej sprawności?

zenek

Wysłany: 2016-10-13, 22:48    [Cytuj]

as napisał/a:
A może masz piec gazowy o niższej sprawności?
Owszem nie jest to kocioł kondensacyjny tylko zwyczajny dwu funkcyjny. Nie wiem jaka jest obecnie różnica w cenie między kotłem kondensacyjnym, a tradycyjnym, ale kilka lat temu była znaczna.
A koszt zakupu kotła trzeba brać również pod uwagę licząc koszty ogrzewania.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-10-14, 00:33    [Cytuj]

zenek napisał/a:
Nie wiem jaka jest obecnie różnica w cenie między kotłem kondensacyjnym, a tradycyjnym, ale kilka lat temu była znaczna.

Różnica w cenie zakupu wynosi ok. 1.500-2.000zł (Termet - zwykły ok 2kzl, kondensacyjny powyżej 3.5kzl)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-10-14, 00:38    [Cytuj]

Porównanie kosztów ogrzewania różnego rodzaju:
.http://czysteogrzewanie.pl/czym-ogrzewac/czym-ogrzewac-dom-mit-taniego-wegla/

zenek

Wysłany: 2016-10-14, 08:29    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Różnica w cenie zakupu wynosi ok. 1.500-2.000zł (Termet - zwykły ok 2kzl, kondensacyjny powyżej 3.5kzl)
Zbyszku, a skąd wziąłeś taką cenę :shock: ? To chyba chodzi o piecyk łazienkowy , a nie kocioł c.o.

PS: Nie przeczytałem ze zrozumieniem, że chodzi o różnicę, a nie cenę zakupu :oops: :lol: !
Ostatnio zmieniony przez zenek 2016-10-14, 08:58, w całości zmieniany 1 raz  

<|Throgh

Wysłany: 2016-10-14, 08:43    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
zenek napisał/a:
Nie wiem jaka jest obecnie różnica w cenie między kotłem kondensacyjnym, a tradycyjnym, ale kilka lat temu była znaczna.

Tak naprawdę te koszty są wyższe- różnica w cenie kotła może być mało znacząca natomiast dla kotłów kondensacyjnych powinna być wykonana instalacja niskoparametrowa by kocioł kond. pokazał co naprawdę potrafi i rzeczywiście uzyskał swoją zakładaną sprawność. I tu wchodzimy w ciut wyższe nakłady. No, ale w takim przypadku koszty początkowe rozkładać należy , oczywiście, na długi okres eksploatacji i wtedy faktyczne korzyści mogą być znaczące.

<|as

Wysłany: 2016-10-14, 12:52    [Cytuj]

W zeszłym roku zrobiłem generany remont co. Tradycyjny piec gazowy zastąpiłem kondensacyjnym. Spadek zużycia gazu wyniósł 40% przy podniesieniu temperatury wnętrza o 2 stopnie.
Akurat dwie ostatnie zimy były porównywalne.

~plitkin
Stangret

Wysłany: 2016-10-14, 12:55    [Cytuj]

as napisał/a:
W zeszłym roku zrobiłem generany remont co. Tradycyjny piec gazowy zastąpiłem kondensacyjnym. Spadek zużycia gazu wyniósł 40% przy podniesieniu temperatury wnętrza o 2 stopnie.
Akurat dwie ostatnie zimy były porównywalne.

Akurat dwie ostatnie zimy w moich terenach były bardzo różne. W ub. roku jeziora zamarzły w styczniu lub lutym, a na początku kwietnia już pływały, a 2 lata temu zamarzło wcześniej, a lód stał do połowy kwietnia. Wg mnie poprzednia zima (2015/2016) była najbardziej łagodną od wielu wielu lat. Chyba że się mylę.

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-10-14, 13:00    [Cytuj]

Jak dobrać moc kotła?

[ ODPOWIEDZ ]