FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

MTSW 2019

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki wzmacniacz samochodowy ?
Autor Wiadomość
Rafaleek899

Wysłany: 2015-11-27, 11:34   Jaki wzmacniacz samochodowy ? [Cytuj]

Jestem ogromnym fanem muzyki w trakcie jazdy a ostatnio jestem na etapie szukania wzmacniacza do mojego subwoofera, znalazłem sklep [spam], który oferuje wzmacniacze marki Carpower, czy model HPB-1502 wystarczy do subwoofera 1x2000W ?
Ostatnio zmieniony przez pough 2015-11-27, 11:42, w całości zmieniany 1 raz  

~Tomek J

Wysłany: 2015-11-27, 11:53   Re: Jaki wzmacniacz samochodowy ? [Cytuj]

Rafaleek899 napisał/a:
Jestem ogromnym fanem muzyki w trakcie jazdy a ostatnio jestem na etapie szukania wzmacniacza do mojego subwoofera, znalazłem sklep [spam], który oferuje wzmacniacze marki Carpower, czy model HPB-1502 wystarczy do subwoofera 1x2000W ?

A jakimi żaglami napędzane jest Twoje auto? Bo do pojazdów żaglowych w zupełności wystarczy taki oto wzmacniacz (widoczny w prawej dolnej części panela)
który w obecnych warunkach pracy rozwija moc niespełna 2x2W:

:lol: :mrgreen: :-P
Tomek Janiszewski

P1030279.jpg
Plik ściągnięto 50 raz(y) 450,19 KB

Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2015-11-27, 12:30, w całości zmieniany 1 raz  

~extant

Wysłany: 2015-11-27, 12:04   Re: Jaki wzmacniacz samochodowy ? [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
...wystarczy taki oto wzmacniacz (widoczny w prawej dolnej części panela)
który w obecnych warunkach pracy rozwija moc niespełna 2x2W...

Tomku... do subwoofera 1x2000W ! :shock: ;-) :lol: :-P

~Tomek J

Wysłany: 2015-11-27, 12:24   Re: Jaki wzmacniacz samochodowy ? [Cytuj]

extant napisał/a:
Tomek J napisał/a:

Czy tego rodzaju sprzęcicha mają służyć tym którzy od słuchania z niby to "normalną" mocą (taką powiedzmy 2 x 250W) :lol: dawno już postradali bębenki uszne, i obecnie słyszą już tylko za pośrednictwem kości czaszki? :mrgreen:

A tak zupełnie już na poważnie - uważam że powinni tego zabronić. :evil: Czym niby takie ogłupiacze wprawiające w wibracje blachy i szyby wypasionej bryki różnią się od alkoholu wypitego przed jazdą dla kurażu? Chyba tylko tym że ten ostatni przynajmniej teoretycznie nie uniemożliwia usłyszenia sygnału karetki lub innego pojazdu uprzywilejowanego. Może pora zacząć szukać innych czynników mających wpływ na horrendalny poziom wypadkowości w naszym kraju, niż tylko obwiniane o wszystko na tym Forum drzewa na poboczach oraz MZZLD (Mazurskie Złe Zabijające Ludzi Drogi)?

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2015-11-27, 12:27, w całości zmieniany 1 raz  

~extant

Wysłany: 2015-11-27, 12:37   Re: Jaki wzmacniacz samochodowy ? [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
extant napisał/a:
Tomek J napisał/a:

Czy tego rodzaju sprzęcicha mają służyć tym którzy od słuchania z niby to "normalną" mocą (taką powiedzmy 2 x 250W) :lol: dawno już postradali bębenki uszne, i obecnie słyszą już tylko za pośrednictwem kości czaszki? :mrgreen: ...

Tomku te 2000W to taki "pmpo" lub inny "chwyt marketingowy", a w rzeczywistości będzie to pewnie gdzieś tak max. 20-30W rms ;-) :-D
Ostatnio zmieniony przez extant 2015-11-27, 12:38, w całości zmieniany 1 raz  

~Tomek J

Wysłany: 2015-11-27, 12:47   Re: Jaki wzmacniacz samochodowy ? [Cytuj]

extant napisał/a:
Tomku te 2000W to taki pmpo lub inny "chwyt marketingowy", w rzeczywistości będzie to pewnie gdzieś tak max. 20-30W rms ;-) :-D

A to już zupełnie inna para kaloszy, jednak fakt że nabywcy tego rodzaju sprzętu dają się na to złapać, i oczekują mocy większych i jeszcze większych (prosty rachunek wskazuje że nawet tylko krótkotrwałe uzyskanie mocy 1000W na obciążeniu 2Ω przy zastosowaniu układu mostkowego wymagałoby napięcia zasilającego co najmniej 64V, niezbędna byłaby więc tęga przetwornica) - dobitnie świadczy o ich wymóżdżeniu zbyt głośnym słuchaniem muzy. Czy jest zatem powód mieć lepsze zdanie o tych którzy żyją z wciskania kitu tym pierwszym?

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2015-11-27, 12:50, w całości zmieniany 3 razy  

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2015-11-27, 12:58    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
...Czy jest zatem powód mieć lepsze zdanie o tych którzy żyją z wciskania kitu...
Nie... i potwierdzają Twój punkt widzenia ostatnie moje obserwacje...

~extant

Wysłany: 2015-11-27, 13:17    [Cytuj]

A wracając do tematu to zerknąłem sobie na ten Carpower HPB-1502 i wygląda on na całkiem porządny kawałek wzmaka, więc w mostku podłączony do niego subwoofer powinien mieć potężną rzeczywistą moc znamionową, bo taki byle jaki jedynie z "wysokim pmpo" po prostu... pójdzie z dymem (i oby wzmaka wtedy ze sobą nie zabrał).
Ostatnio zmieniony przez extant 2015-11-27, 13:18, w całości zmieniany 1 raz  

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2015-11-27, 13:51    [Cytuj]

Na elektronice się nie znam więc w sumie nie powinienem zabierać głosu, ale dobry subwoofer z odpowiednim wzmacniaczem daje dość dobra jakość dźwięku, a oto chyba chodzi. Nie koniecznie trzeba w tym wypadku słuchać muzyki na rozkręconym na maxa sprzęcie, gdzie z jadącego samochodu dochodzi jedynie łup, łup. Jednemu na jachcie ( mi na przykład ) wystarczy zwykłe małe radio, a innemu potrzeba jakości.

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2015-11-27, 14:15, w całości zmieniany 1 raz  

<|axa_man

Wysłany: 2015-11-27, 14:26    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
Na elektronice się nie znam więc w sumie nie powinienem zabierać głosu, ale dobry subwoofer z odpowiednim wzmacniaczem daje dość dobra jakość dźwięku, a oto chyba chodzi. Nie koniecznie trzeba w tym wypadku słuchać muzyki na rozkręconym na maxa sprzęcie, gdzie z jadącego samochodu dochodzi jedynie łup, łup. Jednemu na jachcie ( mi na przykład ) wystarczy zwykłe małe radio, a innemu potrzeba jakości.

Sławek

Dokładnie masz rację, moc jest potrzeba nie tylko z powodu "głośności" ale właśnie z czystości odtwarzania :) Jacht, po co komu więcej niż max 20W (i to już chyba za dużo), chyba, że ktoś zrobi jacht-disco :)

~Tomek J

Wysłany: 2015-11-27, 14:28    [Cytuj]

Sławek napisał/a:
Nie koniecznie trzeba w tym wypadku słuchać muzyki na rozkręconym na maxa sprzęcie, gdzie z jadącego samochodu dochodzi jedynie łup, łup

Ale kto taki sprzęt ma - zwykle właśnie w taki sposób go używa. Gdyby miało być inaczej - kilkusetkrotny zapas mocy byłby zbyteczny, zwłaszcza że
Cytat:
Jednemu na jachcie ( mi na przykład ) wystarczy zwykłe małe radio, a innemu potrzeba jakości.

A o jakiej jakości może być mowa w samochodzie, gdzie tło akustyczne jest z natury rzeczy silne (warkot silnika, szum powietrza, wibracje zawieszenia itp.)? Wtedy nie ma bata: albo godzimy się z obecnością tego tła, albo chcemy je zagłuszyć, i wtedy patrz poprzedni akapit (ale wówczas logicznym byłoby noszenie na uszach tłumików, aby uzyskać takie warunki odsłuchowe jak w cichym pomieszczeniu). Na jachcie zaś chyba nie chcielibyśmy słuchać na wodzie kakofonii dźwięków dobywających się z innych będących w zasięgu wzroku jachtów?

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2015-11-27, 14:31, w całości zmieniany 1 raz  

~Tomek J

Wysłany: 2015-11-27, 14:39    [Cytuj]

axa_man napisał/a:
Dokładnie masz rację, moc jest potrzeba nie tylko z powodu "głośności" ale właśnie z czystości odtwarzania :)

Jeden z bardzo wielu audiofilskich przesądów. One zmieniają się zresztą, i tak kiedyś twierdzono że głośnik powinien być większą moc niż wzmacniacz, tak nieznacznie, o kilkanaście lub kilkadziesiąt %. Dziś twierdzi się że powinno być odwrotnie, tj że moc wzmacniacza powinna być większa od mocy głośnika, i to aż kilkakrotnie. W obu przypadkach motywowało się to... bezpieczeństwem głośników(!).
Cytat:
Jacht, po co komu więcej niż max 20W (i to już chyba za dużo), chyba, że ktoś zrobi jacht-disco :)

W tak ciasnej kabinie jak moja to nawet 2 X 2W okazuje się niepotrzebnie dużą mocą. Z tego też powodu po wypróbowaniu głośników 4Ω zdecydowałem się zastosować 8Ω (co skutkuje jak wiadomo niemal dwukrotnym spadkiem mocy ale też i pobieranego prądu, a gdyby jeszcze były dostępne identyczne wymiarowo głośniki 15Ω - też z pewnością by wystarczyły. Jeżeli czegoś brak - to conajwyżej basów, ale o tym zadecydowała o wiele za mała objętość obudowy, moc nie ma tutaj nic do rzeczy.

Tomek Janiszewski
Ostatnio zmieniony przez Tomek J 2015-11-27, 14:40, w całości zmieniany 1 raz  

pough
gorszego sortu

Wysłany: 2015-11-27, 14:53    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
...i tak kiedyś twierdzono że... ....Dziś twierdzi się że powinno być odwrotnie...
Coś w tym jest... ;-)

<|axa_man

Wysłany: 2015-11-27, 15:19    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:
axa_man napisał/a:
Dokładnie masz rację, moc jest potrzeba nie tylko z powodu "głośności" ale właśnie z czystości odtwarzania :)

Jeden z bardzo wielu audiofilskich przesądów. One zmieniają się zresztą, i tak kiedyś twierdzono że głośnik powinien być większą moc niż wzmacniacz, tak nieznacznie, o kilkanaście lub kilkadziesiąt %. Dziś twierdzi się że powinno być odwrotnie, tj że moc wzmacniacza powinna być większa od mocy głośnika, i to aż kilkakrotnie. W obu przypadkach motywowało się to... bezpieczeństwem głośników(!).

Nie pisałem o jakości muzyki do mocy sprzętowej z powodu "przesądów audiofilskich" tylko z powodu doświadczenia z takim sprzętem. Mam też dużo znajomych co zajmują się nagłaśnianiem i posiadają studia nagraniowe, na temat mocy, jakości itp wiedzą bardzo dużo i dużo mnie nauczyli. Nie chce wgryzać się w temat bo to temat na osobne wypracowanie.

~extant

Wysłany: 2015-11-27, 16:01    [Cytuj]

Tomek J napisał/a:

Jeden z bardzo wielu audiofilskich przesądów. One zmieniają się zresztą, i tak kiedyś twierdzono że głośnik powinien być większą moc niż wzmacniacz, tak nieznacznie, o kilkanaście lub kilkadziesiąt %. Dziś twierdzi się że powinno być odwrotnie, tj że moc wzmacniacza powinna być większa od mocy głośnika, i to aż kilkakrotnie. W obu przypadkach motywowało się to... bezpieczeństwem głośników(!)…

Nie masz racji – w obu przypadkach zawsze i niezmiennie chodziło i chodzi nadal o jakość dźwięku i koszt sprzętu. :-P

Wzmacniacz najmniejsze zniekształcenia liniowe i nieliniowe wprowadza do odtwarzanego dźwięku przy mocy znacznie mniejszej od jego moc znamionowej, a największe przy maksymalnym jego wysterowaniu, natomiast klasyczne głośniki najmniej zniekształcają odtwarzany dźwięk przy średnim ich obciążeniu, a najbardziej - i to bardziej niż wzmacniacz - przy maksymalnym lub minimalnym ich wysterowaniu.

Dlatego też jeżeli chcesz odtwarzać muzykę bardzo głośno, ale z w miarę dobrą jakością dźwięku to moc znamionowa głośników musi być znacznie większa niż moc znamionowa wzmacniacza, gdyż zniekształcenia wzmacniacza pracującego na mocy zbliżonej do maksymalnej są mniejsze niż głośników pracujących na mocy zbliżonej do maksymalnej.

Natomiast jeżeli chcesz odtwarzać muzykę nie za głośno, ale za to z bardzo dobrą jakością dźwięku to moc znamionowa głośników powinna być sporo mniejsza niż moc znamionowa wzmacniacza, gdyż zniekształcenia wzmacniacza pracującego na np. 5% mocy znamionowej są minimalne, a głośniki, o mniejszej mocy znamionowej, są już wtedy wysterowane wystarczającą mocą, żeby również nie wprowadzać zniekształceń dźwięku.

Tomek J napisał/a:

W tak ciasnej kabinie jak moja to nawet 2 X 2W okazuje się niepotrzebnie dużą mocą.

Jeżeli chciałbyś odtwarzać muzykę z możliwie dobrą jakością to 2x2W będzie znacznie za mało, natomiast jeżeli chcesz jedynie żeby Ci coś tam do ucha „brzęczało” to 2x2W spoko wystarczy na małej łódce. :-)
Ostatnio zmieniony przez extant 2015-11-27, 16:04, w całości zmieniany 3 razy  

~Andrzej Kowalski

Wysłany: 2015-11-27, 20:32    [Cytuj]

Do osiągnięcia dobrej jakości odtwarzanej muzyki potrzebny jest odpowiedni sprzęt i odpowiednie pomieszczenie . Takiego pomieszczenia nie ma na jachcie , nawet na wypasionym ,, koromyśle ,, ( cytuję Tomka ) . Zdeklarowani audiofile słuchają muzyki w specjalnie adoptowanych do tego pomieszczeniach , najlepsze jest do tego celu duże pomieszczenie w piwnicy domu , oczywiście jednorodzinnego . Ważna jest też jakość nagrania , dlatego niektórzy ograniczają się do odsłuchu zaledwie kilku wyselekcjonowanych płyt . Najważniejszym ogniwem w dobrym zestawie stereo są kolumny , dobre duńskie czy angielskie kosztują po kilkadziesiąt tysięcy zł. za sztukę , do tego odpowiedniej jakości odtwarzacz i wzmacniacz ( też odpowiednio drogie ) . Na jakimś forum audiofilskim przeczytałem iż niektórzy audiofile unikają jedzenia kapusty bo to powoduje gorszy odbiór niskich częstotliwości :-D . Na jachcie wystarczy dobry odbiornik mono w masywnej obudowie najlepiej z obudową typu basrefleks ( lepsza jakość basów ) , z wejściem USB czy dla SD do odtwarzania muzyki w formacie MP3 . Takim odbiornikiem może być np. Ferguson Digital DAB+100 . Ja używam tańszego i nieco gorszego Blaupunkta i jestem zadowolony z odsłuchu na łódce . W domu zadowalam się Yamahą Piano Craft z dobrymi kolumnami .

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2015-11-27, 21:32    [Cytuj]

Cytat:
W domu zadowalam się Yamahą Piano Craft z dobrymi kolumnami

A jakie masz kable , bo nie raz widziałem super sprzęt za gruba kasę połączony kablami za kilka zyli bo już na przyzwoite kable kasy pożałowali. O jakości odtwarzanej muzyki decyduje najsłabszy element zestawu. Co z tego ,że masz super piecyk , odtwarzacz, kolumny skoro 3/4 obetną Ci kable.

Sławek
Ostatnio zmieniony przez Sławek 2015-11-27, 21:35, w całości zmieniany 1 raz  

<|MirekMors

Wysłany: 2015-11-27, 21:45    [Cytuj]

Przesadzasz. Niektórym "audiofilom" przeszkadzają nawet kable podłączone wg. nich odwrotnie. Jakoby są jednokierunkowe.
Mi wystarczyło udowodnienie sprzedawcy w sklepie audiofilskim, że kolumny są podłączone w przeciwfazie 8-)

~extant

Wysłany: 2015-11-27, 21:55    [Cytuj]

Andrzej Kowalski napisał/a:
... W domu zadowalam się Yamahą Piano Craft z dobrymi kolumnami .

A jaki model i jakie kolumny ??

Sławek napisał/a:
... A jakie masz kable , bo nie raz widziałem super sprzęt za gruba kasę połączony kablami za kilka zyli bo już na przyzwoite kable kasy pożałowali...

Masz rację, super kable głośnikowe za super kasę to oczywiście tylko "mit" !
Naprawdę całkiem niezłe kable głośnikowe do "domowego" odsłuchu można kupić już nawet poniżej 10zł/mb… tylko trzeba wiedzieć gdzie. ;-)

~extant

Wysłany: 2015-11-27, 22:04    [Cytuj]

MirekMors napisał/a:
Przesadzasz. Niektórym "audiofilom" przeszkadzają nawet kable podłączone wg. nich odwrotnie. Jakoby są jednokierunkowe...

Nie jednokierunkowe, tylko w jednej fazie :-P ... ale do tego to już trzeba choć trochę słyszeć. ;-) :lol: :-P

[ ODPOWIEDZ ]