FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Na samym foku.
Autor Wiadomość
pough
gorszego sortu

Wysłany: 2015-09-03, 09:52    [Cytuj]

extant napisał/a:
...
pough napisał/a:
Ocenę zostawiłbym każdemu skipperowi z osobna stosownie do możliwości załogi i sprzętu.

Oczywiście zgoda :-) ... szczególnie w odniesieniu do załóg/sterników, natomiast dla większości sprzętu pływającego np. na WJM, takie warunki to nie jest jakiś specjalnie duży problem. ;-)

Sprzęt również zostawiłbym do indywidualnej oceny sytuacji przez skippera. Wraz ze wzrostem siły wiatru oraz ilości i siły szkwałów rośnie ryzyko awarii sprzętu.

IMHO sytuację trzeba oceniać całościowo i za to odpowiada skipper.

~extant

Wysłany: 2015-09-03, 09:53    [Cytuj]

pough napisał/a:

Tak. :-)

~Emill`76

Wysłany: 2015-09-03, 10:09    [Cytuj]

extant napisał/a:

W naprawdę trudnych warunkach żeglowania na śródlądziu najbardziej istotne nie jest nabieranie wysokości, tylko bezpieczne przetrwanie łódki wraz załogą. :-P

Zaraz zaraz, ... miałem na myśli trudne warunki , ale nie aż tak trudne by walczyć o przetrwanie :-P Poza tym jaki jest sens męczyć się płynąc na wiatr bez celu nabierania wysokości ? ;-)

~Sławek
Sławek

Wysłany: 2015-09-03, 10:16    [Cytuj]

pough napisał/a:
extant napisał/a:
Emill`76 napisał/a:
... Było ok 5 b w podstawie i chodziły szkwały do 7b...

5B w podstawie i 7B w szkwałach to nie są naprawdę trudne warunki żeglowania. :-P ...

Ocenę zostawiłbym każdemu skipperowi z osobna stosownie do możliwości załogi i sprzętu.

Dla mnie są to już warunki trudne. Moja sasanka 620 na samym foku radzi sobie bardzo dobrze. Słabiej sobie radzi na wysokiej fali, a to ze względu na kształt kadłuba ( mało smukły ) Natomiast na samym grocie nie lubię pływać ( nie czuje jachtu ). Wole zarefować grota i mieć całego postawionego foka, niż refować foka. mam jeszcze jedną alternatywę wypróbowaną fok sztormowy i mocno zarefowany grot. ten układ tez się sprawdza.

Sławek

~extant

Wysłany: 2015-09-03, 10:19    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
extant napisał/a:

W naprawdę trudnych warunkach żeglowania na śródlądziu najbardziej istotne nie jest nabieranie wysokości, tylko bezpieczne przetrwanie łódki wraz załogą. :-P

Zaraz zaraz, ... miałem na myśli trudne warunki , ale nie aż tak trudne by walczyć o przetrwanie :-P ...

Dla mnie określenie "naprawdę trudne warunki żeglowania" to właśnie są takie warunki, kiedy najbardziej istotne staje się bezpieczne przetrwanie łódki wraz z załogą. :-)

Emill`76 napisał/a:
...Poza tym jaki jest sens męczyć się płynąc na wiatr bez celu nabierania wysokości ? ;-)

Ty piszesz o pływaniu na wiatr... a ja o pływaniu bezpiecznym. :-)

~najmita

Wysłany: 2015-09-03, 10:20    [Cytuj]

extant napisał/a:
pough napisał/a:

Przypomnę, że w tym wątku mieliśmy rozmawiać o żegludze na samym foku, a nie o żegludze w trudnych warunkach.

~extant

Wysłany: 2015-09-03, 10:22    [Cytuj]

najmita napisał/a:
...
Przypomnę, że w tym wątku mieliśmy rozmawiać o żegludze na samym foku, a nie o żegludze w trudnych warunkach.

Znaczy się uważasz, że na samym foku nie można pływać w trudnych warunkach ?? :shock: ... ciekawe ;-) :-P

~Emill`76

Wysłany: 2015-09-03, 10:28    [Cytuj]

najmita napisał/a:
extant napisał/a:
pough napisał/a:

Trzeba chyba doprecyzować :

Żeglowanie na foku na wiatr w wymagających warunkach, ale nie aż tak trudnych by "walczyć o przetrwanie" ;-)

~najmita

Wysłany: 2015-09-03, 10:29    [Cytuj]

extant napisał/a:
najmita napisał/a:
...

Znaczy się uważasz, że na samym foku nie można pływać w trudnych warunkach ?? :shock: ... ciekawe ;-) :-P

Można pływać. :lol: Czasami sam tak robię, o czy wspomniałem kilka postów wcześniej.
Natomiast sama dyskusja zaczyna zmierzać w kierunku żeglowania w trudnych warunkach w ogóle.

~darkor54

Wysłany: 2015-09-03, 10:29    [Cytuj]

najmita napisał/a:

No tak, ale po co pływać na samym foku jak nie ma trudnych warunków? W warunkach normalnych prawie żadna łódka nie będzie dobrze plywaja na samym foku. W słabszych wiatrach jak plynę sam zdejmuje na pełnym foka a w silnym grota i tyle. Oczywiście warto sprawdzić jak się zachowuje nasza łódką w różnych warunkach. Jaki pisałem wcześniej micropolka na samym foku nie pływała a Focus już tak. Dobrze jest to sprawdzić np.: próbując wyhalsować przez Bramkę Seksteńską przy wietrze 6 B w podstawie z NW. Zobaczycie jak nieefektywne mogą być zwroty na wiatr (często wręcz niemożliwe).

zenek

Wysłany: 2015-09-03, 10:31    [Cytuj]

najmita napisał/a:
Natomiast sama dyskusja zaczyna zmierzać w kierunku żeglowania w trudnych warunkach w ogóle.
I nic w tym dziwnego. Przecież nie większego sensu żeglowanie na samym foku jak wieje delikatny zefirek.

~najmita

Wysłany: 2015-09-03, 10:32    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:

Trzeba chyba doprecyzować :

Żeglowanie na foku na wiatr w wymagających warunkach, ale nie aż tak trudnych by "walczyć o przetrwanie" ;-)

Dokładnie!

~extant

Wysłany: 2015-09-03, 10:33    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
... Zobaczycie jak nieefektywne mogą być zwroty na wiatr (często wręcz niemożliwe).

Zależy to zarówno od możliwości samego sprzętu jak i umiejętności załogi/sternika. :-)

~extant

Wysłany: 2015-09-03, 10:34    [Cytuj]

zenek napisał/a:
najmita napisał/a:
I nic w tym dziwnego. Przecież nie większego sensu żeglowanie na samym foku jak wieje delikatny zefirek.

Dokładnie ! :-)

~najmita

Wysłany: 2015-09-03, 10:35    [Cytuj]

darkor54 napisał/a:
najmita napisał/a:

No tak, ale po co pływać na samym foku jak nie ma trudnych warunków?...

Czasami z lenistwa, czasami dla wygody, czasami aby zjeść spokojnie i/lub wypić kawę... ?

zenek

Wysłany: 2015-09-03, 10:37    [Cytuj]

Jak widać na filmie niektóre jachty i przy delikatnych wiatrach dają sobie świetnie radę na samym foku :-)

~Emill`76

Wysłany: 2015-09-03, 10:41    [Cytuj]

Totalnie zgasiliście wątek, odchodząc od głównego tematu jaki był omawiany....
Ostatnio zmieniony przez Emill`76 2015-09-03, 10:42, w całości zmieniany 1 raz  

~extant

Wysłany: 2015-09-03, 11:26    [Cytuj]

Emill`76 napisał/a:
Totalnie zgasiliście wątek, odchodząc od głównego tematu jaki był omawiany....

Nikt nic nie zgasił i nikt nigdzie nie odchodził :-P
Wątek dotyczy pływania na foku i o takim właśnie pływaniu, w różnych warunkach, większość uczestników dyskusji pisała. A że wątek, tak jak i każdy inny, z czasem może się wyczerpać to zupełnie normalne... bo w końcu ile można o tym samym w kółko pisać. ;-) :-D

żeglarz76

Wysłany: 2015-09-05, 22:16    [Cytuj]

Wypowiedzi są o tyle ciekawe, że zwróciły moją uwagę na fakt iż warto kombinować z różnymi ustawieniami- innymi słowy pływać z "otwartym umysłem". Zakodowało mi się w główce, że z jednym żaglem jacht ma większy martwy kąt, a więc nie warto tak pływać. Jednak rzeczywiście czasem są sytuacje w których wartoprzekonać się jak dana jednostka zachowuje się z jednym żaglem- fokiem czy grotem. Jeśli chodzi o pływanie z symptomami "wałki o przetrwanie" to w szuwarach może chodzić co najwyżej o kilkaset metrów więc o czym tu mówić?... Natomiast "trudne warunki" to jednak dla każdego co innego- na ostatnim rejsie pod koniec sierpnia pływałem z rodziną pod pełnymi żaglami Hornetem29 podczas gdy 3/5 jednostek na wodzie było zarefowanych. Widocznie skipperzy uznali że to właśnie "trudne warunki" podczas gdy my czerpaliśmy radość z żeglugi ;-)

~darkor54

Wysłany: 2015-09-06, 07:34    [Cytuj]

Wczoraj na Śniardwach poważnie się zastanawiałem czy nie złożyć grota i nie zostać na samym foku. Bardzo silne szkwały z zatoki Szyba kładł i stawiamy do wiatru Focusa 690 ynacego na zarefowany grocie i skrawkiu foka. Także masz rację - trzeba eksperymentować i dobrać zestaw żagle do warunków
Ale z pewnością jest skuteczniej i żeglarsko przyjemniej płynąć zarefowany niż lezec na burcie z ciągle lopoczcymi żaglami - niestety wczoraj takich obrazków było na wodzie sporo.

[ ODPOWIEDZ ]