FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Snorkeling na Mazurach.
Autor Wiadomość
<|axa_man

Wysłany: 2016-01-25, 09:57   Snorkeling na Mazurach. [Cytuj]

Hej, proszę o pomoc doświadczonych nurków (nie tylko Mazurskich).
Chcę w tym roku w okresie letnim spróbować nocnego Snorkelingu. Nie chcę wydawać full kasy na sprzęt dlatego mam parę pytań:
- Pianka, czy do nocnego pływania wystarczy 2 mm? 3 mm czy trzeba grubszą?
- czy do pianki warto dokupić tzw, piankę na głowę i stopy?
- Czy latarka czołowa chińskiego producenta, diodowa, 400-500 lumenów (oczywiście do nurkowania) do kwoty 40zł to jak na początek dobre rozwiązanie?
- jakie polecacie płetwy, bo jak zauważyłem są różnego typu.

Dzięki :)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-01-25, 09:59    [Cytuj]

A w jakich wodach i o jakiej porze roku masz zamiar to robić? Na Mazurach czy w jakichś tropikach?

<|axa_man

Wysłany: 2016-01-25, 10:08    [Cytuj]

No fakt, nie dodałem :) oczywiście na Mazurach :) Północne jeziora raczej bo chyba tam woda jest najbardziej przezroczysta :) no i raczej nocną porą...

~juzekp

Wysłany: 2016-01-25, 23:35    [Cytuj]

axa_man'ie Czy ty w ogóle kiedyś nurkowałeś ? Z twoich pytań wnioskuję ze nie , lub prawie nie . Nurkowanie to nie jest taki "mały pikuś" i kryje wiele poważnych niebezpieczeństw - powinieneś je najpierw poznać . Moja rada : odbądź najpierw jakieś przeszkolenie w klubie podwodnym , potrenuj pod nadzorem instruktora .
Koleżanka (na obozie) poszła na uboczu potrenować samotnie pewne ćwiczenia podwodne - przypłaćiła to życiem !

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2016-01-26, 04:35    [Cytuj]

juzekp napisał/a:
axa_man'ie Czy ty w ogóle kiedyś nurkowałeś ?

Axa_man nigdzie nie pisze o nurkowwniu. Snorkeling to nie nurkowanie. :-P

<|axa_man

Wysłany: 2016-01-26, 11:05    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
juzekp napisał/a:
axa_man'ie Czy ty w ogóle kiedyś nurkowałeś ?

Axa_man nigdzie nie pisze o nurkowwniu. Snorkeling to nie nurkowanie. :-P

No dokładnie, znaczy ja zdaję sobie sprawę, że i przy uprawianiu Snorkeling-u także trzeba uważać ale nie jest to nurkowanie tradycyjne.

<|MirekMors

Wysłany: 2016-01-26, 18:20    [Cytuj]

Jacku, tak czystej wody jak w j. Ilińsk nigdzie nie widziałem. A Ty przecież pływasz w tamtych okolicach.
Na WJM ciekawie jest na Mamrach i Kirsajtach. Najlepiej wiosną lub jesienią. No i nie straszcie śmiercią. Snorkeling jest prosty: nalewasz-wypijasz :->

~juzekp

Wysłany: 2016-01-26, 21:53    [Cytuj]

axa_man napisał/a:
... znaczy ja zdaję sobie sprawę, że i przy uprawianiu Snorkeling-u także trzeba uważać ale nie jest to nurkowanie tradycyjne.

Jeżeli zamierzasz pływać po powierzchni wody oddychając przez rurkę tzw. sznorchel - to to jest właściwy snorkeling - wtedy moje uwagi są bezprzedmiotowe . Jeżeli jednak planujesz zanurzanie w głębszą wodę - to juz będzie to nurkowanie (mimo że bez aparatu oddechowego) i wtedy moje uwagi będą aktualne , zwłaszcza że planujesz robić to nocą - na węgorze się wybierasz ??

<|axa_man

Wysłany: 2016-01-27, 13:04    [Cytuj]

juzekp napisał/a:
axa_man napisał/a:
... znaczy ja zdaję sobie sprawę, że i przy uprawianiu Snorkeling-u także trzeba uważać ale nie jest to nurkowanie tradycyjne.

Jeżeli zamierzasz pływać po powierzchni wody oddychając przez rurkę tzw. sznorchel - to to jest właściwy snorkeling - wtedy moje uwagi są bezprzedmiotowe . Jeżeli jednak planujesz zanurzanie w głębszą wodę - to juz będzie to nurkowanie (mimo że bez aparatu oddechowego) i wtedy moje uwagi będą aktualne , zwłaszcza że planujesz robić to nocą - na węgorze się wybierasz ??

sznorchel - jakieś nowe jak dla mnie słownictwo :) ale tak, chcę pływać zaraz pod powierzchnią wody i nie z powodu węgorzy :)

W tamtym roku na przełomie lipca i sierpnia na wysokości Pieczarek (jeź. Dargin) widziałem właśnie człowieka w ten sposób pływającego i trochę mu pozazdrościłem :)

Być może będzie to "gra wstępna" do nurkowania ale jak już się zdecyduję na "głębiny" to nie omieszkam zapisać się na kurs :)

Dalej czekam na jakieś konkretne odpowiedzi na moje pytania... :(

<|axa_man

Wysłany: 2016-01-27, 13:07    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
Jacku, tak czystej wody jak w j. Ilińsk nigdzie nie widziałem. A Ty przecież pływasz w tamtych okolicach.
Na WJM ciekawie jest na Mamrach i Kirsajtach. Najlepiej wiosną lub jesienią. No i nie straszcie śmiercią. Snorkeling jest prosty: nalewasz-wypijasz :->

W rejony Jezioraka wybieram się już 12 maja, ale raczej woda będzie jeszcze za chłodna :)

Na Mamrach (lato 2015) przejrzystość wody (niedaleko Kietlic) była chyba na przynajmniej 3 metry.

<|MirekMors

Wysłany: 2016-01-27, 17:34    [Cytuj]

Jeśli chcesz nurkować rzuć palenie :evil:

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2016-01-27, 18:50    [Cytuj]

Jak zanurkuje, fajka sama zgaśnie... chyba, że teraz robią fajki szturmówki co w wodzie też palą... :mrgreen:

~juzekp

Wysłany: 2016-01-27, 22:48   Re: Snorkeling na Mazurach. [Cytuj]

axa_man napisał/a:
Hej, proszę o pomoc doświadczonych nurków (nie tylko Mazurskich).
Chcę w tym roku w okresie letnim spróbować nocnego Snorkelingu. Nie chcę wydawać full kasy na sprzęt dlatego mam parę pytań:
- Pianka, czy do nocnego pływania wystarczy 2 mm? 3 mm czy trzeba grubszą?
- czy do pianki warto dokupić tzw, piankę na głowę i stopy?
- Czy latarka czołowa chińskiego producenta, diodowa, 400-500 lumenów (oczywiście do nurkowania) do kwoty 40zł to jak na początek dobre rozwiązanie?
- jakie polecacie płetwy, bo jak zauważyłem są różnego typu.

Dzięki :)

Widzę że poważnie podchodzisz do sprawy . Oczywiście nie chciałem cię zniechęcać - wręcz przeciwnie . Że nie wykluczasz kiedyś przejście na głębsze wody to naturalne - jak złapiesz ten "bakcyl" . Nurkowanie i łowiectwo podwwodne też jest dla ludzi lubiących adrenalinę ! , dużo adrenaliny .
Wracam do twoich pytań :
Pianka : do pływań dziennych czy nocnych - nie ma różnicy . Do dłuższych pływań (kilku godzinnych) lepsza będzie grubsza - 4 do 5 mm . Pianka powinna być miękka , obcisła (nie ciasna !) przyległa na nadgarstkach , nogach i szyji , nie może krępować ruchów . Na głowę i stopy - zdecydowanie tak , nawet rękawice - niekoniecznie z pianki .
Latarka : każda będzie dobra , nawet zwykła zalewana wodą . Z elektroniką koniecznie z gwarantowaną szczelnością .
Płetwy : najważniejsze nie ciasne na stopach - to powoduje skurcze stóp . Raczej miększe i nie te długie - to wyczynówki . Oczywiście uwzględnić skarpetki piankowe .
Maska : szeroka (pole widzenia) , raczej płaska - mała objętość powietrza w masce - to ma znaczenie przy wydmuchiwaniu wody z maski . Przy kupnie przyłóż maskę do twarzy i wciągnij powietrze - musi być całkiem szczelna ! Sprawdź czy przez maskę możesz zacisnąć nos - (to będzie ci potrzebne do przedmuchania uszu na głębszych wodach) . I koniecznie szklana - nie plastik - chyba że teraz robią jakieś "patenty", ale na tym się nie znam , już dłuuuugo nie nurkowałem .
Rurka oddechowa : na początek nie za krótka i broń Boże żadne zaworki -piłeczki pingpongowe.

A propos twojej przewrotnej stopki/podpisu : o ile w żeglowaniu mały alkohol można tolerować - to pod woda NIGDY !!!

Życzę ci wiele radości w tym nowym hobby .

<|axa_man

Wysłany: 2016-01-28, 15:39   Re: Snorkeling na Mazurach. [Cytuj]

Dziękuję za podpowiedź, niemniej mam dodatkowe pytania:
juzekp napisał/a:

Pianka : do pływań dziennych czy nocnych - nie ma różnicy . Do dłuższych pływań (kilku godzinnych) lepsza będzie grubsza - 4 do 5 mm .

Różnica w cenie między pianką 3 mm a 4 mm jest dość znaczna, ja mam zamiar pływac nie więcej niż 1-1,5 h więc czy 2-3 mm wystarczy?

juzekp napisał/a:

Płetwy : najważniejsze nie ciasne na stopach - to powoduje skurcze stóp . Raczej miększe i nie te długie - to wyczynówki . Oczywiście uwzględnić skarpetki piankowe .

Płetwy widziałem takie krótkie z usztywnianymi końcówkami, czy takie są oki?

juzekp napisał/a:

Rurka oddechowa : na początek nie za krótka i broń Boże żadne zaworki -piłeczki pingpongowe.

Rurki widziałem w sklepach właśnie z systemami zapobiegającymi nalewania wody (coś typu pływaków) i dolną membraną ułatwiającą wydmuchnięcie wody. Czy taka się nie nadaje?

juzekp napisał/a:

A propos twojej przewrotnej stopki/podpisu : o ile w żeglowaniu mały alkohol można tolerować - to pod woda NIGDY !!!

Na stopkę trzeba patrzeć z przymrużeniem oka :)

<|axa_man

Wysłany: 2016-01-28, 15:40    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
Jeśli chcesz nurkować rzuć palenie :evil:

No rozszyfrowałeś mnie, teraz już wiesz czemu chcę nurkować :D

<|axa_man

Wysłany: 2016-01-28, 15:41    [Cytuj]

pough napisał/a:
Jak zanurkuje, fajka sama zgaśnie... chyba, że teraz robią fajki szturmówki co w wodzie też palą... :mrgreen:

Fajka w fajce :) Robert, trzeba to opatentować :)

~juzekp

Wysłany: 2016-01-28, 22:36    [Cytuj]

axa_man Trudno dać odpowiedź w sprawie pianki . Nie znam twoich upodobań . Ujmę to krótko : jeżeli lubisz przebywać w wodzie , dużo pływać , czasem zanurzyć głowę i sprawdzić co tam jest , to sądzę że istnieje duże prawdopodobieństwo że na snorkelingu nie poprzestanież . Dlaczego o tym piszę ? bo od tego w dużej mierze zależy wybór pianki . Ja używałem pianki 3 mm , ale dlatego że miałem taką okazję - była mięciutka i idealnie pasowała do mojej figury . Przy dłuższym nurkowaniu , zwłaszcza w chłodniejszej wodzie bywało mi zimno . Gdybym dziś miał wybierać - wybrałbym 4 do 5 mm. Możesz też spróbować (na początek) bez pianki tylko w zestawie ABC (maska , fajka , płetwy) , a na piankę zdecydować się później .
Płetwy - to radziłbym długość (od pięty do końca) ok. dwie długości stopy - czyli stopa plus drugie tyle , i żeby nie były zbyt sztywne (w rękach powinny się dać ugiąć).
Fajka - jak już wspomniałem - żadne zaworki , memrany . Zawodność takich patentów polega na tym , że po wynurzeniu kiedy masz wielką potrzebę zaciągnięcia powietrza , ta cholera pod wpływem wdechu podskakuje i zatyka ci rurkę - to jest cholerny szok - panika !!! Podobnie jest na fali .
Normalnie przy wynurzeniu fajka jest zalana , a płuca masz pełne powietrza i zaczynasz od mocnego wydechu - wydmuchując wodę z fajki , potem normalnie oddychasz . Tak samo przy przypadkowym zalaniu przez falę zwalniasz oddech i przez bąblującą w ustach wodę wciągasz wolno powietrze . Następnie wydmuchujesz i "po bólu" . Po małym treningu robisz to wszystko automatycznie przestając o tym myśleć .

A tak w ogóle to nurkowanie w ABC jest pięknym uzupełnieniem do żeglarskich rejsów - ale jak wspomniałem "z głową" i po fachowych treningach .

<|MirekMors

Wysłany: 2016-01-29, 00:19    [Cytuj]

Jacku, jeśli poczekasz do np. czerwca pożyczę Ci swoją piankę i zobaczysz jak się pływa. Tylko pilnuj brzucha, bo się nie zmieścisz !

<|axa_man

Wysłany: 2016-02-17, 08:58    [Cytuj]

Rozmawiałem ostatnio z kolegą nurkiem i podpowiedział mi, że pianka na mazury i nocne "zwiedzanie" to minimum 7 mm. Przy mniejszych grubościach, jak woda będzie chłodniejsza, to zmarznę :(

Odnośnie rurki zgodził się całkowicie, rurka bez "piłeczek" ale z podwójnym dolnym zaworkiem.

Podpowiedział mi jeszcze, że przy piance 7 mm to przydał by się pas balastowy jakieś 6 kg.

Mirek dzięki za propozycję :) Ale myślę, że musimy się umówić i wspólnie ponurkować, na czasie amunicja z II wojny, może coś znajdziemy :-P

<|MirekMors

Wysłany: 2016-02-17, 10:10    [Cytuj]

Fajnie ! Będzie odlotowo :shock:

[ ODPOWIEDZ ]