FORUM.mazury.info.pl - Absolutnie wszystko o Mazurach

Forum MAZURY.INFO.PL Strona Główna Forum MAZURY.INFO.PL
założone 15 maja 2008r.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mazury.info.pl
2015-06-15, 20:01
Pierwsza motorówka, co i jak?
Autor Wiadomość
gaultier89

Wysłany: 2015-06-15, 19:22   Pierwsza motorówka, co i jak? [Cytuj]

Cześć.
Nazywam się Sebastian mam 22 lata. Chciałbym spróbować wypoczynku z użyciem motorowki, jednak jestem zielony w tym temacie i potrzebuje pomocy... Czy muszę zrobić jakieś kursy aby prowadzić motorowke? SPAM widziałem kilka fajnie wyglądających motorowek w cenie 5-8 tyś.

Z góry dzięki za wszelkie informacje. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez mazury.info.pl 2015-06-15, 19:51, w całości zmieniany 1 raz  

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-06-15, 20:00    [Cytuj]

Przede wszystkim przestrzegaj regulaminu forum :roll:

Wracając do tematu. Wszystko zależy od tego co rozumiesz pisząc motorówka.

Do prowadzenia łodzi z małymi silnikami (do ~13KM) nie potrzebujesz żadnych kursów. Co nie znaczy, że nie powinieneś poczytać conieco przed wypłynięciem.

Do prowadzenia "szybkich" motorówek potrzebujesz uprawnienia sternika motorowodnego. Na tym forum ( i w portalu) znajdziesz firmy, które zrobią z Ciebie rasowego motorowodniaka.

Odnośnie cen. Nie wszystko złoto co się świeci. Za niewielkie pieniądze najczęściej nabędziesz coś, co jest tyle warte... albo tzw. skarbonkę, do której będziesz wkładał i wkładał i wkładał... zamiast wlać paliwo i pływać.

...a teraz pytaj o konkrety bez odsyłania nas do stron tutaj niepożądanych. :-P

gaultier89

Wysłany: 2015-06-15, 20:24    [Cytuj]

Dzięki za odpowiedź.

Długo trwa zrobienie sternika?
Poszukuję nie dużej motorowki, zresztą budżet również nie wielki, ale na początek nie trzeba szaleć ;) taka, żeby 4osoby miały miejsce, wypłynąć gdzieś na środek jeziora, i aby dziewczyna mogła opalać się ;) chyba dużych wymogów nie mam.

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-06-15, 22:00    [Cytuj]

gaultier89 napisał/a:
Długo trwa zrobienie sternika?

Średnio tydzień lub kilka weekendów, ale słyszałem również o kursach weekendowych. To zależy czy chcesz się czegoś nauczyć, czy tylko kupić kwit. Wiedza wbrew pozorom się przydaje. Szczególnie ta praktyczna (w szczególności umiejętność parkowania). Pieniądze zaoszczędzone na nauce skutkują późniejszymi wydatkami na remont rys, wgnieceń i dziur w kadłubie.

Cytat:
Poszukuję nie dużej motorowki, zresztą budżet również nie wielki, ale na początek nie trzeba szaleć ;) taka, żeby 4osoby miały miejsce, wypłynąć gdzieś na środek jeziora, i aby dziewczyna mogła opalać się ;) chyba dużych wymogów nie mam.

Jeżeli tylko wypłynąć z dziewczyną to taniej będzie wynająć. Piszę poważnie. Przyjeżdżasz na Mazury, bierzesz ładną łódkę "na wypasie" za kilkaset złotych za dobę, po rejsie oddajesz kluczyki i masz wszystko w... poważaniu.

Posiadanie łodzi to nie tylko przyjemność, to przede wszystkim wydatki (zakup, rejestracja, ubezpieczenie, miejsce w porcie, slipowanie, konserwacja posezonowa, przegląd silnika, wymiana oleju, zimowanie, mniejsze i większe remonty, zabezpieczenie przed złodziejstwem). Jeżeli kupisz coś taniego, to będzie pewnie do remontu. Gorzej, jeżeli ten remont będzie "nieprzewidziany". Jeżeli nie wydasz pieniędzy na postój w porcie, to wydasz je na zakup przyczepy i samochodu z hakiem. :-P

Na rynku jest całe mnóstwo złomu - wiem coś o tym, bo prowadzę portalową giełdę ogłoszeń i rozmawiam z ludźmi, którzy wtopili mniejsze lub całkiem spore pieniądze.

Nie myśl, że Ci odradzam. Sam mam 'ładną motorówkę", której prawie nie używam z braku czasu, a jej roczne utrzymanie kosztuje kilka tysięcy złotych.

funyo

Wysłany: 2015-06-15, 22:03    [Cytuj]

Kurs na sternika trwa 3-5 dni. Potem trzeba czekać ok. miesiąca na patent.
Za 8tys. kupisz albo coś starego, nawet kabinowego (np. Rybitwę z przechodzonym dwusuwem), albo młodszą małą (do 4m) łódkę typu open + prawie nowy silnik 5-8KM.
W obu przypadkach przyda się też przyczepka - koszt ok. 2tys.
Niezłym pomysłem na wypoczynek na wodzie może być ponton z dmuchanym kilem i sztywną podłogą - przy nawet niewielkim silniku możesz mieć frajdę z pływania i ostatecznie można się spakować do samochodu. ;-)

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-06-15, 22:10    [Cytuj]

funyo napisał/a:
Niezłym pomysłem na wypoczynek na wodzie może być ponton z dmuchanym kilem i sztywną podłogą - przy nawet niewielkim silniku możesz mieć frajdę z pływania i ostatecznie można się spakować do samochodu. ;-)

Też zaczynałem swoją motorowodną przygodę od dmuchańca z 4, potem 25-konnym silnikiem. Jeżeli kupować stary silnik to osobiście polecam dwusuwowe Yamahy. Są nie do zajechania. Moja stara czwóreczka do dziś służy czynnemu wędkarzowi bez jednego remontu.

gaultier89

Wysłany: 2015-06-17, 16:19    [Cytuj]

Rozumiem, że bardziej opłacalne byłoby wypożyczenie, ale chciałbym zacząć przygodę z własną łodzią. Mieszkam na śląsku więc opcja tylko i wyłącznie z przyczepa. Problemu z przechowaniem nie ma, bo mam duża działkę przy domu.

Kwota jest niewielka, bo i wymagania mam małe ;)

Polecacie zacząć od pontonu?

mazury.info.pl
Administrator
pies ogrodnika

Wysłany: 2015-06-17, 21:03    [Cytuj]

O ponton trzeba dbać. O łódkę mniej (zawsze można zaszpachlować ewentualną rysę, wypolerować czy pomalować).

Może kup sobie jakąś łódkę typu Cameo (stara, ale wdzięczna konstrukcja), do tego stary, ale sprawny dwusuwowy silnik Yamahy, do tego jakąś malutką przyczepę. Będzie tanio i solidnie.
Łódka typu Cameo jest niewielka, ale ma 4 miejsca siedzące. Stara, solidna konstrukcja. Można ją fajnie odrestaurować. Z 25-30-konnym silnikiem wejdzie w ślizg z 4 osobami na pokładzie. Z 40-tką na rufie będzie "fruwać"

Z większych - kabinowa Rybitwa. Ale do niej potrzebujesz już większego silnika... i więcej kasy.

Ewentualnie coś młodszego typu Vena 450, ale na temat jej jakości słyszałem różne komentarze - nie zawsze pochlebne.

funyo

Wysłany: 2015-06-17, 21:21    [Cytuj]

gaultier89 napisał/a:
Rozumiem, że bardziej opłacalne byłoby wypożyczenie, ale chciałbym zacząć przygodę z własną łodzią. Mieszkam na śląsku więc opcja tylko i wyłącznie z przyczepa. Problemu z przechowaniem nie ma, bo mam duża działkę przy domu.

Kwota jest niewielka, bo i wymagania mam małe ;)

Polecacie zacząć od pontonu?

Jeśli masz zamiar go trzymać pod chmurką, to nie.
Zrób jak napisał przedmówca - Cameo, Malibu lub coś podobnego i zmieścisz się w zakładanym budżecie.

[ ODPOWIEDZ ]