FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2015-10-21, 10:59
Prognoza sezonowa pogody z dnia 20.10.2015
Autor Wiadomość
<|MirekMors

Wysłany: 2015-10-21, 22:20    [Cytuj]

Już wiem ! Zbyszek patrzy na te fusy jak ja na bajty ;-)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-10-21, 22:35    [Cytuj]

Porównajcie sobie prognozę "extanta" z "moją", zaczerpniętą z "Faktu. Jedna przewiduje deszcze, druga siarczysty mróz. Obie sporządzone przez "amerykańskich naukowców", a cel ich publikacji jest jeden - wzrost "klikalności", a tym, że mają one niewiele wspólnego z prawdą nie przejmuje się nikt.

funyo

Wysłany: 2015-10-21, 22:41    [Cytuj]

mazury.info.pl napisał/a:
Porównajcie sobie prognozę "extanta" z "moją", zaczerpniętą z "Faktu. Jedna przewiduje deszcze, druga siarczysty mróz. Obie sporządzone przez "amerykańskich naukowców", a cel ich publikacji jest jeden - wzrost "klikalności", a tym, że mają one niewiele wspólnego z prawdą nie przejmuje się nikt.

Z jaką prawdą? A jaka jest prawda w przypadku prognoz? Jakichkolwiek? Prognoza może się co najwyżej sprawdzić lub nie, a nie objawiać prawdy. Na tym właśnie polega prognoza.

~darkor54

Wysłany: 2015-10-21, 22:46    [Cytuj]

Naukowcom nie chodzi o "klikalnosć" im chodzi o punkty z import factorem i index Hircha. W polskich uczelniach zaczyna też o to właśnie chodzić. Ważną jest publikacja - np.: lododowce w Himalajach znikną do 2030 roku. A, że nie znikną - nieważne - ważny jest "dorobek naukowy" tu i teraz :-/

~extant

Wysłany: 2015-10-22, 06:56    [Cytuj]

... a tym, że mają one niewiele wspólnego z prawdą nie przejmuje się nikt.

Profesjonalnie przygotowywane prognozy pogody sporządzane są na podstawie bieżących, prawdziwych danych, które to dane są oczywiście zmienne, zgodnie z chaotyczną naturą zjawisk. Twierdzenie, że profesjonalnie przygotowana prognoza pogody jest czy nie jest prawdziwa nie ma żadnego sensu. Dyskutować za to można oczywiście na temat trafności czy nie trafności prognoz pogody. :-)

ps: Portal TwojaPogoda i jego prognozy sezonowe pogody znam od dawna i z dotychczasowego doświadczenia trafność publikowanych przez nich prognoz ocenia całkiem wysoko (na forum są też tego dowody), natomiast szmatławca "Fakt" nie znam i nie czytuję, więc trudno mi cokolwiek powiedzieć na temat wiarygodności publikowanych przez nich materiałów. :-)

funyo

Wysłany: 2015-10-22, 09:04    [Cytuj]

extant napisał/a:
... szmatławca "Fakt" nie znam i nie czytuję, więc trudno mi cokolwiek powiedzieć na temat wiarygodności publikowanych przez nich materiałów. :-)

Skoro nie znasz i nie czytujesz, to skąd tak sroga ocena? Czemu bez jakiejkolwiek wiedzy, jak sam przyznajesz, nazywasz coś szmatławcem? :-P
Nieładnie ;-)

~extant

Wysłany: 2015-10-22, 09:15    [Cytuj]

funyo napisał/a:
extant napisał/a:
... szmatławca "Fakt" nie znam i nie czytuję, więc trudno mi cokolwiek powiedzieć na temat wiarygodności publikowanych przez nich materiałów. :-)

Skoro nie znasz i nie czytujesz, to skąd tak sroga ocena? Czemu bez jakiejkolwiek wiedzy, jak sam przyznajesz, nazywasz coś szmatławcem? :-P
Nieładnie ;-)

Sorki, miało być "brukowcu", a nie "szmatławcu". :-D

I nie jest to moja opinia, ale oparłem się na opinii Zbyszka - skoro sam tak ocenia źródło, które cytuje to pewnie lepiej ode mnie wie. :-D ->

... publikuję prognozę opublikowaną w brukowcu "Fakt"...

;-) :mrgreen:

zenek

Wysłany: 2015-10-22, 09:18    [Cytuj]

Wiecie co Szanowni Panowie? Ta Wasza dyskusja o prognozach pogody jak nic pasowałaby do dyskusji o wiarygodności horoskopów :-P ! Wszyscy wiedzą, że to kompletne bzdury, ale je czytają i co ciekawsze czasami taki horoskop się sprawdzi :mrgreen: !

funyo

Wysłany: 2015-10-22, 09:31    [Cytuj]

Bo jak w coś mocno wierzysz, to zaczyna się sprawdzać.
Ot, choćby prezenty od Św. Mikołaja... ;-)

~extant

Wysłany: 2015-10-22, 09:31    [Cytuj]

zenek napisał/a:
... Ta Wasza dyskusja o prognozach pogody jak nic pasowałaby do dyskusji o wiarygodności horoskopów :-P ...

Zasadniczo to nie znam się na horoskopach, ale odnoszę wrażenie, że jednak prognozowanie pogody jest bardziej naukową dyscypliną niż horoskopy. :-D

A co do samej sprawdzalności wszelkich prognoz/przewidywań - to również odnoszę wrażenie, że wpływ na ocenę ich trafności ma samo nastawienie i oczekiwania ze strony osoby oceniającej ich trafność. ;-) :-D

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-10-22, 13:23    [Cytuj]

extant napisał/a:
zenek napisał/a:
... Ta Wasza dyskusja o prognozach pogody jak nic pasowałaby do dyskusji o wiarygodności horoskopów :-P ...

Zasadniczo to nie znam się na horoskopach, ale odnoszę wrażenie, że jednak prognozowanie pogody jest bardziej naukową dyscypliną niż horoskopy. :-D

A co do samej sprawdzalności wszelkich prognoz/przewidywań - to również odnoszę wrażenie, że wpływ na ocenę ich trafności ma samo nastawienie i oczekiwania ze strony osoby oceniającej ich trafność. ;-) :-D

Jeden wierzy w horoskopy, inny w długoterminowe "prognozy", a jeszcze inny w bajki. :-P

~greg

Wysłany: 2015-10-22, 13:30    [Cytuj]

Nie mam wielkiego zaufania do TwojejPogody, ale do Faktu jeszcze mniejsze. Osobiście bardziej podoba mi się ta pierwsza . I rzeczywiście extant ostatnio trafiał dość przyzwoicie z prognozami lub jak kto woli tendencjami długookresowymi. Nie wiem czy zawsze opierał się na tym samym źródle, czy może wcześniej miał inne.

~extant

Wysłany: 2015-10-22, 14:19    [Cytuj]

Jeden wierzy w horoskopy, inny w długoterminowe "prognozy", a jeszcze inny w bajki. :-P

Fakt, w bajki i/lub horoskopy można wierzyć lub nie wierzyć.

Natomiast jeżeli ktoś stwierdza, że w długoterminowe prognozy też można wierzyć to znaczy - co już wcześniej pisałem - że całkowicie nie rozumie czym naprawdę są długoterminowe/sezonowe prognozy pogody. :-P Jak można wierzyć w coś, co z założenia jedynie próbuje opisywać/przewidywać procesy o naturze chaosu ?? :shock:
Ostatnio zmieniony przez extant 2015-10-22, 14:29, w całości zmieniany 1 raz  

~extant

Wysłany: 2015-10-22, 14:21    [Cytuj]

greg napisał/a:
... I rzeczywiście extant ostatnio trafiał dość przyzwoicie z prognozami lub jak kto woli tendencjami długookresowymi. Nie wiem czy zawsze opierał się na tym samym źródle, czy może wcześniej miał inne.

Przy prognozach sezonowych zazwyczaj "zaglądałem" na TwojąPogodę. :-)

<|artiosso
Hej Mazury !

Wysłany: 2015-10-24, 14:21    [Cytuj]

Słuchajcie, ale z pogodą jest tak samo jak z przewidywaniami politycznymi :
jak ktoś pisze, że dana partia będzie miała 36 %, to należy to czytać tak, że będzie miała w granicach 30 - 42 % :-)
Ostatnio zmieniony przez artiosso 2015-10-24, 14:24, w całości zmieniany 1 raz  

~greg

Wysłany: 2017-11-16, 17:57    [Cytuj]

Ma ktoś prognozę sezonową na najbliższą zimę i wiosnę? Wiem, wiem, to wróżenie z fusów ale w poprzednim sezonie z tego co pamiętam tendencje sprawdziły się.

<|pako

Wysłany: 2017-11-16, 19:52    [Cytuj]

greg napisał/a:
Ma ktoś prognozę sezonową na najbliższą zimę i wiosnę? Wiem, wiem, to wróżenie z fusów ale w poprzednim sezonie z tego co pamiętam tendencje sprawdziły się.

Z tego co mówi moja sąsiadka Maria Cyganka będzie tak jak w roku 1965. Ktoś pamięta jak wtedy było??
:-) :-) :-)

<|pako

Wysłany: 2017-11-16, 19:57    [Cytuj]

Było czysto, cicho, zero papierzaków, zero śmieci w lasach, zero silników, całe Mazury do eksploracji żeglarskiej :-)

~greg

Wysłany: 2017-11-16, 20:23    [Cytuj]

pako napisał/a:
...zero papierzaków, zero śmieci w lasach, zero silników...

A coś w temacie wątku masz do powiedzenia?

funyo

Wysłany: 2017-11-16, 20:33    [Cytuj]

Amerykańscy naukowcy przewidują w naszej części Europy wyjątkowo ciepłą zimę. I to całą.
W Polsce, czym bardziej na północ, tym odchylenie od normy wieloletniej na plus ma być większe.

[ ODPOWIEDZ ]