FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
WOPR
Autor Wiadomość
kemot
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-03, 20:33   WOPR [Cytuj]

Na podobnym tematycznie forum znalazłem opowieść:
"......włączył niebieskiego koguta i sygnał dzwiekowy. (Po dokładniejszym przyjzeniu sie motorówce, była standardowa biała ale zaden wypas, zauwazyłem jeszcze nalepke z symbolem wopru) Podpłynoł do mnie, kazał zrzucic zaglei zaczol mnie opier..... ze chamsko wykorzystuje swoje prawo do pierszenstwa i powinienm mu ustapic. Jak juz skonczył pier... to jescze zrobił mi trzepanie srodków ratunkowych... "

JAkie prawa w stosunku do żeglaży ma WOPR?
Pewnie po przeczytaniu ststusu lub czegoś podobnego WOPR-u bym sie dowiedział , ale może ktoś zorientowany w 2 słowach by napisał.

Dzięki z góry

~familiant

Wysłany: 2010-04-03, 23:24   Re: WOPR [Cytuj]

kemot napisał/a:
Na podobnym tematycznie forum znalazłem opowieść:
"......włączył niebieskiego koguta i sygnał dzwiekowy. (Po dokładniejszym przyjzeniu sie motorówce, była standardowa biała ale zaden wypas, zauwazyłem jeszcze nalepke z symbolem wopru) Podpłynoł do mnie, kazał zrzucic zaglei zaczol mnie opier..... ze chamsko wykorzystuje swoje prawo do pierszenstwa i powinienm mu ustapic. Jak juz skonczył pier... to jescze zrobił mi trzepanie srodków ratunkowych... "

Pewnie po przeczytaniu ststusu lub czegoś podobnego WOPR-u bym sie dowiedział , ale może ktoś zorientowany w 2 słowach by napisał.

Dzięki z góry

Nie ma żadnego prawa, a jedynie obowiązek ratowania. Trzeba było zrugać jak burą sukę i dołożyć pagajem

~Piotr Lewandowski
Żeglarz/Wędkarz

Wysłany: 2010-04-04, 00:23   Re: WOPR [Cytuj]

familiant napisał/a:
Nie ma żadnego prawa

Tutaj cytat z FAQ ze strony MWOPR
Cytat:

Czy patrol WOPR ma prawo przeprowadzać kontrolę jachtu?

Tak, może sprawdzić, czy jacht jest wyposażony w wymagane środki asekuracyjne. Nie może jednak ukarać mandatem, a jedynie pouczyć lub wezwać instytucję uprawnioną do nałożenia sankcji - policję lub inspektora wodnego.

Źródło

Podczas jednych z regat na jez. Mikołajskim obserwowałem patrol MWOPR, który na niebieskich kogutach pilnował porządku, czyli dbał o drożność toru wodnego i pouczał zbyt szybko latających motorowodniaków (jest tam ograniczenie prędkości a w każdym razie zakaz robienia fali). Czy mam rozumieć, że robił to na zasadzie "Teraz to was tylko pouczam, ale jak będziecie niegrzeczni to zadzwonię po policję?"
Ostatnio zmieniony przez Piotr Lewandowski 2010-04-04, 00:24, w całości zmieniany 1 raz  

~familiant

Wysłany: 2010-04-04, 08:20    [Cytuj]

DZ.U.193 z 2002 r. nie mają żadnych uprawnień w stosunku do indywidualnego żeglarza; żadnych kontroli; chociaż znam ich zapędy żeby być "wadzą" absolutna na wodzie. ;-)

Jurmak

Wysłany: 2010-04-04, 10:18   Re: WOPR [Cytuj]

kemot napisał/a:

Żadnych

Pozdrowienia Jurek M (członek Gdańskiego WOPR)
Ostatnio zmieniony przez Jurmak 2010-04-04, 10:21, w całości zmieniany 1 raz  

Jurmak

Wysłany: 2010-04-04, 10:20   Re: WOPR [Cytuj]

P_Lewandowski napisał/a:

Tutaj cytat z FAQ ze strony MWOPR

Poprosiłem ich o podanie podstawy prawnej, ciekawe co mi odpiszą... O ile odpiszą:-)

Pozdrowienia Jurek M
Ostatnio zmieniony przez Jurmak 2010-04-04, 10:21, w całości zmieniany 2 razy  

januszfeniks

Wysłany: 2010-04-04, 10:32    [Cytuj]

Jak zwykle jakiś nie spełniony nadgorliwiec się znalazł .

Jestem mocno uczulony na wielu woprowców a szczególnie na ich zachowanie :-( .

kemot
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-04, 20:09    [Cytuj]

""Czy patrol WOPR ma prawo przeprowadzać kontrolę jachtu?

Tak, może sprawdzić, czy jacht jest wyposażony w wymagane środki asekuracyjne. Nie może jednak ukarać mandatem, a jedynie pouczyć lub wezwać instytucję uprawnioną do nałożenia sankcji - policję lub inspektora wodnego""

A jak odmówię wopr-owcowi takiej kontroli?
Pytam dla czystej zasady, bo pracę ogólnie WOPR uważam za jak najbardziej potrzebną , ale czasami....

~szg

Wysłany: 2010-12-10, 12:00    [Cytuj]

Z tym WOPR - em to są chyba dwie sprawy. Tak zwany zwykły WOPR jest tylko stowarzyszeniem jakich w Polsce są tysiące, działa na podstawie ustawy o stowarzyszeniach a ta nie daje mu żadnych praw w stosunku do obywateli. Istnieją także służby ratownicze państwowe jak np. chyba Mazurskie WOPR (MWOPR). Te jako służby państwowe mają już prawa regresu w stosunku do obywatela podobnie jak Straż Miejska.
Pozdrawiam.

Szaman3
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-10, 12:32    [Cytuj]

Na tej podstawie również może działać listonosz, jako przedstawiciel państwowej Poczty Polskiej :mrgreen:

Zacznijmy od tego, że Mazurskie WOPR nie jest niczym innym niz zwykłe WOPR, tj stowarzyszeniem. A poza tym mylisz pojecia. Służba państwowa, tylko dlatego, ze jest państwowa, nie ma z definicji uprawnień kontrolnych w stosunku do obywatela, zwłaszcza służba ratownicza. Porównywanie przypadku służby ratowniczej do Strazy Miejskiej jest absurdalne.

~Buber
Zgórmysyn

Wysłany: 2010-12-10, 12:40    [Cytuj]

Analogicznie - GOPR nie ma prawa wystawiać mandatów czy karać za jazdę bez kasku, czy na starych, tępych nartach. GOPR (jak i WOPR) może pouczyć, może spróbować obciążyć kosztami akcji ratunkowej (ale tu już problem jest innego rodzaju), ale nie może nikogo ukarać.

Identycznie WOPR - może pouczyć, zwrócić uwagę, ale z prawnego punktu widzenia, jeżeli np. pouczyli że idzie burza, a towarzystwo ich zlekceważyło i 20 minut potem wzywa pomocy do zagrzybionego jachtu, to MUSZĄ im pomóc, bo do tego państwo WOPR utrzymuje.
Wiem, głupie, ale tak jest.

~szg

Wysłany: 2010-12-10, 12:52    [Cytuj]

Czy to znaczy, że z całą pewnością twierdzicie iż nie ma u nas państwowych służb patrolowo - ratowniczych działających na szlakach wodnych?

Szaman3
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-10, 13:11    [Cytuj]

Jest - Policja.
A z ratowniczych - Straż Pożarna

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2010-12-10, 13:16    [Cytuj]

szg napisał/a:
Czy to znaczy, że z całą pewnością twierdzicie iż nie ma u nas państwowych służb patrolowo - ratowniczych działających na szlakach wodnych?

jest policja , która ma tez obowiązek uczestniczenia w akcji ratowniczej, przy czym ma uprawnienia kontrolne, PSRyb , ma uprawnienia kontrolne takie same jak Policja. Może przeszukac jacht wylegitymować z tym ,że wiazac sie to powinno z uzasadnionym ? podejrzeniem o nielegalny połów ryb , kłusownictwo

Sławek

~szg

Wysłany: 2010-12-11, 19:40    [Cytuj]

Mariusz! Z tym listonoszem to dałeś czadu. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Gratuluję poczucia humoru. Jak się rozkręcę to też tak mam. :-P
Pozdrawiam.
P.s. - wydawało mi się, że gdzieś na naszym forum przeczytałem o tym, że MWOPR jest służbą państwową a nie stowarzyszeniem. Sam tego przecież nie wymyśliłem. :oops: Na razie nie mam czasu żeby to odnaleźć. A Straż Miejską podałem przecież nie dla szczegółu a dla ogólnego zrozumienia poglądu.
Właśnie umówiłem się z moim kumplem również Mariuszem, ratownikiem, byłym klubowym pływakiem i niedzielnym żeglarzem na Sylwestra w moim domku-bazie wypadowej nad jeziorem, gdzie teraz garażuje łódź i cały osprzęt i pozostały sprzęt pływający. Już zaczynam się bać tych "dyskusji i prezentacji" :lol: Może odbędzie się wyścig pontonami na śniegu :-/
Ostatnio zmieniony przez szg 2010-12-11, 20:05, w całości zmieniany 1 raz  

Szaman3
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-11, 21:26    [Cytuj]

Życzę Wam czadowej zabawy :mrgreen: :mrgreen:
I dużego luzu. Sobie też :-D
Fajnie mieć taki domek nad wodą.
Pozdrawiam :-)
Ostatnio zmieniony przez Szaman3 2010-12-11, 21:27, w całości zmieniany 1 raz  

~VA00

Wysłany: 2010-12-12, 12:18    [Cytuj]

szg napisał/a:

P.s. - wydawało mi się, że gdzieś na naszym forum przeczytałem o tym, że MWOPR jest służbą państwową a nie stowarzyszeniem.

Może pomyliło Ci się z MSR Okartowo.

~szg

Wysłany: 2010-12-12, 12:36    [Cytuj]

VAOO! Chyba mogło być tak jak piszesz.

Szaman3
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-12, 13:04    [Cytuj]

Nie bardzo. MSR jest tak samo stowarzyszeniem jak WOPR. Wprawdzie w nazwie ma "Służba", ale nie ma nic wspólnego ze służbami państwowymi. Proponuje tu zajrzeć:
http://www.msr-okartowo.pl/pl/historia.html

~szg

Wysłany: 2010-12-14, 11:50    [Cytuj]

Dzięki Mariusz za zapodany link do MSR. Przeczytałem wszystko co tam jest i rzeczywiście masz rację. Ktoś nieźle kiedyś naściemniał, niedopowiedział całej prawdy i stąd taka rozbieżność między dokumentami źródłowymi a tzw. wiedzą ogólną ludzi (nie tylko wodniaków).
Pozdrawiam.

[ ODPOWIEDZ ]