FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki wzmacniacz samochodowy ?
Autor Wiadomość
~plitkin
Stangret

Wysłany: 2016-03-31, 19:41    [Cytuj]

Sza-man napisał/a:
Zmuszanie kogokolwiek na SIŁĘ aby słuchał nie chcianej/nie lubianej/nie trawialnej/wieśniackiej.. itd muzyki powinno być karane tak samo jak np ekshibicjoniz. Cenie sobie ciszę i spokój. I nie zakłócam go innym. No to wymagam tego samego. Kij ma dwa końce. Powiem więcej: proca ma ich trzy. Popieram działania Włochów w tym kierunku (mimo, że niewiele mam w tym temacie do zrobienia - nawet nic).

Sza-manie, spójrz na to z innej strony: zmuszanie kogoś do siedzenia w ciszy i zakłócanie jej szumem, tak cenionym przez innych - może być również źle odebrany :)

Oczywiście żartuję. Na poważnie: w tłumie nie ma zmiłuj - musimy zawierać kompromisy i dostosowywać się do potrzeb innych. Również nasze potrzeby i preferencje nie mogą być decydujące, nawet jeżeli wydają się być mniej ingerujące w środowisko niż potrzeby innych. Przykładowo: ja nie uznaję ani marudzenia ani wywyższania się żeglarzy nad motopompiarzy np. na Bełdanach - jako akwenie otwartym dla jednych i drugich. Nie uważam też, że wszyscy muszą chodzić krótko ostrzeżeni, bo długie włosy naruszają moje poczucie estetyki.
Granica pomiędzy akceptowalnym działaniem a nie akceptowalnym (oczywiście nadal poruszamy się w granicach prawa) jest bardzo subiektywna: to co dla mnie jest żenujące dla Ciebie jest ok i odwrotnie. Sprawa "głośnego słuchania muzyki" jest na tyle dyskusyjna, że trudna do określenia. Typowe disco-polo ze starej beemy z karkiem za kółkiem - to niezbyt sympatyczny widok, który wzbudza naszą niechęć. Jednocześnie potrafimy wyrazić swoje niezadowolenie używając klaksonu, bo gamoń przed nami zagapił się na światłach. Albo potrafimy gadać przez telefon stojąc w kolejce na poczcie. Potrafimy gadać do siebie z sąsiednich kabinek w kiblu publicznym lub też akceptujemy wrzask paniusi w sklepie, której nie obsłużono w "należyty" sposób.

To zbyt umowne sprawy i dlatego, podejrzewam, tak jak we wspomnianym przypadku z Włoch - należy je analizować każdorazowo. Nie da się wprowadzić prawnych ograniczeń na wszystko, gdyż łatwo jest wtedy wymyślić nowe - bardziej wyrafinowane "sztuczki". Zakazują słuchania muzyki - to będę grał na bębnie. Zakazują krzyku - będę głosił głośno słowo Boże. Zakazują pływania na silniku - będę pływał na żaglach i głośno włączał muzykę w swoim jeep-e na brzegu. I td. i td. Nie pozwalają zakłócać spokoju - będę prykał w windzie, bo mam gazy, a trzymanie szkodzi. Pomysłowość ludzka nie zna granic.

Zmierzam do tego, że podstawowej etykiety i zasad zachowania nie zastąpisz żadnym prawem. Nie jestem zwolennikiem restrykcyjnego prawa, bo barany i tak go oleją, a każdy inny i tak za to zapłaci kawałkiem swojej wolności lub zwyczajnie kasą.

<|Sza-man

Wysłany: 2016-03-31, 22:41    [Cytuj]

I co ciekawe ... zgadzam się z Tobą, co nie zmienia faktu, ze irytujący osobnik w tłumie innych irytujących osobników, który robi wszystko aby rzucać się w oczy i w uszy jest uciążliwy dla pozostałych. I z tą uciążliwością warto walczyć. No ale z "dresem" słuchającym techno w bandit motor wagonie walczyć się nie da. I być może ograniczenie prawne do iluś tam decybeli będzie rozwiązaniem. To podobnie jest do walki z wiatrakami ale tak poważnie - chodzi o elektrownie wiatrowe generujące (oprócz prądu) infradźwięki, które też są uciążliwe (ponoć, bo ja nie zwróciłem nigdy na to uwagi).

[ ODPOWIEDZ ]